19:42
28/7/2021

Premier Morawiecki, razem z ministrami Kamińskim i Cieszyńskim zapowiedzieli wczoraj powstanie nowej formacji do walki z cyberprzestępczością, która będzie funkcjonować w strukturach policji. Funkcjonariusze będą zarabiać od 10 do 15 tysięcy złotych “na rękę” i zgodnie z nową ustawą, będą mogli hackować przestępców, włamując się na ich urządzenia.

CBZC — co wiemy o nowej formacji?

Wystąpienie dotyczące powstania CBZC nie było długie. Możecie je w całości obejrzeć poniżej, a tu znajdziecie projekt ustawy dotyczącej CBZC.

CBZC, czyli Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości ma wystartować już 1 stycznia 2022, chociaż pełna gotowość planowana jest dopiero na 2025 rok. Niebawem ruszy budowa siedziby. Ponoć działka na warszawskich Szczęśliwicach już czeka.

W skrócie, naszym zdaniem:

CBZC to formacja która powstaje 10 lat za późno i będzie powstawać o 3 lata za długo…

CBZC — co już wiemy?

Minister Kamiński zapowiedział, że na początek szeregi CBZC zasili 350 policjantów, którzy obecnie walczą z cyberprzestępczością w ramach zespołów przy komendach wojewódzkich i KGP. Tak, 350 osób mamy w Polsce do zajmowania się setkami (!) dziennie oszukiwanych Polaków. Finalnie w CBZC ma pracować 1800 osób. Czy to wystarczy?

Pytanie jeszcze skąd CBZC weźmie brakujących 1500 funkcjonariuszy? Nie wiadomo… Wiadomo jednak, że nabór do CBZC nie będzie wymagał zdania testu sprawnościowego, co jest odstępstwem od rekrutacji do innych policyjnych formacji. Liczyć ma się tylko wiedza (będą testy!).

Ponieważ kompetencje przydatne w ściganiu internetowych przestępców są w cenie, w CBZC będzie oddzielna niż w innych policyjnych formacjach siatka płac. Cyberpolicjanci mają otrzymywać stały dodatek zwiększający wynagrodzenie o dodatkowe 70-130 procent, co ma przełożyć się na finalne zarobki w zakresie od 10 do 15 tysięcy złotych “na rękę”.

Dla policjantów te kwoty na pewno będą atrakcyjne, ale czy takie wynagrodzenie pozwoli ściągnąć ludzi z rynku prywatnego? Obecnie firmy walczą o każdego, kto cokolwiek potrafi w obszarze cyberbezpieczeństwa…

Zastanawiamy się, czy powstanie CBZC nie sparaliżuje innych komórek z obszaru szeroko rozumianego “cyber”, które obecnie znajdują się w różnych służbach i w których nie zarabia się aż tyle. Byłaby to bolesna kanibalizacja kadr, bo w większości służb, które coś robią w tematach cyber ludzi już teraz jest za mało. A może powstanie CBZC spowoduje, że służby te, aby zatrzymać swoich pracowników, znajdą wreszcie jakiś sposób aby płacić im więcej, pomimo tego, że “prawo nie pozwala”?

Paradoksalnie najlepiej na powstaniu CBZC wyjdą obecni cyberpolicjanci. Spodziewamy się że praktycznie wszyscy zostaną do CBZC przesunięci i dla większości z nich będzie to oznaczać natychmiastowy wzrost wynagrodzenia.

Na rekrutację CBZC ma jeszcze 3 lata. Miejmy nadzieję, że znajdzie kompetentnych kandydatów i do służby nie trafią znajomi królika, którzy nie odróżniają adresu MAC od IP… Bo roboty jest cała masa. Przykładowo, tylko dziś zgłosiło się do naszej redakcji

CBZC będzie mogło hakować przestępców

Projekt ustawy o CBZC przewiduje, że policjanci będą mogli hakować przestępców. Niewiele osób wie, ale teraz też różne służby, w tym policja, mogą się włamywać na komputery podejrzanych, ale prawnie nie jest to tak klarowne (a przez to łatwe) jak będzie dzięki nowym przepisom:

Art. 19c.
1. Służba zwalczania cyberprzestępczości może wytwarzać lub pozyskiwać urządzenia lub programy komputerowe, o których mowa w art. 269b Kodeksu karnego, oraz ich używać w celu rozpoznawania, zapobiegania i zwalczania przestępstw, o których mowa w art. 19 ust. 1, popełnianych przy użyciu nowoczesnych technologii teleinformatycznych oraz wspierania w niezbędnym zakresie pozostałych jednostek Policji w rozpoznawaniu, zapobieganiu i zwalczaniu tych przestępstw.

2. Używając urządzeń lub programów komputerowych, o których mowa w ust. 1, służba zwalczania cyberprzestępczości może uzyskać dostęp, na zasadach o których mowa w art. 19, do informacji dla niej nieprzeznaczonej, przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie, lub może uzyskać dostęp do całości lub części systemu teleinformatycznego.

Do tej pory, ze złośliwego oprogramowania korzystali tylko przestępcy. Teraz siły się wyrównają — a jeśli budżety pozwolą, to jest szansa, że nawet w arsenale CBZC pojawią się jakieś 0daye.

To dobra wiadomość, bo trochę słabo walczy się z operatorami botnetów mając od dyspozycji tylko fax i maszynę do pisania. I to taką bez papieru….

Ale… temat nowych, tak potrzebnych dla “cyberfunkcjonariuszy” uprawnień, jest mimo wszystko kontrowersyjny i będą oni musieli się z tym problemem zmierzyć. Szczęście policji płynące ze zgody na stosowanie “rządowych trojanów” przysłaniają bowiem komentarze obywateli. Internauci obawiają się, że “legalne hakowanie” zostanie wykorzystane “w złym celu”, np. do “tępienia opozycji”.

Przy tak spolaryzowanej sytuacji w kraju, ciężko się takim komentarzom dziwić, nawet jeśli ktoś się z nimi nie zgadza. Fakty są takie, że spora część społeczeństwa nie darzy policji miłością, a zaufanie do funkcjonariuszy, z mozołem budowane i wzrastające w latach ubiegłych, dramatycznie spadło w ostatnich miesiącach. To niestety wynik decyzji politycznych. Taki mamy klimat…

Nie wiemy czy to kogoś pocieszy i uspokoi, ale na szczęście “cybery”, a przynajmniej tych kilku, których poznaliśmy osobiście, to trochę inny typ funkcjonariusza. Wiadomo, że każdy policjant ma swojego przełożonego i służba wymaga wykonywania rozkazów, ale z tymi umiejętnościami jakimi dysponować będą (przynajmniej w teorii) cyberpolicjanci, to raczej nie będą musieli się obawiać, że jak się postawią i “wylecą” z roboty, to nigdzie nie znajdą pracy. Wręcz przeciwnie, pewnie szybko znajdą. I to lepszą. Poza tym, kto jeśli właśnie nie oni, będzie potrafił anonimowo zasygnalizować różnym redakcjom, że źle się w nowej służbie dzieje. Wink wink.

Podsumowując, można powiedzieć, że CBZP dostanie do ręki nóż. A nóż to jedynie narzędzie. Można nim przeciąć sznury związanego zakładnika i uratować go. Można też zakładnikowi wbić nóż 35 razy pod żebro. Wszystko zależy od tego, kto nóż trzyma w ręce. Czy nowe uprawnienia nadane CBZP będą nadużywane — czas pokaże. W takich kwestiach bardzo ważne są sprawnie działające mechanizmy kontroli i wykrywania nadużyć. W tym zakresie polecamy analizy fundacji Panoptykon. Chociaż z niektórymi wnioskami koleżanek i kolegów z Panoptykonu się nie zgadzamy, to przyznajemy im rację, kluczowa jest odpowiedź na pytanie:

kto będzie kontrolować kontrolujących?

Jakaś kontrola w policji jest — istnieje tam przecież BSW, czyli taka “policja w policji”. Czy to wystarczy? Z ciekawością będziemy się przyglądali temu, jak CBZC będzie korzystać z nowych uprawnień. Na marginesie, ustawa sugeruje, że funkcjonariusze nie będą “wynajmowani” przez innych do hakowania:

Art. 25b. Policjanta przyjętego do służby zwalczania cyberprzestępczości nie przenosi się i nie deleguje się do innych służb w Policji.

Fundusz Cyberbezpieczeństwa

Na konferencji padła jeszcze jedna ciekawa zapowiedź. Minister ds. cyfryzacji, Janusz Cieszyński wspomniał, że powstanie także Fundusz Cyberbezpieczeńśtwa o budżecie pół miliarda złotych. I te pieniądze maja być przeznaczone na projekty i inwestycje dotyczące zwalczania cyberprzestępczości, także realizowane przez inne instytucje zajmujące się cyberbezpieczeństwem.

No właśnie… nie wiemy, czy kojarzycie, ale trochę tych “innych” instytucji już jest. CBZC nie jest przecież pierwszą, która została powołana w obszarze bezpieczeństwa internetowego (choć miejmy nadzieje, że będzie w końcu ostatnią i skuteczną). Co stało się z poprzednimi? Ktoś jeszcze pamięta np. NCCyber?

Niestety, lubimy w Polsce tworzyć nowe byty, zamiast do problemu podejść merytorycznie i skondensować wysiłki na tym co najistotniejsze. Ten temat dość dobrze skomentował Bartek Jerzman:

Przecież już teraz wiele postępowań dotyczących przestępczości komputerowej mogłoby być prowadzonych sprawniej, gdyby nie przestarzałe procedury lub brak procesów. Obecnie często sprawę przeciwko tej samej grupie oszustów prowadzi niezależnie kilka(dziesiąt?) różnych policjantów w różnych częściach polski. Wymiana informacji oraz współpraca leży i kwiczy. Efekt? Tę samą pracę, w dodatku nieefektywnie, wykonuje niepotrzebnie wiele osób, wiążąc zasoby, które tak bardzo są potrzebne w innych miejscach.

Co więcej, do wielu spraw wcale nie jest potrzebna tajemna wiedza z “hackingu” czy “zaawansowanego bezpieczeństwa komputerowego”. A niekiedy wykrycie sprawcy oszustwa to proste do ogarnięcia techniki OSINT-owe (por. Jak uczestnicy niebezpiecznikowego kursu OSINT zdemaskowali oszusta, na marginesie — zatrzymali go ~miesiąc temu 💪).

Nikt nie pomaga ofiarom cyberprzestępców

Nie zapominajmy też o ofiarach cyberprzestępstw. Niestety — i mówimy to z bólem serca — rzadko który “niecyberowy” policjant jest w stanie poprawnie doradzić poszkodowanej osobie co powinna zrobić po tym, jak ktoś:

  • okradł ją na OLX
  • skradł jej tożsamości po wycieku danych
  • zainfekował telefon bankerem albo komputer ransomwarem.

A to przecież powtarzalna i prosta do przekazania oraz objaśnienia lista czynności…

Dlatego jeśli czytają nas teraz jacyś policjanci i dotarli do tego miejsca, to mamy dla Was małą niespodziankę. Niebawem planujemy darmowe, praktyczne i internetowe szkolenie tylko dla organów ścigania. My pokażemy jak pomóc ofiarom i jak prosto można ustalić pewne fakty na temat sprawcy, czyli jak usprawnić sobie pracę, w tym przyjmowanie zgłoszeń o popełnieniu przestępstwa, a inni mądrzejsi od nas poradzą Wam w pozostałych aspektach Waszej pracy. Wstępna agenda to:

  • o co pytać ofiary i jakich rad im udzielać
  • jak znaleźć innych poszkodowanych w tej samej sprawie nie tylko KSIPem,
  • jak skutecznie(j) pozyskiwać informacje od operatorów i firm.
  • jak zebrać dane o sprawcy z sieci (OSINT)
  • jak cyberwspółpracować z prokuratorem :-)

Dogrywamy obecnie szczegóły tego online’owego szkolenia z funkcjonariuszami-praktykami i prokuratorami. W szkoleniu udział będzie mógł wziąć każdy pracownik organów ścigania. Niebawem ogłosimy rejestrację, ale jeśli nie chcesz przegapić tego szkolenia, to już teraz możesz zostawić nam swojego e-maila. Kiedy uzgodnimy jego termin, poinformujemy Cię o starcie szkolenia (o ile podany przez Ciebie e-mail jest w domenie *.gov.pl)


Bez obaw, Twoich danych nikomu nie przekażemy. Raz na jakiś czas, możesz od nas dostać inne informacje związane z cyberbezpieczeństwem (np. powiadomienie o trwającym obecnie poważnym ataku lub zaproszenie na webinar dotyczący cyberbezpieczeństwa). Jeśli lubisz czytać o RODO, kliknij tutaj.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

48 komentarzy

Dodaj komentarz
  1. >kto jeśli właśnie nie oni, będzie potrafił anonimowo zasygnalizować różnym redakcjom, że źle się w nowej służbie dzieje
    A skąd niby mają wiedzieć, jak zrobić to anonimowo? Przecież mieli okazję poznać tylko tych cyberprzestępców, którzy byli na tyle głupi, żeby dać się złapać.

    • oj zdziwiłbyś się…

  2. gorzej będzie jak w policji celowo zatrudnią się blackhaty, zwłaszcza że z tego co wiem to na rynku komercyjnym codziennością sa stawki 20-24 tyś dla ludzi cokolwiek potrafiacych – coś jak mafia vatowska w MF – i dopiero będzie problem bo przecież cybery będa napewno miały dostęp do baz i danych niedostepnych na codzień od zewnątrz

    kto bedzie pilnował cyberów ?

    • Infiltracja policji to znany problem. Do cbśp i antynarko też przecież gangusy mogą przeniknąć. Tylko po co, jeśli mogą ich po prostu przekupić. Spotykają się przecież codziennie na tej samej siłce :] Różnica taka że łysy za obiad płaci tyle ile pies dostaje za miesiąc pracy. W cbzc łapówki chyba będą musiały być większe.

    • Ty się chyba za dużo amerykańskich filmów naooglądałeś, jeżeli policjanci będą mieli dostęp choćby do 1/10 tylu baz co Sebki spod bankomatu (bo nawet nie blackhaty) to będzie dobrze…

    • tysiąc skrót tys.

  3. Po TVN trzeba wziąć się za Internet. Czy nie tak powiedział ostatnio Jarek?
    Sorry, ja tylko łącze kropki.

    Wszyscy wiemy jak działają inytucje państwowe, jedyna nadzieja taka, że pokolenie tych policjantów Y , milenialsi i ich pasja do informatyki sprawi, że nie zatruje się ich tym politycznym dziadostwem, ale tak czy siak będą musieli wykonywać zachcianki w danym momencie rządzącej partii.
    Nigdy bym tam nie przyjął posady rządowej, nawet za 25tysiaków.

    • Tak właśnie powiedział.

      Chyba czas zbierać aparaturę sieciową, skrętkę i światłowody.

  4. Teraz dowolna niewygodnie politycznie osoba, będzie przestępcą i będą jej wysyłać wirusa :)

    Nie dość, że jest problem z wirusami od hakerów, to jeszcze będzie problem z wirusami od Policji.

    Zacznie się kolejna wojna jednych z drugimi.

    • Najgorzej wyjdą na tym przedsiebiorcy bedacy na cwlowniku, zwyczajnie będą ich infekować i robic z nich przestępców (jeśl ci nie będą się znali na analizie ruchu, lub nie beda dysponowali drogim sprzetem robiacym to za nich i chocby dokumentującym ataki). Jestem stanowczo przeciwko powstaniu formacji co do ktorej powazne watpliwosci budzi brak tematu na temat organizacji sprawiajacej nadzór nad takimi inicjatywami, co powonno byc jasno i klarownie przedstawione narodowi.

    • Dokladnie.. o tym sie nie mowi, a będą mieli narzędzia do robienia przestępców z normalnych ludzi i to bez żadnej kontroli.

    • @Slawomir

      Zgadzam się z tym, że najłatwiej będzie zgnoić przedsiębiorców. Zresztą pod pewnymi względami już jest.

      @all
      Przyznam że ja od tego roku odpuściłem bycie przedsiębiorcą w PL, po wielu wielu latach, z których nie wszystkie były złe. Dziwne uczucie znów mieć szefa, a nie być szefem ;-/ Ale każda ścieżka ma swoje plusy i minusy, ważne by policzyć je dobrze.

      Dla tych co nie zrezygnowali, mała rada – zabezpieczajcie się, dbajcie o papiery, gromadźcie awansem dowody na swoją korzyść. Better safe than sorry.

  5. Brytyjska policja ma ciekawe jednostki do zwalczania przestępczości gospodarczej:

    National Lead Force
    https://www.cityoflondon.police.uk/police-forces/city-of-london-police/areas/city-of-london/about-us/about-us/national-lead-force/
    Combatting economic crime through partnerships – Joint Fraud Taskforce (JFT)

    The Insurance Fraud Enforcement Department (IFED), an innovative policing unit entirely funded by the insurance industry to combat insurance fraud.

    The Police Intellectual Property Crime Unit (PIPCU) is the Country’s only dedicated intellectual property crime unit, funded by direct grant from the Intellectual Property Office (IPO).

    The Dedicated Card and Payment Crime Unit (DCPCU) is a joint Metropolitan/City of London Police team, funded by the banking industry, with the sole purpose of combating crimes associated with banking and payments.

    DCPCU zajmuje się tylko przestępstwami wymierzonymi w banki i klientów banków np.: okradanie kont internetowych, przestępstwa dokonywane kartami płatniczymi, podrabianie czeków itp.

    Banking industry-funded fraud squad (DCPCU) prevents and disrupts £31.2m of fraud in 2019
    https://www.finextra.com/pressarticle/81783/banking-industry-funded-fraud-squad-prevents-and-disrupts-312m-of-fraud-in-2019

  6. Nie ma się co łudzić. W praktyce będzie to przechowalnia dla pociotków i znajomych królika bo jednak dla nich te 15 tys. na łapę to jednak zbyt kusząca perspektywa żeby ją oddać komuś z zewnątrz, choćby i fachowcowi ale jednak nie swojakowi. Merytoryczną część tej cybernetycznej roboty dostaniecie wy w ramach outsourcingu i o was będzie cicho. Natomiast przechowalnia będzie działać zgodnie z listą, którą im wkrótce przekażecie i to będzie wygodne dla wszystkich bo wy będziecie robić to co lubicie i na czym się znacie a na nich spłynie cała chwała i uwielbienie mediów bo to oni będą opowiadać z jakim to poświęceniem i zaangażowaniem tropili tych przebrzydłych przestępców dniem i nocą. W razie wpadki będą mieli dupochron w postaci tej listy (wszelako w policji dupochron jest rzeczą najważniejszą na drodze do policyjnego spełnienia czyli do wczesnej emerytury) i będą mogli powiedzieć “to nie my, to ta lista”. Wtedy wam się utnie outsourcing i przekaże tę robotę waszym kolegom po fachu a w przechowalni będzie spokój i porządek w papierach aż do wspomnianej emerytury. Czyli wszyscy zadowoleni.

  7. Kurde jak w latach 90’tych

  8. Wiemy jak będzie. Będzie źle.
    Zejdą się tam ułomy od cyberów z komend wojewódzkich.
    Cybery słyną z tego że mają dobry pijar i potrafią opowiadać niesamowite historie o swojej działalności. Prawda jest taka, że to w przeważającej większości zbieranina dochodzeniowców z dawnych działów przestępstw gospodarczych. Niewiele potrafią jeśli chodzi o cyber, oprócz puszenia się i mydlenia ludziom oczu. Merytorycznie to matołki.
    Ta służba to będzie porażka!
    Po pierwsze, nie trafią tam specjaliści, bo ich w Policji jest tyle co kot napłakał.
    Po drugie, ta służba będzie duplikować działania innych służb.

    • Widzę, że kolega z branży :-)

      Dodam tylko, że biegli informatycy z Laboratoriów Kryminalistycznych Policji oraz informatycy z Wydziałów Łączności i Informatyki spieprzą do CBZP. Są to osoby po studiach informatycznych i nie będą się bezczynnie przyglądać jak cybery łykają 2-3 x większą kasę.

      Żeby temu zapobiec należałoby przygotować dla nich podobne dodatki o charakterze stałym. Ale w tej firmie myśleć nie ma komu, a decydenci nie mają pojęcia o istnieniu takich osób i o szykującym się problemie.

    • @BlackCat

      No to powiem że po przeczytaniu artykułu pierwsza moja myśl była że centrala wyssie ludzi z terenu, bo logiczne jest że kto może, spróbuje się zaczepić na wyższe dochody. Zawsze to tak działa.

    • Nie wiem czy koledzy z wydziału łączności będą chętni. W komórkach zamiejscowych wygląda to tak, że licytują się kto ile odcinków serialu obejrzał danego dnia albo ile gry przeszedł. Jakąś robotę mają od czasu do czasu. Czasem są miesiące, że nie ma jej wcale. Ile razy nie wejdę do gościa z serwisu to ogląda kreskówki. Z drugiej strony jak nie ma kasy na naprawę to musi sobie jakoś czas zająć. Niektórzy z nich w czasie pracy biorą auto służbowe i jadą do swojej drugiej pracy albo do domu żeby zjeść obiad i porobić coś koło domu.
      Myślę,że w powstającym cbzc nie będzie aż tyle luzu.

    • Cracked brain

      Masakra jak tego użytkownika zazdrość zdziera sam pewnie jest pociotkiem i bez pracy w służbach nic więcej nie potrafi
      Jeszcze nic nie wiadomo a niby koledzy po fachu wszystkich tych niby z cbzc zmieszali z błotem
      Polak nigdy nie zmieni swojej mentalności cieszę się zawsze z tego ze drugi ma złe albo niesamowicie jemu zazdrości a sam nic nie zrobi tylko wiecznie jest malkontrntrm
      CB weź się za siebie i wtedy możesz wymagać

  9. Ciekawe to wszystko, szkoda że Policja jest takim zamkniętym środowiskiem i przyjmuje tylko takich co są mierni, bierni ale wierni i po prostu słuchają rozkazów. (Przepraszam za to ale musiałem tak napisać, wiem że nie wszyscy są tacy) To działa cały czas na niekorzyść jednostki bo od dawna wiadomo że do policji idą tylko Ci, którym brakuje pomysłu na to co ze sobą zrobić, a coś trzeba robić i chcą szybko iść na emeryturę i są w stanie zaprzedać siebie za wygodną pracę, poza tym uwielbiają władzę jaką daje czapka z orzełkiem na głowie. Nagle w jednostce CBZC ma być inaczej? Dlaczego, bo płacą więcej ale mniej niż na rynku ZNOWU… to nie wiele zmieni tak zakładam, zdziwię się jak będzie inaczej, ale może zrekrutowane osoby będą miały mocne kręgosłupy moralne – OBY TAK BYŁO, tak na marginesie to także wartoby weryfikować kto ma jaki kręgosłup moralny ale jak skoro nawet sprawnościówek nie będzie ;). Szkoda że Policja ogranicza się do swoich szeregów i nie poszerzy zakresów poszukiwań na na przykład całą administrację publiczną i pracujących tam ludzi. Sądzę że znaleźliby tam naprawdę “ogarnięte” osoby nie raz z kierunkowym wykształceniem jakie potrzebują, które teraz marnują się i swój potencjał na swoich stanowiskach a wystarczyłoby ich zapytać, może nawet nie tyle ich a ludzi np z jednostek Policji czy Straży Granicznej itp. ich znajomych aby rozpytali czy nie znają takich ludzi z odpowiednią wiedzą. (no ale tak przepływ informacji w policji jest na fatalnym poziomie i nagle się to nie zmieni) Na pewno kandydatów znaleźliby w ten sposób sporo, kwestia tylko weryfikacji ich osoby ale nie mogę wszystkiego podawać na tacy. No zobaczymy jak to wyjdzie ale jakoś tym ludziom co to tworzą nie wiem dlaczego nie ufam – sami padli ofiarą, nie potrafili się ochronić mimo ponoć szkoleń jakie odbywali i mieli zapewnione, a teraz chcą chronić nas…. Brzmi jak jakiś tani żart! To coś w rodzaju jakby mój znajomy padł ofiarą ostatnich przekrętów na przejmowanie konta bankowego i stracił pieniądze, a za chwilę mówił słuchaj kupiłem nowy telefon i mam nowe konto mogę przechować twoje pieniądze. Pytanie przekazałbyś mu do przechowania pieniądze… No właśnie mam nadzieję że poczuliście co nam rządzący serwują.

  10. …nie wiecie o jakiej szkole hakierów?…pohakowałbym troche!…

    a moze Wy – pohakujecie?…mozna sporo zarobic…

    https://www.bitchute.com/video/KZOJdpsnMw6g/

  11. Stary, wiecznie żywy Miś.
    https://www.youtube.com/watch?v=PgCcsXJAga0

  12. Kamiński to powinien do ciupy wracać. Wara od mojego komputera, siury pisowskie.

  13. @John Sharkrat: No i masz – podkradłeś mi motyw bo ja też od razu miałem skojarzenia z misiem :)

    Poniżej pierwotna treść mojej wypowiedzi:

    Panie, świat na głowie stoi – Morawieckiemu zamarzył się Cyber-wydział i biedak gotowy pomyśleć że faktycznie da się to wprowadzić w życie. Pamiętacie film MIŚ z 1980 R.? Bo to od razu przyszło mi na myśl po przeczytaniu artykułu – Cytując klasyka: Bareizmy wiecznie żywe :)

    Z konferencji wstawionej na Youtube dowiadujemy się kilku rzeczy:

    1) Cyber wydział jest na razie na etapie projektu ale ja oczami wyobraźni już widzę jak to będzie wyglądać – Tu za przykład posłużą śmiechowe filmy z YT i najpopularniejsze “kwiatuszki” z Mr. Robota

    2) Całe to “Cyber-sekiuriti” ma mieć zupełnie inne zasady rekrutacji: Nie będzie liczyć się sprawność fizyczna ale przede wszystkim to co w głowie – Super, teraz każdy może zostać securakiem!
    https://youtu.be/RmAYEvOtbXs?t=182
    https://www.youtube.com/watch?v=r9tuWl7aTXc
    https://www.youtube.com/watch?v=6Dk3vgdGsFA

    3) Na szczęśliwicach jest już działka gdzie powstanie “nowoczesne” command center dla tej formacji
    https://prntscr.com/1hkx8gk
    https://prntscr.com/1hkxi6w

    4) Do wydziału będą rekrutowane głównie osoby młodego pokolenia mające dobry potencjał na securaka…
    https://prntscr.com/1hl0gye
    https://prntscr.com/1hl0hcj
    https://prntscr.com/1hl0okd
    https://prntscr.com/1hl152y

    – …Mający dokładną wiedzę tele-informatyczną…
    https://prntscr.com/1hl6n48
    https://prntscr.com/1hl6n6p
    https://prntscr.com/1hl7jd6
    https://prntscr.com/1hl7jk6

    -… Dokładni i skrupulatni w swoich działaniach…
    https://prntscr.com/1hlbev5
    https://prntscr.com/1hlbew7
    https://prntscr.com/1hlbri4

    -…Potrafiący robić skuteczną prowokację i zakup kontrolowany…
    https://prntscr.com/1hlerha
    https://prntscr.com/1hletyk
    https://prntscr.com/1hlfbgr

    -…Do dyspozycji będą mieć bardzo dobry sprzęt
    https://youtu.be/oLUEdh0sMlU?t=43
    https://www.youtube.com/watch?v=sQYPCPB1g3o

    5) Do naboru ma też zachęcić “rzekomo” nie byle jaka pensja
    https://prntscr.com/1hlhgi3
    https://www.youtube.com/watch?v=0cQYt_XNOb8

    A na koniec puenta odcinka podsumowująca “powagę” tego przedsięwzięcia
    https://www.youtube.com/watch?v=RMTBeqGpcOg

  14. Kamiński …. Cieszyński od respiratorów … ile Niebezpiecznik “przytulił” za sianie propagandy?

    • A gdzie Niebezpiecznik sieje propagandę? Interesuje mnie ta sprawa i czytam wiele artykułów na temat CBZC od dwóch dni. Niebezpiecznik na tle innych serwisów opisał sprawę bardzo obiektywnie i chyba najszerzej. Merytorycznie wypunktował plusy i minusy. I jako chyba jedyny serwis zalinkował do projektu ustawy i ją omówił w branżowym kontekście, pokazując też opinie i nastroje innych. Te negatywne.

      Ty pewnie chciałbyś, żeby tylko pojechali po temacie. Dlaczego mają udawać, że ten pomysł nie ma plusów? Może według Ciebie powinni jak “eksperci o wszystkiego” z internetu i opozycja pierdolić, że cbzc to spisek i będzie służyć tylko i wyłącznie do zwalczania przeciwników politycznych? Chyba pomyliłeś portale albo faktycznie nie przeczytałeś całości :]

    • @InspektorGadget

      Tutaj jest miejsce tylko na jeden spisek :p

      Spisek 1: Tworzymy zespol/urzad/biuro do walki z przeciwnikami politycznymi i zatrudniamy tam kompetentnych ludzu.
      Spisek 2: Tworzymy zespol/urzad/biuro do walki z przestepczoscia elektroniczna i zatrudniamy tam zdziska i miśka, kompetentnych inaczej ale za to lojalnych krewniakow.

      ;)

    • @Inspektor Gadżet
      https://www.youtube.com/watch?v=5M3Ruomx1KY

  15. Parę już takich projektów w życiu widziałem. Zatem powiadam Wam: jak ktoś zaczyna realizację pomysłów od wybudowania biurowca i siania obietnic “jak to będzie dobrze, jak już będzie”. Prawdziwe pieniądze zarabia się tylko na drogich, słomianych inwestycjach.

    • To już wiemy od czasów słynnego i kultowego filmu… ;))

  16. Ciekaw jestem jak będzie z ograniczeniami terytorialnymi i państwowymi tej służby. Zapis nie wyjaśnia, czy nasze asy będą mogły włamać się na konto Donalda… Trumpa w celu zapobiegania przestępstwom. A skąd wiadomo, czy przestępstwo następuje na terenie Polski i czy jest przestępstwem w kraju, gdzie działa “cel”?

  17. A tu wytłumaczenie dlaczego to nie będzie działać
    https://youtu.be/PfwWkvn6GJY?t=837

    • Sa z tego jakies bonusy jak wystarczajaco duzo osob kliknie na twoj link, zamiast na ten pod ktorym faktycznie znajduje sie filmik?
      I czy jesli wiecej osob tworzy skrot to jest on taki sam, czy kazdy nowy skrot tworzony jest losowo bez sprawdzania czy material ma u nich jakies inne aliasy?

  18. Ministerstwo Prawdy?

  19. Realizacja jest co najmniej o 20 lat spóźniona, propagowałem powstanie takiej jednostki na przełomie wieków, zaraz po tym jak stworzono CBŚ – zamiast tego powstało CBA. Teraz to dla mnie zagrywka propagandowa – cyber się do tego idealnie nadaje. Jak coś powstanie i zaczyna w miarę funkcjonować zaraz się reorganizować – wystarczy prześledzić to od 1996 r. Nikt nie opracowuje procedur dla jednostek, brak jest koordynacji działań. O słabości obecnie działających struktur od cyberbezpieczeństwa wspominać nie będę. Cytat z mediów to podsumowuje “Tymczasem jeden z ostatnich komunikatów na stronie NCBC informuje o odsłonięciu pomnika krasnala Cyberka we Wrocławiu, który pomaga strzec polskiej cyberprzestrzeni.”

  20. Będzie z tego nic. Bo:

    Za cztery lata, kiedy dzisiejsza opozycja wygra wybory, wtedy okaże się, że na takie rzeczy to “pieniędzy nie ma i nie będzie”. Zresztą po co jakieś pieniądze, kiedy najlepsze takie jednostki są w Berlinie, a jakby co, to i Rosjanie pomogą.

  21. Zatrudnijmy kogoś z kategorii grey hat like me, i oczywiście z dark webu wyciągnąc kogoś kto jest black hat, a to zrobiłbym sam, a nie panów z uniwerku co worda nazywają łordem, a nie łerdem i będzie po sprawie. :) Myślę, że koniec śmieszków już nastał bo smieją się z posłów z tv co byli na szkoleniach it. na poziomie negative. Czas wziąć się do roboty i zainteresowania przekuć w pracę. Torować myślę, że nie warto uczyć, ale tunelować warto było by tam wszystkich nauczyć, chociażby wtedy maile nie wyciekały z ław :D

    • Poza tym pisać więcej trojanów by się przydało do omijania av i zrobić to top secret na większą skalę.

    • Nadajesz się do tej roboty, jak kozia d.pa na worek na kaszę.

  22. Powiedział bym, że super, gdybym nie wiedział kto rządzi i jak bardzo da sie to zrypać. Robienie prywaty to bedzie norma, robienie pod Polityków też.

  23. Piotrze and Redakcjo: może to będzie wyglądało tak: https://www.youtube.com/watch?v=o2ixj0m4F_E
    https://www.youtube.com/watch?v=oI3IqUSmw_k
    https://www.youtube.com/watch?v=eq8cKjdNpCo
    https://www.youtube.com/watch?v=o2ixj0m4F_E …? ;))

    Może byście coś napisali o tych historiach z podanych linków?
    Pozdrawiam1 :))))

  24. Hahahhaha Osób które coś potrafią jest naprawdę niewiele w POLINIE . Reszta to płotki . Aby dokonać ataku na kompa przestępcy trzeba w cywilu ŁAMAĆ PRAWO :) Czyli ci Funkcjonariusze będą PRZESTĘPCAMI albo osobami bez JAKICHKOLWIEK KOMPETENCJI !

  25. Ocho zaraz synowie i córki pisowców będą bezpiecznikami, Obajtek płaci mniej za nic nie robienie.

  26. 10k-15k na “reke”, w “budzetowce”. Hmm…

    To juz latwiej bedzie sie zatrudnic w agencji modelek jako supermodelka, z mopem na glowie stanowiacym jedyny element przebrania…

    *I mowie tutaj generalnie o ogole kandydatow, bo z jakiegos powodu z mojego doswiadczenia, w tych paru procetach kobiet pracujacych na wyzszych stanowiskach IT, potencjalnych modelek jest nadreprezentacja (o_O)

  27. Już czuję się bardziej bezpieczny wiedząc że powstaje kolejna mafijna jednostka do inwigilacji.

  28. whonix na qubes plus tor na nie mojim wifi zmienny mac to co moga ?nic nie moga nawet ip moge podac prawdziwe jak sie wie jak to nie ma szans znalesc:D

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: