14:18
23/8/2017

Oto trzeci już odcinek naszego niebezpiecznikowego podcastu pt. Na Podsłuchu. Marcin Maj, Kuba Mrugalski i Piotr Konieczny rozmawiają o inteligentnych algorytmach, AI i ich oszukiwaniu. Naszym życiem w sieci (i nie tylko) coraz częściej sterują “inteligentne, optymalizujące się algorytmy” i Big Data. Każdy z Was pewnie spotkał się już z powiedzeniem “system nie pozwala”. W tym odcinku pokazujemy co zrobić, aby system jednak pozwolił ;)

Zasubskrybuj nasz podcast w swojej ulubionej aplikacji do podcastów. Po prostu wyszukaj tam “niebezpiecznik” lub “na podsłuchu”, a o kolejnych odcinkach będziesz informowany automatycznie przez Twój telefon.

Zanim przejdziemy do dzisiejszego odcinka, najpierw się trochę pochwalimy :-) Po dwóch odcinkach jesteśmy na 4 miejscu wśród najpopularniejszych w Polsce podcastów:

…i na 1 miejscu w kategorii Technologia :)

Dziękujemy Wam za zaufanie! Jeśli kogoś interesują (niezbyt precyzyjne, ale jedyne dostępne) statystyki pobrań 2 pierwszych odcinków, to liczba ta to ok. 36 000.

Posłuchaj tego odcinka

Listen to “NP #002 – ten o bezpieczeństwie kart” on Spreaker.

Jeśli masz jakieś pytania, zostaw je w komentarzach poniżej. Niebawem zrobimy odcinek podcastu będący Q&A, w którym postaramy się odpowiedzieć na pytania dotyczące kilku pierwszych odcinków.

Linki do omawianych zagadnień

Zasubskrybuj nas, aby nie przegapić nowych odcinków

Najwygodniej jest nas zasubskrybować poprzez dowolną aplikację do słuchania podcastów. Po prostu wpiszcie “niebezpiecznik” w wyszukiwarce, a Waszym oczom ukaże się:

Kliknięcie w “Subscribe” sprawi, że będziecie automatycznie informowani o kolejnych odcinkach. Możecie też kliknąć w poniższy przycisk, aby zapisać się na podcast przez iTunes:

Wszystkie odcinki w jednym miejscu

“Na Podsłuchu” ma także swoją stałą stronę na Niebezpieczniku:

Strona podcastu Na Podsłuchu

Tam znajdziecie player pozwalający odsłuchać wszystkie odcinki, oraz listę linków do postów z dodatkowymi informacjami dla każdego z poprzednich odcinków (m.in. ze spisem omawianych artykułów oraz narzędzi). Można nas też słuchać na YouTube.

Do podsłuchania!

P.S. Jeśli masz jakieś pytania, zostaw je w komentarzach poniżej. Niebawem zrobimy odcinek podcastu będący Q&A, w którym postaramy się odpowiedzieć na pytania dotyczące kilku pierwszych odcinków.

Przeczytaj także:


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

32 komentarzy

Dodaj komentarz
  1. Tak, jestem ciekawski, ale sposób przesyłania w ten sposób informacji nie jest zbyt wygodny :)

    PS. podobnie wiadomość została zakodowana (z tym, że na kod 01) w serialu Mr. Robot.

  2. Kurcze, subskrybuję wszystkie pięć najpopularniejszych podcastów, chyba nie jestem zbyt oryginalny…

  3. Jeżeli chodzi i automatyczne algorytmy w samochodach to kiedyś trafiłem na coś takiego: http://moralmachine.mit.edu
    Czasami można trafić ciekawe problemy moralne;)
    Ciekawi mnie czy i tu nie trafił się jakiś 4chan’owy trolling który zaobserwujemy za jakiś czas gdy dane zebrane ze strony zasilą mechanizm uczenia maszynowego;)

  4. Panowie, dawnonie słyszałem takich bzdur. Odnośnie cen biletów lotniczych, żaden przewoźnik nie stosuje systemu podbijania cen w zależności od zachowania lub sprofilowania użytkownika. Jestem blisko tematu i chętnie wyjaśnię szczegóły. W drugą stronę działa to zupełnie inaczej – linie lotnicze i OTA (pośrednicy) są od lat robieni na ogromne pieniądze przez błędy popełnione przy projektowaniu pierwszej cyfrowej “chmury” czyli systemu GDS.
    Co do nadużyć dotyczących Ubera czy Mytaxi, jest pewne grono użytkowników ze zrootowanymi słuchawkami, którzy przy pewnym zestawie narzędzi i jednorazowych kodów (np. pierwszy przejazd gratis) jeździ za darmo od chwili powstania tych aplikacji;)

  5. W przypadku nowej recaptchy jak się robi za bardzo trudna.
    Należy usunąć wszystkie cookies z googla i recaptcha robi się mniej upierdliwa – do czasu

  6. Na końcu jest mors i tak jestem ciekawski i takie smaczki są mile widziane i z chęcią chciał bym takich więcej. :) [x]

  7. A ja mam taką prośbę do podcastów. Można na spreakerze dodać przyśpieszenie (albo szybciej dodawać filmiki na jutubach, który ma taką możliwość)? :)

    • PodcastGo na Androida ma taką możliwość. Polecam :-)

  8. Genialny pomysł z tymi podcastami, czasem słucham też podcastu a16z.
    Rano wsiadam do samochodu aplikacja Pocket Casts i voila, zamiast słuchać jakiś pierdół w radiu, no chyba, że piątek i Wojciech Mann w Trójce :)
    Proszę o to aby podcasty pojawiały się częściej, przynajmniej raz na tydzień.
    Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam.

  9. Ciekawość to pierwszy stopień do Morse’a ;)

  10. Łee, w morse’ie nie ma żadnego kuponu na darmowe smyczki ;)

  11. Bardzo dobrze się tego słucha, dużo ciekawych informacji, w większości powielonych z niniejszego serwisu, ale warto je sobie przypominać. Świetna robota. Kuba jest świetną osobą w Waszym gronie – obejrzałem już dawno temu wszystkie jego produkcje na YT i sporo się nauczyłem. Brawo – oby częściej i oby trzymało poziom!

  12. Fajnie. Podoba mi się dialog jak kiedyś programy ze starej “sondy”, czasami się kłócą, ale dochodzą do wspólnego wniosku. Czekam na następne.

  13. [pytanie] czy jak zostawie swoje CV na pulpicie komputera Piotra czy Kuby to bedzie wspolpraca?

    • Współpraca może będzie, ale z kim? Ciężko powiedzieć. Najprawdopodobniej będzie to współpraca z organami ścigania w celu skrócenia ewentualnego wyroku.
      PS mogłeś im to pytanie zadać w dokumencie *.txt na pulpicie.

  14. Można by do programu zapraszać gości. Chociażby wspomnianego Łukasza Prokulskiego etc.

  15. Odsluchuje sobie wasz podcast i przypomniala mi sie sytuacja ktora mialem z kantorem internetowym Currency Fair. Mialem pracownika o imieniu Kuba. Wysylajac mu wyplate napisalem “Dla Kuby” w tytule przelewu (mial dzielone konto ze wspolnikiem).

    Przelew nie dochodzi dzien, dwa, trzy tydzien… Dzwonie do CurrencyFair zapytac o co chodzi i sie dowiedzialem ze popelnilem przestepstwo federalne wspierajac Kube, ale nie kolege tylko kraj.

    Dowiedzialem sie ze clearing bankiem currency fair byl wtedy Bank of America a Stany Zjednoczone maja embargo na Kube. Prawdopodobnie bank tez poinformowal FBI bo takie maja procedury :D

    Wszystko udalo sie wyjasnic, dostalem przeprosiny i kilka darmowych przelewow jako zadoscuczynienie :)

    • Napisałeś “Dla Kuby” czy “For Cuba”, że amerykański bank wziął kolegę za kraj?

    • Napisalem po polsku z “K” na poczatku.

  16. Białkowy interfejs hahaha xD

  17. A może RSS tylko dla podcastu?

  18. Możecie być dumni, ponieważ jesteście prawdopodobnie jedynym podcastem o ogólnej tematyce IT, który jest nadal aktualizowany.

    • @Patryku,jeżeli masz na myśli Polsce to bardzo możliwe. Jeżeli cały świat to przykro mi ale jest naście dobrych podcastów o tej samej formie i tematyce.
      Minus dla niektórych że po angielsku :P

  19. Ale te podcasty są dobre! :)

    Chciałem ostatnio ubezpieczyć samochód w mBanku (obsługuje to AXA). Dokonałem kalkulacji i nie zdecydowałem się na zakup, ale zapisałem sobie nr kalkulacji, żebym mógł do niej wrócić. Po kilkukrotnym odwołaniu się do kalkulacji cena nagle wzrosła. Niewiele, bo ok 15 zł, ale nie chciała już wrócić do poprzedniego poziomu. Wypełniłem wniosek jeszcze raz i cena wciąż wyższa niż pierwotnie. Wyczyściłem cache i ciasta, odpaliłem przeglądarkę w trybie incognito. Wypełniłem wniosek po raz trzeci i czary-mary. Cena jak za pierwszym razem :)

  20. Świetny podcast.

    Osobny wątek, którego zdecydowanie zabrakło w temacie oszukiwania algorytmów to cała branża SEO. Tylko w Polsce dobre kilkaset firm zajmuje się naginaniem algorytmów ustalających kolejność wyników wyszukiwania, oczywiście w celu osiągnięcia jak najwyższej pozycji (teraz już bardziej mówi się: widoczności), która przekłada się na ruch z wyszukiwarki Google.

    Przykładowo Google od początku istnienia za jeden z głównych wskaźników jakości uznaje ilość i jakość linków prowadzących do strony. Im więcej dobrej jakości linków prowadzi do Niebezpiecznik.pl tym wyżej strona jest wyświetlana w wynikach. Branża SEO manipuluje tą zależnością tworząc sztuczne linki z for, kupując linki w publikacjach sponsorowanych, a także też tworząc całą infrastrukturę linkującą (o rozmiarach do nawet tysięcy domen).

    Można z tego zrobić wielogodzinną algorytmiczną telenowelę, ponieważ Google:
    – od lat zmienia algorytmy by były bardziej odporne na manipulacje, wprowadzając nowe zmienne (np. usytuowanie linku), ignorując sztuczne wzorce (np. wspomniany sztuczny spam na forach, który aktualnie już nie działa), a także dodając losowość i opóźnienia (dzięki czemu trudniej ocenić skuteczność manipulacji)
    – posiada moderatorów, którzy przydzielają ręczne kary za próby manipulacji algorytmicznych, kary polegają m.in. na znacznym obniżeniu pozycji w wynikach
    – tworzy specjalne algorytmy, które wykrywają i automatycznie karzą manipulatorów spadkami, najsłynniejszy algorytm Pingwin dotyczy właśnie manipulacji linkami, a ostatnia jego “aktualizacja” z września 2016 bardzo obszernie zmieniła wyniki wyszukiwania i spowodowała problemy w wielu firmach SEO

    Jednocześnie ‘seowcy’ nie pozostają dłużni i za pomocą monitoringu/testów wykrywają kolejne możliwe elementy do manipulacji. Są to rzeczy zarówno związane z linkami, gdzie w ciągu lat obserwuje się ewolucję od stosowania tysięcy linków przez setki linków aż aktualne stosowanie liczb na poziomie kilkudziesięciu linków, po tak techniczne elementy jak zastosowanie odpowiedniego tagu, które może… ukraść pozycję innej strony w wynikach wyszukiwania (piękna ‘dziura’). Dawniej istniał nawet podział na seowców blackhat i whitehat, z oczywistym rozgraniczeniem agresywności i skuteczności metod. Polecam zajrzeć do wszelkich dochodowych zapytań typu “kredyty warszawa” czy “viagra” – tam znajdziecie głównie blackhatowców, wysokie pozycje w tego typu miejscach są na tyle opłacalne, że kilkaset domen specjalnie utrzymywanych dla SEO jednej strony może być warte zachodu. Ale to tak naprawdę dopiero początek całego fascynującego tematu ‘oszukiwania’ algorytmów stojących za wyszukiwarką Google :)

  21. 4 miejsce nie jest wielkim osiągnięciem, szczególnie że u nas praktycznie nie ma podcastów :)

  22. Karta ze zmiennnym kodem CVV2 jest Getinie :)

  23. Fajne, a jako ciekawostkę powiem o innej manipulacji :) PiS vs PO. MediaMarkt vs Saturn. Knorr vs Winiary. Uber vs taxi, Proskub vs Antiskub (o tak, to wyjaśnia wszystko). Boicie się o nieobiektywność, bo ci ludzie doprowadzili do podziału społeczeństwa, w którym nawet bliskie osoby są w stanie się pokłócić i przez to zachowujecie dystans, boicie się, tłumaczycie się z opinii. Ja zakładam, że obie strony mają uczciwych i nieuczciwych kierowców. Nigdy nie powiem, że coś z tych dwóch jest lepsze, bo firma to wpis w księdze, a obsługuje mnie człowiek. Dopiero o człowieku coś mogę powiedzieć. Nie dajmy się zwariować :)

  24. Chyba będę jedyny, który skrytykuje ten podcast. Być może źle zrozumiałem tytuł. Spodziewałem się rozmowy o algorytmach szyfrujących, ich słabościach, podatnościach przyszłości ich wykorzystania, o przeciekach jak radzą sobie z nimi służby specjalne itp. a usłyszałem jak zaoszczędzić 10 zł za przejazd Uberem czy kupić taniej bilet lotniczy.
    Przepraszam, że należę do tych ludzi dla których pieniądze mogą nie istnieć, a rozmowy jak zaoszczędzić 10 zł nie kręcą. Nie wytrzymałem do końca.

  25. […] Oszukiwanie algorytmów i sztucznej inteligencji ma miejsce nie tylko w procesach rekrutacji. Rozmawialiśmy na ten temat w jednym z odcinków naszego niebezpiecznikowego podcastu “Na Podsłuchu”. Zachęcamy do podsłuchania tego odcinka. […]

  26. Algorytmy od dawna nie tylko doradają inwestorom, ale aktywnie dokonują transakcji. Polecam poczytać o gigantycznym gwałtownym spadku wywołanym fałszywym tweetem z Białego Domu. https://www.theguardian.com/business/2013/apr/23/ap-tweet-hack-wall-street-freefall

    • O którym było w poprzednim odcinku :-)

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: