19:46
29/12/2009

Wszystkie media rozpisują się dziś, jak to nagle 4,5 miliarda komórek stało się podatnych na podsłuch. My chcieliśmy przypomnieć, że 20 letni algorytm A5/1 wykorzystywany w telefonii komórkowej z sukcesem zaatakowano już ponad 10 lat temu, a od dawna kupić można komercyjne “deszyfratory” GSM. Ergo, opisywany przez media atak jest fajny i mrożący krew w żyłach, ale nie nowy.

A5/1 – szyfrowanie w sieciach GSM

Zanim zaczniesz czytać o podsłuchu w sieciach GSM, warto, żebyś wiedział czym jest i jak działa A5/1.

W skrócie, A5/1 to 64-bit algorytm szyfrowania wykorzystywany od 1988 roku do “zabezpieczenia” bezprzewodowej transmisji pomiędzy telefonem komórkowym a najbliższym nadajnikiem GSM. A5/1 początkowo był tajny, ale jego specyfikację uzyskano dzięki reverse engineeringowi. Ma słabszego brata — A5/2, który został stworzony jako produkt eksportowy, niezawierający silnej kryptografii. A5/1 wykorzystywany jest przez większość sieci GSM (to daje te ulubione przez dziennikarzy 4 miliardy komórek), ale warto zauważyć, że są inne algorytmy szyfrowania i w sieciach 3G można już z nich korzystać. W 2007 powstał A5/3, 128-bitowy algorytm, który obecnie nie jest powszechny, bo sieci nie chcą inwestować w konieczne do jego implementacji udoskonalenia infrastruktury.

Podsłuch w sieciach GSM

Podsłuch w sieciach GSM jest możliwy od prawie 10 lat. Chronologicznie, wyglądało to tak:

Znalezione ataki na GSM niestety wymagają sporych i kosztownych obliczeń oraz od kilku sekund do kilku minut plain-textu, co dla ułatwienia nazwiemy jawną “treścią” rozmowy. Z racji kosztów i stosowanych metod są mocno niepraktyczne.

Te ataki nie wymagają już wiedzy dot. “treści” rozmowy. Skłaniają telefony m.in. do skorzystania przez chwilę ze znacznie słabszego szyfru A5/2, którego klucz używany jest później w silniejszym szyfrowaniu A5/1 — wykorzystany został błąd logiczny w projekcie sieci GSM.

Tyle trzeba, żeby posłuchać o czym dowolna osoba rozmawia przez komórkę ;)

W międzyczasie pojawiają się pomysły na ataki MITM w sieciach GSM. Atakujący podszywa się pod BTS-a (co wymaga odpowiedniego sprzętu) i tuneluje rozmowę ofiary do prawdziwej sieci, mogąc zarówno podsłuchiwać jaki modyfikować jej treści. Szkopuł tkwi w tym, że trzeba być blisko ofiary, żeby zagłuszyć oryginalnego BTS-a…

I tak trafiamy do roku 2008, kiedy to na konferencji Black Hat, David Hulton i Steve Miller pokazują, że to co powżej można zrobić lepiej bo:

 • Całkowicie pasywnie (bez podszywania się pod BTS, wstrzykiwania pakietów do sieci, etc)
 • Całkowicie po kosztach, bo nie za milion a za tysiąc dolarów
 • Całkiem szybko, bo w 30 minut

Pomysł polega na stworzeniu Rainbow Tables dla sieci GSM. Później wystarczy wydać $700 na odbiornik GSM pracujący w zakresie od 0 do 3 GHz i zainicjować rozmowę lub wysłać SMS-a do osoby, którą chcemy podsłuchiwać by uzyskać jej IMSI. Niestety, projekt pomimo wyliczenia tablic nie został dokończony, a tablic nie udostępniono do ściągnięcia.

Cała prawda o “nowym” ataku

I tu pojawia się opisywany dziś przez wszystkie media jako nowy, projekt kolejnych śmiałków, Karstena Nohla i Chrisa Pageta. Panowie tak naprawdę rozszerzyli znane od kilku lat ataki o kilka drobnych szczegółów i umożliwili generowanie tablic za pomocą kart graficznych NVidia i ATI oraz skorzystali ze sniffera GSM.

USRP2 - moduł sprzętowy, który po odpowiednim oprogramowaniu (OpenBTS) pozwoli podsłuchać sieć GSM niskim kosztem.

Mamy nadzieję, że teraz niektórym trochę się rozjaśniło w głowach. Podsłuchiwanie rozmów w sieciach GSM jest jak najbardziej możliwe i przy obecnej technologi wcale nie takie trudne do przeprowadzenia. Odpowiednie urządzenie można zbudować sobie samemu po kosztach.

Jak wykryć podsłuch komórki?

Niektóre telefony informują, że podłączyły się do sieci w której nie wykorzystuje się algorytmów szyfrujących (brak nawet A5/1)

Podsłuchiwana osoba ma nikłe szanse na zorientowanie się, że jest inwigilowana, ponieważ telefony komórkowe rzadko kiedy ujawniają dane diagnostyczne z sieci GSM, które mogłyby wykazać podsłuch — a nawet jeśli to robią, to trzeba jeszcze wiedzieć gdzie i czego szukać.

Jeśli do powyższego dorzucimy informację, że operator sieci GSM ma możliwość instalowania aplikacji na karcie SIM użytkownika (kto pomyślał o snifferze, ręka w górę) to pozostaje wam już tylko krzyknąć i schować się pod łóżko, a następnym razem plan dominacji nad światem przedyskutować ze wspólnikiem w rozmowie w cztery oczy …i przy wyjętej z telefonu baterii… ;-)


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

24 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Kto mi powie czym różni się metoda opisana tutaj od metody “na” nokie 1100 (ta z jakimś tam oprogramowaniem)?

 2. “Operator sieci GSM ma możliwość instalowania aplikacji na karcie SIM użytkownika”.

  Moar? ;)

 3. “Z racji kostów” > kosztów

  Ciekawy artykuł.

 4. @Adrian: Na kartach SIM często znajdują się Java VM do których operator ma dostęp …ale to temat na osobny wpis ;-)

 5. A ja powiem tak, że moja ciotka na starym telewizorze i na jednym kanale (antena taka do naziemnego odbioru) za każdym razem “podsłuchiwała” jakąś kobietę jak dzwoniła do matki, ale tylko w tym kierunku i z tą samą osobą. Kilka razy słyszałem takie rozmowy to mogę powiedzieć, że nawet wszystko wyraźnie było słychać.

 6. @Nielot: na 99,9% rozmawiała przez stacjonarny bezprzewodowy telefon. Stary bezprzewodowy telefon :).

  • @Piotr what radom said. DECT-y mają kilka kanałów i szyfrowanie, kluczem (krótkim i do złamania w 2 min, ale to nie ma znaczenia w przypadku TV ;) losowanym przy odłożeniu słuchawki.

  • @Piotr Konieczny

   Przed DECTami, we wczesnych latach 90, były w normalnej dystrybucji w polsce telefony np. Panasonica, które łączyły się po najzwyklejszym FM :) Pamiętam jak za młodu podsłuchiwałem sobie rozmowy rodziców na boomboxie ok. 89-91MHZ xD

 7. […] This post was mentioned on Twitter by Niebezpiecznik, Paweł Kowalski. Paweł Kowalski said: Szyfrowanie GSM złamane (po raz kolejny) http://bit.ly/7UvoTs […]

 8. to o czym mówicie to nmt 450:)

 9. “Panowie tak naprawdę rozszerzyli znane od kilku lat ataki o kilka drobnych szczegółów i umożliwili generowanie tablic za pomocą kart graficznych NVidia i ATI”

  Dzięki czemu wg. ich prezentacji skrócili czas potrzebny na obliczenie wszystkich możliwych challenge/response(secret) ze 100 lat do kilku miesięcy (bodaj, czytałem wczoraj). Możliwość złamania szyfru w ciągu 100 lat to IMO średnia podstawa, do stwierdzenia, że zabezpieczenie to zostało złamane – teraz co innego ;]

 10. @Piotr prędzej rozzmawiała przez raadiolinię. TPSA częśto w miejscach gdzie nie opłaca im się budować lini naziemnej stawia masz i część rozmó przesyła drogą radiowią.

  Pozdrawiam

 11. Ładnie opisane jak przechwytywać transmisję GSM http://lwb.elka.pw.edu.pl/trac/lwb/wiki/Przechwytywanie_rozm%C3%B3w_GSM

 12. @pk: To co ja słyszę pod blokiem w skanerze nasłuchowym o0?

  I chcesz mi powiedzieć, ze telefony za 99 zł są lepiej zabezpieczone od tych linii telefonicznych o______________________________0)

 13. […] Podsłuchiwanie rozmów telefonicznych GSM […]

 14. Jak widać 3G i szyfrowanie KASUMI też nie są idealne:
  http://www.emergentchaos.com/archives/2010/01/another_week_another_gsm.html

 15. A czy prawdą jest, że można wysłać zapytanie o lokalizacje danego numeru telefonu, a w odpowiedzi otrzymamy lokalizację najbliższego BTS-u?

 16. […] komórka -> BTS operatora — nasza rozmowa może być wtedy podsłuchiwana). Przypominamy, że szyfrowanie GSM zostało […]

 17. […] Na koniec wspomnijmy, że Nohl nie od wczoraj zajmuje się tematyką bezpieczeństwa danych przesyłanych przez sieci telefonii komórkowej. Warto zapoznać się z jego wcześniejszymi pracami związanymi z podsłuchiwaniem rozmów w sieciach GSM. […]

 18. […] badaczy, który znalazł luki w terminalach płatniczych wchodzi Karsten Nohl, znany m.in. z udanych ataków łamiących zabezpieczenia telefonii komórkowej i umożliwiających podsłuchiwanie […]

 19. […] atak Man in the middle — będąc w środku komunikacji, fałszywy BTS wcale nie musi łamać szyfrowania protokołów sieci GSM, bo po prostu wymusza brak szyfrowania połączeń, korzystając z tego, iż większość […]

 20. […] I tak, koniec końców stanęło na kluczy 64 bitowym, ale osłabionym do 54 bitów (ostatnie bity postanowiono ustawić na 0). Ta decyzja pokutuje od lat — już w roku 2000 pojawiły się pierwsze publikacje naukowe dotyczące łatwości z jaką można atakować A5/1. […]

 21. Ostatni akapit najlepszy

 22. […] Już w 2009 roku wspominaliśmy o protokołach szyfrujących w sieciach GSM, informując że niektóre z nich celowo były projektowane jako słabe i możliwe do złamania. Bo ktoś chciał mieć możliwość ich […]

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: