23:59
25/2/2015

Jak informuje nas jeden z czytelników (dane do wiadomości redakcji), wygląda na to, że hosting 2ap.pl zaliczył potężną wpadkę i dane części jego klientów były dostępne do pobrania przez każdego jeszcze kilka dni temu — Google Cache ostatnią kopię ma z 6 lutego.

Czytelnik informuje, że przypadkowo natknął się na zasoby hostingu 2ap.pl, które nie powinny być dostępne publicznie. Twierdzi, że widział nie tylko logi serwera, ale również foldery użytkowników:

Cache wyszukiwarki Google wciąż pokazuje niektóre z udostępnianych zasobów

Cache wyszukiwarki Google wciąż pokazuje niektóre z udostępnianych zasobów


Czytelnik dodaje:

Nie wiadomo jak długo dostęp do logów był w necie i nie wiadomo, kto ściągnął sobie dane wszystkich klientów hostingu, myślę że każdy powinien się o tym dowiedzieć. Przeszli oni niedawno migracje na serwery mydevil.net i sądzę, że dziurę załatano dopiero w momencie migracji.

Przeglądane przez nas zasoby sugerują jednak, że wyciek nastąpił jedynie z serwera (miejmy nadzieję, że tylko) jednego z klientów (subdomena 2ap.pl). Czyżby Google, na skutek błędnej konfiguracji webserwera podążyło za symlinkiem do reszty filesystemu współdzielonego przez kilku klientów serwera, który zawierał vhosty innych użytkowników?

Aktualizacja 26.02.2015, 12:36
Otrzymaliśmy oświadczenie hostingowni w sprawie tego incydentu:

Potwierdzamy, problem z wyświetlaniem zawartości niektórych katalogów miał miejsce na jednym z serwerów hostingu 2ap.pl. Żadne pliki nie mogły być odczytane z poziomu serwera httpd, wiec żadne wrażliwe dane nie wyciekły i są w dalszym ciągu bezpieczne. Nie było też widocznej zawartości katalogów użytkowników.
Reakcja na ten incydent wbrew podanej wiadomości była natychmiastwa z naszej strony.

Przeczytaj także:

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

6 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Wpiszcie w google sym/root
  to znajdziecie więcej serwerów zhackowanych przez dziurawe wordpressy (w większości przypadków).

  • Jeszcze ciekawsze efekty daje wpisanie w google frazy \”Index of .git\”. :D

  • Dude really? o.O
   Widzę, że “Google Hacking” always alive :D

  • To jest ciekawe z dwóch powodów:

   1. W jaki sposób robot google trafia do niepodlinkowanych katalogów typu \”.git\”? Czyżby próbował popularne nazwy podkatalogów? ;)

   2. Dlaczego googłe w ogóle indeksuje apaczowe listingi plików? Przecież wiadomo, że przeważnie to nie są dane dla ludzi. Częściej taki listing to wynik błędu admina niż celowe udostępnienie.

  • a czemu nie? to tez strony internetowe, dostepne publicznie, i gdyby mieli dodawac do czarnej listy wszystkie listingi, jakie wypluwaja serwery, to by musieli napisac niesamowicie dluga liste

 2. Piotrze widzialem Twoja wypowiedź w panoramie :) gratuluje

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: