8:57
30/12/2010

PS3 hacked. Na dobre.

Grupie fail0verflow udało się znaleźć słabości w systemie bezpieczeństwa konsoli PlayStation 3. Od teraz posiadacze PS3 pracującej pod dowolnym firmware, mogą wykonać jailbreak swojej konsoli (dongle-less) i uruchomić na niej dowolny kod.

Jailbreak PS3 (dongle-less)

Odkycie zaprezentowane zostało podczas wczorajszej konferencji CCC. Hackerzy krok po kroku opisali, jak uzyskali kompletną kontrolę nad konsolą PlayStation 3.

Z ich prezentacji dowiadujemy się m.in. że błąd w systemie kryptograficznym PS3 umożliwił im podpisywanie dowolnego (czyt. nieautoryzowanego) kodu bez znajomości wymaganego do tego procesu klucza prywatnego (jedna ze zmiennych podczas podpisywania kodu, zamiast być “zmienną”, jest statyczną wartością).

Grupa nie weszła (jeszcze) w posiadanie kluczy LV1 OS (używanych do podpisywania i weryfikacji gier). Mają za to klucze SPU (Isolation-mode), które są używane do weryfikacji loaderów, a zdobyli je przepełniając zaszyfrowany blok, który znajduje się na niższym adresie niż kod potrzebny do jego rozszyfrowania (dodatkowo, rozmiar zaszyfrowanego bloku nie jest sprawdzany).

Homebrew applications dla PS3 nadchodzą!

Już niedługo na PS3 pojawią się pisane przez “community” firmware’y, a przede wszystkim, znów będzie można uruchomić na niej Linuksa. To właśnie zablokowanie opcji “Other OS” przez Sony skłoniło grupę fail0verflow do prac nad exploitem… Udało im się to w 9 miesięcy.

PS3 Hacked

PS3 Hacked (firmware 3.55)

Wojsko USA będzie teraz mogło dokupić sobie kolejne 2000 konsol

Najciekawsze w tym wszystkim jest jednak to, że nikt nie hackował PlayStation 3, dopóki firma zezwalała “modderom” na zabawy poprzez opcję “Other OS” — wygląda więc na to, że było to najlepsze zabezpieczenie przed “hackingiem”.

Morał? Nie wkurzaj hackerów — bo jeśli na produkowanym przez siebie urządzeniu nie pozwolisz na uruchomienie Linuksa “by default”, to oni prędzej czy później i tak to zrobią.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

70 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Hmmm, w Polsce łamanie konsol może okazać się nielegalne, ale pod jednym warunkiem: dla korzyści materialnych.

 2. Czyli znowu USArmy zakupi sobie hurtem troche PSow i sklei z nich ładny i tani klaster. Np. do łamania czegoś, albo DDoSa na jakieś heretyckie serwisy. ;)

 3. Ciekawe kiedy goście z marketingu nauczą się, że nie ma zabezpieczeń nie do złamania? Otwarte nie kusi.

 4. Ładna robota.
  Goście od marketingu nic by nie sprzedali gdyby przyznawali, że jak ktoś się uprze to i tak wlezie gdzie nie trzeba;)

 5. Może w takim razie pojawi się na PS3 działająca przeglądarka internetowa :)))

 6. IMO cały czas mozna instalować OtherOS na PS3 http://manuals.playstation.net/document/en/ps3/current/settings/osinstall.html (nie mam ps3 więc nie mogę potwierdzić)

  http://en.wikipedia.org/wiki/OtherOS

  PS. sony duzo teraz robi na L : http://www.sony.net/Products/Linux/ – np. wszystkie nowe aparaty DSLR/SLT/NEX bazują na nim ( http://www.sony.net/Products/Linux/DI/SLT-A55.html)

 7. garbaty: zapomniałeś dodać “poprawnie”, bo działać, to działa.

 8. PSP na 6.20 sofcie złamali a wcześniej też 5.03 też :P to i PS3 mieli by nie złamać?? BTW kiedy upublicznią to??

  • To cos krotko psp masz, zlamali je juz w 2006 roku, zanim jeszcze wogole slima zapowiedziano…

 9. “bo jeśli na produkowanym przez siebie urządzeniu nie pozwolisz na uruchomienie Linuksa “by default”, to oni prędzej czy później i tak to zrobią.”

  Nie zgadzam się z tym. Tutaj nie chodziło o nieudostępnienie tej opcji “by default”, tylko o to, że Sony sprzedało konsolę z tą opcją, a potem ją zabrało.

  Tak, wiem, można było nie robić firmware update, ale dlaczego mieliby niby rezygnować z innych funkcji konsoli (np. odtwarzanie nowszych filmów Blu-ray) żeby korzystać z opcji, która była reklamowana przed kupnem. Także popieram ich tutaj w pełni – mają z powrotem to co się im należało. A Sony ma epic fail, bo przez swoją głupotę doprowadziło do intensywniejszej pracy nad złamaniem PS3. In your face, Sony!

  PS: Niech się w sumie cieszą, że ktoś się nie pokusił o “class action lawsuit”.

 10. A i dodajcie że PSP też hacknęli, TN-A HEN – sam używam :P
  A PS3 to było wiadomo że hackną :D

 11. @Latos – a co ma sam klaster do DDoSa? Poczytaj co to w ogóle jest. Możesz mieć i milion komputerów, ale na zwykłym 2mb nic Ci to nie da… Musisz mieć łącze do czegoś takiego. A robienie czegoś takiego do DDoSa (mając łącza) jest imho bez sensu.

  Co do newsa – prędzej czy później musiało to nastąpić, więc nic specjalnego ;)

  • @up: tak się zastanawiam, czy jak nastąpi koniec świata, to też ktoś napisze “prędzej czy później to musiało nastąpić, więc nic specjalnego”? :>

 12. Spoko, to ze bylo nie zlamane oznaczalo pewna platforme dystrybucji – czyli stabilny rynek,konsola jest mocna sprzetowo – teraz bedzie jak wszystko inne…

 13. A mnie to dla odmiany zaskoczyło. Spodziewałem się ciągłych zmian firmware’ów i ich obchodzenia (vide PSP i X360), ale wygląda na to, że dobre zabezpieczenia tylko bardziej motywują crackerów.
  Łatwiejsze piracenie -> Większa sprzedaż PS3 [trollface]Sony: Problem, pirates?[/trollface].

 14. na konsoli Sony traci, dopiero zarabia na grach..

 15. @RafalB

  Następny mistrz w powielaniu głupich teorii. Regularnie bawi mnie herezja, że producent na konsoli traci, a zarabia na grach.
  Nic nie traci, a sprzedaje po kosztach produkcji. Traciłby jakby dokładał do kosztów produkcji, a tego żaden producent konsol nie robi.

 16. @Mery: http://www.gram.pl/news_8QvfHuC1_Ile_Sony_doplaca_do_PlayStation_3.html było dyskutowane. Sony dokłada do interesu, bo nawet po kosztach konsola była by dość droga zabawką.
  Zresztą jednym z powodów zablokowania “other OS” było wykupywanie przez firmy konsol tylko w celu klastrowania ich w celach obliczeniowych. Takie działania przynosiły Sony czyste straty, bo firmy nie były zainteresowane kupowaniem gier.

 17. @Koziołek – wg. tego co podałeś była by droższa o 18 dolarów, czyli śmieszną kwotę dla osoby kupującej jedną sztukę, a ogromną dla Sony.
  Sadzę, że mają dobre kontrakty na dostawę części i sprzedają albo po kosztach, albo z niewielkim zyskiem.

 18. @Kamil, to są kwoty na wyjściu od Sony, potem masz jeszcze dystrybutorów, którzy już postarają się o zyski. Weź pod uwagę, że jeżeli np. FBI kupi 10 konsol to Sony jest już w plecy 1800USD. A są firmy, które się nie rozdrabniały jak amerykanie.
  W interesie Sony było sprzedanie konsoli nawet po cenach poniżej kosztów i udostępnienie droższych gier na których można się odkuć.

 19. Ech te nowoczesne modele biznesowe – nie można sprzedać po prostu towaru na ryneczku za cenę produkcji + marża, tylko trzeba zaatakować racjonalność konsumentów, którym najpierw wydaje się, że taka konsolowa zabawa jest tania, a potem dokupują i dokupują gry. Obowiązkowo jeszcze wszystko z końcówką $99, bo konsumenci nie uczą się od-bias-owywać własnych decyzji mimo badań psychologicznych dostępnych od przynajmniej kilkunastu lat.

 20. @Koziołek: możesz przedstawić swoje wyliczenia, których wynikiem jest 1800USD dla 10 konsol?

 21. @K, literówka… powinno być 100.

 22. “To właśnie zablokowanie opcji “Other OS” przez Sony skłoniło grupę fail0verflow do prac nad exploitem… Udało im się to w 9 miesięcy.”

  Jaki słodziutki, kochany i malutki… exploicik. :D

 23. @Koziołek: tak przypuszczałem, ale nie wiedziałem, czy chciałeś napisać 100 czy 180 ;)

 24. Powinni sprzedawać z blokadą tanio (do gier) i bez blokady sporo drożej, żeby wyjść na swoje (do innych zastosowań, np. obliczeniowych).
  Tym sposobem wilk syty i owca cała ;)

 25. 18$ przy 400$ to ok. 4,5%
  Wedlug mnie miesci sie tow bledize obliczen (pamietajcie ze nikt z tych liczacych nie wie na pewno akie sa rzeczywiste koszty czesci ponoszone przez sony).
  Czyli sony najprawdopodobniej sprzedaje konsole po kosztach ew. z niewielkim zyskiem.

  Wesolych swiat :) ja tam zamykam interes i ide pograc w asasynka ;P

 26. Co ciekawe, grupa zapowiedziała że nie ma zamiaru łamać “klucza” GameOS, oni to robią tylko dla Linux’a

 27. Co do złamania konsoli, chciałbym coś powiedzieć wielbicielom PS3 (fanom etc.). Sony przez to, że miało całkiem dobrze zabezpieczoną konsolę mogło ją sprzedać nawet poniżej kosztów produkcji, dlatego też mamy konsolę w sklepach za 1200 zł, a nie za 2000 zł, a resztę kosztów odzyskiwali ze sprzedaży gier. Jeżeli okaże się, że wszelkie zabezpieczenia padły zatem Sony będzie zmuszone podnieść ceny konsol, a co za tym idzie spadek sprzedaży, a co za tym idzie wycofanie się z rynku. Tak więc osobiście mam negatywne odczucia co do tego łamania konsoli…

 28. Jeśli sony (czy jakakolwiek inna firma) sprzedawało by konsolę poniżej kosztów produkcji, to szybko europejskie działania antymonopolowe by ich dosięgły w postaci jakiejś miliardowej kary.

 29. @Chuck i bardzo dobrze.

  Producenci gier musza widziec platforme na ktorej ich produkt jest bezpieczny, jailbreak ok, ale tak naprawde bez sieci i PSN ps3 traci bardzo wiele na swoim “uroku”.Co z tego ze ma bardzo dobre bebechy, to maszyna do gier i rozrywki, kupujac gry ktore cie interesuja (wierzcie mi oj mozna na podstawie dem dawanych w PSN zdecydowac sie na zakup) “oddajesz ” SONY kase ktora ona “doplacila” w takiej ilosci w jakiej ty chcesz. Piractwo destabilizuje i to wszystko, jesli oni nie zlamia GameOS, to zrobia to chinczycy, teraz SONY ma troche czasu, na ratowanie tylka jak sie da. Do linczujacych, do PSN Sony w dalszym ciagu doplaca.

  Dlaczego nie linux od poczatku? Bo sa producenci serwerow i rozwiazan enterprise ktorzy musza zarobic. Na konsoli do gier, ktora jest technologicznie zaawansowana maja powstawac gry ktore skopia konkurencje, no ale przeciez mozna by zbudowac sobie klastry itp bzdetki, ciekawe jak by to dzialalo i tak sie cala historia zaczela, skoro maja umowy z korporacjami, to dogadali sie o zabezpieczaniu wlasnych interesow, ala – my wam sprzedamy te procesory za XXX ale wy umozliwcie nam zarobek na zamknieciu platformy takim zeby ludzie z tego serwerow nie budowali… Tak samo przedstawia sie emulacja ps1 i ps2, platforma sie sprzedaje…to trzeba o to dbac, ja widze tu mase socjalistow, ale pieniadze w waszych kieszeniach znikad sie nie biora, w sony dziala ta sama zasada. Zrobcie kiedys cos swojego i niech wam to ktos podpieprzy/rozpieprzy.

  Domyslam sie ze calosc opierac sie bedzie o wgranie alternatywnego softu do konsoli, co za tym idzie stracie dostepu do uslugi PSN (aczkolwiek niekoniecznie, udawac mozna wszystko) jednak niechcialbym podawac numerow kart kredytowych, hasel itp na tak zmodyfikowanej konsoli, bo to ze to bedzie opensource nie znaczy ze ktos ten kod sprawdzi. Mowa oczywiscie o przyszlosci kiedy to padnie “GameOS”.

  Swiat nie kreci sie wokol linuxa, jednak co strona (konfliktu)to wlasne rozsadne powody.
  Swoja droga, user prywatny moze postawic sobie linuxa na kompie – w jakiejkolwiek formie, po co mu on na konsoli do gier? Po co uzytkownikowi prywatnemu konsola do gier na ktorej nie moze grac.

 30. @Kminu – To by wtedy łamali blokadę i grali na tańszej wersji.
  Ja znowu czytałem gdzieś, już jakiś czas temu (chyba krótko po wprowadzeniu wersji Slim) że Sony zaczęło zarabiać na sprzedawanych konsolach. Nie jakieś bajońskie kwoty, ale po kilka dolców od sztuki.

 31. @Sergi Sony to nie tylko konsole, SOE zrzesza mase producentow gier wiec ten zysk jest grupowy z roznych frontow… niekoniecznie samego sprzetu. Zreszta linux tez jest “za darmo” ale sproboj czegos nie wiedziec nie doczytac to cie pan “spec” skasuje razy dwadziescia, bo to przeciez linux jest ;) Model rynku jest zawily jak…. (tu mialo pasc porownanie ale to nie 4chan)

 32. A mnie się to ani trochę nie podoba. Bogaty nie jestem, PS3 mam i teraz uważam, że Sony należy się kasa za dobrze wykonaną robotę (godziny ze znajomymi przy śpiewaniu w Singstarze, dni przegrane w Guitar Hero czy tygodnie w Bad Company 2). PS3 dostarcza mi i moim znajomym masę świetnej rozrywki i… nie zamierzam piracić! Owszem, nie chce wyjść na hipokrytę, bo kiedyś gdy miałem dobrego kompa to, nie licząc gier z CD-Action to wszystko to piraty. Chociaż Warcraft’a, nie dla Battlenetu lecz po prostu do singla/lan’u musiałem kupić oryginała, bo po prostu to świetna gra jest i, no… musiałem!

 33. Niestety w wersji “slim” nadal nie mozna odpalac other os…

 34. […] Fajnie o tym napisał niebezpiecznik.pl […]

 35. hmm… Random -> return 4; najprostsze zabezpieczenia są najlepsze… bo nikt ich się nie spodziewa :F

 36. Otwieram szampana. :) Dongle na usb i zabawa z peek poke jest co najmniej niewygodna. Mam nadzieję, że już niebawem CFW staną się chlebem powszednim i niepotrzebne będą dwie konsole (jedna do grania, a druga do homebrew…).

  @ch0mik
  Nieprawda. Wraz z fw 3.21 Sony wyłączyło (usunęło?) otherOS i instalacja czegokolwiek przestała być możliwa. W modelach tzw. Fat (CECHxxx), bowiem w Slim (CECH-xxxx) od początku nie było takiej możliwości.

 37. teraz do hackerów świat należy …

 38. Domyslam sie ze calosc opierac sie bedzie o wgranie alternatywnego softu do konsoli, co za tym idzie stracie dostepu do uslugi PSN (…)

  Otóż nie, jeśli da się podpisać soft odpowiednim kluczem to system się nie zorientuje będzie myślał że konsola jest nietknięta. Wiem, że oni tego nie zrobią bo ich to nie interesuje, ale na pewno inni chętni się znajdą.

  Swiat nie kreci sie wokol linuxa, jednak co strona (konfliktu)to wlasne rozsadne powody. Swoja droga, user prywatny moze postawic sobie linuxa na kompie – w jakiejkolwiek formie, po co mu on na konsoli do gier? Po co uzytkownikowi prywatnemu konsola do gier na ktorej nie moze grac.

  Bo ludzie używający Linuxa normalnymi userami nie są. Czasem na przekór wszystkim chcą pokazać jaki ten system jest wszechstronny oraz że da się go uruchomić na sprzęcie, który jest go w stanie pociągnąć ale nie oferuje takiej opcji. Po drugie używanie Linuxa na konsoli nie wyklucza wcale grania, system się instaluje równolegle obok GameOS.

  Android bazuje na Linuxie, a świat się jakoś wokół niego kręci ;) Zdziwiłbyś się jak wiele urządzeń wykorzystuje właśnie Linuxa jako system.

 39. @Sloma tv pewnych firm produkowane w pewnej fabryce tez go uzywaja, co nie robi z nich czegos zajebistego, wrecz przeciwnie.
  Rozpieprzenie tej platformy nic dobrego nie przyniesie jedynie podetnie galazke na ktorej siedzimy, zabawa zacznie sie na nowo z ps4. Co do normalnosci… tia… tu sie zgodze. Po co uzywac, lepiej kombinowac :D

 40. @Sloma
  Otóż tak, a to dlatego że bez CFW nie uruchomisz żadnego programu. Te można uruchamiać (a wcześniej zainstalować z PKG) tylko ze zweryfikowanych “PS3BD-ROM” i z PSS. “Install Packages” to opcja jest niedostępna na retailowych i kioskowych konsolach. Stąd wymóg hakowania oryg. FW i wgrania go do konsoli z paczki PUP.

  Po za tym nawet jeśli ktoś się zakonserwował z fw do 3.15 włącznie to otherOS nie ma dostępu do RSXa (a więc odpada i drugie 256MB). Lipa jest też z dzieleniem zasobów. Także jedyny sensowny Linux to taki, który można by zainstalować na tej hybrydzie USF2 i odpalać go z poziomu XMB jak każdą inną aplikację. Bez czarowania i bez zbędnych głupot.

 41. Nie widzę żadnych argumentów akurat za tym aby ten system miał być beznadziejny, przeciwnie wielką zaletą jest jego skalowalność, wszechstronność, bezpieczeństwo, wydajność i jeszcze parę innych rzeczy by się znalazło, stąd jest tak powszechnie stosowany poza rozwiązaniami biurkowymi.

  Nie w tym jednak rzecz. Ta grupa hackerów, jak sama zaznaczyła na wstępie prezentacji ma inne podejście do własności sprzętu, aniżeli wielkie korporacje, np. Sony. Jak sami zaznaczyli, wierzą bardzo w to, że jeżeli nabędziesz jakiś sprzęt, to mas prawo z nim robić co zechcesz. Ot, święte prawo własności. Nikt z nich nie zamierza bawić się w “rozpieprzanie platformy”, jedyne co zrobili to publicznie ośmieszyli Sony i ich zabezpieczenia stosowane w PS3. Z drugiej strony takie rzeczy pokazywane publicznie są pewnego rodzaju autopromocją, szansą na znalezienie dobrej pracy. Kolejna rzecz to “kombinowanie” jak to określiłeś leży w ludzkiej naturze, często nazywa się to inżynierią wsteczną. Spójrz na małe dzieci, które często rozbierają zabawki na czynniki pierwsze aby zobaczyć co kryje się w środku, to zwykła ciekawość, która drzemie w każdym z nas i popycha nas do tego.

  Co do normalności to mnie nie zrozumiałeś, miałem na myśli to, że użytkownicy Linuxa to nie są przeciętni użytkownicy komputerów. Typowy użytkownik tego systemu (z reguły) dysponuje większą wiedzą o tym jak funkcjonuje komputer, system operacyjny czy bezpieczeństwo systemu, aniżeli zwykły użytkownik komputera.

 42. A mnie zastanawia nazywanie epic failem złamanie zabezpieczeń konsoli ponad 4 lata po jej wprowadzeniu na rynek — bo przecież nie od 9 miesięcy próbowano zabezpieczenia przełamać (chociaż pewnie od tych 9 miesięcy intensywniej). 4 lata spokoju pomimo błędów w systemach zabezpieczających – inni producenci konsol dużo by dali za taki luksus ;-).

 43. @Berion,

  Zgadzam się potrzeba CFW, ale skoro masz dostęp do kluczy to możesz podpisać nimi sam CFW tak żeby konsola widziała go jako oryginalny, czyż nie?

 44. @Sloma, rozpieprzenie platformy sie dopiero zacznie, co innego rozebrac zabawkowa ciezarowke w domu a co innego uczynic to dla idealistycznych pobudek w sieci (sic!) autopromujac sie i szukajac posady, traci mnie tu czyms.

 45. @RafalB

  Nie wiem czemu tak tobą trąca, oni nie zrobili nic złego.

 46. @Sloma
  Przeczytałem Twój komentarz i dopiero do mnie dotarło, że mówisz o fw, a nie “zwykłym homebrew”.

  – – –

  Chciałbym też zwrócić uwagę na fakt, że gdyby nie ich “lans” to PS3 pozostałaby zamknięta przez nie wiadomo jeszcze jak długi czas. Kto wie czy im podobni nie zwróciliby się do Sony w imię zasady “no free bugs”… Dzięki tej grupie będzie można mieć dostęp do wszystkich zasobów konsoli, a więc np. robić kopie licencji kupionych gier, samemu je aktywować na innej konsoli (chyba, że w ogóle jest możliwe wynopowanie sprawdzania tego tworu szatana ;]), kopię save’ów chronionych przed kopiowaniem, a nie dających się przywrócić z systemowej kopii na innej konsoli (to akurat można już i bez CFW) itd. Może wzorem debug kitów będzie można wyłączyć upierdliwe HDCP. Może ktoś pokusi się o napisanie porządnego odtwarzacza A/V? Może port XBMC na PPC? Może w końcu w 100% kompatybilny loader gier (wole mieć je na dysku niż żonglować płytami). Także otwarcie platformy to jeden wielki plus i wolność, której nie da żadna megakorporacja szaremu użytkownikowi. Gdzieś tam po drodze było i jest piractwo, trudno. Mogli nie wyłączać otherOS i dać możliwość zgrywania gier na dysk jak MS swojego czasu. ;P

  Także pozostaje czekać, aż ktoś rozgrzebie resztę i będzie można cieszyć się tą konsolą w pełni.

 47. Tylko dla nich to przestanie byc wartosciowa platforma wtedy, i co zrobisz zaprojektujesz wlasny hardware zadbasz o software, gry i cala mase kul ficzerow? Cos za cos oni to daja ty bierzesz badz nie… jak chcesz miec wolnosc to stick to PC. Oni maja sile pieniadza i realizuja to w i tak uwazam bardzo przystepny dla uzytkownika sposob. Biznes to umowy miedzy firmami, jesli czegos nie ma to z jakiegos powodu i tyle… co do zmieniania plyt blu ray ;> troche to naciagane, zreszta mozesz uzywac PSN only ;>
  Zgadzam sie, backup boli… i tylko to. napisy do filmow ? HELLO to sony jest maja pozwolic na to bys mogl sciagac z netu divxy i podpinac pod nie napisy ?
  nie bez powodu kina domowe sony nie czytaly swego czasu cdr i cdrw

  @Sloma – uwazam ze pokazali innym droge i przepis na ciasto babuni…

  Wy serio gadacie ciagle o jakims socjalizmie wolnosci czy innym altruizmie – ale swiat taki nie jest, paru freakow zainstaluje sobie linuxa a reszta bedzie piracila… to taka wymowka, bo ceny sa za duze i w ogole wszyscy tacy biedni, a gry po roku od premiery czy dluzej kupowac na allegro to nie laska? ot cale wytlumaczenie wszystkiego… bo musi miec na juz.

  Goscie albo sa slepymi altruistami, albo nie mysla o konsekwencjach czynow…
  o motywach ich dzialania nie mowie bo nie bylo mnie tam, ale zaznaczam ze moga byc rozne od tych ktore przedstawili oficjalnie, bo jakby chcieli sie zmierzyc z zabezpieczeniem, zrobili by to po cichu…dla siebie…

 48. Zgadzam się. Piractwo zostawmy. Otwartość platformy to same korzyści. Mam gry zakupione z PSN, ale jakoś nie ufam Sony, bo co się stanie jak usuną je ze sklepu, a ja nie będę miał ich na dysku? Kasa w błoto. A tak zawsze mogę sobie zrobić kopię zapasową.

 49. Nie usuna, umowy licencyjne.

 50. Otóż używanie PSN tylko nie jest możliwe bo nie ma wszystkich gier w cyfrowej dystrybucji, podobnie jak nie ma dem wszystkich gier. Poza tym jak znaczyłem wcześniej nie ufam chmurze, co będzie jak zakupioną przeze mnie grę wycofają z PSN? Umowy licencyjne wcale nie chronią przed czymkolwiek, nie mają wiążącej mocy prawnej, często się zmieniają wraz z aktualizacją firmware’u konsoli.

  DivX i inne formaty działąją na PS3 bez problemu.

  Hello, to Sony jest, które słynie z umieszczania na płytach szpiegującego oprogramowania.

  “uwazam ze pokazali innym droge i przepis na ciasto babuni…” – i tak i nie.

  Akurat stać mnie na kupowanie gier, pracuję za granicą i na szczęście nie muszę odkłądać aby starczyło do pierwszego, ale nawet tutaj ludzie narzekają na bardzo wysokie ceny. a nie wiem czy wiesz, ale obecnie wydawcy coraz śmielej zaczynają walczyć z obiegiem gier używanych, na różne sposoby.

  Człowiek jest istotą społeczną i wbrew pozorom nie robi nic dla siebie. Każdy pragnie mieć swoje pięć minut, nie mnie to oceniać.

 51. Jesli jakakolwiek gra bedaca wczesniej w sprzedazy zniknie z PSN to bedzie to stanowilo niezly precedens… oj jestem pewien ze grzmialo by wtedy a tego raczej nie chca… nie po tym kim chca byc w oczach ludzi.

  Dzialajace DivX – zgadza sie, ale jesli to platforma rozrywkowa ogolnie mowiac, to musi byc jakis kompromis… zostawienie wolnosci userowi – czesto tak robimy. Przyklad jest jasny. Moge wyciac na squidzie slowo “porn” bo pornosy w pracy to zlo ale co ze strona wspornik.pl :D tak bylo i tu… wiec sila rzeczy mniejsze zlo…

  Co do rootkita Sony, to fakt – czarna plama na marce;) conieco sie z tego nauczyli

  Babunia – wierz mi ze chinczykom wystarczy delikatny kop w dupe nieraz zeby wpadli na rozwiazanie, znam ich z autopsji… niestety.

  Wysokie ceny u nich ? na ps3site.pl widzialem porownanie cen sklepowych gier na X i ps3 w funtach i w zlotowkach, czasem roznica niemal od 20 30% do 40% na korzysc UK

  Do walki z uzywkami sluzy wlasnie PSN, ale wiesz musieli by zniesc calkowicie dystrybucje pudelkowa, a tego nie zrobia bo tylko wielkie tytuly oplaca sie tak wydawac, tyle ze o sile konsol decyduja tez i male tytuly – znasz pewnie wiele takich ktore mimo ze sa prymitywne to grywalnosci moga im giganci pozazdroscic (pixeljunk) PSN jest swietna platforma do takich malych gier. co do zwalczania uzywek, masz jakies ciekawe przyklady?

  Istota spoleczna czy nie, hipokryzja dziala, co z tymi ktorzy niegdys zglaszali bugi za darmo Mozilli i calej masie innych ? Teraz za bugi sie placi, po to zeby nie byly wykupywane przez bad guys…
  Co z tymi ktorzy robili to anonimowo?

  Wiec jaki wniosek z ich dzialania? Hej jestesmy tu wezcie nas? Wspolczuje im kontaktu z chinczykami, ale w sumie im gorzej mowisz po angielsku tym lepiej w tym jezyku poradzisz sobie z chinczykiem – maja niezle szanse ;) (doswiadczenia wlasne, byc moze wypaczone – nieco)

  A powaznie, to na miejscu Sony zgarnal bym te bande… dal im 100m kwadratowych przestrzeni zyciowej po 30k dolarow na leb i kazal odkrecic burdel ktorego narobili. Ale to juz sprawa firmy.

 52. Odniosę się tylko do cen w UK bom zmęczony…

  Tak się składa ,że premiery są drogie, ceny zaczynają się od 40 funtów wzwyż. Takie RDR przez długi czas było drogie i jest nadal. Nie mam na myśli używek. Do oryginału dostaniesz dodatki np. mapy, samochody, czasem darmowy DLC po niższej cenie, różnie z tym bywa. Teraz po świętach zaczęły się promocje, jest trochę taniej , ale w dalszym ciągu takie pierwsze z brzegu CoD: Black Ops – 39.99£ NFS: Hot Pursuit 37.99£ (bez niej odpowiednio 54.99£ i 49.99£) Zresztą wejdź sam na największy sklep z grami w UK, Game.co.uk i porównaj ceny NOWYCH gier, nie używanych bo te można dostać taniej, ale kupując dostajesz coś za coś.

 53. to faktycznie, nie wiem skad oni na ps3site te fotki wynalezli, ale w zasadzie trzeba sie opanowac i odczekac nieco… to tez wyjscie :) ja niedawno kupilem uchanrted 1 na allegro – a co mi tam.

 54. Nie jedną grę już usunęli, np. GT HD. Na szczęście mimo iż nie można tego ściągnąć z poziomu interfaceu sklepu to widnieje na download list. Tylko co z osobami, które chciały by tą grę? I co jeśli chcę pożyczyć grę znajomemu, ale tą e-tekturową?…

  Kompromis wygląda tak, że PS3 nie obsługuje dla dev_usb nic innego niż FAT32 (no, jeszcze FAT16 :P i prawdopodobnie FAT12…) i to na dodatek tylko na MBR (kto jeszcze ma partycje na MBR?…) i tylko ostatnią partycję (nie rozpoznaje kilku). Nie odczytuje zewnętrznych napisów, ani kontenera MKV. Nie obsługuje też żadnego innego dźwięku niż WAVE, MP3, ACC i AT3. To ma być multimedialny kombajn, który ma wszystko jak się reklamuje Sony. Daj spokój.

 55. no to jesli jest w download list, to niczego nie straciles… to ze ktos jej nie kupi to ich strata. Popularne formaty sa ok, wiesz, dostrzegam tu chorobe linuxa – czyli tworzysz format zapisu, uzywacie go wraz z 30 osobami u was w akademiku i chcielibyscie zeby wszystko go wspieralo, bo zrodla opublikowaliscie gdzies tam w necie nan licencji GPL, bez jaj ;) rownie dobrze mozesz sie przyczepic do wiekszosci mp3 playerow ze nie odtwarzaja ogg itp…

  Co do pozyczania gier to zdaje sie jest cos ala 5 aktywowanych maszyn… nie testowalem tego ale kolega podpowiada ze dziala…

  do sedna – jak mowilem (ale widocznie bagatelizujecie bo skoro jest linux to jest wszystko) pewna bezpieczna platforma do gier – to to co kreci wydawcow i caly biznes, ja nie chce linixa ani innych rzeczy, chce konsoli do gier. Powiesz, ze ja mam, ale ja mowie ze nie chce jej zmieniac za szybko, bo wiesz co sie dzieje jesli jakas platforma nie spelnia zalozen rynkowych, SONY wpakuje kase w cos nowego a moga to zrobic po to aby zapewnic pewna platforme rynkowa. chce miec konsole ktorej nie bede musial wymieniac co X lat, a taka byla/jest ps3 – dlatego uwazam ze ci mili panowie powiedzieli “a penis, chcemy to dostaniemy i juz (tupniecie nozka)” przypomina mi sie nie wiem model kaprysnego dzieciaka.

  Koncze bo wskazujecie mi dobre rzeczy, a nie widze abyscie rozumieli ze mala grupa osob z nich skorzysta -natomiast milczycie odnosnie tego co bedzie mialo wielki wplyw na maszyne a zostalo spowodowane ta akcja.

  Dzieki za dyskusje :) na przyszlosc linuxy instalujcie sobie na komputerach ;)

 56. Mnie ciekawi tylko czemu jeszcze nie ma nic nowszego(wii to inna bajka).
  Xbox360 ma 5 lat, ps3 ma 4 więc czas na coś nowego.

 57. @ Rafal B et consortes, którzy wyzywają ludzi ceniących sobie własność i wolność od socjalistów
  ——————————————————————————————–
  Nie wiem, chłopie, kim jesteś, ale od razu widzę, że jesteś wykształciuchem wychowanym na Gazecie Wyborczej, która nauczała, że pierwszy milion trzeba ukraść. Dlaczego? Bo zamiast dyskusji siejesz inwektywami. I jeśli wstęp do mojego postu cię zdenerwował, bo “wykształciuch” to tez inwektywa, to może zrozumiesz o co mi chodzi.
  1. Mam głęboko gdzieś “bezpieczne platformy do gier”, bo nie gram. Ale kiedy coś kupuję, to rozumiem, ze to jest moje. Jeśli ktoś mi sprzedaje coś innego, w tym przypadku rozrywkę, to mi powinien wynająć, a nie “sprzedawać” konsoli. Coś na wzór telefonii komórkowej, gdzie “kupuję” telefon za złotówkę pod warunkiem 24 miesięcznej umowy. Jeśli mi sprzedaje konsolę – czyli rzecz, a nie usługę, to z tą rzeczą mogę robić co chcę, bo za nią zapłaciłem.
  Jak chcą sprzedawać rozrywkę, to niech zrobią abonament na 24 miesiące na gry, a konsolę dadzą za 100 zł. Wtedy jasne jest – kupiłem usługę pt. “gry” a nie konsolę.
  2. Jeszcze głębiej mam to czy sprzedają ją z zyskiem czy ze stratą, to nie mój problem – przecież kupiłem produkt a nie usługę i nie dzierżawię konsoli tylko ją posiadam. Więc czy chcę zrobić z niej przycisk do papieru, czy klaster to jest wyłącznie MOJA sprawa, a nie SONY’ego. Jeśli są głupkami, to sprzedają poniżej kosztów. I powinni zbankrutować. To jest właśnie socjalistyczne a nie kapitalistyczne, gdy cenę rzeczy ustala grupa mędrków a nie “prawa rynku”. Przecież sprzedaż że stratą, by zarobić na grach to dumping, który niszczy porządne firmy. Weźmy takie drukarki – jeśli kosztuje 400 zł, a firma sprzedaje za 180 licząc, że przez 3 lata zakupię 6 kartuszy za 190 zł zamiast za 90 i w ten sposób zarobią, to oni niszczą uczciwego przedsiębiorcę, który nie może sprzedać drukarki za 400 zł, bo mu jej nikt nie kupi zwiedziony obietnicą dumpingowca. To jest dopiero socjalizm i nierynkowe zachowanie, bo uczciwie kalkulujący nie da rady wobec nieuczciwego oszusta.
  3. Jeśli kupiłem aparat, bo ma cechę pt. “OtherOS” to wara komuś do tego czy dam tam Linuksa, Windowsa, *BSD, SnowLeoparda, czy FreeDOS, bo od tego są komputery. Na mojej konsoli, komputerze, fujarce, czy świecącym mikołaju mogę instalować co mi się żywnie podoba. I nie wolno zmieniać reguł w trakcie gry. “Dobra stary maiłeś OtherOS, ale teraz nie będziesz miał, no chyba że na upartego ale ci nie damy wtedy pograć”. Wyobraź sobie kupiłeś samochód z funkcją “wolno jeździć off road”. Kupiłeś, bo do babci masz pod górkę i inaczej nie dojedziesz. Po roku producent mówi do ciebie: “OK stary, już nie będziesz sobie jeździł do babci, no chyba że się uprzesz, ale cofniemy ci certyfikat drogowy. Nasze auto to nie traktor, więc nie wymagaj by jeździło poza drogami”. A ty jeszcze takich ludzi wspierasz.

  Na koniec powiem jedno, raz słyszałem zdanie, które mnie zaszokowało i nie zgadzałem się z nim, ale teksty jak twoje powoli zmieniają moje nastawienie. Mam nadzieję, ze nie naruszę regulaminu, jak zacytuję. Otóż brzmiało ono: “tylko korporacyjno-totalitarne świnie zarzucają innym ciągoty socjalistyczne, a sami są gorsi od komunistów”. Mówię, że polemizowałem z tym zdaniem, ale teksty jak te, zarzucające zwolennikom FOOS i innych przejawów wolności, że są socjalistami i że nie szanują własności, niebezpiecznie popycha mnie do tej skrajności

 58. @zzz1986 Zadaj sobie pytanie, czy to co jest, jest zle? Po co ma powstac cos nowego? Juz teraz mam watpliwosci widzac niektore produkcje czy ogladam film z zywymi aktorami, czy nie.

  @Aniol

  Rozumiem ze konsole kupiles zeby komponowala sie z biurkiem. Tak jak Iphona, bo fajnie wyglada w rece? Osoba ktora kupila program, niekoniecznie ma prawo w niego ingerowac, jak chcesz otheros – nie robisz update firmware, ma to pewne wady ale przeciez ty chcesz linuxa – a na nim sobie wszystko swietnie rozwiazesz – fakt, ze teraz juz FAT konsoli nie kupisz tylko slim, nie powinien cie obchodzic. Przeciez na niej nie ma otheros

  Cytat o korporacyjnych swiniach – nikt nie zmusil cie do kupienia, wolnosc tak, wlazenie z butami nie.

  Swoja droga czemu nie drazni cie cala szopka z HDMI, wiadomo po co powstal.

  Pozatym co to za “niech zrobia” “niech policza” “niech dadza”. Daj, Policz, Zrob.

  Dlaczego wlasciciele samochodow,szczegolnie ci z linuxowa “dusza” nie burza sie ze nie moga swojego VW przerobic tak jak im sie to podoba ;)

  Wiesz dlaczego? bo to porownanie nijak ma sie do sytuacji.
  Nuda.

 59. Tekken 3 swego czasu też wydawał się zajefajny a 640kB RAMu miało wystarczyć każdemu.
  Po co ma powstać coś nowego?
  Np dla lepszych gier, dokładniej liczących fizykę(skok jak z sp2 do ps3 znacznie by to poprawił).
  Oczywiście zaraz znalazłoby się dziesiątki innych zastosowań z czego kilka mogłoby być czymś całkiem nowym.

 60. @RafalB
  cytat: >>Pozatym co to za “niech zrobia” “niech policza” “niech dadza”. Daj, Policz, Zrob.<>Cytat o korporacyjnych swiniach – nikt nie zmusil cie do kupienia, wolnosc tak, wlazenie z butami nie. <<

  Jesteś błaznem????
  Co ma włażenie z butami do tresci dyskusji?
  Jak coś kupiłem to moje, jak cos wynająłem to mam prawo używac na okreslonych warunkach. Więc niech mi nie sprzedają tylko wynajmują, jak MS wynajmuje Windowsa

 61. @RafalB
  cytat: “Pozatym co to za “niech zrobia” “niech policza” “niech dadza”. Daj, Policz, Zrob.”
  Jak zajmę się biznesem komputerowym to owszem. A na razie to dlaczego ja mam myśleć za SONY. Nie þlaca mi za to
  PS
  1.Mojego VW przerobiłem tak jak mi się podobał
  2. Konsoli nie mam, bo mnie nie interesuje. Omawiany problem dotyczy zasad, a więc dotyczy też HDMI.

  Cytat: “Cytat o korporacyjnych swiniach – nikt nie zmusil cie do kupienia, wolnosc tak, wlazenie z butami nie. ”

  Jesteś błaznem????
  Co ma włażenie z butami do tresci dyskusji?
  Jak coś kupiłem to moje, jak cos wynająłem to mam prawo używac na okreslonych warunkach. Więc niech mi nie sprzedają tylko wynajmują, jak MS wynajmuje Windowsa

 62. Swoją drogą kogokolwiek obchodzi to, że Sony sprzedaje swój produkt po zaniżonej cenie/po kosztach? Mnie to w ogóle nie obchodzi. Kupując TV, pralkę czy mikrofalę mam takie samo prawo zainstalować sobie tam co mi się podoba, z zaznaczeniem że tracę w ten sposób pomoc techniczną itd. Nie rozumiem w ogóle o co ta kłótnia. Zapewniam was, że korporacje tak szybko nie zbankrutują (mają , a kres PS3 tak czy inaczej kiedyś nadejdzie.

 63. Podobno geohot udostepnil root key, ale nie moge dogrzebac sie do zrodla :P
  To by znaczylo ze w zasadzie nie bedzie potrzeby zmieniania firmeware-u zeby zaladowac jakikolwiek soft.

 64. @greku zrodlo:
  http://psx-scene.com/forums/cmps_index.php

 65. @greku zapewne chodzi ci o http://geohot.com/ ?

 66. Czyli w przyszłości będę mógł mojego
  slim‘a podłączyć do Mac / Qumaster-a – może …

  Pozdrawiam serdecznie
  w Nowym Roku! Paweł P.

 67. […] do tego dopiero niedawne wystąpienie teamu fail0ver na konferencji 27c3, gdzie zaprezentowali oni kilka błędów w konsoli PlayStation 3 pozwalających na wyciągnięcie kluczy różnego poziomu (lv2ldr, isoldr, spp verifier, pkg […]

 68. […] “twittnął” do Kevina złamany niedawno przez geohota root-key PS3 …a ten najwyraźniej nie zrozumiał o co chodzi i starał się być zabawny: Feralne […]

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: