12:49
13/6/2024

Otrzymujemy od Was zgłoszenia, że z różnych numerów telefonów dzwoni do Was “ktoś z amerykańskiej policji”. Głos w słuchawce informuje, że Wasz dokument został użyty do defraudacji finansowej. Aby uzyskać więcej informacji, jesteście proszeni by wcisnąć “1” na klawiaturze telefonu. Nie róbcie tego!

Na czym polega ten scam?

Choć żadna z informujących nas o tym oszustwie osób nie podesłała nam nagrania rozmowy (ani nie zdecydowała się na sprawdzenie, co się stanie po naciśnięciu “1”), to podejrzewamy, że to odświeżona wersja scamu, którą opisywaliśmy w tym cyberalertcie. Ostrzegaliśmy w nim przed podobnymi połączeniami, ale wykonywanymi rzekomo przez straż graniczną. Ich celem było wyłudzenie danych i w konsekwencji pieniędzy. Pierwszy raz tę technikę oszustwa obserwowaliśmy w listopadzie 2023.

Samo naciśnięcie “1”, nawet jeśli to zrobiliście, nie stanowi żadnego zagrożenia. Problem pojawia się, jeśli ktoś “wejdzie w dialog” z oszustami i przekaże im dodatkowe informacje.

Z informacji pozyskanych od naszych informatorów wiemy, że rozmowy od “national police” są wykonywane z zespoofowanych polskich i belgijskich numerów (z przewagą tych pierwszych). Próba oddzwonienia na numer kończy się rozmową z jego zdezorientowanym właścicielem, który o niczym nie ma pojęcia, bo oszuści po prostu posłużyli się jego numerem. Więcej o spoofingu i tym jak się przed nim bronić znajdziecie w tej serii artykułów.

Otrzymałem taki telefon — co robić, jak żyć?

Jeśli nie podałeś oszustom żadnych informacji, nie masz się czym przejmować. Niestety, otrzymywania takich rozmów nie da się “zablokować”, tym bardziej, że oszuści dzwonią z różnych numerów. To oznacza, żę mogą też podszyć się pod Twój numer. A więc, gdyby dzwonili do Ciebie ludzie, mówiąc że “oddzwaniają, bo z tego numeru dzwoniła do nich policja” to podeślij im ten artykuł :-)

Ze względu na skalę dzisiejszego ataku, jego nowy, bardziej wiarygodny niż poprzednie wariant, wysłaliśmy ostrzeżenie przed tymi połączeniami do użytkowników aplikacji CyberAlerty. Jeśli i Ty też chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o najnowszych atakach, które mogą zagrażać Twoim danym lub oszczędnościom, to zainstaluj “CyberAlerty” z oficjalnego sklepu z aplikacjami Google lub Apple.

Dziękujemy wszystkim, którzy przesłali nam informację o tym ataku. To dzięki Wam — i wspólnie z Wami — możemy chronić Polaków przed zagrożeniami ❤️ Ataki e-mailowe, telefoniczne i SMS-owe możecie nam zgłaszać wprost z aplikacji CyberAlerty.

Nowych sposobów ataku oszustów jest więcej…

Powyższy atak to tylko jedna z metod, jakimi coraz sprytniejsi złodzieje okradają Polaków z danych i pieniędzy. Jeśli chcesz zobaczyć poznać wszystkie aktualne ataki, wpadnij na nasz wykład pt. “Jak nie dać się zhackować?“, który odbędzie się w kilku miastach w Polsce:

Na wykładzie prezentujemy wiele ataków, w tym spoofing telefoniczny, “na żywo”, na uczestnikach wydarzenia. Setki osób, które były na tym wykładzie w Krakowie i Warszawie, oceniły go na 9.62 na 10. Tak, ten wykład to prawdziwa petarda i każdy, kto chce lepiej chronić swoje dane, prywatność i pieniądze przed różnej maści cyberprzestępcami powinien go zobaczyć. Tutaj znajdziesz pełen opis wykładu.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

48 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. i do mnie też dzwonili, swoją drogą ciekawe skąd biorą numery telefonów bo do tej pory niechcianych połączeń miałem znikomą ilość.

  • numerów telefonów jest skończona ilość

  • @Krzysztof: a wręcz liczba

 2. mialem dzis juz 2 takie polaczenia. Jedno zaraz po otrzymaniu alertu od was

  • przypadek? :>

 3. Wczoraj miałem takie telefony. Pierwszy z numeru w PL, drugi z Belgii.

 4. U mnie dwa razy z belgijskiego nr. Jedynki nie nacisnąłem, poprzednie alerty od was mi się przypomniały, te z celnikami którzy chcieli by naciskać jedynkę. Dzięki za to co robicie!

 5. Miałem takie połączenia, po wciśnięciu 1 łączy nas z prawdziwym czlowiekiem, pan z indyjskim akcentem powiedział tylko że jest z police department i tyle, rozłączyłem się

 6. Kto za tym stoi? Dzwoniący rozmawiają czystą angielszczyzna czy łamaną?

 7. Do mnie dzwonili z CBA.

 8. Ja się dodzwoniłem do scammera po wciśnięciu 1. Spytała się mnie o imię i nazwisko, a gdy odpowiedziałem że skoro do mnie dzwonią więc pewnie mają moje dane to się rozłączyła.

 9. U mnie dzwoniła teściowa. Też nie da się zablokować!

 10. Ja dziś miałem telefon z polskiego numeru z “atrakcyjnym finansowaniem aut” wciśnij 1

 11. W ciągu dnia dzwonili kilka razy z różnych numerów (polski, duński), najpierw mówi automat, po wciśnięciu 1 mówi kobieta po angielsku. Od razu zapytałem czy to żart, no i dostałem odpowiedź “F$#k you” i się rozłączyła :)

 12. Niestety, nie ma jak przesłać nagrania bo Google wywaliło apki do nagrań :/ korporacje nas mogą nagrywać, my nie. Jak przychodzi co do czego to “nagrania nie było”.

 13. Do mnie niby nie dzwonili ale miałem już trzy telefony od osób, do których rzekomo ja dzwoniłem.

 14. wcisnąłem 1. Pan z dziwnym akcentem pytał o moje dane – załatwiłem go jak na przesłuchaniu w serialu “jak rozpętałem II wojnę światową”. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz, ulica Grzegórzecka, Trzydzieści trzy – trzysta trzydzieści trzy, ŁĘkołody nad Strwiążem….. Rozłączył się sam

  • HHAHAHAHA…debeściak !

   Tak gnojkow zalatwiac, w stylu “pomidor” !
   Pozdro.

 15. Do mnie tez dzwonili..

 16. Ja miałem telefon z góry który mnie poinformował że za tym wszystkim stoją
  – informatycy RCI
  – studenci WAT

  oraz osoby które wyjechały z Ukrainy mając wcześniej dostęp do serwerów APT .

  To biedaki którzy w taki sposób dorabiają do życia

 17. Miałem 2 dni temu połączenie z obcego nr. (oznaczone jako neutralne w aplikacji “Odebrać telefon?”) z informacją, że oddzwaniają po nieodebranym połączeniu. Powiadomiłem, że nie dzwoniłem.

 18. Z jakim akcentem mówią ci ludzie?

  • zulu gula oraz czasami klingońskim.

  • To jest wiadomość z automatycznej sekretarki, aby zdobyć więcej informacji trzeba wcisnąć 1, ale tego nie zrobiłam. Do mnie dzwonią od dwóch dni z nr belgijskich (+32491298557, +32496623725), oraz polskich (602266621, 602262004, 602262421, 602262625, 602266094), wszystkie poblokowałam. Te połączenia są irytujące, co z tym zrobić?

 19. 5 lat temu na jakiś czas przeprowadziłem się do UK. Po kilku miesiąca moja żona otrzymała podobny telefon, gdzie się ktoś podszywał pod brytyjską skarbówkę i mówił coś o jakimś zagrożeniu więzieniem, nieprawidłowościach itd. Dla osoby, która dopiero poznaje kraj to uczucie, któremu nie polecam nigdy. Zadzwoniła do mnie na szczęście, sprawdziłem numer i dodzwoniłem się oczywiście do prawdziwej brytyjskiej skarbówki, gdzie mi oczywiście wyjaśniono, że to scam, ale zawsze, mimo że od początku trochę to podejrzewałem zawsze jest ta chwila niepewności. Nie polecam.

 20. Mialem już 4 takie telefony. Połączyłem się z nimi za 4 razem i zapytałem po angielsku czy mogą usunąć mój numer z bazy bo i tak nic sie nie uda. Jakiś gość odpowiedział “no” i się rozłączył XD Nie da się tego nawet zablokować bo za każdym razem dzwonią z innego numeru. Tragedia.

 21. Przed chwilą miałem taki telefon z polskiego numeru 788 319 678. Ciekawi mnie skąd mają mój numer. Czy da się jakoś wytropić gdzie i przez kogo wypłynął?

  • Lukasz pewnie sie da,technikami sledczymi,ale po co ?

   Wycieki danych sa od lat. Radykalne byloby pozbycie sie telefonu chyba,ale to niemozliwe.
   Jak ktos ignoruje,nie wciska 1 to sie wreszcie odpieprza.

   Ja dostaje ” tylko” spam mailem po hiszpansku o szkoleniach z ameryki lacinskiej.

   Takie “fale”,kilka tyg przerwy i znowu.

   Odradzam proby “wypisywania” siez ich list mailingowych,btw,kolejna pulapka haha.

  • A skąd założenie, że mają twój numer? Znają pule numerów operatorów i automat dzwoni po kolei i wielowątkowo. Dopiero jak ktoś wciśnie 1 to łączy z człowiekiem. W ten sposób budują bazę danych. Numery nieaktywne, aktywne, których nikt nie odbiera, aktywne, które ktoś odbiera, ale nie wciska 1, aktywne, które ktoś odbiera, wciska 1, ale nie da się namówić na podanie danych i wreszcie najważniejsze, te gdzie uda się zdobyć dane osobowe. Jak już będą mieli bazę danych, to sprzedadzą scamerom, którzy będą już mieli gotową listę naiwnych. JA z założenie nie odbieram od nieznanych numerów. Jak ktoś ma coś ważnego to niech się nagra na poczcie głosowej. Odsłucham i zdecyduję, czy oddzwonić.

 22. Parę mcy temu potrafiłem mieć 10 telefonów w ciagu 2 dni od Internation Police, automat każdy z innego numeru telefonu. W tym tygodniu powtórka, już 3, wszsytkie z numerów playa 535

 23. O ile ofiara mogła zadzwonić do swojego banku i spytać co się dzieje to teraz raczej nie zadzwoni.

  Moje drugie spostrzeżenie jest takie że średnio rozgarnięty człowiek powinien wiedzieć że zagraniczna policja nie ma ruchu w Polsce. Najpierw musi powiadomić naszą policję.

 24. Ja też miałem takie połączenie. Nic nie naciskałem.

 25. Dziś odebrałam już 4 takie telefony. Wcisnęłam 1 dwukrotnie i przełączyło mnie do człowieka mówiącego płynną angielszczyzną bez wyraźnego obcego akcentu. Podają swoje „numery odznak”. Powiedziałam że zgłosiłam już sprawę na polską policję, ale to ich nie odstrasza. Oczywiście nie podałam żadnych danych. Oddzwoniłam na jeden z wybranych numerów i usłyszałam zdezorientowanego pana, którego poinformowałam o całej akcji. Zastanawia mnie, czy można cokolwiek z tym zrobić, czy tylko przeczekać?

 26. Do mnie dzwonią od dwóch dni z nr belgijskich (+32491298557, +32496623725), oraz polskich (602266621, 602262004, 602262421, 602262625, 602266094), wszystkie poblokowałam. Te połączenia są irytujące, co z tym zrobić?

 27. Już napisaliście tutaj to uruchomić wasze dane tylko ja blokuje moje dańe google to dno i dziecię skąd mają twój numer bo napisałeś tutaj jeśli ktoś się zna na szyfrowanie danych osobowych tos spokój tylko chcą żebyś coś napisał na czacie i mają wszystko i później sprzedają innym firmom żeby zarobili

  • chopie, opamiętaj się…

  • Sugerujesz ze niebezpiecznikjest w nimi w zmowie ?? Ktotu nr podaje,tonie czateria,Boze…
   Tego bym nie wymyslil.

 28. Hacker: wciśnij 1.
  Ja: -wciskam 2-
  Hacker: osz ty.

 29. Mam nadzieje ze wkoncu ten spam na telefony sie skonczy

 30. Ja używam opcji “Tryby i Procedury” przez 24/7 w ustawieniach samsunga z akceptacja tylko numerów znajdujących się w książce telefonicznej.

 31. A jak Wam mieli dostarczyć nagranie jak agencja wywiadowcza Google w Androidach powyżej 6 zablokowała możliwość wykonywania nagrań i teraz każdy oszust czy naciągacz (z Google na czele) może nas nagrywać a my jego nie? Tak się składa, że w łańcuszku producent smartfona, producent OS, operator telekomunikacyjny, twórca aplikacji, twórca strony webowej, dzwoniący, SMSujący ma większą kontrolę nad smartfonem “właściciela” niż “właściciel”! To chyba trochę dziwne, nieprawdaż?

  • “powyżej 6 ” no nie strasz ! Powyzej 9tki jak juz, dziala mi na jednym tel z 9, a na wyzszych andr podobno i tak mozna to obejsc.

 32. Dzwonili właśnie…

 33. Dzwonili właśnie… 666353741

 34. Mnie zawsze zastanawia, w jaki sposob maja kase na te wszystkie rozmowy (zwlaszcza ze operator powinien widziec czarno na bialym co odbisurmaniaja jego klienci)…

  • Przeciez to sa grupy mafijne, maja olbrzymie srodki, technologie itd.
   Z roku na rok wieksze mozliwosci.

   Naiwny jestes czy co…?!?

 35. Miałam taki telefon, od niby Interpolu. Numer był na 501, zgłosiłam do Orange oszustwo, to było sim do internetu, Pani się bardzo zdziwiła, że z tego nr ktoś dzwonił. Abonentem była jakaś duża firma, posiadająca duuuużo takich simów do przesyłu danych a nie telefonowania.

  • Taka ciekawostka – Interpol NIGDY nie skontaktuje się z cywilem. Interpol to organizacja zajmująca się koordynowaniem współpracy pomiędzy wydziałami policji z różnych krajów, działa jako taki backend dla służb. Co do CBŚ, czy Policji – oni jak mają coś ważnego do przekazania, to raczej poproszą o przybycie na najbliższy posterunek policji, niż będą się porozumiewać telefonicznie, lub przyślą funkcjonariuszy. Sąd z kolei wyśle listy.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: