22:55
29/7/2014

Zaledwie przedwczoraj opisaliśmy jak w internecie atakują się nawzajem Izrael i Palestyna. Okazuje się jednak, że jest i trzeci gracz — wielokrotnie przyłapywane na atakach komputerowych Chiny.

Informacje na temat Żelaznej Kopuły wykradzione

Żelazna kopuła jest systemem antyrakietowym używanym przez Izrael od 2011 roku. Już w pierwszych miesiącach pracy tego systemu dostęp do sieci komputerowej z nim powiązanej uzyskali Chińczycy. Jak tego dokonali? Jak zwykle… wysyłając phisherskie e-maile do trzech firm będących kontrahentami izraelskiego IDF-u; Elisra Group, Israel Areospace Industries (IAI) oraz Rafael Advanced Defense Systems.

Żelazna Kopuła w akcji, fot. Wikipedia, lic. CC

Żelazna Kopuła w akcji, fot. Wikipedia, lic. CC

Jak ujawnia CyberESI, oprócz dostępu do dokumentacji Żelaznej Kopuły, Chińczycy mieli się także interesować rakietami Arrow III i izraelskimi dronami. Przez 4 miesiące Chińczycy instalowali także konie trojańskie i inne złośliwe oprogramowanie. Poszkodowane firmy szacują, że w sumie wykradziono ok. 700 plików (ok. 762MB danych). Co ciekawe, część z dokumentacji i technologii wcale nie jest autorstwa izraelskich firm a …Amerykanów. Technologie te zostały użyczone w ramach partnerstwa i winny być pilnie strzeżone.

Kto dokonał ataku?

Ataku mieli dokonać chińscy wojskowi hackerzy z tzw. jednostki wojskowej 61398, nazywani też grupą APT1 (oraz Comment Crew lub Byzantine Candor).

Na swoim koncie mają przeszło 160 ujawnionych, udanych ataków. Głównie wycelowanych w amerykańskie firmy. Charakterystyka ich pracy wskazuje, że są finansowani przez rząd i pracują w regularnych godzinach pracy. Kilka dni temu, FBI oskarżyło 5 Chińczyków o przynależność od jednostki 61398.

commentcrewfbi


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

11 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Areospace -> Aerospace ;) komentarz do usunięcia po usunięciu literówki.

 2. Do poprawki też “przynależność od jednostki”, chyba “do” :D

 3. czwartemu coś źle z oczu patrzy…

  • no taki trochę Kim Dzong…

 4. no i przymiotniki piszemy z małej litery (“izraelski” w tytule) :)

  Nadmienię że Rafael produkuje ppk Spike, które są na wyposażeniu naszej armii.

  • Czyli Łukaszu robi się ciekawie – i jeśli to prawda co napisałeś to jest to tylko potwierdzeniem tego że na dobrze wymierzonym ataku można upiec wiele celów.

 5. Wang Dong swojego donga prędko nie umoczy z taką facjatą lol. Europejskie nerdy przy nich wyglądają zupełnie normalnie xD

 6. powinni te informacje udostepnic palestynczykom. moze to im pomoze powstrzymac ludobójstwo ktorego dopuszcza się naród wybrany (ble)

 7. Po raz kolejny okazuje się, że Chińczycy robia co chcą. A ta amerykańska lista to jakiś żart? To tak, jakby Chińczycy zamieścili listę i zdjęcia pracowników CIA albo NSA, którzy śledzą w Chinach i włamują się na chińskie serwery! Żenada…

 8. No nie… iii?

 9. […] Wygląda na to, że nie tylko Chińczycy atakują krytyczną infrastrukturę innych państw… […]

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: