Wirus, który już w sierpniu atakował użytkowników serwisu Facebook powrócił. Przypominamy jak wygląda atak i co zrobić, aby się nie dać zainfekować.

Facebook: wanna laugh ? :)))

Na początku odzywa się do nas poprzez czat jeden z naszych znajomych, ale tak naprawdę w jego imieniu rozmowę prowadzi bot, który zainfekował mu komputer. W przypadku tego ataku, rozmowa zawsze jest prowadzona po angielsku, nawet jeśli odzywają się do nas Polacy – już to powinno wzbudzić naszą czujność. Warto zaznaczyć, że znajomy nie jest świadomy, że jest zainfekowany i że z nami rozmawia poprzez Facebooka. Nie widzi także tego, co mu odpowiemy za pomocą chatu — wszystko przechwytuje wirus.

Facebook Virus (chat bot)

Wirus na Facebooku: tak wygląda początek ataku. Chat bot rozpoczyna rozmowę i wysyła linka do śmiesznego filmu.

Bot z reguły już w drugiej lub trzeciej swojej wpowiedzi podsyła nam linka i nakłania do kliknięcia, pytając np.

  • “wowwwww!! you look so sexy”
  • “wanna laugh ? :)))”
  • “haholhahuahrahXh is this you?? LOL”

Link prowadzi do fałszywej strony udającej YouTube. Tam, żeby obejrzeć film rzekomo z naszym udziałem jesteśmy proszeni o pobranie lub aktualizację Adobe Flash Playera — nie instalujcie go, to trojan!

Facebook Virus youtube

Wirus na Facebooku -- fałszywa strona YouTube

Jak zabezpieczyć się przed atakiem wirusa na Facebooku?

  • nie rozmawiać na Facebooku z Polakami, którzy rozpoczynają rozmowę po angielsku i podsyłają linki
  • nigdy nie instalować Flash Playera z linka na stronie, która mówi nam, że mamy złą wersję. Lepiej ręcznie wejść na stronę adobe.com i stamtąd pobrać odpowiedni plik.
  • jeśli zauważysz, że ktoś z twoich znajomych przesyła ci linka do wirusa, powiadom go za pomocą e-maila (a nie Facebooka!) że jego komputer jest zawirusowany. Możesz np. przesłać mu link do tego artykułu.