22:15
10/9/2015

Kiedy z Ashley Madison wykradziono dane 15 milionów użytkowników, szczęściem w nieszczęściu było to, że programiści serwisu skorzystali z zalecanej funkcji bcrypt do przechowywania haseł. Dzięki bcryptowi, który pozwala ustawić tzw. “parametr kosztu”, można znacząco wydłużyć obliczenia i tym samym mocno opóźnić proces łamania hashy.

Okazuje się jednak, że łamanie hashy Ashley Madison można znacznie przyśpieszyć — programiści skorzystali także z innych funkcj bazujących na haśle użytkownika (ale słabszych niż bcrypt, a w dodatku pracujących na danych zoptymalizowanych za pomocą funkcji tolowercase). Polecamy lekturę arcyciekawego artykułu grupy CSP o łamaniu hashy, które wykradziono z serwisu Ashley Madison. Pomimo użycia bcrypta, złamano już 11 milionów (!!!) haseł.

Za informację dziękujemy Szulowi, zwycięzcy konkursu łamania hashy, z którym rok temu przeprowadziliśmy wywiad.

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

6 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. To będzie piękny świerzy słownik }:-D

  • Nie mogłem się powstrzymać, ale komuś tutaj przydałby się nawet stary słownik.

  • Tobie z pewnością słownik się przyda.

   MSPANC

 2. Po kolejnych 26 milionach, fali samobójstw, pozwów i/lub ataku seryjnego samobójcy na programistów… ktoś na pewno wyciągnie… takiego uja jak słonia trąba a nie wnioski i za miesiąc albo dwa poczytamy znowu o kolejnym gigantycznym wycieku haseł ;)

  • @pawel
   kto to jest seryjny samobójca?

  • @divak
   Seryjny samobójca sensu politycznego, czyli niespodziewane odejście z tego świata w okolicznościach co najmniej nieoczekiwanych lub/i dziwnych. Często grupy osób związanej z wydarzeniem.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: