10:03
12/4/2010

T-shirty tak wytrzymałe, że mogą zatrzymać pocisk i pełnić funkcję kamizelek kuloodpornych są już w zasięgu naszej ręki. Włókna koszulki zostały wzmocnione… borem — trzecim co do twardości pierwiastkiem chemicznym, wykorzystywanym między innymi w procesie budowy czołgów.

Kuloodporny T-Shirt

Kuloodporna koszulka - il. poglądowa. (fot. ecouterre.com)

Zaprezentowany już 2 lata temu podobny T-shirt kosztuje 12 000 dolarów i jeśli wierzyć plotkom producenta, jest noszony przez prezydentów kilku krajów.

Twarde, lekkie, elastyczne

Kuloodporne koszulki w przeciwieństwie do prawdziwych kamizelek kuloodpornych są lekkie i elastyczne. Twardnieją dopiero pod naciskiem. Ich właściwości są podobne do płynu nienewtonowskiego:

I co, bylibyście chętni poczuć się przez chwilę jak Superman, przywdziać takiego t-shirta i przyjąć serię z AK-47 na klatę? ;-)

Przeczytaj także:

18 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Po przyjęciu na klatę serii z ak47, nawet, jeśli kulę nie przebiłyby kamizelki miałbyś połamane żebra i najprawdopodobniej krwotok wewnętrzny. Powodzenia.

 2. Pomysł ciekawy, ale z tym przyjęciem serii z kałasza na klatę może być średnio, ze względu na siłę obalającą tych pocisków. Nawet jeśli takowej koszulki nie przebiją to pozostawią po sobie dosyć bolesne siniaki, a kto wie czy nawet nie połamane żebra.

 3. Mnie się wydaje, że po przyjęciu serii z kałasza na klatę, kamizelka będzie raczej pełniła funkcję pojemnika na zwłoki — tzn. bardzo wydajnie powstrzyma wnętrzności przed rozbryzganiem się po okolicy :>

 4. O czym tu w ogóle mowa, taka kamizelka nie ma szans wytrzymać nawet jednego wystrzału z AK-47. Do tego trzeba wyspecjalizowanej(co się wiąże z tym że jest ciężka i gruba) kamizelki z odpowiednim wkładem.

 5. Eeee tam ;) Przecież wiadomo, że koszulka ma też systemy aktywnej obrony, które zestrzelą promieniami GammaX lecące pociski z AK-47 zanim dotrą one do powierzchni koszulki. Wersja deLUX będzie miała także system zaginania czasoprzestrzeni, który w sytuacji przepuszczenia pocisku przez system obrony aktywnej zwinie przestrzeń przed pociskiem a rozwinie za dzięki czemu pocisk pojawi się po przeciwnej stronie koszulki kontynuując swój lot już za celem. W wersji premiumLUX w koszulce będzie zamontowany dodatkowy aktywny system ofensywnej obrony, który polegać będzie na ostrzelaniu strzelającego promieniami DeadAlfaY-RAY3. W przyszłości pojawi się też kompatybilna z koszulką czapka maskująca typu Niewidka mark II ;P

 6. Zapomniałeś o rozszerzonej wersji corporate posiadającej system UAC, dzięki czemu tylko Ty będziesz mógł ją nosić i nikt jej z Ciebie nie zdejmie ( producent się chwali, że nawet po Twoim trupie )

 7. Dragon skin wystarcza ;) http://www.youtube.com/watch?v=aYaSRIbPWkM

 8. “Włókna koszulki zostały wzmocnione… borem”
  jeszcze zalezy jak odporny jest ten oficer BORu

 9. Oni tam piszą o Uzi i pistoletach 9mm. Kałasz ma prawie 2x większą prędkość wylotową pocisku niż Uzi. Przy strzale z daleka albo rykoszecie to może mieć pewien sens zwłaszcza jak jest tak mało uciążliwe w noszeniu.

 10. @kravietz: w ostateczności można założyć dwie :>

 11. i tak jak z RPG-7 dostaniesz na klatę, nic nie zostanie

 12. Jak już zauważył Piotr K. taka koszulka raczej nie zastąpi kamizelki kuloodpornej, a co najwyżej worek…
  Chyba, że koszulka twardnieje przy kontakcie z pociskiem ‘instant’ i na całej powierzchni, tworząc ‘zbroję’ – wtedy to miało by sens… kind of…. ;)

  Generalnie ciekawostka i tyle.

 13. Niedawno o takowych koszulkach czytałem, ale teoretycznie:
  http://kopalniawiedzy.pl/forum/index.php/topic,15030.msg61233.html#msg61233
  Jak ta technika idzie do przodu, normalnie zadyszki dostaję…

 14. Teraz taka koszulka już nikomu nie pomoże, bo wszyscy grali w anrila, csa czy kłejka więc wyspecjalizowali się w hedszutach.

 15. Zapomniałbym jeszcze, że gęsta zawiesina ziemniaczana działa identycznie jak ten nieniutonowski płyn.

 16. zzz1986@o2.pl – w tym filmiku, co dwóch panów biegało ‘po’ basenie, właśnie to było użyte ;)

 17. Nawet jeśli poradzi sobie z przyjęciem i rozłożeniem energii z pocisku AK to i tak polegnie w kontakcie ze zwykłym bagnetem.

 18. A czy są jakieś wygodne/przewiewne koszulki chroniące przed paralizatorem?

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: