Oto wyjaśnienie najczęściej używanych “fachowych” słów ze świata bezpieczeństwa. Zebraliśmy wszystko w jednym miejscu, abyście mogli tu odsyłać każdego nowicjusza, który ma problem w odnalezieniu się w gąszczu dziwnie brzmiących nazw… Stopniowo będziemy tu dodawać kolejne pojęcia.

Malware. To po prostu złośliwe oprogramowanie. Jeśli trafi na nasze urządzenia, przestępcy mogą nimi zdalnie zarządzać: wykradać dane, podglądać to co na nich robimy w danej chwili, czy nawet korzystać z wbudowanych w urządzenia mikrofonów, kamerek, itp. Na nasze urządzenia malware może trafić na wiele sposobów. Możemy np. pobrać aplikację, która udaje znaną, popularną aplikację, ale ma doklejony złośliwy kod. Dlatego właśnie oprogramowanie powinniśmy pobierać zawsze z oficjalnej strony producenta — niestety, nawet w sklepie Google Play z aplikacjami może trafić się “fałszywka”.

Phishing. To najpopularniejszy atak stosowany obecnie przez internetowych przestępców. Polega na podszyciu się pod znaną nam osobę lub markę i wyłudzeniu od nas danych, najczęściej loginu i hasła do jakiejś usługi. Rady typu: “zawsze dokładnie sprawdzaj adres strony na której wprowadzasz hasło” są poprawne, ale niestety nieskuteczne. Niektóre literówki mogą być bardzo subtelne. Popatrz na rnbank.pl ;) Na szczęście przed atakami phishingowymi można się w 100% zabezpieczyć. Jak? Nagraliśmy o tym krótki filmik, zobaczysz go klikając tutaj.