13:59
10/1/2014

Mogliśmy mieć bezpieczniejszą sieć GSM, ale nie mamy. Na wniosek Brytyjczyków. To oni w latach 80-tych wymusili na projektantach standardów GSM skrócenie klucza. Ze względu na zimną wojnę…

Historia GSM

Niepublikowane dotąd relacje ze spotkań roboczych mających na celu zaprojektowanie nowego (jak na lata 80-te) standardu szyfrowania rozmów w sieciach GSM (nazwa A5/1) ujawnił Aftenposten.

Bardzo stary telefon komórkowy

Bardzo stary telefon komórkowy

W roku 1982 kraje zachodniej Europy zebrały się aby stworzyć nowe standardy komunikacji dla telefonii komórkowej. W pracach udział brali Jan Arlid Audestad, profesor na norweskim uniwersytecie i pracownik firmy Telenor oraz Peter van der Arend z Holandii.

Według Audestada oryginalna propozycja algorytmu szyfrującego rozmowy miała zakładać klucz o długości 128 bitów. Spodziewano się, że taka długość klucza pozwoli uczynić komunikację “bezpieczną” na co najmniej 15 lat. Koniec końców stanęło jednak na 54-bitowym kluczu… Dlaczego?

Winni są Brytyjczycy

Wyspiarze nie byli zainteresowani silnym szyfrowaniem. Nie chcieli aby pewne azjatyckie kraje (w artykule nie zostały one wymienione) mogły oprzeć się inwigilacji. Thomas Haug, kolejny z inżynierów biorących udział w pracach nad standardem, mówi wprost:

Brytyjczycy wywierali na mnie presję, aby nie wydłużać klucza — ich służby specjalne chciały obniżenia bezpieczeństwa GSM aby móc łatwiej podsłuchiwać rozmowy.

Brytyjczycy optowali więc za 48 bitowym kluczem. Na szczęście kilka bitów więcej wynegocjowali Niemcy (Zachodni), którzy bali się, że Wschodnie Niemcy zbyt łatwo mogą sobie poradzić ze złamaniem 48 bitowego klucza.

I tak, koniec końców stanęło na kluczy 64 bitowym, ale osłabionym do 54 bitów (ostatnie bity postanowiono ustawić na 0). Ta decyzja pokutuje od lat — już w roku 2000 pojawiły się pierwsze publikacje naukowe dotyczące łatwości z jaką można atakować A5/1.

Nie tylko długość klucza ma znaczenie

Warto pamiętać, że nie tylko długość klucza ma znaczenie w przypadku algorytmów szyfrujących. Słabość bowiem może znajdować się w samej konstrukcji algorytmu.

imsi-catcher-iphone

Dodatkowo, jak zauważa Michel Mouly, także biorący udział w pracach nad budową standardów GSM, niektóre z krajów wymogły, aby standard przewidywał możliwość wymuszenia wyłączenia szyfrowania. Mouly nie chce wymienić jakie kraje o to prosiły, ale podpowiada, że nie było wśród nich żadnych krajów zachodnioeuropejskich.

Niezależnie od tego czy połączenie pomiędzy komórką na tzw. BTS-em jest szyfrowane, to należy pamiętać że wewnątrz sieci operatora telekomunikacyjnego i tak można podsłuchać niezaszyfrowaną rozmowę… Sposobów na podsłuchanie rozmów przez telefony komórkowe jest jednak więcej, odsyłamy do naszego tekstu 3 metody na podsłuch telefonu komórkowego.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

12 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Do podsłuchiwania NMT wystarczył… telewizor! :)

 2. Napiszcie lepiej o wtopie Yahoo, gdzie w reklamach był malware od kilku miechów -.-

 3. @Marcin Maziarz

  Tak jest !!! I wcinające się rozmowy innych osób do naszej rozmowy.

 4. P… anglicy :/

 5. Co za tym idzie – ostatnia aktywność NSA, obniżanie poziomu bezpieczeństwa niektórych programów nie jest niczym nowym. Śmiem przypuszczać, że tego typu działania wszystkie sigintel. prowadzą od zawsze, jedyne co się ostatnio zmieniło to upublicznienie informacji na ten temat.

 6. Brytyjczycy… ot nowina :)

  Wystarczyło walnąć bombkę w metrze, aby ludzie zgodzili się na mikrofony za sedesem.

 7. Można samemu zatroszczyć się o szyfrowanie połączeń, niezależnie od operatorów;)

 8. Znaczenie dla bezpieczeństwa ma jeszcze zawartość oprogramowania telefonu (zaszyta w firmware lub nieostrożnie wgrana złośliwa aplikacja) oraz podatność na złamanie szyfru na karcie SIM (niebezpieczne mogą być karty SIM starsze niż 4 lata).

 9. […] Pomysł na taką aplikację zrodził się jeszcze w grudniu poprzedniego roku w tym wątku sławnego forum XDA. Powodem jest coraz większa dostępność IMSI Catcherów oraz coraz to nowsze doniesienia o słabościach szyfrowania w sieciach GSM. […]

 10. […] PS. Gdybyście zastanawiali się, dlaczego protokoły GSM są tak ubogie jeśli chodzi o szyfrowanie rozmów, to przypominamy nasz artykuł dotyczący tego, jak one powstawały i opisujący jakim naciskom poddawani byli inżynierowie, którzy tworzyli pierwsze standardy sieci GSM. […]

 11. […] ciekawe, powyższe ataki, jak informują badacze, obchodzą nie tylko szyfrowanie A5/1 używane w starszych generacjach sieci telefonii komórkowej, ale również nowsze standardy zaimplementowane w sieciach 3G i […]

 12. Czy to w ogóle jest szyfrowanie end-to-end, czy tylko pomiędzy abonentem a operatorem? Wydaje mi się, że to drugie – podobnie, jak z Facebookiem możemy łączyć się przez https, ale bez użycia odpowiedniego oprogramowania “prywatne” wiadomości są dostępne dla adminów, a w dodatku automatycznie przetwarzane w celach marketingowych.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: