Z tyłu większości kart płatniczych (kredytowych i debetowych) znajdują się dodatkowe 3 cyferki — z reguły przy polu przeznaczonym na podpis. Ten kod, to CVV2. CVV2 podobnie jak PIN służy do autoryzacji transakcji kartą, z tym że PIN wykorzystujemy w transakcjach “twarzą w twarz” — np. w supermarkecie lub przy bankomacie — a kod CVV2 jest używany w elektronicznych kanałach komunikacji — np. kiedy kupujemy coś przez internet czy telefon.

CVV2

CVV2 kod

W Polsce ciągle w sklepach podajemy kartę ekspedientkom przy kasie. Będziemy mieli problem jeśli ekspedientka zapamięta numer karty, datę ważności i imię oraz nazwisko a także kod CVV2 (lub jej przyjaciel ze sklepowej ochrony zrobi zdjęcie czułą kamerą monitoringu). Za pomocą tych danych ktoś może wykorzystać naszą kartę do transakcji w internecie.

Rozwiązaniem jest zaklejenie kodu CVV2. Można to zrobić zwykłym papierkiem i taśmą klejącą. Dzięki temu nikt, kto zapamięta dane naszej karty (lub zrobi jej zdjęcie) nie będzie w stanie wykonać nią transakcji w internecie. A wierzcie nam, że chętnych jest wielu — istnieją sprawdzone sposoby na “wypranie” gotówki z kradzionej karty kredytowej i niestety przestępcy doskonale je znają…