21:13
18/5/2010

Onet tonie?

Jak wiecie, w Krakowie mamy niezłą powódź. Mosty zamykają, piwnice zalewają …i jak mogą zauważyć użytkownicy Onetu, niektóre serwisy firmy nie działają zbyt dobrze…

Zalany Kraków

Most Dębnicki na Wiśle, Kraków, dzisiaj o 14:00

Podtopiony Onet

Według informacji od naszych czytelników, co jakiś czas pada onetowa poczta:

Poczta onetu ładuje się długo, albo wcale

Problem mają też inne serwisy hostowane w serwerowni Onetu, a należące m.in. do ITI, np. telewizja TVN Warszawa, która na czas powodzi swoje działania przeniosła …na Facebooka (sic!).

TVN najpierw powiedziała o zalanych serwerach, potem 'ugrzeczniła' wiadomość...

Jak podaje Gazeta.pl, rzecznik Onetu powiedział:

Część naszych serwerów musi zostać przeniesiona w inne miejsce. Trudno powiedzieć, kiedy niedostępne serwisy powrócą online.

Warto przypomnieć, że kilka miesięcy temu, Onet zaprezentował supernowoczesną serwerownią wartą prawie 70 milionów PLN… Wygląda jednak na to, że woda, przynajmniej w części, pokonała serwerownie Onetu i stąd decyzja o wyłączeniu mniej ważnych serwisów, przycięciu zasobów i migracji do bliżej nieokreślonego miejsca.

Aktualizacja 21:22
W chwilę po publikacji artykułu odezwała się do nas na Blipie pracowniczka TVN24 (dane do wiadomości redakcji) i nazywając nas “matołkiem” wyjaśniała, że to nie nowa serwerownia Onetu tonie. Po chwili dodała, że chodzi o drugą serwerownie Onetu, nazywając nas “baranem” (sic!). Jesteśmy zszokowani, i naszą pomyłką i zachowaniem pracwoniczki TVN24… Niezależnie jednak od tego, która serwerownia tonie, jak widać przełączenie i przywracanie usług pomiędzy dwoma lokalizacjami nie idzie gładko.

Mamy nadzieję, że po powodzi, Onet opublikuje jakieś FAQ, z którego wszyscy będziemy mogli się nauczyć jak walczyć z kataklizmami w serwerowniach — a przede wszystkim dowiemy się, co zadziałało, a co nie (i dlaczego). A na razie, kolegom z Onetu współczujemy i kibicujemy, życząc szybkiego powrotu do pełnej mocy!

Na pocieszenie pokazujemy, że inni mają gorzej:

P.S. Taka powódź, to świetny test tego, czy technologie “high-availability|cluster|backup|recovery”, na które wydaliśmy kilkadziesiąt/kilkaset tysięcy są warte swojej ceny…


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

27 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Tak to jest, jak się trzyma serwery w piwnicy ;)

 2. Pewne krakowskie Centrum Superkomputerowe też znajduje się na terenie zalewowym… Miejmy nadzieje, że tam woda nie dopłynie :)

 3. Nowa serwerownia jest bezpieczna, zagrożona jest stara na ul. Płk. Dąbka: http://www.computerworld.pl/news/358906/Serwerownia.Onetu.zagrozona.powodzia.html

  Pozdrawiam

 4. Dzisiaj nie działało również Zumi Onetu oraz Republika (ta nie działa nadal)

  Oba serwisy wyświetlały taki komunikat:
  http://img85.imageshack.us/img85/1377/zrzutekranu1d.png

 5. prawdopodobnie wlasnie testuja scenariusz z BCM (zarzadzanie ciagloscia dzialania). trzymam kciuki zeby jakos udalo im sie wyjsc z tej opresji majac rowniez nadzieje ze pozniej podziela sie doswiadczeniem ze spoleczenstwem :)
  dziwne tylko ze takie serwerownie stawiaja na terenach zagrozonych powodziami/zalewaniami. wychodza bledy przy planowaniu. no ale nie myli sie tylko ten co nic nie robi.

 6. Słowem komentarza odnośnie “Aktualizacji”. Niektórym może przyjść do głowy, że nie próbowaliśmy się w tej sprawie kontaktować z Onetem: http://img245.imageshack.us/img245/1024/onetrzecznik.jpg niestety, chyba formularz kontaktowy też jest “zalany”.

  I post scriptum; szczerze wspieram Onetowców i pozdrawiam, bo kilku dobrze znam. Szczerze mówiąc, jestem troche rozczarowany reakcją zacytowanej pracowniczki ITI, wydawało mi się, że w artykule poruszyłem temat procesów bezpieczeństwa, konfrontacji nowoczesnej technologii z siłami nautry i jako administrator wiedzący co czują koledzy z Onetu mocno starałem się im dodać otuchy… A jednak niektórzy odebrali (błędnie!!!) to jako szczeniackie “lol onet tonie xDxDxD” :-(

 7. A mnie udało się zrobić skrina tej “anonimowej pracowniczki TVN24” co to publicznie obraża w publicznych wiadomościach: http://yfrog.com/7dkr%5B…]nocyvsniebezpiecj

 8. jednej k[censored]nocy nie wycenzurowaliscie

 9. Serwerownie powinny być zalane non stop. Odpadłby problem chłodzenia. Wrzucić wszystko do szczelnego zbiornika i zanurzyć pod wodę w diabły. Od 3 lat jak chłodzę swój sprzęcior cieczą, mam ciszę i chłodne podzespoły – zmienie chłodzenie na ciekły metal gdy się upowszechni, do powietrza już nie wracam, za dużo hałasu i syfu w sprzęcie.

 10. może dlatego osoba poleciała po “matołkach” bo negatywnie odebrali “Onet chwalił się supernowoczesną serwerownią wartą prawie 70 milionów PLN”? Kto wie jak wrażliwi ludzie tam pracują lub może po prostu gorszy dzień, wiecie nadmiar wody może trochę popsuć humor nawet największym twardzielom (coś takiego jak na załączonym filmiku może być dobrym przykładem). Również czekam na disaster recovery.

 11. @tezar:
  http://planowanie.um.krakow.pl/bppzoom/index.php?ID=104
  Gdzie jest ta główna serwerownia? :>

 12. @L/\N|)OŁ
  Na niebieskim ;)

 13. Ciekawe jak to sie ma do CONFidence, ktore bedzie w kinie Kijów, nieopodal Wisły.
  http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,35798,7899695,Krakow_przygotowany_do_ewakuacji__Sprawdz_ulice.html

 14. Na chwilę zostawić N. sam i takie kwiatki ;>

  Nickname lekkomyślnej pracownicy TVN24 ocenzurowałem w komentarzach. To, że ona zachowała się po szczeniacku, nie znaczy, że my zniżymy się do jej poziomu :>

  @vi.curry: ciii… psujesz nam image niewzruszonych na ludzkie tragedie i bezwzględnych rzezimieszków.

  @Marcin: nijak się ma, ja mam biuro ~50m. od wisły, wody na ulicach nie ma ;)

 15. Pal licho Onet ;) – jeśli chodzi o “ciągłość działania i bezpieczeństwo” to bardziej niepokojące jest, iż nawet niektóre serwery Służby Celnej musieli przełączyć w tryb awaryjny…

  http://www.tvn24.pl/0,1656854,0,1,woda-zatrzymala-serwery-celnikow,wiadomosc.html

 16. Vodafone Turkey’s Data Center
  polecam od 6 minuty
  Data Center Security Cam recordings 09.09.09
  http://www.youtube.com/watch?v=ttcQy3bCiiU

 17. Problem może znacznie szerszy niż samo tylko zalanie serwerowni bo powódź szkodzi także poza terenami zalewowymi – może odcinać linie energetyczne oraz dojazd pracownikom.

  P.S. wydaje mi się, że celnicy mają serwery gdzieś na Rybitwach.

 18. Serwerownia onetu robi wrażenie, ogromne wrażenie, ale nie byłbym sobą jakbym się do czegoś nie przyczepił ;)
  IMO szafy powinni mieć zrobione podobnie do ipnu http://www.regaly.parmag.pl/obrazki/100_9179.jpg
  Przejścia w końcu zajmują niepotrzebnie miejsce, a tak można by zostawić np 10 przejść.

  • @zzz1986 potratujemy to jako żart. Dobry.

 19. Ja się w sumie na tym nie znam, ale możesz(?) wyjaśnić dlaczego przesuwane szafy się nie nadają.

 20. Bo serwery to nie teczki polityków ;)

 21. Argument typu nie bo nie.
  Co konkretnie przeszkadza w tym, żeby szafy serwerowe były przesuwane?
  Chłodzenie dałoby się zrobić, kable też nie są przeszkodą, n przejść zmieniających miejsce umożliwiałoby dotarcie do każdej szafy więc dlaczego to rozwiązanie jest złe?

 22. @zzz1986@o2.pl:
  Nie, bo:
  – trzeba by mieć ogromny zapas kabli zasilających i sieciowych, który musiałby leżeć gdzieś luźno zwinięty;
  – dyski twarde bardzo nie lubią być przesuwane w czasie pracy;
  – jak sobie wyobrażasz przesuwanie rzędu szaf, gdzie jedna szafa może ważyć nawet 1200kg, a w rzędzie jest ich zwykle ok. 10, koszty takich szyn i mechanizmów przekroczyły by zapewne koszty zostawienia szaf ‘statycznie’;
  – ostatnie – najważniejsze pytanie – po co? Przeszkadza komuś to, że dostęp do serwerów jest wygodniejszy?

  Technicznie jest możliwe postawienie szaf jedna za drugą, bez podziału na zimny i gorący korytarz, takie ustawienie umożliwia np. IBM iDataPlex. Ale o przesuwanych szafach to słyszę pierwszy raz i szczerze mnie rozbawiła ta koncepcja :) A widziałem już w swoim życiu trochę dużych serwerowni…

 23. @tezar
  Dziękuję za rzeczową odpowiedź.

 24. Powiem szczerze, iż jak czytałem o tym na DI, to całkowicie zapomniałem o serwerowni na pkt. Dąbka (Zresztą jakieś 200m dalej jest serwerownia Netii). I szczerze ich jedyny kłopot jest chyba taki iż serwerownie mają w piwnicy. Bo jak jechałem wczoraj 123 koło TVN, co cały czas wypompowują wodę z piwniczy.

 25. http://bayimg.com/image/famldaaco.jpg – ;D kulturka wg TVN – typowa warszawka…

 26. […] czerwcową powódź w Krakowie? Pisaliśmy wtedy o tym, że Onet tonie i zastanawialiśmy się, czy chłopakom uda się uratować cały sprzęt, a po akcji pojawią się […]

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: