19:12
7/6/2021

Bezpieczeństwo ma wiele wymiarów… Zazwyczaj pokazujemy Wam na łamach Niebezpiecznika co robić, aby uratować Wasze dane przed cyberprzestępcami. Tym razem chcielibyśmy pokazać Wam, jak możecie uratować życie drugiego człowieka:

 • Jak udzielić pomocy, jeśli kiedyś ktoś obok nas zasłabnie?
 • Od czego zacząć, kiedy kierowca przed Wami wjedzie w drzewo?
 • Co robić, kiedy bliska Wam osoba skaleczy się tak, że krew siknie pod sufit, a czas dojazdu karetki to 50 minut #bokoronavirus?

Zarejestruj się na webinar!

Zapraszamy Was na bezpłatny webinar z pierwszej pomocy, który odbędzie się 16 czerwca o godzinie 20:00. Zapisz się, nawet jeśli termin Ci nie pasuje, bo spotkanie jest nagrywane i dostaniesz link do nagrania.

W webinarze można wziąć udział za darmo, ale można też za niego zapłacić dowolną kwotę. Za każdą złotówkę dziękujemy ❤️. Wasze wpłaty przeznaczymy nie tylko na wynagrodzenie dla prowadzącego webinar ratownika i lekarza, ale również na opracowanie kolejnych materiałów edukacyjnych z tematu pierwszej pomocy, bo naszym zdaniem tę wiedzę trzeba popularyzować.

Instruktor

Spotkanie poprowadzi lekarz Jakub Sieczko, wieloletni instruktor pierwszej pomocy, pracujący na oddziale intensywnej terapii i w zespołach ratownictwa medycznego, tych na ziemi 🚑 i nad ziemią 🚁. Kuba nie tylko wie jak udzielać pomocy, ale potrafi tę wiedzę przekazać, kształcił z zakresu ratownictwa studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Skrócona agenda

Webinar potrwa godzinę plus sesja pytań i odpowiedzi. Kuba pokaże Wam, co zrobić w przypadku kilku najpopularniejszych zagrożeń życia, ale poruszy także inne popularne kwestie, m.in. czy lepiej dzwonić na 112 czy 999, czy dojazd karetki da się przyśpieszyć, czy kolejkę na SOR można przeskoczyć, itp. Oto skrócona agenda:

 • Nagłe zatrzymanie krążenia (nieprzytomny, nieoddychający człowiek)
 • Obfite krwawienie
 • Udar mózgu (objawy, reakcja)
 • Wypadek samochodowy — jak reagować?
 • Przydatne apki ratujące życie
 • Sesja pytań i odpowiedzi

Aha, będzie praktycznie, więc webinar oglądajcie z partnerami, żeby było na kim ćwiczyć usta-usta i inne czynności ;)

Jeszcze jedna ważna prośba…

W tym webinarze udział powinien wziąć każdy. Więc mamy prośbę. Prześlij linka do tego artykułu wszystkim znajomym i kolegom z pracy. Bo jeśli coś stanie się Tobie, to oni będą Ci pomagać. Lepiej, żeby wiedzieli co robić, zanim pojawi się fachowa pomoc. Dzięki!


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

18 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Nie wiem, czy będę online na webinarze, więc profilaktycznie tutaj zadam pytanie. Jestem szkoleniowcem. Miałem kiedyś taką sytuację, że jedna dziewczyna nagle (tzn. wcześniej już mi sygnalizowała, że źle się czuje, ale nie wiedziałem o jej chorobie) dostała ataku padaczki. Jak mam się zachować w takiej sytuacji?? Czy dzwoniąc po karetkę nie dostanę mandatu za wezwanie karetki do zbyt błahej sprawy?

  • Zadzwonić na pogotowie, żadnego mandatu nie musisz się obawiać. Nawet jeśli nie chcieliby przyjechać, to powiedzą co należy zrobić.

   Natomiast jeśli chodzi o sam atak padaczki, to należy zabezpieczyć głowę, poczekać do końca ataku, ułożyć w pozycji bezpiecznej. Nie należy nic wkładać między zęby, ani powstrzymywać drgawek.

  • Nie, nie dostaniesz. Przede wszystkim to dyspozytor podejmie decyzję czy wysłać karetkę.
   Pomagając takiej osobie przede wszystkim odsłoń rękoma jej głowę, żeby nie zrobiła sobie krzywdy. Nie próbuj trzymać jej rąk czy ciała. Nie pakuj jej nic do ust, “żeby nie przygryzła sobie języka”.
   Karetkę wezwij koniecznie. Osoba po ataku często nie zdaje sobie sprawy, że go miała. Jest lekko oszołomiona i nie czuje się źle, ale to jest złudne.

 2. Dobrze byłoby, żeby ten webinar nie był zdejmowany z YT kilka dni po emisji, tylko został na zawsze tak, by dało się do niego wrócić. Analogicznie powinien też pojawić się na Niebezpiecznik VOD. O ile ludzie coraz częściej już są świadomi niebezpieczeństw informatycznych, to nie do końca wiedzą, co robić w razie problemów medycznych nie związanych ze sprzętem czy oprogramowaniem. A przecież Covid pogorszył zdrowie wielu ludzi i społeczeństwo szybko się starzeje

  • Właśnie! Może lepiej zbierać suby i zarabiać na monetyzacji z YT.

  • Cow-id srowid i z tym “pogorszeniem zdrowia” to prędzej po “szczepionce” będziesz je miał jak nie jesteś starym dziadkiem,tak że “twój argument jest inwalidą” ;)

   Powyższe nie ma jednak znaczenia – takie podstawy jak pierwsza pomoc akurat powinny być tłuczone do upadłego przy każdej sposobności od małego, OD PRZEDSZKOLA !!!

   A niestety “przysposobienie obronne” wywalili, później je zastąpili “edukacją dla bezpieczeństwa” ( XD co do nazwy, nie można było “obrona cywilna” ?) ale przysposobienie obronne było rok może 2 i 2 godziny tygodniowo a EKB jest 1 godzinę.TO KPINA I TYLE.

   Niby w niektórych firmach to są szkolenia BHP,niby w egzaminie na prawo jazdy wymaga się jakichś tam minimalnych wiadomości z pierwszej pomocy – a realnie to nawet nie każdy wie że dzwoni się teraz pod 112,o pierwszej pomocy nie wspominając.

   A spróbujcie bez googlowania na szybko sobie przypomnieć – którą stroną “koc termiczny” ?

   Zresztą z całą resztą nie lepiej. Ludziom się wydaje,że bawełniana maseczka przed wirusem ICH zabezpiecza bo “tak powiedzieli im w telewizji eksperci” od cow-id’a, o broni palnej to wiedzą że jest “niebezpieczna” i ewentualnie że strzela się naciskając na spust (a jak strzela ? no na chybił trafił czyli Panu Bogu w okno !) i bardzo ciekawe ile osób umie użyć gaśnicy i wie co oznaczają oznaczenia na niej… XD XD XD

  • Skrótowiec pomyliłem. Nie EKB tylko EDB. No nic,komentarz komentarzem a czas ucieka i pora się brać za robotę.

  • @Paweł Nyczaj
   Nawet nie wiedziałem, że taka strona jest – dzięki.
   @Marcin Maziarz Ale Oni są już dawno po gimnazjum! Jak nie robisz przed kamerą czegoś idiotycznego, to nie ma szans na zarobek na yt.

  • Ponieważ nie przeszło moderacji czy coś napiszę tak: korona nie ma tu znaczenia.

   Znaczenie to ma to,że ludzie nie wiedzą co robić przy prostych wypadkach. Nie każdy wie nawet,że teraz się dzwoni na 112.

   Dawniej było “przysposobienie obronne” – 2 godziny lekcyjne w szkole. Potem wprowadzili (“edukację dla bezpieczeństwa”) – zaledwie 1 godzina. Niby są pytania o pierwszą pomoc przy egzaminie na prawko. Powinno być na szkoleniach BHP.A realnie jest jak jest…

   Spróbujcie bez googlowania powiedzieć którą strona koc ratowniczy i co to jest. Sprawdzenie czy macie go w apteczce samochodowej jako bonus,w sumie nie jest kluczowy,ale tak dla wiadomości.Większość z was nie będzie wiedzieć.

   O takich rzeczach jak jak użyć gaśnicy i co oznaczają oznaczenia na niej,albo co gorsza podstawy o broni palnej wykraczajce poza to,że “jest niebezpieczna i na pozwolenie” oraz że strzela się (Panu Bogu w okno chyba) naciskając na spust to mało kto wie (choć w naszym rozbrojonym społeczeństwie i tak by się przydało znać “4 gun safety rules”).
   Ludziom się wydaje też,że szmaciana maseczka ICH chroni przed wirusem “bo tak powiedzieli eksperci” (dobra, może jestem obecnie “antyszczepionkowcem” bo nie chcę tego jednego konkretnego produktu ale serio: szmaciana maseczka to chronić może kogoś przed zawartością twojej śliny i czymś roznoszonym kropelkowo i tyle,chcesz prawdziwej ochrony to kup choć “słonia” albo porządną maskę z porządnym filtrem)

 3. > W tym webinarze udział powinien wziąć każdy.

  Trochę może odstraszać to, że żeby wziąć udział za darmo trzeba wybrać opcję “niech somsiad zaplaci, mam chorom curke”.

  • Jak kogoś odstrasza to może zmienić suwakiem na 5pln. Ale proponuje zmienić na więcej bo ta wiedza jest zdecydowanie więcej warta

 4. Ja to dalej nie mogę uwierzyć że ktoś się boi zadzwonić na pogotowie w obawie o mandat. Takie mamy czasy

  • Dzwonienie po pogotowie jest o tyle kontrowersyjne, że już zbyt wiele razy odmówiono przyjazdu. Znajoma dzwoniła tuż przed utratą przytomności, dyspozytor stwierdził, że nie ma potrzeby. Znaleźli ją potem nieprzytomną na podłodze. Na szczęście przeżyła. Przykładów wiele. Do leżącego człowieka na ulicy odmówili przyjazdu i kazali dzwonić po SM. Tak więc jak ktoś dzwoni po pogotowie niech się nastawi na cyrk i długie udowadnianie, że jednak trzeba przyjechać. Za to pogotowie jak przyjedzie – pełna kultura. Wiedzą co robią, zawsze profesjonalnie – ani złego słowa nie można powiedzieć. Nawet podpowiedzą co mówić dyspozytorom następnym razem :))

 5. Pkt. 19 Regulaminu jest dość kontrowersyjny ale trafny. : )

 6. Komentarz

 7. Rewelacyjna inicjatywa. Bardzo podobają mi się takie akcje. Takie webinary powinny być obowiązkowe w szkołach.

 8. Podoba mi się taka akcja. Jak to niebezpiecznik napisał “…Bo jeśli coś stanie się Tobie, to oni będą Ci pomagać.”. Wiedza z zakresu udzielania pierwszej pomocy to taki święty grall – każdy wie o tym i każdy wie, że to wazne, ale mało kto wie jak taką pomoc udzielić.

  PS. Czy webinar będzie nagrany do oberzenia w innym terminie?

 9. Uwaga, pojawiło się w komentarzu którą stroną koca termicznego okrywać czy złotą czy srebrną, więc obalam MIT. Uwaga – nie ma znaczenia którą stroną użyje się foli NRC, złota czy srebrną. Pamiętajcie, że folia NRC nie grzeje a izoluje, więc dobrą praktyką po opatuleniu osoby folią NRC jest okryć ją dodatkowo zwykłym kocem – który zawsze wożę w aucie.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: