Zeus to trojan wykradający dane związane z bankowością internetową. Anonimowi to nieformalna grupa, która m.in. prowadzi walkę o wolność internetu. W trakcie ostatnich akcji protestacyjnych przeciw ograniczającym swobody obwyatelskie ustawom SOPA i ACTA, Anonimowi zachęcali do pobierania programów do przeprowadzania ataków DDoS i DoS na serwery organizacji będących zwolennikami tych ustaw.

symantec

Podmienione linki do slowloris.exe fot. Symantec

Jak się jednak okazuje, część z narzędzi była zainfekowana Zeusem. Ktoś podmienił link do programu slowloris.exe w oryginalnej instrukcji Anonimowych i rozdrystrybuował nową instrukcję w internecie. Osoby, które chciały wesprzeć Anonimowych i pobierały narzędzie slowloris.exe, nie tylko atakowały wybrane cele, ale również same były atakowane. Zeus wykradał ciasteczka i dane logowania.

To wydarzenie pokazuje, że branie udziału w internetowych “rozróbach” nie zawsze jest takie bezpieczne i anonimowe, jak nam się może wydawać. Jeśli pobieraliście slowloris.exe, przeskanujcie swój komputer programem antywirusowym.