NoScript to dodatek do Firefoksa, który pozwala selektywnie blokować JavaScript oraz aplety Flasha i Javy, które są wykorzystywane w sporej części dzisiejszych ataków na internautów. Dzięki NoScriptowi możemy podnieść bezpieczeństwo naszej przeglądarki internetowej, zezwalając na wykonywanie skryptów pochodzących tylko z zaufanych domen (np. YouTube).

noscript

NoScript

NoScript zabezpiecza między innymi przed atakami XSS, polegającymi na wstrzyknięciu przez atakującego kodu JavaScript, który wykrada nasze ciasteczka i w konsekwencji prowadzi do przejęcia przez atakującego naszego konta w zaatakowanym serwisie internetowym. Strata konta to nic w porównaniu z oddaniem atakującemu kontroli nad całym systemem operacyjnym, a i do tego mogą doprowadzić ataki XSS, jeśli do surfowania po sieci korzystamy z nieaktualnej wersji przeglądarki.

NoScript chroni także naszą prywatność — dodatek utrudnia śledzenie nas pomiędzy serwisami poprzez blokowanie skryptów statystyk instalowanych na stronach WWW. Poszczególni reklamodawcy nie będą już w stanie określić, że zanim weszliśmy na serwis A, spędziliśmy kilkanaście minut w serwisie B. Przyjemnym efektem ubocznym NoScripta jest także blokada niektórych reklam internetowych.

Dodatek pobierzecie stąd: https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/noscript/