10:18
15/8/2013

Przetarg na fizyczne przeniesienie kilku serwerów, hostujących bazy PESEL i CEPiK, wygrała firma Comparex. Serwery trzeba będzie przetransportować ze starego budynku na Okęciu do nowej serwerowni.

Nowe miejsce baz PESEL i CEPiK

Zapewne chodzi o tę, zdekonspirowaną niedawno tajną jednostkę, czyli Centrum Przetwarzania Danych Policji.

Centrum Przetwarzania Danych Policji

Centrum Przetwarzania Danych Policji – artykuł i zdjęcia z imprezy pojawiły się na oficjalnej stronie policji

Jeśli coś pójdzie nie tak, zapewne od razu zauważymy problemy i przerwy w odprawie granicznej (Straż Graniczna korzysta z przenoszonych baz danych). Dłuższa usterka bądź utrata danych może wpłynąć na proces wydawania paszportów lub weryfikacji praw jazdy. Przenoszone serwery utrzymują też bazy systemu transplantologii.

Ciekawe, czy firma, która wygrała przetarg skorzysta z tej techniki, aby zapobiec przerwom w działaniu baz :-)


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

36 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Nie rozumiem tego demonizowania przenoszenia sprzętu serwerowego. Co by nie wymyślać, serwer to większy lub mniejszy sprzęt, ok jakies macierze itp, ale to nie pada jak mucha bo ktoś przeniósł to z miejsca na miejsce. Przeniosą, podłączą, jak nie pomieszają kabli, nie ma prawa nie działać. ;)

  • Optymizm twój wróg! Zawsze coś pójdzie nie tak, zawsze. :)

  • Zgodnie z prawem Murphy’ego – jeśli coś może pójść nie tak,
   to na pewno pójdzie nie tak :).

 2. Co to było to nie pamiętam, ale jakiś czas temu słyszałem o tym ze właśnie ktoś przenosił serwery “na gorąco”, a były one “wpięte” do sieci… jakimś połączeniem radiowym – pewnie 3g.. ale co to było…

  • W newsie oczko niżej jest nawet film z tego ;)

 3. Pewnie maja retundacje bazy pomigrowane i moga wylaczyc przeniesc, podlaczyc przelaczyc na nowe i przeniesc backup tez na nowe miejsce

  • Zdziwiłbym się jakby to zrobili inaczej

  • Dla Ciebie to oczywiste,ale czy dla nich takze ?
   Polska to piekny kraj……

 4. A co w tym czasie robi Centralny Ośrodek Informatyki. który powinien wspierać MSW a takich tematach? Bończa Tomaszewski pewnie rozpisuje kolejny przetarg na ajfony lub inne ajpady.

 5. Oj zdziwiłbyś się – stara zasada IT mówi – jak działa to nie ruszać. Czasem zwyczajne przenosiny z jednego racka do drugiego skutkowało dziwnym zachowaniem się serwera w skrajnych przypadkach, więc jak najbardziej wszystko się może zdarzyć

  • No jasne że się może zdarzyć, po to robi się backup. Poza tym tego typu system pewnie ma redundantne serwery i mozliwośc migracji . Usługa pewnie nawet nie przestanie działać (chociaż kto ich tam wie, jak to mają rozwiązane ;) )A te dziwne zachowanie serwera to raczej nikły ułamek przypadków. Oczywiście, że do takiej akcji trzeba sie przygotować, ale dalej uważam, że nie jest to aż tak straszne jak to malują. I tak, też wyznaję zasadę “jak działa to nie ruszać”, ale czasem trzeba ;)

 6. Przenieść bez problemu to sobie można laptopa w domu.
  Przy takiej ilości sprzętu *zawsze* coś pójdzie nie tak jak zaplanowano.
  Z naciskiem na *zawsze*.

  • Bez przesady… zarządzam tego typu “przenosinami” maszyn, zarówno fizycznych jak i wirtualnych, i średnio raz na sto przypadków miewamy jakieś problemy w trakcie faktycznego przenoszenia… dobre planowanie i testowe migracje zdają egzamin, a jak są problemy to plan B jest zwykle pomyślany tak żeby był prosty i szybki do przeprowadzenia.
   Wszystko zależy od przygotowania i analizy systemu.

  • Jak Heńkowi serwer spadnie ze schodów to faktycznie może
   być problem

 7. Ciekawe jak często są wykonywane aktualizację. I czemu z tego robią takie wielkie przedsięwzięcie. Takie dane jak bazy PESEL powinny być zautomatyzowane w kopia bezpieczeństwa, klastrowaniu danych itp. A tutaj mowa o przerwach w odprawach. Ciekawe czy banki na coś takiego mogłyby sobie pozwolić? Brak słów. Jedno z aspektów bezpieczeństwa państwa i dane osobowe są zależne teraz od jednej firmy co wygrała przetarg.

  • Przeczytaj przedostatni akapit jeszcze raz, *ze
   zrozumieniem*

 8. ojtam otjam.. wirtualizacja zasobów i można to przenosić Live i nikt się nawet nie zorientuje gdzie są obecnie dane… a zorganizować sprzęt na czas migracji, to nie są wielkie koszty…

 9. Nie lepiej postawić tam nowe serwery, które i tak co jakiś czas trzeba wymieniać (można te dwie daty zgrać) i przenieść same dane?
  I jak już wszystko będzie ok wyłączyć stary system…

 10. Hmmm artykuł z 26.09 czyli albo niebezpiecznik jest zacofany albo ci co pisali ten artykuł przenieśli się w przyszłość :d

  • A może po prostu serwerownię otworzyli rok temu, a przenosiny serwerów PESEL i CEPiK będą dopiero teraz? Hmm…

 11. To już nie macie o czym pisać, tylko o standardowej praktyce, t.j. przenoszeniu serwerów ze starej serwerowni do nowej?

  Żal.pl

 12. Ksiądz poświęcił, będzie dzialać!

 13. Nie demonizujmy, zwykły projekt IT jakich wiele.

 14. Z tego można by nakręcić film akcji, jak napadają na konwój

 15. Pamiętam przenosiny pewnego serwera dla małej firmy, transportowaliśmy go fizycznie z Krakowa do Warszawy. Po podłączeniu go do KVMa sypał błędami BIOSu z dupy. Ot tak, w Krakowie działał, w Warszawie nie chce. Po odpięciu od KVMa i podłączeniu monitora oraz myszy/klawiatury bezpośrednio, uruchomił się jak zawsze.

  To prawda, jak koledzy wyżej wspomnieli, że jest złota zasada: działa? nie ruszaj k***a.

 16. ile?

 17. i znow przez kilka dni bedzie balagan i systemy nie beda chodzic… i jak tu pracowac?!?

 18. Spokojnie, przecież na ten cel kupili 10 000 dyskietek
  :D

 19. Wodą z kropidła po serwerach? O_O
  Pamiętam jak parę lat temu przenosiliśmy serwerownię oddaloną o 13km. Został zbudowany VPN P-t-P w warstwie trzeciej przenoszący warstwę drugą :) OpenVPN się przydał :)

 20. Kolesia z kropidłem zabraknąć nie mogło. Jak serwery padną
  to pewnie egzorcystę wezwą. Co za chory kraj.

 21. Mam nadzieję, że ta nowa firma zapewni lepsze łącza. Bo gdy czasami widziałem prędkość działania CEPiKu to mi się śmiać chciało. A może to przez to, że pisała go ta sama firma co Płatnika ZUS? ;)

 22. co tam ksiądz robi? na wódkę przyszedł? państwo świeckie a ci wszędzie..

 23. Pewnie pod Radom przeniosą do tego centrum danych MF. A
  ploty, że na północ od Warszawy rozsiewają dla wprowadzenia zamętu
  :P

 24. Wszystko skończyło się bez najmniejszych problemów i zgodnie z planem.
  “Sam tam byłem, miód i wino piłem”.

 25. Polscy informatycy :) “Jak działa to nie ruszaj…” i trwajmy dalej w tej przestarzałej infrastrukturze i blokujmy jej rozwijanie.

  Przestańcie już tak komentować jak nie znacie szczegółów operacji, przyczyn tego działania itd. Każdy jest mądry jak coś się stanie lub jak nie zna szczegółów – taki efekt Krugera-Dunninga.

  A media jak zwykle dołożyły swoją cegiełkę wychodząc z tekstem “przenosin serca polski”. I jak taki tekst ma nie zachęcić do przeczytania ludzi którzy nie mają o tym zielonego pojęcia? Masakra… Potwierdzam zdanie jednego z kolegów wyżej “Projekt IT jakich wiele”.

 26. wierzyc mi sie nie chce ze te wszystkie pesele i inne duperele tylko w jednym miejscu sa skladowane, co z Disaster recovery ? te newsy to podpucha a blachy jada w inne miejsca

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: