20:13
2/9/2018

NordVPN to jeden z naszych ulubionych profesjonalnych VPN-ów. Przez ostatnie lata używaliśmy różnych VPN-ów i tylko ten “został” na dłużej (dlaczego akurat Nord, tłumaczymy niżej). Jeszcze tylko przez kilka godzin można go kupić sporo taniej i warto z tej promocji skorzystać jeśli jeszcze nie macie dobrego VPN-a.

Dlaczego warto mieć VPN-a?

O tym jak VPN podnosi nasze bezpieczeństwo podczas przeglądania internetu i do czego jeszcze może się przydać szczegółowo pisaliśmy w tym artykule. W skrócie, VPN przyda się podczas chęci skorzystania z internetu w domu i w podróży, nie tylko po to aby nikt nie podejrzał i przechwycił Waszego ruchu (np. na hotelowym, lotniskowym czy kawiarnianym Wi-Fi) ale także po to, aby nie dotyczyły Was ograniczenia i blokady (cenzura) serwisów internetowych różnych dostawców. A jak ktoś lubi torrentować albo Netfliksować, to tym bardziej.

Innymi słowy VPN podnosi swobodę korzystania z internetu i zwiększa prywatność oraz anonimowość (bo co chwilę na świat możecie wychodzić z innego IP w innym kraju)

Oszczędź 330 dolarów i kup VPN-a na 3 lata

Na czym polega kończąca się za kilka godzin promocja? Na zakupie 3 letniej licencji za 99 dolarów (zamiast “katalogowych” 430 dolarów). Od jutra zakup na 3 lata nie będzie możliwy i za te same 99 dolarów będzie można już kupić tylko 2 letnią licencję. Krótko mówiąc, kupując dziś, macie rok VPN-a gratis.

Czy warto? Naszym zdaniem tak, ale zawsze możecie być innego zdania. Zakup jednak jest dość bezpieczny bo macie 30 dni na rozmyślenie się i zwrot pieniędzy, gdyby coś było nie tak (np. Wasz operator limitował pasmo dla klas adresowych wykorzystywanych przez dostawców VPN-ów).

Dlaczego my wybraliśmy NordVPN?

Nie od razu korzystaliśmy z NordVPN-a jako naszego podstawowego VPN-a. Wcześniej testowaliśmy kilka rozwiązań, które wybraliśmy z tego zestawienia, które już wiele razy na naszych łamach przywoływaliśmy i w którym nota bene NordVPN jest w czołówce.

Najpierw oczywiście (hej, jesteśmy z Krakowa!) sprawdziliśmy wszystkie darmowe opcje, ale niestety (co w sumie zrozumiałe) działały one niestabilnie i powodowały więcej frustracji niż korzyści. Jak chyba wszyscy, mamy też swoje tanie VPS-y z postawionym OpenVPN w DigitalOcean (rejestrując się przez ten link macie 10 USD czyli 2 miesiące za free), Arubie (która banerek reklamowy widzicie pod tym postem) i Vultr.com kasującym 2,5USD/miesiąc. Ale żaden VPS nigdy nie zastąpi profesjonalnego VPN-a (nie pozwala wychodzić na świat z kilku tysięcy IP, jakimi zazwyczaj dysponują profesjonalne VPN-y i nie ma dodatkowych bajerów).

Naszym zwycięzcą prawie okazał się Freedome VPN od F-Secure, ale odpadł po tym, jak pewnego dnia odciął nas od wszystkich serwerów ze względu na swoją durną politykę zakazów (raz odpalisz klienta torrenta i odcinają Ci dostęp na kilka godzin do całej usługi).

NordVPN powyższych problemów nie ma, a w dodatku:

  1. Ich (niestety kończąca się dziś promocja) jest w zasadzie nie do pobicia. Cena jest jedną z najniższych na rynku, a ich dedykowane aplikacje działają stabilnie i są dostępne na wszystkie systemy operacyjne, zarówno desktopowe jak i mobilne (Windows, macOS, Android oraz iOS) oraz dodatki do Chrome i Firefox.
  2. Pozwalają na skonfigurowanie i jednoczesne wykorzystywanie 6 różnych urządzeń, więc na jednej licencji można zabezpieczyć całą rodzinę, a jeśli tunel VPN zepnie się na stałe na domowym routerze, nawet więcej niż 6 urządzeń może korzystać z 1 konta. Koszt po rozłożeniu na 6 urządzeń to 45 centów (!) za urządzenie za miesiąc.
  3. Łącznie dają dostęp do prawie 5000 serwerów w 62 krajach (dzięki czemu możesz oglądać zagraniczną ofertę Netfliksa i innych stron streamingowych z USA).
  4. Można włączyć dodatkowy mechanizm “CyberSec”, który automatycznie odfiltrowuje reklamy i skrypty trackingowe oraz blokuje dostęp do stron uznawanych za złośliwe. Może być bardzo przydatny, jeśli VPN-em zabezpieczacie urządzenie mniej technicznej osoby.
  5. Mają tzw. Kill Switcha, czyli całkowite wyłączenie dostępu do internetu, jeśli tunel VPN zostanie zerwany. To chroni przed wyciekiem “niezaszyfrowanego” ruchu, gdyby pojawił się jakiś problem z dostępem do VPN-a.
  6. Każdy z serwerów jest skonfigurowany tak, aby nie trzymać żadnych logów. A ponieważ połączenie można zestawić przez kilka serwerów, to nawet gdyby serwerownia, w której NordVPN trzyma serwer podsłuchiwała ruch, to nie będzie się dało ustalić, kto odpowiadał za połączenie. W dodatku firma ma siedzibę w Panamie, która jest bardzo korzystną jurysdykcją prawną wspomagającą ochronę prywatności użytkowników. Jeśli tego byłoby Wam mało, to NordVPN umożliwia łatwe spięcie go z Torem jednym kliknięciem.
  7. Nie ograniczają ruchu P2P, torrent działa, a prędkości nie są ograniczane (to ważne!)
  8. I wystawiają faktury VAT, co ucieszy osoby z działalnością :-)

 

Jak kupić VPN?

Z 3-letniej promocji można skorzystać przechodząc na stronę NordVPN po tym linku. Waszym oczom ukaże się wtedy coś takiego:

Wystarczy podać adres e-mail i wybrać formę płatności. Można skorzystać z PayPala, zapłacić kartą lub kryptowalutami.

Przy wyborze Polski doliczony zostanie 23% VAT. Doliczenia nie będzie, jeśli zostawicie USA, ale wtedy należny podatek powinniście odprowadzić sami do Waszego urzędu skarbowego. Wygodniej jest więc wybrać Polskę.

Po zakupie widzicie swoje konto, a po przejściu na zakładkę Downloads możecie pobrać dedykowane aplikacje klienckie lub klienta OpenVPN:

Przypominamy, że NordVPN można też skonfigurować na domowym routerze Wi-Fi, dzięki czemu będziecie mogli chronić więcej niż 6 urządzeń. Każde urządzenie podpięte do routera na którym skonfigurowano NordVPN będzie automatycznei chronione.

Po pobraniu wybranej aplikacji na wybrany system, wystarczy wpisać w jej opcjach e-mail i hasło jakie podaliście przy rejestracji i już można “spiąć” pierwszy tunel przez dowolny kraj. Wcześniej jednak zalecamy upewnić się, że włączony jest Kill Switch i (jeśli taka jest Wasza wola, także automatyczne łączenie z NordVPN po starcie systemu):

Po lewej stronie można wybrać dowolny kraj (lub konkretny serwer w tym kraju) a także połączyć się z siecią P2P lub aktywować połączenie przez VPN i Tora:

Tak wygląda wynik testu prędkości wykonany po spięciu VPN-a:

a tak na tym samym łączu, ale bez włączonego VPN-a:

Podobnie aplikację konfiguruje się na telefonie komórkowym. Po ściągnięciu aplikacji NordVPN ze sklepu i otworzeniu, trzeba wpisać dane konta (e-mail i hasło) i już można wybrać “quick connect” lub konkretny serwer z listy krajów, albo serwery pozwalające na transfery P2P lub połączenie VPN+Tor:

Podobnie jak w przypadku aplikacji desktopowej, sugerujemy włączyć w opcjach “Kill Switcha”. I to tyle. Miłego korzystania z (Nord)VPN!

Za publikację tego artykułu redakcja Niebezpiecznika nie otrzymała żadnego wynagrodzenia. Polecamy NordVPN bo sami z niego korzystamy i szczerze wierzymy w to, że dla większości osób jest to najlepszy wybór (cena, wygoda, stabilność). Jeśli konto założycie po linku z naszego artykułu, otrzymamy wynagrodzenie, ale to nie “referale” są powodem powstania artykułu. Gdyby NordVPN ich nie miał, też byśmy ich polecali. Po prostu dają radę.

Przeczytaj także:


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

148 komentarzy

Dodaj komentarz
  1. Promocja na NordVPN w tej cenie jest już bardzo długo i wątpię żeby się skończyła. :-)

  2. Ciekawe, że chcą wszystkie dane klienta w przypadku płatności paypalem. Płacić z paypala samym saldem np się nie da. Jedyna opcja to płacenie paypalem przez konkretną kartę kredytową.

    • Z tego co wiem to można zapłacić kodami Neosurf. Gotówke zamieniasz na kod/kupon w lokalnym sklepie, a kodem płacisz bezpośrednio na stronce NordVPN przy zakupie. Nie musisz wówczas nic poza adresem email podawać. Kupony przy zakupie mają określone nominały, ale możesz je łączyć póoźniej na stronie neosurf aby otrzymać potrzebną kwotę.

  3. Hej. A braliście abonament na FV?

    • tak, brałem na firmę, przelew bankowy

  4. Czy wystawiają fakturę VAT? Jeśli wybierze się Polską oczywiście.

    A czy wystawiają fakturę/rachunek jeśli wybierze się USA? Można wtedy samodzielnie naliczyć VAT (ważne dla kosztu działności gospodarczej).

    • Tak, wystawiają.

    • A co oni niby robią z tym doliczonym 23% VAT? Wysyłają dobrowolny przelew do polskiego US? Mało prawdopodobne…

    • Co to za bzdury z VAT-em? Czyżby mieli siedzibę na terenie Polski? Jeżeli nie, to po pierwsze – dla osoby prywatnej nic nie doliczają (chyba że mają siedzibę na terenie UE – wtedy doliczają wg stawki swojego kraju rezydencji), a po drugie – dla przedsiębiorstw …również nic nie doliczają. Za to przedsiębiorca sam z faktury liczy VAT należny oraz naliczony.

      Wniosek dla mnie jest jeden: o ile nie mają siedziby na terenie Polski lub UE, to oszukują swoich klientów.

    • Piotr 2018.09.03 07:42 |
      Opłacenie podatku oznacza utratę anonimowości . No i po co karmić pasożytniczy urząd skarbowy ?

      ps.
      Jak się ktoś naprawdę boi to niech kup vpn przez inne vpn ,które nie wychodzi z PL :)

    • @Piotr
      >A co oni niby robią z tym doliczonym 23% VAT
      Powinni go odprowadzić za pośrednictwem urzędu skarbowego w swoim “kraju rejestracji”. Polecam poczytać o procedurze MOSS i odprowadzaniu VAT-u za usługi elektroniczne, telekomunikacyjne i nadawcze do poszczególnych krajów UE.

    • Kupując przez PayPala dostanę fakturę od Norda czy Paypala właśnie?

    • Już znalazłem, fakturę można wygenerować po zalogowaniu do panelu: https://ucp.nordvpn.com/dashboard

  5. Co sądzicie o AirVPN i ich kliencie Eddie?

  6. Głupie pytanie, ale w sumie nigdzie nie mogę znaleźć informacji: czy urządzenia widza sie nawzajem tak jak w klasycznym VPNie?

    • Co to znaczy w “klasycznym vpnie?” W OpenVPN musisz to dodatkowo ustawic w konfigu serwera.

    • Też mnie to ciekawi, ale wątpię, raczej nie ma takiej widoczności, choć może ktoś jeszcze potwierdzi?

    • VyprVPN po dłuższej negocjaci ze mną odmówił takiej opcji i poprosił grzecznie, żebym już ich nie molestował.

  7. Istotną wadą Norda konfigurowanego w natywnym kliencie np. Androida albo na routerze jest to, że exit_IP = connected_IP. Władza chce utrzeć nosa uciążliwemu aktywiście/dziennikarzowi/działaczowi opozycji. Siedząc w dużych X-ach w kraju wiedzą, że nieprzychylne komentarze płyną np. z br2.nordvpn.com. Z logów routerów X-a typują kto z Polski łączył się z tym serwerem. Ile biędzie tych IP? 3, może 5, może 12. Tyle miejsc można już zbadać w sposób “operacyjny”. Dlatego dobry VPN to taki gdzie exit_IP != connected_IP. W Nordzie chyba jest za dopłatą, podobnie w proxy.sh.

    • No od tego jest opcja Onion Over VPN w natywnym kliencie. A w jak wybierzesz wariant OpenVPN to po prostu sobie spinasz przez dwa czy trzy węzły i tyle.

    • Najlepiej wtedy, korzystac z 3 VPN/Proxy (jeden na routerze, drugi na system i trzecie proxy na przegladarke), w ten sposob – wladza widzi adres VPN na routerze, strona widzi proxy, a miedzy tym, jeszcze jest twoj systemowy VPN, ale to pewnie wtajemniczeni, juz wiedza ;).

    • Na kliencie Androida (oraz PC, iOS nie sprawdzałem) jest opcja specialty servers/double VPN. Wtedy adres wejścia powinien być zawsze różny od wyjścia.

    • w ProtonVPN masz secure core gdzie połączenie idzie przez dwa serwery VPN. Władza sobie może…..

  8. a nie lepiej kupić najtańszego VPS-a i w pare minut postawić swojego własnego VPN (ustawiając, aby nic się nie logowało)?? tutek z DO here ==> https://do.co/2MwL7BR

    • to nie jest rozwiązanie dla każdego. w artykule masz wytłumaczone przez nbzp dlaczego vps ma węższy zakres przydatności. pamiętać też trzeba o tym, że taki serwerek ktoś musi aktualizować i odpowiednio skonfigurować. ta konfiguracja co ją linkujesz nie jest najlepsza. wiec dla większości jednak jakiś vpn z prawdziwego zdarzenia bedzie lepszy. taki jak nord wygrywa choćby tym że ma dużo prostych apek. grazyna i janusz nie muszą być sysopem żeby sobie bezpieczniej ściągnąć torrenta, pooglądać hulu z USA czy po prostu obejść limity podczas all inclusive w Egipcie ;)

    • Z pojedynczego węzła w normalnej usłudze VPN wychodzi ruch tysięcy użytkowników – weź się w tym połap, jak nic nie logują. Z twojego VPS’a będzie wychodził raczej tylko Twój ruch – i mamy gagatka, nie?

    • Sysopem? Dawno nie słyszałem tego słowa.

  9. Dla zwykłego śmiertelnika, który przegląda ‘gazeta peel’ itp w domu i nie łączy się z inną siecią niż domowe wifi to jest w ogóle sens kupować i korzystać z vpn?

    • No i pytanko jeśli ktoś korzysta z routera od np upc to nie ma problemu? Działanie von dalej działa jak należy czy trzeba kupić router niezwiązany z dostawcą neta?

    • No jakoś mi kiepsko ten VPN współpracuje właśnie z UPC, ale spróbuje jeszcze postawić inny router do WIFI i wtedy sprawdzę, czy to kwestia routera czy dostawcy.

    • W UPC problemem jest adresacja ipv6, po wyłączeniu wszystko śmiga jak należy. Mało który vpn radzi sobie z ipv6.

    • A jak się objawiają problemu z UPC? Spadek prędkości? Jeśli tak, to o ile?

  10. No cóż. Ja jednak zostanę przy Windscribe. Jurysdykcja gorsza (Kanada), ale funkcjonalnie mniej więcej to samo, na prędkości nie narzekam, a czasami można było zdobyć dożywotnią licencję. Do Netfliksa czy niezaufanej sieci publicznej w sam raz.

  11. Ekhm… Kill Switch jest niezalezny od apki (mam norda od lat, i spedzilem dzis z supportem uroczy kwadrans na czacie), a zalezy od wersji Andka.
    Kill switch o ile jest dostepny zalacza sie przez:
    ustawienia->sieci->VPN->nordVPN (jak sie ma tak jak ja Windscribe, Norda i cos tam przez strong swana). Daje sie always on dla danej sieci VPN i jak wersja andka pozwala, to ma sie, lub nie ma sie, kill switcha.
    W moim przypadku sie nie ma, ale nie narzekam na Norda czy kogokolwiek innego, jeno pomstuje na Andka.
    Ale, warto by to bylo podkreslic, bo ktos moze stracic czas i nerwy ze mu nie dziala albo ze apka nie ma.

  12. Ja akurat jestem bardzo sceptyczny i “podejrzliwy”, widząc takie promocję.
    Oczywiście, można założyć, że oni są nad wyraz honorowi i wszystko przez te 3 lata będzie w jak najlepszym porządku… ale…

    W tym biznesie, w szczególności, w przypadku VPN, może naglę się okazać, że jednak z tym zapisywaniem logów to nie jest tak, jak wszystkim się początkowo wydawało i jak oni twierdzą… co też już się zdarzało… Zresztą, cała ta polityka “no logs” może i odnosić się do VPN, ale co z serwerowniami, które oni wynajmują? ;) Były już też takie przypadki, że nawet, jak VPN logów nie zapisywał, to serwerownia, z której korzystali, już tak.

    Co, jeśli za 2 miesiące zwiną biznes? Nagle się okazuje, że 400 czy 500 zł w plecy ;), a to jednak nie tak małe pieniądze (chociaz, zalezy dla kogo). To też się zdarzało, moze nie tak często w przypadku VPN, ale n.p serwerów hostingowych, które sprzedawały dożywotnie albo wieloletnie konta za bezcen.

    Zreszta, jezeli ktos jest w Polsce i chcialby anonimowo wklejac zdjecia z kotkami na wykopie, to samo VPN, przez korelacje logow (ile osob w Polsce laczylo sie w danym momencie z konkretnym VPN) nie jest wystarczajace, ale to pewnie temat, na osobna dyskusje ;).

    • Tu mam dokładnie te same wątpliwości co kolega. Cóż z tego, że w swojej polityce stosują zasadę “no logs”, skoro serwery w danym państwie podlegają prawodawstwu tegoż państwa. Przykładowo u nas łącząc się przez serwery NordVPN zlokalizowane w Polsce siłą rzeczy te logi istnieją i to jeśli dobrze pamiętam, przynajmniej przez dwa lata. Więc całe “no logs” można sobie wsadzić i łączyć się z krajami takimi jak Albania, Egipt, Turcja mając nadzieję, że jeśli będziemy łamać prawo przy pomocy VPN, to zapytanie naszych służb skierowane do tych krajów zostanie zignorowane lub zginie w administracyjnym chaosie. Sam kupiłem 3 letni abonament ale bardziej dla zasady żeby pokazać środkowy palec naszej władzy, niż dla realnego bezpieczeństwa.

    • A przytoczysz z czego wynika ten “jesli dobrze pamiętasz” obowiązek logowania przez 2 lata (i kogo on dotyczy?)?

    • Prawo telekomunikacyjne z 16.07. 2004
      1. Z zastrzeżeniem art. 180c dane objęte obowiązkiem zatrzymania i przechowywania ust. 2 pkt 2, operator publicznej sieci telekomunikacyjnej oraz dostawca publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych są obowiązani na własny koszt:
      1) zatrzymywać i przechowywać dane, o których mowa w art. 180c dane objęte obowiązkiem zatrzymania i przechowywania, generowane w sieci telekomunikacyjnej lub przez nich przetwarzane, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przez okres 12 miesięcy, licząc od dnia połączenia lub nieudanej próby połączenia, a z dniem upływu tego okresu dane te niszczyć, z wyjątkiem tych, które zostały zabezpieczone, zgodnie z przepisami odrębnymi;

      Proszę mi teraz wyłożyć komentarz do tego przepisu odnosząc go do NordVPN i “ich” serwerów w Polsce. Jeśli temat był już poruszany to proszę o link.

      Dziękuję

    • To teraz jeszcze warto popatrzeć na definicję operatora sieci telekomunikacyjnej i dostawcę publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych.

  13. “ich dedykowane aplikacje działają stabilnie i są dostępne na wszystkie systemy operacyjne, zarówno desktopowe jak i mobilne (Windows, macOS, Android oraz iOS) oraz dodatki do Chrome i Firefox.”

    Nie, raczej nie chce zadnych binarek od nich. Wole swojego VPNa na VPSie.

  14. PIA VPN był na humblebundle w pakiecie za 15 dol razem z min. 1TB cloud storage na rok. A dla nie linuksiarzy betternet jest za free, tzn ma apki i wersje na windows’a (i jeśli ktoś nie robi nie wiadomo czego i nie potrzebuje VPN’a do Netflix’a to to spokojnie styknie)

  15. Wszystko super… I nawet kupilbym vpna ktorego polecacie ALE… mam wiecej niz 6 urzadzen w sieci. Chcialbym zeby caly moj ruch sieciowy lecial przez vpn czyli pozostaje zakup kompatybilnego routera i ustawienie go jako klienta. To nie problem. Problemem jest Netflix ktory banuje uzytkownikow u ktorych wykryl vpn / proxy. Jesli puszczam caly ruch sieciowy przez vpn ryzykuje ze Netflix wykryje to i usunie mi konto. A moze nie wykryje… A moze nie zbanuje… Nie wiem ale nie mam zamiaru ryzykowac.

    Pozdrawiam.

    AndrzejL

    • Na pierwszym routerze podepniesz kabel do boxa Netfliksa, to bedzie ruch bezposredni jak zawsze. na drugim routerze sobie ustawisz polaczenie z VPN.
      I problem rozwiązany.
      Po za tym wiesz. Nikt Cie nie zmusza.
      Tu chodzi generalnie żeby zminimalizować ryzyko shakowania sieci wi-fi lub ominięcie jakiejs blokady lub podsluchu na pewnym odcinku tylko.

    • @gosc Widzisz to nie jest takie hop siup. Ogladam Netflixa praktycznie na wszystkich urzadzeniach w mojej sieci, iphony, ipady, laptopy itd. Musialbym sie przelaczac do nievpnowej sieci za kazdym razem gdy chce na danym urzadzeniu obejrzec film a to jest bez sensu. Jesli przez przypadek zapomne i Netflix wykryje VPN – usuna mi konto. Malo ciekawa sytuacja.

      O zmuszaniu przez kogokolwiek nie wspominalem.

      VPN jest spoko ale jak zawsze konflikt miedzy bezpieczenstwem a wygoda wychyla swoj brzydki leb…

      Z jednej strony Netflix drazni tym swoim no-vpn policy z drugiej strony rozumiem do czego zmierzaja.

      Pozdrawiam

      Andrzej

  16. Nie bardzo rozumiem co ma dać doliczenie 23% VAT przez nich, skoro firma ma siedzibę w Panamie, więc polski urząd skarbowy tej doliczonej kwoty z pewnością nie zobaczy?

    • To taki przekaz podprogowy – jak uniknąć 23% VAT na usługe. Myśl człowieku, myśl.

    • VAT za usługi elektroniczne, telekomunikacyjne i nadawcze jest odprowadzany do “kraju konsumpcji” czy tam gdzie mieszka klient. Jeśli dostawca jest spoza UE, wybiera sobie jakiś kraj UE (tzw. “kraj rejestracji”) i w urzędzie skarbowym tegoż kraju:
      1) rejestruje się jako podatnik VAT (w Polsce jest to VIU-R);
      2) składa deklaracje MOSS (w PL jest to VIU-D), w której wykazuje do jakich krajów UE idzie poszczególna część podatku;
      3) wpłaca zbiorczo cały podatek jednym przelewem.
      Urzędy skarbowe w poszczególnych krajach rozdzielają i przekazują sobie nazwajem należy VAT.

    • @Marcin Maziarz
      Mam działalność. Moja księgowa chce mimo wszystko doliczyć VAT do kwoty brutto faktury, bo chce zrobić import usług… Twierdzi, że MOSS jest dla osób prywatnych, a nie firm. Dodatkowo jak sprawdzić, czy oni rzeczywiście robią procedurę MOSS? Będę wdzięczny za pomoc. Po artykule liczyłem na to, że nie będzie problemu z VAT-em…

    • Zobaczy, bo ten VAT odprowadzisz Ty (mechanizm odwróconego obciązenia) :)

    • Byc może należny VAT przekazuje operator płatności

    • Nie byłbym pewny. Nie znam się na podatkach (uprzedzam).
      Wyczytałem że:
      ” urząd skarbowy pozyskuje od prokuratury czy Izby Skarbowej, która to za pośrednictwem referatu do spraw handlu internetowego wyszukuje osoby uchylające się od zgłoszenia tego handlu do opodatkowania. Informacje takie pozyskiwane są także w ramach rozpoznania przez pracowników urzędu ” (informacje docierają w formie donosów – zwykle od samych kupujących na nieuczciwych sprzedających ) gdzieś indziej też pisało że urząd składa zapytania do firm.
      https://www.bankier.pl/wiadomosc/Anonimowo-i-coraz-wiecej-czyli-jak-Polacy-donosza-do-skarbowki-3050651.html

      “Teraz skarbówka bierze się za bitcoiny. Chce dowiedzieć się wszystkiego o osobach, które nimi obracają. Począwszy od danych osobowych, poprzez numery rachunków bankowych i adresy e-mail, skończywszy na historii transakcji oraz zasilania rachunków i wypłat. Za lata 2016–2017.”
      https://www.rp.pl/Podatki/304089954-Skarbowka-kaze-placic-podatek-za-handel-bitcoinami.html

      Wymyślam taki typ ataku.
      Dwóch urzędników kupuje daną usługę. Jeden z nich wymyśla lub tworzy na podstawie czegoś realnego skargę. Na podstawie skargi urzędnicy muszą sprawdzić firmę. W toku zbierania dowodów ( np. na podstawie ruchu sieciowego ) może wymyślić milionowe straty podatku. Jeśli firma posiada cokolwiek w Polsce lub w innym kraju zależnym, to może tej firmie to odebrać. Jeśli firma zgodzi się na współpracę, to na podstawie drugiej osoby może spróbować stwierdzić, czy firma podała dane wszystkich klientów, a więc czy wywiązała się z podatku należycie.

      Podwójne opodatkowanie też jest ciekawe do rozważenia czy zawsze jest słuszne.
      Ale jest późno w nocy, by się rozpisywać, więc tylko wspomnę.
      Jeśli Anonim zarobi 1000$ w USA (przez internet) i kupi za to pralkę w USA i na granicy jeszcze zapłaci cło, to czy musi płacić podatek od kupionej pralki dodatkowo ?
      Podobnie jest z kryptowalutami. Czy jeśli gram w GTA V offline i zarobiłem 5000$, które odsprzedam koledze z grą za 10zł, to czy jako 6 latek musze się rozliczyć z urzędem skarbowym? Jeśli tak, to czy z tych 5000$ kryptowaluty, czy z tych 10zł ? A co jeśli to beðzie handel wymienny? Np. gra za odrabianie lekcji.

    • @Marek
      Dokładniej: MOSS jest dla kupujących nie będących VAT-owcami unijnymi. Jeśli NIP waszej firmy (poprzedzony “PL”) wychodzi jako aktywny na poniższej stronie:
      http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vieshome.do?locale=pl
      to wtedy operator powinien naliczyć na fakturze 0% VAT. Jeśli jako kraj wybierzesz Polska ale nie podasz NIP-u lub jest on nieaktywny jako VAT UE to operator naliczy 23% i odprowadzi to przez MOSS do polskiego US.

  17. hmm, pojawiło się ostatnio kilka news’ów które na NordVPN rzucają trochę cienia:
    http://vpnscam.com/is-nordvpn-a-honeypot/
    https://restoreprivacy.com/lawsuit-names-nordvpn-tesonet/

    Byłoby fajnie gdyby redakcja niebezpiecznika się do nich ustosonkowała (szczególnie w świetle tej rekomendacji) :)

  18. A u mnie NordVPN się nie sprawdził.
    Testowałem darmową i płatną wersję. Na S9 przy połączeniu z WiFi + WiFi Calling Nie dało się odbierać połączeń. Tzn. ja odbieram ale nie słyszę rozmówcy, ten za to myśli, że nie odbieram. Testowałem niejednokrotnie. Po wyłączeniu Norda wszystko działało bez zarzutu.
    Teraz używam ProtonVPN i takich problemów nie mam. Też skorzystałem z jakiejś promocji na 3 lata dla chyba 5 urządzeń za podobną cenę.

  19. Kupiłem w ostatniej godzinie, działa bardzo dobrze, nie spotkałem żadnych problemów na dwóch androidach i Windowsie :) ale wybór padł dzięki wam bo już nie raz o nim wspominaliście

  20. 1. A co jezeli juz mam abonament? czy promo wejdzie od dnia zakonczenia obecnego abonamentu czy od momentu zakupu?
    2. Jak ktos sie nie zalapie to robia tez spore promo w black friday

  21. Ja też kupiłem tego VPNa ale u mnie niestety test prędkości na speed test nie wypadł tak pomyślnie jak u Was. Bez VPNa było trochę ponad 120 Mb/s, a z VPNem lekko ponad 16 Mb/s.
    VPNa miałem postawionego na routerze ASUS RT-AC68U. Support Norda stwierdził, że to może być wina routera, który nie nadąża szyfrować ruchu. Sugerowali jeszcze włączenie QoS ale to bez sensu skoro w danym momencie testowałem WYŁĄCZNIE prędkość łącza wiec nie wiem co to by niby miało kolejkować ;)
    Ponadto apka norda zżerała mi 20% baterii na telefonie (S7edge).

    Ostatecznie odpuściłem temat i czekam na zwrot kasy.
    Muszę obiektywnie przyznać, że ich support na czacie jest ekspresowy. Ja nie wiem jak oni to robią ale tak szybką piszą, że podejrzewam ich o jakiś super system podpowiadający szablony odpowiedzi bo to po prostu niemożliwe :D

  22. Piotrek, ale dla przyzwoitości warto powiedzieć, że dajecie reflinka i trzepiecie na tym kasę …

    • Tomek, ale dla przyzwoitości warto przed skomentowaniem przeczytać artykuł do końca.

    • Trafiony zatopiony:D

  23. Czy można to jakoś cywilizowanie ustawić jako IPsec (normalnie w systemowych ustawieniach VPN), czy koniecznie potrzebna jest ich dedykowana aplikacja? Bo o tej na Linuksa oczywiście zapomnieli.

    • Klientem openvpn możesz się połączyć.
      Ze strony NordVPN można pobrać odpowiednie pliki konfiguracyjne.

    • Jest już apka na Linuxa: https://nordvpn.com/pl/download/linux/

    • ProtonVPN obsługuje IPSec, wymaga dodania jednego klucza w rejestrze aby wymusić mocniejsze szyfrowanie, ale działa. Osiągam tak 2-3x więcej niż OpenVPN (zarówno “natywny” od Protona jak i standalone) pod Win10 – 600-700mbit z niemieckim serwerem.

    • Jedna uwaga przy IKEv2 i NordVPN. Z jednej strony chwalą się jaki wysoki poziom szyfrowania oferują przy IKEv2 , z drugiej strony nie informują, że jest to nieosiągalne dla win10. Można oczywiście trochę podwyższyć bezpieczeństwo zmieniając opcję połączenia w powershellu ale zwykłym ludziom lepiej powiedzieć aby zostali przy OpenVPN-e. Potwierdzone w korespondencji z supportem NordVPN.
      Ja przy standardowych ustawieniach połączenia IKEv2 w win10 miałem czasem połączenie na poziomie 3DES.

  24. Witam, jak wygląda instalacja i konfiguracja nordvpn na linuksie np. Ubuntu 16.04

    • Ja sobie kupiłem ponad rok temu abonament NordVPN, na windows działał w sumie ok, ale na linuksie używając OpenVPN nie dało się nic zrobić, po połączeniu się szybkość 1-2 kbps. Miałem dosyć długi dialog z supportem i polecali różne konfiguracje, ale dla mnie żadna nie działała wystarczająco dobrze, więc poprosiłem o anulowanie subskrypcji i zwrot kasy. Teraz używam innego VPNa i działa bez zarzutu na Windows, linux i iOS.
      Ja używałem VPN za granicą, nie wiem jak w Polsce, może ktoś potwierdzić, że działa ok na linuxie?

  25. Ogromna liczba osob korzysta z Gmaila – najczesciej jakis program pocztowy na komputerze “obsluguje” konto Gmaila (w moim przypadku: Thunderbird wysyla i pobiera poczte na Gmail). Po wlaczeniu dowolnego VPN Google natychmiast reaguje i alarmuje, ze ktos skads zamierzal dostac sie twoje konto i to usilowanie zablokowalismy. Jest to b. klopotliwa sytaucja. Jak mozna przy polecanym przez Was NordVPN uniknac tego OGROMNEGO klopotu z Gmailem (odpowiadam: NIE, nie zamierzam wchodzic na Gmail online, lecz przez Thunderbirda – bo to jest b. wygodne).

    • Załóż sobie jakieś normalne konto zabezpieczone loginem i hasłem, którego dostawca nie bawi się w myślenie za użytkownika i jakieś upośledzone sztuczne inteligencje.

    • Jesli masz zmienne IP to czy korzystasz z VPN, czy nie to i tak powinienes miec komunikaty ze ktos nowy sie loguje do gmail.
      Mozna do VPN odplatnie czasami przypisac stale IP.

      Ale nie wiem czy pomoze to na recaptcha w celu identyfikacji lokalizacji uzytkowniaka w przegladarce.
      W kazdym razie, niezaleznie czy z VPN czy nie, regularne czyszczenie przegladarki czesto pomaga uchronic sie przed komunikatami i regulaminem o zbieraniu danych przez google.

  26. a dostawca vps nie bedzie wtedy widział do kogo on nalezy? ;)

    • A to zalezy co chcesz na tym VPNie robic. Do ogladania pedofilii/kupowania narkotykow czy broni taki VPS kupiony na siebie/kolege zaplacony legalna karta nie prepaidowa sie srednio nadaje. Zreszta w bajki typu “nie ma logow, a siedziba firmy jest na ksiezycu” tez bym nie wierzyl za bardzo. Tu raczej chodzi o bezpieczenstwo przy korzystaniu z publicznych WiFi itp albo sciagania torrentow w miejsach gdzie jest to ograniczone/scigane jak np w UK.

  27. Jesli ktos chce prywatnie nie na firme, to nie ma potrzeby doliczania vat?

  28. W art. napisano: “nikt nie podejrzał i przechwycił Waszego ruchu”. To jest oczywista nieprawda. Właściciel VPN może “podejrzeć i przechwycić Wasz ruch”. Pytanie zasadnicze, jakie należy sobie zadać, komu bardziej ufamy. Np. czy własnemu, lokalnemu ISP, czy właścicielowi jakiegoś VPN’a, o którym kompletnie nie wiemy nic. Skoro, np. ten NordVPN jest taki korzystny finansowo, to może sprzedaje nasze dane (tym bardziej, że wie od kogo dostaje kasę) lub robi inny użytek z naszych danych? Oczywiście jak korzystamy z otwartych WiFi na lotniskach itp. warto się zabezpieczyć jakim VPN’em, ale czy na pewno tym “najkorzystniejszym”? Może lepiej podłączyć się do jakiegoś np. swojego/znajomego/polskiego/itp.?
    Jakoś dziwi mnie takie nachalne reklamowanie tylko jednego, “słusznego” VPN przez Niebezpiecznik. Gdyby wszyscy Polacy zaczęli korzystać z tego jednego, jego właściciel miałby dostęp do danych o b. dużej wartości.

    • Masz racje, ale autor nie precyzuje, więc pewnie chodziło mu o wi-fi i zapory graniczne. (np. chińska zapora)

  29. A czy w tym vpn można zarejestrować się na forach, większość darmowych wymięka przy wpisywaniu kodu reCaptha w nieskończoność pętla zapętla te kody i żadne zaznaczanie znaków drogowych nie działa lub znikają szybko, nawet w trybie incognito przeglądarki jest to samo.

  30. Kupiłem. Jesli chodzi o apkę dla iOS to jest całkiem wygodna. Nawet brak języka polskiego nie przeszkadza w ogarnięciu. Trochę brakuje apki dla Apple Watch. F-Secure Freedome ma apkę dla Watcha, co pozwala np. szybko włączyć lub wyłączyć VPN.

  31. Właśnie kupiłem specjalnie żeby w Bułgarii oglądać kanały z kablówki Vectry. Niestety nie działa ani na aplikacji ani przez www.

    • A vectra pozwala na ogladanie kanalow bazujac tylko na geolokalizacji czy tez wymaga abys byl w sieci vectry? Bo jak to drugie, to ten VPN wloz sobie miedzy bajki. Kup Raspberry Pi i postaw VPN w domu.

    • Vectra pozwala oglądać z polskim IP na dowolnym urządzeniu poza lokalem.

    • Owszem, można poza lokalem oglądać ofertę Vectry w ich serwisie TVOnline, ale… nie całą. Ostatnio podczas urlopu okazało się, że część kanałów poza lokalem abonenta jest niedostępna (np. prawie wszystkie programy TVP), o czym serwis w takim przypadku wprost informuje.

  32. Ten VPN kupiony. Teraz poprosiłbym o tip and tricks jak najlepiej go wykorzystać. Samo uruchomienie jest banalne ale dla pierwszorazowego użytkownika domyślne opcje są tajemnicze. Czytając komentarze pod artykułem warto by napisać jak prawidłowo go używać

    • że co…? Kupiłeś VPNa i teraz chcesz żeby ktoś Ci napisał jak go najlepiej używać “…Ten VPN kupiony. Teraz poprosiłbym o tip and tricks jak najlepiej go wykorzystać….”?
      Czy to nie powinno działać w drugą stronę, kupuje bo wiem jak go wykorzystać?

  33. Kurde, spóźniłem się. Dajcie znać też następnym razem kiedy będzie taka promoszka…

  34. Dobra, kupiłem VPS’a z opcją VAT 0% US.
    Czy faktycznie trzeba ten podatek polski odprowadzić i jeśli tak, to w jaki sposób? Ktoś to jakoś sprawdzi czy jak?

  35. A tak z ciekawości, jak ktoś ma fakturę od NordVPN – jest tam jakiś numer VAT albo inny NIP sprzedawcy? Może ktoś podesłać oczywiście po zanonimizowaniu swoich danych?

  36. Nord daje radę, chociaż Proton wydaje mi się trochę szybszy, tak czy siak spoko oferta.

  37. Jak wygląda sprawa np. z wyszukiwarką google czy niektórymi stronami, wczytują się one bez problemu? Innmi słowy, czy ten (i nie tylko) VPN nadaje się do codziennego użytku, czy raczej do zadań specjalnych, np. wyjazd za granicę, netflix, P2P etc.

    Dopytuję dlatego, że kiedyś testowałem PureVPN i przez dużą ilość osób łączących się z tego samego IP, google co chwilę chciało, aby rozwiązywać te ich captche. Niektóre strony w ogóle nie chciały się załadować, a niektóre ładowały się dłużej przez np. anty DDOS cloudflare. Nie ukrywam, że było to uciążliwe (ale przynajmniej bezpiecznie). Tak samo wygląda to u wszystki dostarczycieli VPN?

  38. Szkoda, ze nie maja natywnego klienta na Linuxa. I nie placcie vatu.

  39. Kiedyś używałem pia w zasadzie tylko po to by blokować reklamy na stronach i czasem z torrenta ściągnąć film, dziś dorosłem już do tego by oglądać z serwisów streamingowych zamiast szukać i ściągać. Czyli jak nikt nie ma nic do ukrycia korzystając tylko z Androida to wystarczy mu aplikacja DNS66

  40. Ten VPN taki świetny nie jest.
    1. Wynik ze speedtest pobierenie/wysyłanie: 50/10Mbps
    vpn.ac: pobierenie/wysyłanie: 122/10Mbps.
    2. wejście na amazon.com chyba jest niemożliwe (i kilka innych stron), sprawdziłem z 10 polskich serwerów norda.
    z vpn.ac po prostu wchodzę na każdą stronę.
    Wydaje się, że nordvpn jest ofiarą własnej popularności. Wspomniany vpn.ac jest droższy ale po prostu działa i działa szybciej.

    • wlacz tcp i podaj wyniki jeszcze raz

    • Włączyłem tcp w obu. Wysyłanie/odbieranie nordVPN 57/10 Mbps, vpn.ac 129/10

  41. Teraz już po promocji, ale niewątpliwą zaletą NordVPN jest apka dla macOS dostępna w Mac AppStore. Dzięki temu sama będzie się aktualizować

  42. A co myślicie o PureVPN?

  43. A gdzie jest opcja spięcia przez kilka węzłów?

  44. Przy OpenVPN, jak ustawić aby szło przez dwa czy trzy węzły jak kolega wyżej wspomniał?
    Bo patrzę w te opcje VPN i nie widzę!

  45. @PK

    “Każdy z serwerów jest skonfigurowany tak, aby nie trzymać żadnych logów”

    Da się to jakoś potwierdzić?

    “Można włączyć dodatkowy mechanizm “CyberSec”, który automatycznie odfiltrowuje reklamy i skrypty trackingowe oraz blokuje dostęp do stron uznawanych za złośliwe.”

    A to nie wymaga przypadkiem przełączenia się na http co pozwala na przechwytywanie haseł i innych danych?

  46. czy w przypadku takiego VPN, wszystkie moje urządzenia będą się widziały jak w jednej sieci? Chodzi mi głownie o to, aby horizon GO widział, że jest w sieci domowej (UPC), mimo, że łączę się np. z plusa z komórki. Czy pozostaje zrobienie VPNa z łącza w domu?

    • Nie rozumiem.
      W Horizon nadal bedziesz mogl wybrać interenet albo z routera albo z telefonu ( jesli taki posiadasz. ) W VPN chodzi tylko ze dane miedzy Horizon, a serwerem VPN będę szyfrowane.

      https://hoewerktkodi.nl/wp-content/uploads/2017/02/VPN_explained_transparent_grey-800×445.png

    • Nie

    • Nie chodzi o router-dekoder horizon tylko aplikację na telefon, która blokuje kanały gdy jesteś poza domem :)

    • Zalezy jak sobie to skonfigurujesz, jak w routingu to przez UPC/dekoder bedziesz widziany jako lokalne urzadzenie i wszystko bedzie dzialalo. Robilem takie walki na potrzeby multiroomu w NC+, gdzie dekoder glowny byl w miescie A u operatora X, a dekodery kliencie byly rozsiane po kilku miastach sasiadujacych.

  47. Czy kupując NordVPN na 6 urządzeń można korzystać z tego samego loginu w różnych państwach jednocześnie?

  48. U mnie w UK NORDVPN jest blokowany. Nie jestem w stanie sie nawet na strone dostac

  49. Darmowe VPN-y? Jesteście specjalistami od bezpieczeństwa więc chyba nie braliście takich rozwiązań na poważnie. Wszystko zależy do czego chcemy wykorzystywać taką usługę. Moje pierwotne pobudki były związane z omijaniem geolokalizacji – obecnie w związku z dodatkowymi mechanizmami wykrywania takowej większość zakresów IP serwerowni zostało zablokowanych przez serwisy takie jak: Netflix, Hulu czy Amazon. Jeżeli chcemy dalej z takich korzystać np. ich amerykańskich wersji jedynym rozwiązaniem jest “residental ip”. Co do samego bezpieczeństwa chyba najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest uruchomienie swojego VPN-a na jakimś serwerze VPN jak Digitalocean. Bardzo fajnym rozwiązaniem jest to: https://www.pcworld.com/article/3251785/security/how-to-set-up-and-run-your-own-vpn-server-on-windows.html. Oni tutaj b. dobrze wyjaśniają dlaczego. Chyba najlepszy protokół jeżeli chodzi o bezpieczeństwo to nie forsowany wszędzie OpenVPN tylko IKEv2.
    Wynika to chociaż z faktu, że jest wspierany natywnie nie potrzeba dodatkowego oprogramowania klienckiego (potencjalne luki). Więcej informacji tutaj: https://github.com/trailofbits/algo. Jeżeli ktoś nie ma czasu na takie zabawy to również polecam TorGuard.

    • A teraz Kamilku poszukaj moze porownania serwerow VPN oraz wynikow audytu kodu OpenVPN i powiedz nam dlaczego jedno lepsze od drugiego. Prosze powiedz nam jeszcze co miales na mysli piszac: “Wynika to chociaż z faktu, że jest wspierany natywnie nie potrzeba dodatkowego oprogramowania klienckiego (potencjalne luki).” Sugerujesz, ze jak cos jest zaszyte w system to nie moze posiadac luk bezpieczenstwa teraz ani nigdy? A moze to gwarantuje nam rowniez bezpieczenstwo nawet w przypadku gdy takowe luki posiada serwer?

    • Dzieki za cenne info i link. Przy okazji wspomne, ze mobilny client ProtonVPN (Android/iOS) smiga wlasnie pod ike2

  50. Mam pytanko, czy VPN postawiony na VPSie wraz z Apache, TomCatem i aplikacjami wystawionymi na świat będzie bezpieczny?

    • Bezpieczenstwo VPNa bedzie zalezalo od tego jak bezpieczna bedzie reszta uslug uruchomiona na tymże. Nawet jesli zadbasz o jakiegos firewalla, poprawna konfiguracje i biezace aktualizacje w/w to osobna kwestia jest bezpieczenstwo kodu serwowanego przez Apache czy Tomcata.

    • Wiadomo, że ryzyko jest zawsze. Pytanie czy jest sens ryzykować i faktycznie postawić własnego vpna na vpsie i korzystać z niego na codzień? Chodzi tylko o unikanie reklam i podsłuchów ze strony ipsa, a nie robieniu na tym niewiadomo czego.

    • Asle samo postawienie VPN opartego na OpenVPN czy SWAN nie zablokuje ci reklam.

  51. Nie ma się czym chwalić, ale wykazałem się (wyjątkowo) totalnym gapiostwem: kliknąłem link z artykułu, zatwierdziłem, zapłaciłem i okazało się, że mam dostęp na 2 lata. Oferta na 3 lata chyba pozostała tylko na stronie Niebezpiecznika…

    • Przeciez to byla promocja ograniczona czasowo, vide licznik na tytulowym obrazku. Ja sie zastanawiam czy ty w ogole tego VPNa potrzebujesz czy poprostu kupiles “bo okazja”

  52. Uruchomiłem 3-dniowy trial NordVPN – sieć komórkowa spoko.
    Wróciłem do domu, skonfigurowałem wg ich instrukcji kolejny punkt w telefonie dla WiFi, w aplikacji StrongSwan IKEv2/IPSec. No i nie jestem zadowolony, prędkość spadła ze 146/10,6Mbps na 45,2/0,46Mbps. I teraz nie wiem czy ja coś źle zrobiłem, czy UPC blokuje, czy może polecany przez nordVPN serwer taki jest pl19(…).
    Po wyłączeniu VPNa prędkości mierzone to 143/10,7Mbps.

    • Dobrze masz. Twoja prędkość jest podobna do większości użytkowników i zgodna z artykułem. Wiec nie oczekuj większej.
      A drobna różnica wynika z odległości od serwera.

    • Nie no. W artykule prędkość z VPNem i bez różni się o jakieś 3Mbps. W moim przypadku różnica jest 3-krotna: 150 Mbps bez VPN -> 50 Mbps z VPNem. Przy czym uploadu prawie nie ma :P
      Do testów wykorzystałem Speedtest od Ookla :)

  53. Cześć na stronie NordVPN nie widzę dostępnych serwerów w Panamie, wobec tego z jakim krajem najlepiej się połączyć, chodzi mi o prawo danego kraju i oczywiście serwer który nie trzyma logów ?

  54. Czytam Wasze komentarze o VAT i śmiać mi się chce.. to jak jakbym kupował za bitcoiny z dostawą do domu :D

    • Czaszami ryzykujesz na własną odpowiedzialność.
      W razie czego zostałeś ostrzerzony :)

  55. Proszę o odpowiedź czy to jest normalne zachowanie aplikacji NordVPN na Androida, że po po zablokowaniu telefonu (zazwyczaj po kilku minutach od zablokowania) OpenVPN uruchamiany przez aplikację NordVPN traci połączenie, za każdym razem jak ponownie odblokowuje telefon OpenVPN jest w trybie Connecting… (i wyświetla komunikat: Oczekiwanie 300s pomiędzy kolejnymi próbami połączenia …), i muszę ręcznie zestawiać tunel ponownie, a w tym czasie oczywiście żadne wiadomości czy to na gmaila czy whatsapp nie przychodzą, czyli telefon odcięty od świata poza sms. Czy to tylko u mnie taka anomalia? Nie mogę sobie z tym poradzić!

  56. Kupiłem parę miesięcy temu subskrypcje i wygląda nieźle, tylko niektóre serwery często rozlacza po 10 – 15 minutach na desktopie win 10. Korzystam z serwerów niemieckich i polskich.

  57. Używałem Express VPN, który jest zdecydowanie najszybszy i ma najlepszy UX na rynku, problem z klientem iOS jest jednak dość fundamentalny, a mianowicie w chwili utraty połączenia z serwerem VPN (co zdarzało się niestety dość często), Express nie tylko całkowicie otwierał ruch, ale, co znacznie gorsze, nie wyświetlał żadnego komunikatu, oraz wygaszał ikonkę wifi na systemowym pasku telefonu, sugerując że nie ma aktywnego połączenia z siecią, które w tym czasie hulało w najlepsze. To absolutnie niewybaczalny „ficzer”, który kiedyś może kogoś drogo kosztować. Tym bardziej, że wiele osób będzie spokojnie czekało aż Ekspress ponownie sam nawiąże połączenie, co potrafi trwać nawet kilka minut. W tym czasie wszystkie nowe zapytania wysyłane przez przeglądarkę do serwera w sesji rozpoczętej z włączonym VPNem są oczywiście widoczne dla wszystkich izapisywane w logach ISP oraz wszystkich innych ciekawskich. Wrodzona paranoja podpowiada, że dla każdego dostawcy VPN najlepszym backdorem, jest ten, który znajduje siė poza właściwym kodem aplikacji i który może być wyjaśniony jako brak konkretnej cechy użytkowej (czyli killswitcha w tym przypadku)

  58. Używałem VPN od PIA przez kilka lat. KIedy miałem net z UPC zrobiłem test szybkości. Łącze 30 Mb na VPN dawało 70 Mb. Nie wierzyłem własnym oczom, więc robiłem testy codziennie przez tydzień. I zawsze wychodziło podobnie.’Niestety po przeprowadzce miałem już innego wiodącego ISP i skończyło się rumakowanie.

  59. A ja nadal czekam na odpowiedź – czy oni mają rezydencję lub po prostu, czy prowadzą legalną działalność na terenie UE?
    Jeżeli rzeczywiście płacą ten VAT, to znaczy że zależy im na przestrzeganiu prawa, a skoro tak, to mogą także przestrzegać innego prawa, np. tego dotyczącego udostępniania danych abonentów.
    Bo albo jesteśmy poza jurysdykcją, albo nie.

  60. Czy możliwe jest, że NordVPN (czy każdy inny VPN) został założony w Panamie przez jakąś trzyliterową agencję i wmawia użytkownikom, że zapewnia anonimowość, ale sobie nielegalnie (bo nie ma o tym mowy w umowie licencyjnej) podgląda, co robimy? Chodzi mi o to, czy technicznie jest to możliwe. W sensie zakładam możliwość, że firma sama nie zna szyfru, który stosuje wobec klientów, bo jest on generowany losowo, czy coś w tym stylu.

    • Tak, nie tylko to jest możliwe. Może być jeszcze gorzej. Np. może to być kontrolowane przez Mosad itp. (albo zwykłych bandytów), który wyłapuje informacje, którymi można delikwenta szantażować i jeśli taki naiwniak pracuje np. w instytucji którą się interesują służby… itd. – łatwo się domyślić, że korzystając z “takiego bezpiecznego” rozwiązania, jeśli ma się coś do ukrycia, można wpaść w gigantyczne kłopoty…

  61. Trochę szkoda, że NBZP nie podaje jakiego szyfrowania, autentykacji i autoryzacji używają. W sumie portal techniczny, a takiej podstawowej informacji nie ma. Nic na temat HMAC, DH, etc.

  62. Szanowni,
    Czy ktoś konfigurował NORD VPN na Airport Express? Jest to w ogóle możliwe?

  63. W NordVPN jest dobre to, że przyjmują płatność bitcoinami i tak już kilka lat z nich korzystam. W b.r. wykupiłem u nich łącze na 2 lata, też mieli jakąś promocję.

  64. Po zainstalowaniu nord vpn nie moge się połaczyć? Wiecie gdzie może być problem? lub gdzie szukać pomocy

  65. Fajne różnice w cenie – po zastosowaniu opodatkowania w USA i opodatkowania w Polsce.

  66. W artykule informujecie, że wystawiana jest faktura VAT, co ucieszy osoby prowadzące działalność gospodarczą. Warto dokładnie poinformować czytelników, że faktura zostanie wystawiona z polskim VAT-em 23 %, ale przez cypryjski podmiot, więc tego VAT-u nie sposób odzyskać. Co innego gdyby ten cypryjski podmiot miał numer VAT europejski i zastosował stawkę 0% (mechanizm buyer settles the VAT). Podsumowując osoba prowadząca działalność gospodarczą zapłaci 3/4 ceny z faktury zamiast 2/3, a to różnica 10 USD. Niby niewiele, ale liczy się zasada ;)

  67. mam pytanie, korzystam z klienta na windows połączony do serwera X . Czy w ustawieniach karty sieciowej wymusic na sztywno DNSy NordVPNa ? czy zostawic automatycznie, skoro mam odpalona aplikacje Norda ?

  68. Kilka pytań – jako, że jest tu grono używających NordVpn (w szczególności autor):
    – jak ma się klient Windows do wtyczki do Chrome (czy wtyczka Chrome szyfruje wszystko włącznie z zapytaniami DNS)?
    – jak wybrać domyślny kraj łączenia – mi zawsze przyciskiem z traya (Windows) łączy z USA?
    – wyszukiwanie najlepszego serwera trwa dłuższą chwilę – da się to przyśpieszyć?

  69. Z jakich profili VPN korzystać aby osiągnąć maksymalny transfer i duże poczucie bezpieczeństwa .
    Kiedy daje Quick Connect to nie łączy mnie do VPNow w Polsce tylko na Słowacji. Czy to normalne ?
    W Polsce VPN jest szybszy a im dalej tym wolniej .
    Czy ktoś może napisać gdzie wg niego najlepiej się łączyć aby było bezpiecznie i szybko.

  70. Jako laik zapytam czy VPN uchroni mnie przed niespodziankami takimi jak ta opisana w artykule poniżej:
    https://niebezpiecznik.pl/post/korzystasz-z-internetu-mobilnego-uwazaj-na-wap-billing-zwykle-klikniecie-w-link-na-stronie-www-moze-nabic-ci-wysoki-rachunek/

  71. W ubiegłym roku wybierałem usługę VPN i miałem z tym wiele problemów. Z jedną usługą nie mogłem oglądać Netflixa, po wybraniu innej opcji traciłem prędkość połączenia, więc na każdym razem użycie VPN było frustrujące. Teraz już około 5 miesięcy używam NordVPN i nie mam żadnych problemów, na reszcie mam stabilną usługę.

  72. Jeden z najbardziej zaawansowanych VPNów, posiada 5143 serwerów w 61 lokalizacjach, nie loguje ruchu Swoich użytkowników, bardzo szybki w działaniu i akceptuje płatności Bitcoin!!

  73. Wybaczcie lamerskie pytanie, ale czy Nord VPN działa też na Orange Światłowód? Chodzi o to czy Orange nie kręci nosem na takie rozwiązania?

  74. Czy inwestując we własnego VPN powiedzmy w jakiś sprzęcik od QNAP będziemy tak dobrze zabezpieczeni bądź porównywalnie jak u NordVPN?

  75. Czy Nordzie da się przypisać “stałe” wewnętrzne IP klientom VPNa, tak aby wewnątrz zawsze miały takie same IP i mogły po nich gadać ze sobą ?

  76. mam od roku chyba, i powiem tak, jak narazie jest ok,czasem mi nie otwiera linkow ze stron np z ebaya ,czasem wolniej chodzi,ale to moze dlatego ze cos zle skonfigurowalem albo tez ze mam lipny ruter,na wiosne zmieniam dostawce to zobacze jak bedzie pozniej,wtedy postawie vpn na ruterze,zobaczymy jak bedzie dzialac iptv

  77. jak narazie to najszybszy serwer znalazlem w Belgi ,jestem w Niemczech obecnie

  78. Nie znalazlem jasnej odpowiedzi.. co jezwli osoba “X” kupi vpn-a korzystajac z opcji 0$ VAT US, a jest i bedzie go uzywala w Polsce?

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: