11:48
1/11/2009

Zwycięzcami wczorajszego konkursu zostają [baczność] Czarek, KrKrkkr i Kamil [/baczność] — gratulujemy! Pierwsze odpowiedzi pojawiły się już po 20 minutach. A oto, co należało zrobić:

 • Zauważyć, że obrazek przypomina QR-code…
 • Spróbować go rozszyfrować, np. tutaj. Nie powinno się udać bo… QR-codes wyglądają trochę inaczej… Po porównaniu z poprawnym QR-code widać, że nasz ma czarne na miejscu białego, a białe na miejscu czarnego.
 • Odwrócić kolory w dowolnym programie graficznym i ponownie spróbować deszyfratora, pamiętając o tym, że deszyfrator, deszyfratorowi nie równy. Poprawny ciąg:
  bWQ1IHogcmVrb3JkdSB0eHQgd3Bpc3ogdyBrb21lbnRhcnp1LCBvIGUtbWFpbHU
  gc3dvaW0gcGFtaWV0YWphYywgYSBrb3N6dWxrZSBkb3N0YW5pZXN6Li4uIDo+
 • Zauważyć (np. po kontrolnym znaku), ze zaszyfrowana wiadomość przypomina Base64 i odwrócić ją np. tu. Otrzyma się wtedy: “md5 z rekordu txt wpisz w komentarzu, o e-mailu swoim pamietajac, a koszulke dostaniesz… :>”
 • Po odszyfrowaniu, wiadomość dokładnie mówi co należy zrobić — sprawdzić zawartość rekordu TXT dla domeny niebezpiecznik.pl i skrócić ją za pomocą md5.

  [celt]$ host -t TXT niebezpiecznik.pl
  niebezpiecznik.pl descriptive text "Samhain"

  Suma MD5 z tego to: a49291206e415619eeecddc270df01f7.

Niebawem kolejne konkursy, więc upewnijcie się, że macie nas w swoich RSS-ach ;-)

Przeczytaj także:

3 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Co to jest rekord TXT?
  PS> Witajcie w RSSach ;]

 2. Rekord TXT: http://www.zytrax.com/books/dns/ch8/txt.html

  Onet np. trzyma w nim adres firmy. Ten rekord przydatny jest też przy tunelowaniu się poprzez DNS z “restrykcyjnych” sieci. Niebawem o tym napiszemy ;-)

 3. Nie potrzebujecie danych adresowych i rozmiaru koszulki? ;)

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: