19:12
31/5/2014

Nie zdziwcie się, kiedy zobaczycie prośbę o dostęp do mikrofonu… nowa aplikacja mobilna od Facebooka ma mieć możliwość podsłuchiwania okolicy w celu analizy dźwięków i automatycznego wpisywania w status tego, czego się słucha.

Kamerkę można zakleić – i nikt niczego przez nią nie zobaczy. Ale z mikrofonem pójdzie zdecydowanie gorzej, zwłaszcza na telefonie…

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

18 komentarzy

Dodaj komentarz
  1. Gdyby tylko prości ludzie zwracali uwagę na wymagane przez aplikację uprawnienia, świat byłby lepszy. Nowsze wersje androida pozwalają na wyłączenie niektórych uprawnień pewnym aplikacjom, więc może będzie można uniknąć wiecznego podsłuchu.

    • Ale w jakim “nowszym” androidzie? jakie uprawnienia?
      Myślałem że tylko ROMy takie jak np. cyanogenmod Mają ustawienia uprawnień.
      Ewentualnie root.

    • No właśnie już niezbyt – przez jakiś czas w 4.3 można było dostać się do App Ops, ale potem zostało to “szczelniej zaklejone” – funkcja dalej jest, ale wymaga roota aby się do niej dostać. Ew wgrania właśnie CyanogenModa i skorzystania z nieco lepszejszego Privacy Guarda.

  2. Zawsze zostaje XPrivacy dla XPosed (na zrootowanym Androidzie) lub podobne narzędzia blokujące dane elementy systemu dla aplikacji

  3. W androidzie można zarządzać poszczególnymi uprawnieniami per aplikacja.
    App OPS Starter
    https://play.google.com/store/apps/details?id=com.schurich.android.tools.appopsstarter&hl=pl

  4. Kolejna aplikacja na podstawie analizy burczenia w brzuchu będzie generować zdjęcia trawionych potraw i wysyłać w sieć…

  5. Tytuł i treść jak z faktu, bez wspomnienia o totalnym opt-ni, działaniu w oparciu o finger print i tylko w momencie zaczynania pisania statusu…

    • W linkblogu najlepiej całość opcji wymienić po przecinku już w tytule :P

  6. Na androida 4.3 i 4.4 AppOps załatwi sprawę. Pochwalić należy jeszcze firmę Xiaomi, gdyż na romach MIUI fabrycznie jest zainstalowana aplikacja do zarządzania uprawnieniami aplikacji i w dodatku działa świetnie.

  7. Coraz bardziej mi sie wydaje ze sierial “person of interest” jest dosc realistyczny.

  8. Ten serial jest w miarę prawdziwy juz teraz. MoE nie w ramach sztucznej inteligencji, ale podglądania, podsłuchiwania i zdobywania informacji.

  9. A czy bez roota można to zablokować? Bo mam tablet na gwarancji jeszcze więc wolę nie ryzykować jej utraty. Co do aplikacji to BejsFuk coraz bardziej zaczyna denerwować… Świat zmierza w złym kierunku…

  10. Jego (facebooka) aplikacje zawsze chcą więcej uprawnień niż ustawa przewiduje, ale to już szczyt. Dlatego bardzo się wkurzyłem, gdy się dowiedziałem, że z Huba “kontakty” (i czata w wiadomościach) w Windows Phone 8.1 znika obsługa facebooka (nie mam wątpliwości, że facebook maczał w tej sprawie swoje paluchy). Trudno, obejdę się bez powiadomień na fejsa :P

  11. czy da się zablokować? – można próbować …
    … podłączyć się ze “zwarciem” w zestawie słuchawkowym. Innymi słowy w przewodowym zestawie słuchawkowym przylutowujemy kondensator np 220n zamiast mikrofonu.

    powinno działać tylko że:
    – problem może być z dźwiękami z telefonu który może być tylko w słuchawkach których nikt nie będzie trzymał w uchu przez cały czas
    – mikrofon wewnętrzny można uruchomić softwareowo

    oba powyższe zależne od wersji androida i producenta telefonu

    podobną przeróbkę można próbować zrobić w słuchawce “blutuf”

  12. Najlepiej olać aplikację i używać https://m.facebook.com/ w przeglądarce.

  13. Panikę siejecie a nie różni się toto od Shazam czy Soundhound…

    • Różni – w shazam wiesz, ze bedziesz nagrywany, w Facebooku niekoniecznie masz swiaomosc, ze w trakcie pisania posta jestes podsluchiwany.

  14. Ja używam lbe security master. Jest wątek na forum android. Sam wycinam uprawnienia. Potrzebny tylko root

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: