15:30
2/6/2010

Przyczyna? Aktualizacja oprogramowania. Przedstawiciele kontyngentu w Iraku nie sprecyzowali, czy niedziałające odbiorniki GPS uziemiły jakieś samoloty oraz inne maszyny, w których nawigacja satelitarna jest jedną z kluczowych metod nawigacji.

Problemy z aktualizacją…

Aktualizacja oprogramowania to ciężki orzech do zgryzienia. Niedawno przypomniał nam o tym makabryczny update McAfee’go, który rozłożył na łopatki 800 tys. komputerów. Wtedy ucierpiały firmy i raczej nie można było mówić o ryzuku utraty życia na skutek problemów z komputerami, co najwyżej dziesiątki tysięcy pracowników nudziło się w pracy z powodu braku dostępu do Facebooka :> Kiedy jednak podobny problem dotyka wojskowego sprzętu, straty (i szkody) mogą mieć wymiar zdecydowanie poważniejszy niż tylko finansowy.

Aktualizacja GPS-a

Aktualizacja oprogramowania miała przystosować odbiorniki do nowego typu satelit (Block IIF), ale coś poszło nie tak i okazało się, że ok. 10 000 GPS-ów przez kilka dni w ogóle nie nadawało się do użytku.

Odbiornik GPS Copernicus. (fot. producenta)

Urządzenia, które przestały działać wyprodukowała firma Trimble Navigation. Producent utrzymuje, że podczas wewnętrznych testów, procedura aktualizacji oprogramowania nie sprawiała żadnych problemów. Siły powietrzne USA są jednak innego zdania. Zgodnie z ich raportem, problemy z GPS-ami dotknęły odrzutowe drony (bezzałogowe samoloty szpiegowskie).

Przypomnijmy, że niedawno na Niebezpieczniku pokazaliśmy, jak domowym sposobem podsłuchać transmisję samolotu szpiegowskiego do centrum dowodzenia.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

11 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. to bardzo inteligentne sa te sily powietrzne skoro dziela sie takimi informacjami (o ile sa prawdziwe).

 2. Trimble Navitation nie powinno być Trimble Navigation?

 3. @aa Nie zgodzę się. Jeśli już działają, to opublikowanie tej informacji nie stanowi żadnego zagrożenia

 4. Dzakus, powinno: http://www.trimble.com/

  btw, tylko w jednym miejscu, pod koniec wspomnieliście, że to USA :P co prawda mało prawdopodobne, żeby polskie siły miały jakiekolwiek GPS itp, ale trochę to mnie zastanawiało, czytając ten artykuł :P

 5. Jak nasza armia uzbiera na GPS to będziemy się martwić ;)
  @Autor – orzechy nie są “ciężkie”, tylko “twarde”.

 6. @shaql & Sergi
  Nasza armia ma GPS i to nie tylko w bezzałogowych dronach.

  Pozdrawiam

 7. To nasza armia ma bezzałogowe drony? Tzn. coś takiego jak amerykańskie Predatory?

 8. Ostatnio mnie śledził jeden :(

 9. i szlag trafi te cudeńka jaki i inne elektroniczne pierdoły jak przyjdzie EMP, za dużo zaczyna być elektroniki w wojsku i coraz łatwiej jest je unieruchomić. Powrót do tranzystorów lampowych xD

 10. Nie rozumiem czemu wojsko uaktualniło 10000 odbiorników na raz. Nie mogli sprawdzić na 1 albo dla pewności na 100? Testy, testy, testy!

 11. @3mode – Widzę, że słabo się orientujesz w technologii wojskowej. Od ponad 30 lat standardem jest ekranowanie wszelkiej elektroniki używanej w wojsku. Zresztą jak walnie EMP, to nie wiem co Ci przyjdzie z lamp.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: