23:58
7/12/2014

Internauta @lennutrajektoor na Twitterze opublikował linka do archiwum zawierającego po rozpakowaniu ponoć aż 66,7 GB danych wykradzionych z serwerów rosyjskiego Ministerstwa Wewnętrznego (MVD). Według profilu Euromaidanu na Facebooku, dokumenty te mają potwierdzać, że to rosyjskie wojsko i służby specjalne, a nie “anonimowi separatyści”, są aktywnie zaangażowane w “okupacje wschodniej Ukrainy”.

Trwa analiza dokumentów wykradzionych z rosyjskich serwerów rządowych

W sieci, oprócz próśb o mirrorowanie danych i ich dalszą dystrybucję w świat (obecnie są hostowane na Google Drive), pojawiają się także angielskie tłumaczenia co ciekawszych, wedle sympatyków Ukrainy, dokumentów.

Jeden z nich ujawnia rozkazy dla rosyjskiej jednostki w Rostowie, która na cel ma wziąć ukraiński “prawy sektor”. Chodzi o ujawnienie agentów SBU, którzy udają rosyjskich imigrantów — a więc działania, które wpisują się raczej w regularny dryl w trakcie konfliktu (nie przesądzają o tym kto kogo atakował, ani z jakiego powodu).

Jeden z wykradzionych dokumentów - rozkaz

Jeden z wykradzionych dokumentów – rozkaz

According to the order No. 912 from 24the July 2014 from the Ministry of Internal Affairs (MVD) of Russia in the Rostov region, we are sending you information about the measures taken to identify the immigrants from Ukraine who are wanted, previously convicted, and on the run, as well specially trained supporters of the right radical group – the Right Sektor, who are acting under the orders of Ukrainian SBU (intelligence service):

1. We have established co-ordination with the following departments: Federal Immigration Service (FIS) receives daily reports on Ukrainian citizens arriving at Verkhnedonsk area and registering at the FIS; the data is being checked by IBD “Region”; the emergency Ministry receives daily data on the number of people who are being helped to settle in Russia.
All citizens of interest are being checked. The information is being gathered on the motives of arrivals, and the planned places of settlement in Russia and the Ukrainian regions.
2. The control on specially dangerous and important objects has been strengthened, and the workers are being instructed on how to prevent diversion and terrorist acts.
3. If important data is received it will be reported immediately.

The temporary deputy head of Police Dept (Kazan Station Deployment)
International Dept. at MIS “Sholohovsky”
Police Major

Więcej dokumentów, w tym informacje o rannych przybywających z Ukrainy, opisano na rosyjskojęzycznej stronie Informnapalm.org. Jeśli któryś z naszych czytelników zna język rosyjski, będziemy wdzięczni za informacje, na ile wartościowe dane znajdują się wśród wykradzionych plików — i czy ich zawartość pozwala na stwierdzenie skąd pochodzą?

16

Na chwilę obecną nie jest jasne ani kto stoi za atakiem, ani z jakiej podatności skorzystano aby wejść w posiadanie ww. danych. Atakujący mógł uzyskać dostęp “tylko” do skrzynki pocztowej jednego z urzędników, a może wśród plików są także pliki systemowe, co świadczyłoby o przejęcie kontroli nad jakimś całym serwerem.

W konteście wycieku danych z rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych należałoby przypomnieć, że rosyjski wicepremier trzymał część swojej urzędowej korespondencji na prywatnej skrzynce na GMailu, którą zhackowano. Ale wiadomości urzędowe wyciekały także z serwerów ukraińskich ministerstw, m.in. z ukraińskiego MSZ. Na marginesie dodajmy, że i Polskie serwery rządowe były w przeszłości skutecznie atakowane; Alladyn2 najpierw, w 2012 roku przejął kontrolę nad Centrum Usług Wspólnych powiązanych z KPRM a następnie, po kilku miesiącach powtórzył swój atak i spenetrował sieć Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, MSZ, MON oraz Kancelarii Prezydenta uzyskując dostęp do ministerialnych skrzynek, oraz poczty szefa KPRM, Tomasza Arabskiego (a rok później serwery Ministerstwa Gospodarki zostały zhackowane przez Anonimowych).

Dla wszystkich osób, które zapragną zajrzeć do ww. archiwów mamy standardowe ostrzeżenie: niektóre pliki mogą być zainfekowane (zapewne nie celowo, ale przypadkiem; np. jeśli wśród zrzutu danych znajduje się zrzut skrzynki pocztowej któregoś z urzędników ministerstwa, to jedna z wiadomości może być standardowym spamem/scamem z zainfekowanym załącznikiem).

Wszystkim komentującym przypominamy, że Niebezpiecznik to serwis poświęcony bezpieczeństwu teleinformatycznemu, a nie polityce. Nie każdego czytelnika musi interesować co sądzicie o jednej albo drugiej stronie konfliktu. Skupmy się na dokumentach i określeniu ich źródła/autentyczności po metadanych i innych artefaktach.

PS. Dziękujemy Anal Intruderowi 2 za informacje


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

117 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. najs :) biorę się do czytania forum, może coś z tego będzie..

  • Skąd pewność że dokumenty wykradzione są istotne i jaka pewność że te udostępnione dokumenty to te wykradzione lub jeżeli wykradzione to czy po części nie sfabrykowane.

   Czuję że jest to zagrywka ze strony USA i to oni odpowiadali za atak na serwery rosyjskie o ile takie ataki miały miejsce bo brak potwierdzenia o ataku ze strony Rosji.

   METADANE można dowolnie modyfikować więc nie jest to dowód w sprawie.
   Nikt poufnych danych nie trzyma na serwerach a reszta to nic znaczące informacje.

 2. Ohoho, będzie gorąco.

  Dobrze by też napisac aby nie pobierać tej paczki bez TOR+VPN+Virtualbox etc.
  Większość mądrych tak zrobi, reszta jest w opiece opatrzności.
  Dokumenty są zbyt poważne, istne pole minowe.

  • Jestm laikiem,
   Można wiedzieć dlaczego pobranie przy pomocy samego Tora jest nie bezpieczne? tylko koniecznie VPN + Virtualbox

  • “Jestm laikiem,
   Można wiedzieć dlaczego pobranie przy pomocy samego Tora jest nie bezpieczne? tylko koniecznie VPN + Virtualbox”
   @konik: Proste VPN zapewnia dodatkowe zabezpiecznie swojego IP, a maszyna wirtualna oddziela system z torem od twoich plików (Jak nie zrąbiesz udostępniania plików między maszyną a właściwym kompem)

  • VPN oddziela od Twojego IP, tylko co z tego jeśli VPN jest wykupiony na Twoje dane? Jeśli ktoś rzeczywiście by chciał to łatwiej Cię znajdzie niż po samym IP.

   Chyba, że idzie wszystko zamknąć w TORze?

   I pytanie czy idzie wszystkie połączenia przekazywać przez TOR? Póki co widziałem przeglądarki, które korzystają z TOR, ale chyba w tym przypadku trzeba by wszystko kierować przez TOR i z TORa łączyć się z tym VPNem (już na maszynie w wirtual boxie)?

 3. będzie… wojna…

  • Już jest wojna, zimna wojna. Widać, to choćby po ruchach USA. Ruchach dużych – zmiana sekretarza obrony na Ashtona Cartera (niby związana z Bliskim Wschódem). Ruchach małych – znowu w amerykańskich filmach Rosjanie są przedstawiani jako ci źli (np. “John Wick”). Teraz kwestia jak Polska się w tym odnajdzie.

 4. A z kad pewnosc ze sa autentyczne?

  • Skąd pewność, że autorem twojego komentarza nie jest GRU?

  • A stąd @Sky,że geniusze od politycznych teorii sPISkowych doszukują się dziś GRU nawet w pewnej części ciała Maryni -tak,tej nieco mniej przyjemnej, pod pierzyną i bielizną ;) ,podczas gdy popierany przez nich redaktor S. (człowiek który kieruje “linią” kilku gazet i stron) dostaje medale od SBU,co w sumie jest tak bardziej groźne pod względem kontrwywiadowczym jak te teoretyczne >1000 Rosjan piszących może, po MODEROWANYCH przecież forach.

   Miało być bez polityki i tak powinno być. To nie jest jakieś forum.Bez wycieczek osobistych ok ? Te pliki należy ostrożnie sprawdzać i tyle.

  • @ao29_5
   Niby dlaczego mniej przyjemna? Kocham całe ciało Maryni. :p

  • Zboczuch.Niektóre zapachy nie są zachęcające.Mówiłem o “miękkim tylnym przedłużeniu kręgosłupa” tak lepiej ? Ale to odchodzi od tematu.Any news ?

   PS: Na szczęście nie jestem jeszcze specjalistą od bezpieczeństwa czy innych więc mi mała znajomość Rosyjskiego ujdzie.Poza alfabetem moje słownictwo oscyluje w okolicach: koszka, sobaka, niet, da, towarzisz,,wódka, ja nie gawarit pa ruski,ja nie panimaju, nie srieliejcie, ja zdajus (s na końcu prawie jak ś).Te dwa ostatnie szczególnie warto znać, zważywszy na okoliczność wojny i zostania przymusowo mięsem armatnim polityków,bo mogą uratować życie – są potrzebne przy ewentualnym poddaniu się…

 5. Ciekawe sql’e są w archiwum, inserty :)

 6. Hmmm… Jak mamy mirrorować, skoro zostalo wrzucone na gDrive, i można pobierać pliki tylko jedne po drugim?

  • Kliknij “Dodaj do dysku” i potem możesz kliknąć prawym na folderze i wybrać “Pobierz”. Powinno zrobić zip, który możesz zapisać gdzieś poz siecią.

   Aczkolwiek byłbym ostrożny z otwieraniem plików z tego zbioru (zwłaszcza zip i PDF). Nigdy nie wiadomo co tam za cholerstwo może być zaszyte. Po pierwsze to może być podpucha i ktoś chce sobie zrobić botneta. Po drugie to może być prawdziwe i standardowo wszystko mogą zabezpieczone mieć trojanami itp.

  • heh… takie rzeczy otwiera się tylko w wirtualkach :) najlepiej odciętych od neta a nawet schowka.

 7. w komentarzach link do zip – swoja droga dziwne ze jeszcze nie ma na torrentach… ;)

 8. Nie znam rosyjskiego, ale gdy czytam , że polecenie ujawniania agentów SBU udających uchodźców rosyjskich, to jawna agresja Rosji na Ukrainę, i prośba “nieznanych” jeszcze niestety hackerów o rozpowszechnianie “wykradzionych” dokumentów, to zdarzenie śmierdzi mi na odległość, jak stąd do Kijowa…

  • Polecenie ujawniania agentów SBU udających uchodźców rosyjskich, to zwykłe polecenie – potwierdzone przypuszczeniami, lub nie – możliwe, że zwykła “standardowa procedura”.

   A hakerzy są znani i podpisują się pod osobą Eugene Dokukina i nazwą “Ukraińskie Cyber Wojska”

 9. Szkoda że niebezpiecznik bierze udział w propagowaniu Ukraińskiej propagandy.
  Przypomnę tylko że wg USA nie na żadnego potwierdzenia udziału wojsk Rosji wp na terenie Ukrainy. Żadnego.

  • Czy nie masz swojego rozumu?
   To separatyści, którzy kupili sobie broń w pierwszym lepszym sklepie ;)

  • Nie wierz bezkrytycznie w to co mówi USA – mówią to co im akurat pasuje w robieniu ich polityki międzynarodowej – i trudno ich za to winić. Przypomnę Ci, że swego czasu USA miało dowody na broń chemiczną w Iraku i nawet parę rakiet znaleźli – tyle, że z konwencjonalnymi ładunkami, a w dodatku produkcji USA.

  • Słuchasz kłamców i manipulantów z USA? Już bardziej wierzę Rosjanom niż im.

  • Tak, spadły zielone ludziki z kosmosu. Albo może to ukraińska operacja false flag i tylko wykorzystują swoją wszechwładzę.

  • O – nie wiedziałem, że rosyjskie propagando-trolle też na niebezpieczniku działają.

  • Spokojnie Panowie, trzeba brać fakty pod uwagę, z jednej strony USA nie potwierdza przebywania wojsk Rosyjskich na terenie Ukrainy, z drugiej strony okupacja Krymu trwa nadal.

  • Ale miało być bezpolitycznie.

  • roman – zawsze były, ale ostatni większy napływ miał miejsce kiedy Niebezpiecznik opisał całą sytuację w PKW.

  • Przypominam ze USA nie wydlao zadnego oswiadcenia ktore potwierdzaloby obecnosc wojsk Federacji Rosyjskiej w promieniu 200km od Moskwy.

  • To potrzeba potwierdzenia USA ? Przecież to podobno notoryczni kłamcy…

  • Niebezpiecznik nie bierze w tym udziału. Czytaj z zrozumieniem ostatni akapit.

  • Wybacz, ale musisz być wyjątkowym idiotą, skoro próbujesz sprzedawać takie brednie, prawdopodobnie osobiście wyssane z palce. Pominę już to, że Amerykanie prawdopodobnie byliby ostatnią stroną na świecie, która uwiarygadniałaby Rosjan. Otóż owi Amerykanie wielokrotnie (w tym na forum ONZ) podawali wręcz szczegółowo kiedy i jakie jednostki rosyjskie (i ja uzbrojone) przekroczyły granicę z Ukrainą, a z 27/28 sierpnia 2014 NATO (ale wiadomo, że inicjatywa wyszła od Amerykanów) ujawniło zdjęcia satelitarne Donbasu zrobione 21 i 23 sierpnia szczegółowo pokazujące rozmieszczenie rosyjskich stanowisk artylerii, skupisk formacji pancernych itd. Jeżeli nie jesteś putinoidalnym trollem, a powiedzmy sympatykiem rosyjskiego imperializmu, który z sobie wiadomych względów wierzy w to co robi, to robisz to cholernie kretyńsko i źle :D

  • Kolega @eee sugeruje, że rosyjskie czołgi zostały zakupione w Biedronce? Ha ha ha! A tak na poważnie – co za brednie tu piszą niektórzy, że USA nie potwierdza obecności ruskich wojsk? To niby o czym trabi cały czas szef NATO, jak nie o armii rosyjskiej, która aktywnie działa na terenie Ukrainy?

  • Barlok, czołgi w Biedronce, mundury w ciuchbudzie.

 10. Ciekawe czy znajdą się tam dowody na zamach smoleński. Pewnie nie bo tak grube operacje robi zapewne tylko FSB no ale ktoś ich nadzoruje więc może…

  • W nazwie pliku pisze ze to sa dokumenty przefiltrowane na obecnosc slowa kluczowego Ukraina.

  • ten plik z filtrem to tylko jeden z wielu. resztę da się znaleźć w internecie.

 11. Dosyć oryginalny nick informatora :)

  • Na PornHub’ie raczej powszechny jak Kowalski w Polsce ;)

 12. Nie chciałbym wyjść na rusofila, ale wygląda to conajmniej dziwnie. Z opublikowanego przez was rozkazu nie wynika nic złego dla ruskich, tylko to że bronią się przed akcją sbu, o której wiedzą zapewne od swoich kretów w Kijowie. Wycieki takich danych wydają się podejrzane w erze post-Snowden, gdy chyba żaden rząd nie ma wątpliwości, że takich rzeczy nie trzyma się w postaci cyfrowej. Ponadto po wejściu na podany przez Was link, aż bije użycie litery ё. Rosjanie jej nie używają w piśmie a jedynie w mowie. Na pierwszy rzut oka jestem zatem niezwykle sceptyczny i wydaje się to propagandową prowokacją wojenną, ale pożyjemy, zobaczymy.

  • @1) śmieszy mnie ten cały przykład, ale to chyba było raczej po to, żeby potwierdzić zawartość dokumentów niż oskarżać Rosję o cokolwiek.
   @2) Literówki w dokumentach to nic szczególnego. Piszą je zwykli oficerowie, a nie lingwiści. Podobne błędy można znaleźć w Polskich dokumentach (ą -> on, itp)

  • 1. to tylko jeden z przedstawionych dokumentów z pośród ponad 60GB…

   2. Rosjanie jak najbardziej używają “ё”, zwłaszcza e języku literackim, urzędowym.

 13. W dokumentach widać m.in. jakieś dane o dyslokacji jednostek. Coś o oddziałach OMON…

 14. Droga redakcjo niebezpiecznika – piszecie:

  “Na chwilę obecną nie jest jasne kto stoi za atakiem, ani z jakiej podatności skorzystano aby wejść w posiadanie ww. danych.”

  Tymczasem Eugene Dokukin na cały internet, bo przez fejsa, twittera i własną stronę www, krzyczy o swoich i kolegów osiągnięciach:

  https://www.facebook.com/eugene.dokukin
  https://twitter.com/MustLiveUA
  http://websecurity.com.ua

 15. E… Nie wierzę, żeby w niezaszyfrowanych docach (ich tekst można podejrzeć nawet bez otwierania w Wordzie) ktoś przechowywał tajne informacje… Różne rzeczy mogą się zdarzać, ale mimo wszytko jakoś mało prawdopodobne. Zresztą tak na oko wygląda na dokumenty wykradzione z jakiejś komendy policji w Rostowie nad Donem. Połowa to jakieś szablony i materiały szkoleniowe. Gdzieś między raportami o przestępczości pojawia się jedynie przy okazji jakieś informacje o Ukrainie… Ale mogę się mylić. Tylko parę przejrzałem na razie…

  • Przejrzałem znaczącą część dokumentów (tylko doc, bo docx chwilowo nie mam jak bezpiecznie otworzyć) i przeczytałem prawie wszystkie zawierające wzmianki o Ukrainie. Jestem teraz 99% pewien, że to nie było włamanie na serwery MSW, tylko na jakiś komputer w komendzie policji w Rostowie nad Donem. Te dokumenty “rządowe”, to tak naprawdę tylko różne wytyczne i inne materiały przekazane z ich MSW do tej komendy. Jest też sporo sprawozdań w drugą stronę (z Rostowa do MSW). Ot tyle co można by znaleźć np. w komendzie wojewódzkiej w Poznaniu.

   Powiedzieć, że nie ma tam nic ciekawego, to za dużo powiedziane… Ale naprawdę tajnych rzeczy (innych niż objętych tajemnicą śledztwa) tam się raczej nie znajdzie. Wątpię, żeby Rosjanie byli tak głupi, żeby angażować policjantów w sprawy, które wymagają szczególnej poufności. Ani policja nie ma do tego kwalifikacji (w większości), ani zabezpieczeń (jak widać), a zresztą policjantów jest za dużo, żeby coś ważnego dało się utrzymać w tajemnicy.

   To powiedziawszy dosyć ciekawe są dwa dokumenty.
   * “Документ Microsoft Word.doc” — zawiera dosyć ciekawy wykład o stosunkach Rosja – USA i UE oraz Ukraina. Ciekawy o tyle, że to materiał wewnętrzny. Niestety nie rozumiem wszystkiego, ale brzmi ciekawie, chociaż nic tajnego tam nie widzę.
   * “Новошахтинск справка в ЦПЭ по ШТ Украина.doc” — to sprawozdanie, ale ciekawsze, bo o handlu bronią. Tu znowu miałem problemy ze zrozumieniem wszystkiego, a tekst jest długi. Także też chętnie bym przeczytał tłumaczenie, bo może coś tam przy okazji ktoś chlapnął ;-).

 16. Wszystko idzie zgodnie z planem. Doskonale. Swoją drogą jest tam sporo rzeczy kompromitujących Putina. Wkrótce straci władzę.

  Następne na tapecie: FSB

  • specjalnie dla inteligentnych po amerykańsku, jakość ukraińskiej propagandy:

   http://www.unian.net/world/1018783-v-rossii-nachalsya-massovyiy-bunt-soldatskih-materey.html

   http://www.aljazeera.com/news/europe/2009/04/200941616473833140.html

   tylko nie mówcie, że to recycling zdjęć z oszczędności

   pozdrawiam serdecznie wszystkich oprócz zamerykanizowanych zombie

  • Wolę być inteligentny po amerykańsku niż być TW GRU. A fe, zdrajco narodu.

   Mało to ruskie Polsce i Ukrainie zrobiły? Rozbiory (z inicjatywy Rosji, przypominam), komunizm, zakłamywanie historii na każdym kroku (Katyń, Smoleńsk)? Ich TRZEBA nienawidzić, to leży w obowiązku naszego narodu.

   I żeby nie było, że jestem Pisowską popierdółką: Macierewicza i tą jego całą “komisyję” to się powinno dawno w wariatkowie zamknąć. A Kaczyński to powinien skończyć z polityką. Nikt go tu nie zapraszał i nikt go tu nie chce. Niech zrobi miejsce dla normalnych polityków.

 17. na mail się odezwijcie, weryfikuję rzetelność informacji i ataku). pozdrawiam
  lewons

 18. I co z tego? Od początku było to wiadome. I czego sobie Unia Europejska nie będzie robić (w sumie to nic nie robi, a Polska tylko na tej szopce traci) i media nie będą mówiły, to Putin przejmie kolejne tereny Ukrainy na wschodzie (te na których jest dużo Rosjan).

 19. Tu znajduje sie obrazek z conspiracy keanu podpisany: A co jesi to sami rosjanie wypuscili te falszywke i ostatecznie okaze sie z niej, ze Rosja nei robila nic wiecej niz szpiegowala tych separatystow?

 20. Ok, ale gdrive pozwala na max 2 gb i chyba pomija niektóre rozszerzenia plików. Albo coś innego z nimi robi…

 21. Trochę to mroczne, gdy serwis poświęcony bezpieczeństwu IT deklaruje nieznajomość rosyjskiego. To jak czytacie te wszystkie najsoczystsze blackmarkety?

  Na moje oko, po wyrywkowym przejrzeniu kilkunastu dokumentów – ot takie pitu pitu między urzędnikami. Nuda. Rozkazów wojskowych nie zauważyłem.

  • Blackmarketów nie trzeba na taką skalę ocrować ;-)

 22. Do wyboru dwa powiedzenia odnoszące się do sytuacji:
  1. Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę.
  2. Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka.

  Oba powiedzenia doskonale pasują do postępowania Rosji. Abstrahując od polityki wiadomo, że Rosjanie buszowali po sieciach Komisji Europejskiej i o ile pamiętam belgijskiego MSW i po firmach energetycznych (w tym polskich, o czym pisał Niebezpiecznik https://niebezpiecznik.pl/post/4-nowe-i-krytyczne-dziury-w-windows-jedna-uzyta-przez-rosjan-atakujacych-polskie-firmy/). Jak widać i u nich znalazły się podatności i zostały wykorzystane. To jest wojna podjazdowa i ten kto atakuje sam ma podatności w swoich systemach i zostanie zaatakowany.

  • Nyczaj,
   czy krytykowałeś amerykanów i żydów za kłamstwa i ataki na przyjaciół z Unii Europejskiej?
   A może nie otworzysz ust bo może jakaś praca się tam tam trafi!
   Szpiegowanie np.: własnego narodu! Ale oni – NSA – to przecież przyjaciele którzy matacza i kłamią ale w dobrych intencjach! Poczytaj teksty experta – Bruce Schneier – czy on krytykując USA i Izrael tez jest rosyjskim trollem?

  • [komentarz usunięty przez moderatora]

  • Mam pytanie (sprowokowane) czy ten aby-było-jasne-w-żadnym-razie-nie-psychol SuperTux ma jakies uklady z redakcją, że moze sie tu zachowywać jakby był u siebie w oborze?

 23. To wygląda na dump dysku sieciowego jakiejś organizacji (komisariat / wydział regionalny). Nie ma tam nic o inwazji, są rozkazy związane z “trudną sytuacją w republice Ukraina”, ale wyglądaja raczej na typowe działania prewencyjne.

 24. Co musiał przekazać Rosjanom Edward, że się poczuli tak pewnie?

  • Nic. Wystarczyło, że powiedział to co wszystkim.

  • Przekazał im swoje usługi informatyczne i dlatego jest wyciek. Albo mamy ruskiego Snowdena.

 25. A czy na pewno zhackowano? Czy autor jest tego pewien?

 26. Ostrożniej z tytułami, bo się z Was śmieją:
  http://www.militaryphotos.net/forums/showthread.php?242979-Russian-Internal-Affairs-Ministry-hacked-66GB-of-data-leaked-Ukraine-invasion

  Jak na razie najbliższy tematem do “inwazji na Ukrainę” jest dokument w którym opisano przypadki ostrzelania terytorium Rosji przez artylerię Ukraińską. Prześwietlanie uchodźców z kraju ogarniętego wojną to akurat rutyna i każdy kraj, bez względu czy demokratyczny czy nie, coś takiego robi.

  Na razie nic ciekawego, przejrzenie 66GB trochę zajmie, więc później może faktycznie coś interesującego da się z tego wygrzebać.

 27. No a gdzie jest link do pobrania archiwum? ;-)

 28. Strasznie straszycie otwieraniem tych plików. Co niby ma się stać, gdy nie ściągamy, tylko czytamy bezpośrednio z chmury?

 29. do napaleńców… wiadomo że to wszystko na Ukrainie robią Ruskie i Putin, zupełnie jak u nas…to oni wykupili polskie banki i stocznie, to oni wykupili nowe cementownie i cukrownie,a z zachodu tylko ślą nam kredyty, pożyczki i masę darów.
  Słyszałwm pewnie wrogą plotkę, że za Ukrainę zwożą najemników z USA i całego światac .. ze pomoc logistyczna i elektroniczna jest z zachodu, miliardy pchają amerykańce, a w jakim to pokojowym celu jest robione. Wojny nie potrzebuje Rosja tylko amerykańskie armatnie mięso walczy i ginie za banksterów i ich interesy…picie olej a potem wino, jak uczył Zagłoba.

 30. Bardzo dobrze znam rosyjski, teksty w tych dokumentach są tak jak by w googlach przetłumaczone, nie maja związku logicznego, w dodatek nagłówek skanowany, brak urzędowych wskazówek weryfikacyjnych; brak podpisów, dat, innych rzeczy, łatwiej w zdjęcie z ufo uwierzyć, niż w tę Photoshop.

  • “dobrze znam rosyjski, teksty w tych dokumentach są tak jak by w googlach przetłumaczone”

   myślisz, że znajomość rosyjskiego to czarna magia, tylko ty go znasz i ktoś ci w to uwierzy?

  • Właśnie potwierdzam słowa osoby podpisującej się “Ja”.
   Ma w 100% rację, więc nie musisz kwestionować.

  • Może i dobrze znasz rosyjski, ale polski słabo…

  • Aha, pooglądałem trochę więcej tych dokumentów i wiecie co, da się w nich znaleźć sporo ukrainizmów, to się ociera o surżyk (mieszankę rosyjsko-ukraińską, którą mówi się na Ukrainie). Jak dla mnie pomieszanie fake i nieistotnych bzdur, no ale może jest tam jakaś perełka, która mnie ominęła…

   @krotkoinatemat: za ZSRR Ukraina była niezależnym podmiotem prawa międzynarodowego, członkiem ONZ (jak i Białoruś). Nie można porównywać do polskiego województwa. Poza tym się zgadzam. Władze radzieckie lubiły takie przesunięcia granic robić, by narody skłócać. Stalin wziął np. Abchazję i oddał ją swojej Gruzji, bo kto Stalinowi zabroni? Dzisiaj Gruzini krzyczą, że Abchazja ich.

 31. W jednym z dokumentów jest analiza rejonu Donieckiego z opisem m.in. działań propagandowych.

 32. Roman,
  A może ty jesteś amerykansko – izraelskim trollem!

  Do not be a part of the US puppet show!

 33. Wydaje sie po pobieznym przejrzeniu paru dokumentow ze pochodza przede wszystkim z Rostowa nad Donem. Pare dotyczy trywialnych rzeczy, jak np. parku maszynowego i zaplecza remontowo-paliwowego pojazdow sluzbowych (nie, nie typu T-34, karetek, samochodow, ciezarowek i busow) – vide справка атх за 9 месяцев 2014.doc

  Powiedzialbym ze sa to dane jakos tam autentyczne (nowy budynek bazy pod wspomnianym w dokumencie adresem Shosseynaya ul., 2Ж, Rostov faktycznie istnieje, przytoczone rozporzadzenia faktycznie obowiazuja, napisane typowym dla rosyjskojezycznych dokumentow belkotem typu skroty, ktore rozumie tylko autor a i to z trudem, bo po co pisac np. Kompletne Urzadzenie Rozruchowe Wiatraka Asynchronicznego, jak mozna uzyc skrot, nie?)… typowe dla ruskich ze o ile w zestawieniu brakuje kilkudziesieciu osobowek, to znalazlo sie kilkanascie busow znikad…

  Prochu to tam nie ma, powiedzialbym ze ktos dorwal sie do dysku lokalnego urzedu/delegatury w Rostowie.

 34. najnowsze pliki z tego wycieku pochodzą z końca października br. ; do tego zaznaczam, że nie jest to całe MSW, nie jest to centrala, a ‘jedynie’ MSW w Obwodzie Rostowskim.

 35. Dodałem 5 nowych plików do archiwum. Jutro kolejne 60 GB.

  • Palladyn2 = Alladyn2? Znudziło ci się haczenie polaczków to za rusków się wziąłeś? Dobra robota, bro.

 36. No w końcu ktoś się włamał już dawno taki atak powinien zostać przeprowadzony

 37. hah. polecam poczytać “ответ в ГУПЭ по интернету.doc” – raport o ‘ekstremistach’ w internecie, i o działaniach przeprowadzanych przez ruskich w tych sprawach. m.in. o tworzeniu komentarzy dyskredytujących przywódców takich organizacji :D

  jest trochę takich ciekawych plików, ale też sporo nudnych, jak np. prawa i obowiązki policjanta (w Rosji? LOL), czy szkolenie psów… ;]

 38. Koledzy jest jak jest i kto wie jak jest ten wie. Także przestańmy się wytrząsać nad sensem wszechprawd oczywiście, że nie oczywistych, ale z zasady tak postrzeganych. Nasza kropka stoi przed ijest w trakcie. Zaś czymbylibyśmy byli okazuje się właśnie w cyfrowej krainie wiecznego bla, bla, bla. Także jednakże aczkolwiek albowiem i skracając wszystko to sensu wszechsłów.

  Marsjanie po Nas przejdą, czy też My przejdziemy po nich?

  Deliberacje o dupie ucinam stojąc na słupie. Tak tu jest. To internet.

  Najlepsza obroną jest atak, a czy powinniśmy się bronić. Tu odsyłam do świadomości rzeczy i sumienia.

 39. ja tam się dzieciaczków z Rosji nie boje, więc nawet żeby, to mam łącze modemowe, więc nawet jak botneta będą chcieli zrobić to im to uniemożliwie :D

 40. “Na chwilę obecną nie jest jasne ani kto stoi za atakiem, ani z jakiej podatności skorzystano aby wejść w posiadanie ww. danych.”

  Co oznacza,że jeśli się kryje,to ten “ktoś” ma ochotę jeszcze “coś” wygrzebać – jeśli to faktycznie wykradzione dane.Gdybym był Rosyjskim adminem w tym momencie zdecydowanie podwoiłbym (co najmniej) czujność…

  Wiem,że nie jest to blog polityczny,ale to “jeśli to faktycznie wykradzione dane” piszę z prostego powodu.Obie strony toczą wojnę informacyjną obok wojny konwencjonalnej. Ukraińcy i USA wręcz lubują się w “udowadnianiu” czegoś za pomocą tweetera,FB i innych serwisów,a FR pod tym względem wydaje się bazować na bardziej zorganizowanej działalności “bojowej” w cyberprzestrzeni – raczej poza tymi serwisami.66 Gb to dużo.Ale pojedyncze dokumenty w razie czego w takim gąszczu sfabrykować się da,więc z autentycznością może być różnie. Trzeba poczekać na wyniki ew. analiz,albo na to jakie rewelacje tam będą.Jak będą dowody na zestrzelenie przez Rosjan Tupolewa tudzież Boeinga ;) to pewnie fałszywka,jak będą drobiazgi – to pewnie prawda.

  Dlaczego ?: jeśli ktoś grzebał Ruskim po kompach,to pewnie w jakiejś pomniejszej delegaturze MSW.

  Rosjanie na pewno nie są nieświadomi.Zapowiadali już ostatnio przechodzenie na maszyny do pisania,potem na własne procesory Bajkał (kiedy je będą jednak mieć…) a 3 lata temu za “przestępstwa komputerowe” USA “uprowadziło” (przynajmniej tak to określają Rosjanie) syna członka dumy. Mówi wam coś nazwisko “Roman Seleznev” ?
  Nie wierzę,że Ukraińcy grzebaliby sobie ot tak beztrosko (nawet z pomocą Amerykanów) w naprawdę ważnych dokumentach Rosyjskiego MSW…

  • Na chwilę obecną nic jasne nie jest. Bo przecież wiadomo, że wiadomo. Wojna informacyjna – no jest jest tam jakaś wojna na Ukrainie. Choć umówmy się żaden z niej: “gangnam style” coby się youtube miał obawiać przekręcenia licznika. Inna sprawa, że w skali mikroświata .pl wojna ta znaczenie ma faktyczne, a nie stanowi jedynie populistyczno-komerycjnego wskaźnika na wskaźnik, a jest wskaźnikiem na pamięć. Pamięć pokoleń, pamięć o Smoleńsku (nie kopać – stwierdzam fakt – słaby ze mnie promotor brzóz), gospodarkę i takie tam istotnie nie istotne rzeczy. Tu przychylam się do tego iż jeśli to, to fakt. To istotnie Rosjanie pewnie go sobie uświadomili. Moim zdaniem pytanie, które powinno nam się w zamykać to: “O co chodzi z tym światem?”. Wszyscy wszystko wiedzą, a bzdury dalej przekuwane są z propagandy w świadomość. I tu znowu cztery łapy podniosę i dwoma się podpiszę pod pytaniem o “autentyczność danych”. Przecież wszystko jest proste poza dowiedzeniem, że coś jest, bądź nie jest, autentyczne. Zaś: “kto?” – znaczenie ma dla tych co tego kogoś chcą nazwać. Tu właśnie bym się również wstrzymał z tezami wszelakimi i ograniczył się do faktów. To dużo pracy, czytaj czasu, czytaj kasy, by ktoś to (cokolwiek to jest) robił ot tak – for fun. Także kończąc te przerośnięty post-elaborat kwitem: “czy dane są autentyczne?” – idą szlifować mój Rosyjski na google.

 41. Oi! Brzydze się polityką.

  • ale oni nie brzydzą się Twoimi pieniędzmi ;)

 42. Nie wiem jak z innymi dokumentami ale chyba brakuje czegoś, np. pieczątek…

 43. Tak właśnie łapali w pajęczynę Greków, Hiszpan, Portugalczyków itd. Kup, weź pozyczkę, kredyt, hipotekę, zasługujesz na najlepsze itp.
  Jak były zamieszki w Grecji i policja pałowała demonstrantów, używała gazów łzawiących i innego swiństwa, Europa przytakiwała, bo Grecy to leniwy naród i pracować się nie chciało!
  A to nieprawda! Wiem co piszę!
  Natomiast Ukraincy to porządny, pracowity naród lecz biedny bo pod rosyjskim butem, nie wolno było ich pałowac na majdanie bo to sprzeczne z poczuciem przyzwoitości demokratycznej!
  Greków można było pacyfikować a Ukraińców nie!
  No cóż, niedługo nadejdzie czas, że Ukrainców będzie można pałować w imię demokracji, tu piszę o tych z zach. Ukrainy, bo jak nam wiadomo tych ze wschodu można nawet zabijać ku chwale demokracji i chwale UPAINY
  Ukraina w czasach Związku Radzieckiego nie była niczym więcej niż teraz nasze województwo i nikt mieszkańców noworosji czy Krymu nie pytał czy chcą się w tym nowym “województwie” znaleźć. Mówienie że to “województwo” ulepione przez Lenina, Stalina i Chruszczowa to jeden naród jest albo absurdem albo próbą “podbicia” przez zachodnią Ukrainę wschodniej i zrobienia z niej koloni. Ale to tylko w wersji “łagodnej” bo zakładając, że czerpiemy naukę z doświadczeń przeszłości, to jedyne co Ukraińcom udało się – to “wypędzic” Polaków – mam wrażenie że tak samo jak kiedyś Polaków teraz chcą “wypędzić” Rosjan. Ilu się da to zabić resztę przerazić okrucieństwem. Stąd to strzelanie do cywili. Z Polakami (z pomocą Niemców, potem Rosjan) się udało ale czy z Rosjanami się uda? Tym bardziej że nie ma już elementu zaskoczenia i Rosjanie wiedza do czego ukraińscy nacjonaliści są zdolni ( to odwoływanie się do tradycji SS, celtyckie runy na sztandarach i tatuażach np. brygada “Azow” ma na sztandarach run wilczego pazura, taki sam jak dywizja SS das raich ) “

 44. Czy nie dałoby się oznaczać jakoś nowych (tj. od ostatnich odwiedzin tematu) komentarzy i odpowiedzi na nie? Teraz trzeba przeglądać wszystko, żeby wyłuskać co nowego… powiadomienie e-mail generuje za dużo spamu i nie ogarnia sprawy globalnie, ale detalicznie

  • Popieram!

  • Na prawdę chcesz czytać to szambo?

  • Za prawdę powiadam ci agejio, że “naprawdę” pisze się łącznie.

  • lepiej może tak? ;)
   magnet:?xt=urn:btih:36954920f3010345d69a2f5e91218ce9da24d884&dn=Russia+2014+Data+leak+from+Ministry+of+the+Interior&tr=udp%3A%2F%2Ftracker.openbittorrent.com%3A80&tr=udp%3A%2F%2Ftracker.publicbt.com%3A80&tr=udp%3A%2F%2Ftracker.istole.it%3A6969&tr=udp%3A%2F%2Fopen.demonii.com%3A1337

  • @kosogłos nah, lepiej gołębiem przesłać.

  • Totalnie offtopicznie, tak mi się z nowym (kosogłos) filmem skojarzyło (and beware, cannot unsee): http://asset-2.soup.io/asset/9060/6297_2fc2_420.png

 45. Nie szalejmy z tym newsem. Zarówno zachodnia jak i rosyjska propaganda są “wysoce zaawansowane i doświadczone w bojach” :) Niemniej jednak IMHO Rosjanie przodują w woJnie informacyjnej – polecam poczytać na ten temat – tylko nie na onet/wikipedii itd. Nie chcę wchodzić w politykę ale trochę sceptycyzmu dla twita/posta na “fejsie”. Gdzie niby coś shackowano?

 46. Czy tylko mi sie wydaje ze ta dyskusja jest sztucznie nakrecana?

 47. W jaki sposob sie wykrada 66GB ?
  Ja powaznie pytam. Ja juz od tygodnia probuje sciagnac 2GB i idzie jak krew z nosa.
  66GB to do emerytury bym nie nie przepchnal po kablu.

  • Np. stojąc obok urzędnika wołasz “patrz, samolot!” wskazując na okno. On się odwraca, a ty w tym momencie wyciągasz z kieszeni dysk zewnętrzny, podłączasz, kopiujesz zawartość całego dysku (po USB 3.0, coby zdążyć zanim się zorientuje), odłączasz i ulatniasz się zanim urzędnik zdąży zapytać “gdzie?” ;)

  • Bo masz Internet z dupy. Weź załóż sobie UPC 100 megaszybki Internet i będzie dobrze.

 48. Przecież takie dokumenty każdy może ściągnąć z każdego internetu

  • @wojtekm haha czekałem na to, pozamiatane :)

  • Brawo. Wygrałeś internety…

 49. śmiechy śmiechami ale u mnie nad miastem MGŁA i ping spadł, rwie się net
  apropo’s spadania powiem dowcip
  na giełdzie trwa codzienna walka o kasę, wszyscy maklerzy jak w ukropie
  a jeden stoi i patrzy przez okno i mówi: śnieg spadł
  na to drugi odpowiada: to sprzedawaj

 50. Przetłumaczył ktoś i znalazł coś sensownego.Bo z tego co ja widzę są tam jakieś pierdoły dot. planów gdzie niby nazwiska macie separatystów lub jakiekolwiek ważne info które pliki

 51. Tarasovskij obszar ten Rostowski regionu, czyliterytorium Rosji. Była potyczka przez granicę, w wyniku był ranny żołnierz. Gdzie jest sensacja?

 52. @Jaromir

  Widzisz, problem w tym że młode pokolenie nie miało przymusowego 4-7-8-letniego rosyjskiego w podstawówce (zależnie od rocznika). Więc link pokazujący bukwy… (ja wiem, wiem, guglo-translator)

  Patrząc (pobieżnie) po komentach, nikt się za translację nie zabrał. Dziwnym nie jest, to “łodgroma” (chciałem co innego napisać, ale kultura ;) dokumentów. Kraje mają swoje służby (w tym te rozumiejące różne języki). A co z public-knowledge? Ano obawiam się że będzie nieco skrzywiona (skewed), bo tylko fanatycy* będą tłumaczyć taką mnogość papierów.

  * i to nieważne czy pro-ukr czy pro-ros fanatycy.

  • Teraz mamy przymusowy jeden z całej puli tzw. “zachodnich” języków więc młode pokolenie jakby nie patrzył nie potrafiłoby się w żaden sposób dogadać z przedstawicielami największego państwa na świecie :D (może właśnie o to chodzi , w myśl zasady: dziel i rządź).
   WSTYD ! Wieszacie na ruskich “psy” a nawet nie znacie ich języka …. :D :D :D
   Komentujecie na zasadzi CTRL+C ; CTRL+V , ręce opadają:)

 53. Tak na wszelki wypadek polskie lotnictwo jest w stanie stałej gotowości, zgodnie z tajnym rozkazem wszystkie F16 parkowane są na górkach aby nie było konieczne uruchamianie silników na tzw. pych ;)

 54. Dobre sobie USA może bombardować irak afganistan, , Syrię palestynę, bo im nie odpowiada tamtejsza władza ,nakładać ebmarga na dowolny kraj np. KUBA IRAN, Korea Północa szpiegować obywateli z UE i po za UE i wszystko jest ok.
  Gdyby w podobny sposób postępowała rosja to jest wielkie oburzenie i krytyka.
  Gdy USA wykupuje firmy, zakłady pracy , patentuje rozwiazania usługi to nikt nic nie mówi ale jeżeli robi to Rosja to mówi się o ingerencji na terenie Polski. Hipokryzja?
  Myślicie że na UKRAINIE coś się teraz zmieni? Nic się nie zmieni bo u władzy są milionerzy, ludzie biznesu rozkradną kraj podobnie jak w POlsce. To jest walka o rynek zbytu, władzę i o miliardy dolarów.

  Nie ma oficjalnego potwierdzenia nawet ze strony USA o ingerenecji wojsk rosyjskich na terenie UKRAINY. W opanowaniu sytuacji na UKRAINIE pomagają specjaliści , wojskowi, z USA.
  Tutaj nikt się tym faktem nie przejmuje bo przecież ci DOBRZY LUDZIE Z USA bronią ukraińców przed niedobrymi SEPARATYSTAMI.

  Nie wspomina się o jeszcze jednym fakcie. Tereny okupowane przez separatystów są całkowicie odcięte od świata. Tamtejszym ukraińcom, cywilom wtrzymano wypłacanie, emerytur, rent, socjalów itd. Władze tłumaczą że nie będą wpierać terrorystów.
  Czy 67 latka czy 80 latka można nazwać terrorystą ?
  Te informacje są ogólnie dostępne …

 55. “Papiery” są zainfekowane. Nie otwierać tego “ścierwa”.

  http://cryptome.org/ru-im-malware-scan-14-1209.htm

 56. Dla chcącego nic trudnego :)
  Sam się nauczyłem. Najgorsza była cyrylica, a potem z górki.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: