W internecie istnieje wiele bramek SMS, które pozwalają na podszycie się pod dowolny numer i wysłanie z niego wiadomości tekstowej. Przykładem takiego serwisu jest http://phonytext.com/. Jako numer nadawcy możemy wpisać nie tylko numer telefonu, ale również dowolny ciąg znaków (np. “SW.MIKOLAJ”).

Bramki taki z reguły używane są do dowcipów — koledzy z pracy wysyłają sobie “fałszywe” SMS-y niby z numeru szefa, mówiące o podwyżce. Kiedy zachęcona SMS-em i ucieszona wizją podwyżki ofiara puka do gabietu szefa, okazuje się, że ten nie ma o niczym pojęcia.

Fałszywy SMS z numeru 12345

Fałszywy SMS z numeru 12345

Jak wykryć fałszywego SMS-a?

Jeśli podejrzewasz, że któryś z SMS-ów może być fałszywy, wykonaj następujące kroki

* Wykasuj nadawcę SMS-a z książki adresowej
* Jeszcze raz zobacz SMS-a (teraz zamiast nazwy z książki powinien pokazać się sam numer telefonu)
* Jeśli numer nadawcy nie jest pełny, tj. zaczyna się od znaku “+” i następnie 11 cyfr (kod kraju oraz numer), to najprawdopodobniej SMS jest fałszywy.

Wynika to z tego, że bramki SMS-owe z reguły pozwalają na wprowadzenie 11 znaków w pole nadawcy i po prostu brakuje miejsca na “+”. Nie przeszkadza to jednak telefonom na dopasowanie numeru bez plusa do osoby wpisanej w książce kontaktowej i wyświetlenie przypisanej jej nazwy tak, jak w przypadku oryginalnych SMS-ów.