16:43
9/2/2015

Ciekawy problem namierzono w najnowszej, “ulepszonej” wersji Raspberry Pi 2. Na jego ślad trafili pierwsi szczęśliwi posiadacze nowego modelu płytki, którzy chcieli się “przylansować” w internecie jego “słitfocią” — jeśli zdjęcie wykonywali z użyciem lampy ksenonowej, to Pi 2 wyłączało się.

Spadek napięcia podczas pstryknięcia

Spadek napięcia podczas pstryknięcia zdjęcia

Na szczęście, Pi 2 nie można uszkodzić w ten sposób. Ale ponieważ ataku można dokonać nie tylko lampą, ale także laserem, zabawa może być przednia… Jak to powiedział nasz czytelnik z Facebooka, “flashowanei nabiera nowego znaczenia”.

Opis problemu u producenta.

PS. Nie tylko Pi 2 ma te problemy tego typu:

Przeczytaj także:

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

39 komentarzy

Dodaj komentarz
  1. Pi2 dzisiaj dotarło więc będzie w domu test – lampa błyskowa i 2 lasery (czerwony i zielony) a jeśli padnie pemanentnie to trudno się mówi :-P

    • http://youtu.be/6gcNZg7CwK8 – tak to działa, ale nie reaguje na światło z diod LED, w tym wskaźniki laserowe (które też są na bazie LED) :-)

    • Nie wierzę, żeby laserem można było zresetować nową malinkę, aczkolwiek jak już pokazywał, to mógł to zrobić porządnie, a nie poświecił po 3-4 sekundy na mały fragment PCB :D

    • Świecił akurat na dobre miejsce, właśnie tam jest światłoczuły chip :) Ale z tymi laserami wydaje mi się, że po prostu za małą miały moc i zbyt daleko je trzymał.

    • Wskaźnik laserowy nie działa zapewne po części dlatego że moc lasera jest niewielka (kilka mW) a do tego wiązka laserowa ma konkretne parametry – względnie jednolitą długość fali (a co za tym idzie kolor), stałą moc, itd.
      Flash Xeon’owy nie jest jednolitym światłem – zacząłem szukać conieco jakie są różnice i znalazłem http://educypedia.karadimov.info/library/Xe-F_TLSX9001E05.pdf – bardzo interesujący dokument i jasno widać że energia jest inna, długość fali nie jest jednolita i sam błysk ma różne fazy. No cóż… fizyka :-)

  2. Na szczęście dotyczy to tylko “gołego” komputerka, starczy wsadzić go w nieprzezroczystą obudowę i po problemie ;).

    ps przydatne dla przestępców, jak wpadną “anty” z swoimi celownikami laserowymi to się sprzęt zresetuje i cała zawartość ramu pójdzie “w diabły”.

    • Może okaże się że – it’s not a bug, it’s a feature.

  3. Zawsze pozostaje “cold boot” :-)

  4. Dlatego wole moją prostą jak budowa cepa ATmega2560 :-D.

    • BTW @Tomasz
      Napisz wrażenia, jak spisuje się nowa malinka, bo aż mnie korci :-P

    • Dam znać, na razie zostawiłem na noc na burn-test, będę dalej się bawił w pracy :)

  5. nie jeśli urządzenie się zrestartuje, wtedy zostanie nadpisane ;)

  6. Może ktoś wyjaśnić, skąd bierze się ten spadek napięcia podczas “oświetlania” urządzenia i dlaczego dzieje się tak tylko (chyba tylko) przy flashu i/lub laserze?

    • Podejrzewam że chodzi o efekt podobny do baterii słonecznej, albo też nagrzewanie się obudowy od energii z wymienionych źródeł (jakaś podatność wykorzystanego plastiku na określoną częstotliwość fal świetlnych?) Generalnie problem nie jest nowy, np w kosmos wysyła się wyłącznie elektronikę robioną w “starych” procesach technologicznych (gdzieś tak z czasów procesorów 386) bo nowoczesna na wysokiej orbicie została by “zmylona” przez sygnały wywołane promieniowaniem kosmicznym.

    • Bylo opisane w linku z podanym w artykule.
      Winne jest zjawisko fotoelektryczne.
      Ot chip xerox zachowuje sie jak foto dioda, pytanie tylko czy producent przewidzial taki zachowanie i sam scalak powinien byc obudowany (oklejony) czy zwyczajnie ktos zapomnial o takim efekcie.

      https://www.google.pl/search?q=zjawisko+fotoelektryczne&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=ZxPZVJjEPMOwUYz0gNAG

      Scalak ktory zachowuje sie jak …. fotodioda jest widoczny na tej fotce, oznacznie u16 znajduje sie pomiedzy HDMI a mUSB.
      https://www.modmypi.com/image/cache/data/rpi-2-model-b/rpi-2-model-b_1-800×800.jpg

  7. Dlaczego “ulepszonej” w cudzysłowie? Od paru dni użytkuję RPi2 i zdążyłem przeprowadzić eksperyment – osoba nietechniczna posadzona przed ekranem i klawiaturą celem sprawdzenia prognozy pogody i przejrzenia sklepu internetowego nie zauważyła że Iceweasel w którym się porusza działa pod Rpi2 a nie pod PC-tem jak zazwyczaj. O “ulepszeniu” z użyciem cudzysłowiu można było pisać co najwyżej w przypadku modeli “+”. “2” ma wydajność porównywalną ze średnimi wariantami komputerów z procesorem z rodziny P4 i to bynajmniej nie Celeronów.

    • Tylko niestety jak błyśniesz flashem w pokoju, to się zrestartuje — stąd “ulepszone” ;-)

  8. Bzdura. Właśnie próbowałem “zflaszować” moje RPi2 “na śmierć” i nie bangla ta pogłoska.
    Może tylko jakaś seria jest wadliwa? A może to wina OS’u ;) Na Archu nie do zaj******a

    • Działa działa… zobacz na szczyt wątku :-)

  9. Men in Black resetowali ludzi, tak samo teraz można komputery.

  10. Filmik prezentuje trochę inny efekt – matryca oberwała ładunkiem o znacznym napięciu wygenerowanym przez lampę błyskową, energia niewielka ale wystarczająca do sparaliżowania lub uszkodzenia delikatnej elektroniki – warto się pobawić najzwyklejszym kompaktem z prawdziwą lampą, a nie ledową imitacją, sam się kiedyś zdziwiłem przykładając kartkę, którą próbowałem bardziej rozpraszać światło z lampy błyskowej taniego kompaktu.

    Poprzednie RPi było podatke na niewielkie ładunki statyczne, u mnie paraliżowało wszystkie urządzenia na USB na czas przyłożenia palucha do głównego scalaka, idąc tym tropem podatność na światło to naturalny rozwój tej „funkcji”. ;)

  11. Ja co prawda nie mam żadnej maliny, ale z opisów wynika, że wystarczy odizolować od światła chip oznaczony na silku U16. Może niech ktoś, kto ma na tyle dobry aparat, że mu wybija RPi od tego spróbuje po prostu nakleić na niego kawałek czarnej, albo może lepiej właśnie jakiejś kolorowej (białej? ) taśmy izolacyjnej, co zabezpieczy go od takich błysków ;)

    • Albo lepiej – zmontować obudowę dla maliny, np. z grubego kartonu a jak ktoś ma zdolności to z drewna/metalu albo nawet plastiku (z użyciem drukarki 3d w ostatnim przypadku).

  12. Po co gdybać skąd efekt, jak macie link do opisu na stronie producenta.

  13. Yup. Kropla czarnego lakieru do paznokci, lub pasek czarnej taśmy izolacyjnej i po kłopocie. Czarny kolor najlepiej pochłania światło, dlatego chociażby czarne dziury są czarne. Musieli mieć dylemat, czy nie zalać chipa żywicą epoksydową.

    • Czarne dziury nie są czarne, podobnie jak gwiazdy, które nie świecą i nie są białe. Dziury pochłaniają wszystko włącznie z fotonami i dla tego wydają się być czarne.

  14. Zostawili tak a nie inaczej i przy tym się ludzie czegoś nowego nauczą wiec efekt statutowy osiągnięto ;)

  15. Dostałem swoją RPi 2 wczoraj i flash z telefonu nie resetuje ani nie zawiesza.

    • Nic w tym dziwnego, w telefonie masz diodę a nie “ksenona”. Zupełnie inne światło. Swoją drogą gdyby dioda to powodowała, to problem byłby na tyle poważny że trzeba by zabezpieczać/ wymieniać wszystkie już sprzedane egzemplarze.

    • Flash to drastyczny wyrzut energii w krotkim czasie, wyładowanie. Xenon to taka popierdółka przy prawdziwym flash. Kiedy kompaktem robiłem zimą zdjęcia w rękawiczkach skórzanych. Palcem zasloniłem lampę i strzeliłem fotę z flashem. Polecial dym z rekawiczek, slad zarnika pieknie wypalil się.

  16. haha, mój laptop :D

    • A działa ta “sztuczka”?

  17. A nie wystarczy tani chiński sposób, czyli kropelka kleju termo topliwego z ‘pistoletu”?

  18. Wymieniać egzemplarze.
    Może nie przesadzajmy.
    Czy naprawdę nikt z grona krytykujących nie widzi, że ta płyta to tani development-kit?
    Jest sporym nadużyciem wymaganie od tego typu “urządzenia” spełnienia wymagań stawianych normalnym urządzeniom przeznaczonym do czegoś więcej niż użytku “laboratoryjnego”.

    • Dokładnie, tym bardziej, że wada jest łatwa do usunięcia, a warunki bądź co bądź nietypowe. Najpewniej na rynku jest więcej urządzeń z taką podatnością, jednak nikt się nigdy o tym nie dowie, bo wszystkie przychodzą w zgrabnej obudowie…

  19. Mój Fujitsu Siemens też wariuje po przyłożeniu pola RF (ok. 5W na VHF)…

  20. Uklad jest w obudowie CSP czyli goly chip z kulkami (tak jak BGA) na strukturze ktory lutuje sie do plytki – krzem jest przezroczysty dla np podczerwieni (dalekiej) a w lampie ksenonowej widmo swiatla jest bardzo szerokie od krotkiego UV po wlasnie dlugie IR.
    Co do bezpieczenstwa to sam nie wiem – wydaje sie ze nie jest zdrowe dla ukladu (zwlaszcza ukladow mocy) jesli znajduja sie w tak dziwnym stanie.

  21. zwyklego pc (otwarte pudlo) tez sie da… w koncu swiatlo to energia…

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: