Największym błędem, jaki popełniają internauci jest korzystanie z tego samego hasła do wielu serwisów. Nie ma znaczenia, jak silne by ono nie było, bo niektóre serwisy wciąż przechowują hasła użytkownikow czystym tekście. Jeśli na skutek włamania do któregoś z serwisów atakującemu uda się odczytać hasło, może on sprawdzić czy będzie ono pasowało do innych popularnych serwisów na których być może mamy konta.

KeePass

KeePass - menadżer haseł

Aby uchronić się przed tą sytuacją, warto ustawić unikalne hasło dla każdego konta. Jeśli nie wiecie jak tworzyć bezpieczne i łatwe do zapamiętania hasło, zapoznajcie się z nasza poprzednią notką.
Jeśli korzystacie z wielu serwisów i boicie się, że Wasza pamięć może nie pomieścić wszystkich haseł, polecamy program KeePass.

Keepas to sejf dla haseł. Ustawiamy jedno silne hasło (to musimy pamietać), które broni dostępu do programu, a następnie w programie zapisujemy lub generujemy unikalne hasła dla każdego konta, które posiadamy. Program integruje się z przeglądarką internetową i jest w stanie automatycznie logować nas do serwisów internetowych, wypełniając formularze logowania. Keepas przetrzymuje nasze dane w postaci szyfrowanego pliku.

Program posiada także wersję na telefony komórkowe, a więc zawsze możemy mieć swoje unikalne hasła pod ręką.