19:04
5/10/2014

Jakiś czas temu wpadliśmy na pomysł skompletowania listy ciekawych książek dotyczących szpiegów i wywiadu (z każdej z epok). Warunek był jeden — tylko pozycje z gatunku tzw. literatury faktu, zawierające opisy techniki operacyjnej i prawdziwych operacji. Z tego powodu książek p. Severskiego na naszej liście nie doświadczycie. Poniżej to co udało nam się zebrać.

Czy śpiochy i nielegały są wśród nas?

Czy śpiochy są wśród nas?


Oto ciekawe pozycje dotyczące polskiego wywiadu:

  POZYCJE OBOWIĄZKOWE:

 1. Szkoła Szpiegów, 2014 Piotr Pytlakowski
  Opis początków polskiej szkoły wywiadu w Kiejkutach. Autor opisuje wspomnienia byłych oficerów wywiadu (m.in. Marianem Zacharskim oraz Aleksandrem Makowskim) dotyczące nie tylko ich szkolenia w Kiejkutach, ale również niektórych operacji. Słowa szpiegów (którzy nie zawsze są krytyczni wobec swoich działań) zestawia z innymi dokumentami, teczkami i kontropiniami. Dlatego warto tę pozycję przeczytać, chociaż poziom języka polskiego (stylistyka zdań) pozostawia miejscami wiele do życzenia.

 2. Nazywam się Zacharski. Marian Zacharski, 2009, Marian Zacharski
  Lektura obowiązkowa. Zacharski opisuje jak został “pozyskany” na współpracownika wywiadu i jak przebywając w USA wyciągał dokumenty od sąsiada — pracownika koncernu zbrojeniowego. Książka trzyma w napięciu i nie brakuje w niej nagłych zwrotów akcji (oraz grania na nosie agentom FBI). Zacharski opisał także moment wpadki, refleksje z więzienia i w końcu proces wymiany na amerykańskich szpiegów złapanych przez służby PRL

 3. Rosyjska Ruletka (kontynuacja pozycji z #2), 2010 Marian Zacharski
  Kontynuacja losów Zacharskiego po powrocie do Polski. Szybki (i niejasny) awans oraz kulisy fiaska, jakim była nieudana operacja przeciw rosyjskiemu “śpiochowi” o pseudonimie Olin. Zacharski twierdzi, że to Józef Oleksy. Temu jednak nic nie udało się udowodnić a Zacharski w obawie o swoje życie musiał opuścić kraj. Książka jest stronnicza, ale świetnie pokazuje technikę operacyjną, z jakiej korzystali oficerowie polskiego wywiadu (UOP).

 4. Tropiąc Bin Ladena. W afgańskiej matni 1997-2007, Aleksander Makowski
  Autor jest postacią kontrowersyjną. Jako oficer wywiadu walczył z Solidarnością i był wychwalany przez polityków PRL. Został negatywnie zweryfikowany na początku lat ’90. ale zaczął pracę w WSI. Jego operację w Afganistanie storpedował Antoni Macierewicz, który zdekonspirował i napiętnował Makowskiego jako osobę, która miała dla własnego zysku przekazywać fałszywe informacje. W książce Makowski ukazuje jak wyglądały kulisy operacji wywiadowczych w Afganistanie i na czym polegała praca wywiadu wojskowego.

 5. Wywiad a władza. Zbigniew Siemiątkowski
  Imponujące źródła, na podstawie których Zbigniew Siemiątkowski, były minister spraw wewnętrznych i koordynator służb specjalnych, skazany na karę roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jego wykonania na okres próby wynoszący 3 lata za przechowywanie w swoim domu tajnych dokumentów UOP, opisuje wywiad cywilny — jego metody działania i to co dzieje się na styku wywiadu, polityki i władzy. (Bonus: tu ciekawa dyskusja)

 6. HISTORYCZNE SPOJRZENIE NA WYWIAD (DO CZASÓW PRL):

 7. Bohaterowie i zdrajcy Polacy w służbach różnych wywiadów,
  Przemysław Słowiński
 8. Tajny front zimnej wojny, uciekinierzy z polskich służb specjalnych.
  Leszek Pawlikowicz
 9. Wielcy szpiedzy w PRL, 2014,
  Stanisław Koper
 10. Czas próby Polski wywiad wojskowy wobec groźby wybuchu wojny w 1939 roku, Piotr Kołakowski
 11. Wojna o tajemnice. W tajnej służbie Drugiej Rzeczypospolitej 1918-1944,
  Andrzej Pepłoński

 12. KSIĄŻKI MARIANA ZACHARSKIEGO STWORZONE NA PODSTAWIE DOKUMENTÓW Z NIEMIECKICH ARCHIWÓW:

 13. Rotmistrz, Marian Zacharski —
  o Wywiadzie z lat ’20
 14. Operacja Reichswehra. Kulisy wywiadu II RP. Marian Zacharski —
  uwaga, 29 z 38 rozdziałów to opis tego samego wątku co w książce Rotmistrz
 15. Dama z pieskiem. Kulisy wywiadu II RP. Marian Zacharski
 16. Krwawiąca granica. Marian Zacharski

 17. O WSPÓŁCZESNYCH “ROZGRYWKACH” SŁUŻB:

 18. Polityka Pieniądze Służby specjalneKazimierz Turaliński
  Polski dziennikarz śledczy i autor książek o przestąpczości zorganizowanej pisze o autostradach w rękach mafii, inwigilacji we współczensje Polsce, kontroli nad mediami, włoskiej mafii na Lubelszczyźnie i przypadkowym zabójstwie Papały.
Jeśli ktoś z Was ma sugestie co do innych polskich książek, które nie znalazły się na naszej liście, ale są godne polecenia — wpisujcie nazwy w komentarzach — mamy tylko 2 warunki: to musi być literatura faktu i rzeczywiście musieliście tę książkę przeczytać (i polubić).

Aktualizacja
Poniżej dla Waszej wygody lista wrzuconych przez czytelników w komentarzach książek:

BONUS:

PS. Za tydzień przedstawimy podobną listę ale z książkami zagranicznych autorów i dotyczącą zagranicznych wywiadów, dlatego póki co nie podawajcie w komentarzach książek zagranicznych autorów. BTW, za 2 tygodnie zerwiemy z wymogiem “faktów” i przygotujemy listę nieprawdziwych, ale realistycznych powieści szpiegowskich, a za 3 tygodnie poruszymy tematykę filmów szpiegowskich (propozycję co do powieści i filmów możecie podsyłać nam na e-maila — komentarze pod tym postem zostawmy tylko dla polskich autorów książek z gatunku literatura faktu).


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

79 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Dzienniki Mieczysława F. Rakowskiego też są warte uwagi, choć mało o wywiadzie a więcej o intrygach politycznych, to w ciekawy sposób opisują kulisy władzy PRL. (powołuje się na nie Pytlakowski w Szkole Szpiegów)

  • Akurat sporo takich wzmianek jest porozsiewanych po różnych źródłach, ale trzeba wiedzieć gdzie szukać. Jest parę tematów, które mogłyby teoretycznie obfitować w literaturę jak: Polacy w SOE, polsko-japońska współpraca wywiadów czy parę innych wątków. Jeżeli ktoś zamierza szukać tego typu źródeł to trzeba też przejrzeć dzienniki dyplomatów.

 2. Nie do waszej listy, bo to nie polska książka (najwyżej wywalicie koment do kosza :D), ale jeżeli ktoś nie czytał to naprawdę polecam “Mossad. Najważniejsze misje izraelskich tajnych służb”. Jedna z najlepszych książek jakie czytałem o służbach, fakty, bez lania wody :).

  • Jest na liście zagranicznych książek, które polecamy – przypominam, że lista ta zostanie opublikowana za tydzień, więc pls nie wklejajcie książek zagranicznych autorów w tym wątku. Tu poruszajmy tylko pozycje polskie.

 3. Moglibyście zrobić jakąś fajną listę na temat bezpieczeństwa sieciowego i nie tylko :-)

 4. Jedna z książek z zerową cenzurą, wydana za komuny ( 1986r. ) a łącząca wywiady mocarstw, II wojnę światową i raczkującą mechaniczno/elektryczną technikę komputerową w wykonaniu Polaków i ogromny wkład w skrócenie II wojny światowej, tytuł: W kręgu Enigmy, autor Władysław Kozaczuk, warto przeczytać coś tak starego, czemu Angole dopiero przyznali rację parę lat temu, wcześniej uznając Polaków za ledwo pomocników w rozgryzieniu Enigmy. W jednym z rozdziałów opisano jak Polacy na krótko przed rozpoczęciem II wojny zapraszają przedstawicieli wywiadu USA i Wielkiej Brytanii żeby przekazać informacje na temat Enigmy oraz w prezencie przekazują dokumentację, efekty pierwszych prac dotyczących dekodowania informacji i po egzemplarzu Enigmy Made in Poland, “dar” robi ogromne wrażenie na gościach Polaków, którzy kompletnie nie spodziewali się tak zaawansowanych prac kilku matematyków, niewielkiej manufaktury, która w tajemnicy budowała Enigmy oraz wywiadu polskiego. Co ciekawe wywiad niemiecki do końca wojny przekonany był, że Enigma nie była złamana :)

  Tutaj znalazłem większy opis:
  http://lubimyczytac.pl/ksiazka/71186/w-kregu-enigmy

 5. Osobiście polecam książkę

  ZAWÓD: SZPIEG, Paweł Reszka, Michał Majewski
  ( http://www.czarnaowca.pl/literatura_faktu/zawod_szpieg,p799986698 )

  Przeczytałem, uważam że jest godna uwagi i polecenia. Świetnie pokazuje gry wywiadów zwłaszcza polskiego w stosunku do amerykanów…

  • O tak, “Zawód: Szpieg” daje niezły wgląd w historię wywiadu. Chyba pora będzie wziąć się za “Tropiąc Bin Ladena”

  • Też polecam. Tam między innymi jest napisane o tym jak Zacharski był niewyszkolony i mogło to znacznie zaważyć na tym, że został schwytany.

 6. “Wojna Miłość Zdrada” – B. Wołoszański
  Niekoniecznie o polskich agentkach, ale polskiego i znanego autora. W dodatku o szpiegach płci piękniejszej. Przyjemnie się czytało.

 7. Możecie coś polecić o technicznych aspektach tego fachu? Coś o sprzęcie i metodach nawet starym a nie losy ludzi itp. ?

  • Grajek Marek “Enigma Bliżej Prawdy” – może nie do końca o szpiegach, ale całkiem ładna opowieść o części historii naszego kraju. No i jest sporo o sprzęcie :)

 8. Dodałbym 2 (a od października 3) pozycje fabularne Vincenta Severskiego! Obowiązkowo!

  • Celowo nie wymieniamy fabularnych w tym tygodniu. O tym będzie za 2 tygodnie. A Severski jest …strasznie rozwlekły. Pomysł dla kogoś: wycisnąć esencję z jego książek … PROFIT!

 9. “Długie ramię Moskwy” Cenkiewicza o wywiadzie wojskowym.

  • Nie czytałem, ale jestem ciekaw co Cenkiewicz może mieć do powiedzenia o ruskim wywiadzie wojskowym skoro w nim nie pracował i nie ma skąd znać żadnych jego tajemnic.

  • Cechą Cenckiewicza, jako dobrego historyka jest to, że każda jego książka jest pisana w oparciu o dokumenty i tak samo jest w tym wypadku. Także jak przeczytasz, to zobaczysz wtedy jak bezsensowny stanie się Twój komentarz.

  • @Michal:
   Skoro nie czytales to czemu podwazasz to co napisal Cenckiewicz?
   Wiesz co to IPN? Wiesz, ze dr nauk i niektorzy badacze maja dostep do akt IPN do ktorych Ty raczej nigdy nie bedziesz miec? Wiesz, ze Cenckiewicz ma swoje zrodla w postaci osob fizycznych ktorzy pracowali dla tak zwanych sluzb specjalnych?
   Wedle Twojego rozumowania tylko byly pracownik sluzb specjalnych (SS) moze napisac “obiektywną” ksiazke na temat SS. Dziwny i bardzo płytki tok rozumowania.

 10. Zacharski wydał sporo książek. W “Nielegalnych” (beletrystyka) Włodzimierz Sokołowski trochę go obśmiewa – ciekawy jestem czy faktycznie do Zacharskiego tak w służbach wywiadowczych podchodzą? W końcu dał się złapać i zrobił w okół siebie sporą medialną szopkę. Z drugiej strony taki Władimir Riezun sam uciekł a późniejsze swoje szpiegowskie opowieści wydawał pod pseudonimem. W “Matce diabła” dokładnie wytłumaczył, że “Akwarium” to książka która miała tylko pokazać jak wygląda praca w wywiadzie a nie opisująca jego prawdziwą historię. Czyli zachował się fair wobec byłych kolegów – nikogo nie wsypał i nie zdradził.

  • Z Zacharskiego tak samo jak z Suworowa jest typowy gawędziarz. Jego książki trzeba mocno filtrować, bo rzeczywistość zlewa się z jego fantazją. Treści przez niego sprzedawane, to typowa dezinformacja. Oczywiście my jako szarzy ludzie nie jesteśmy w stanie tego zweryfikować, ale od czasu do czasu natrafić można na opinie ludzi, którzy znają ten fach i raczej kpią z niego.

  • chociaż trzeba przyznać, że Rosyjska ruletka, jest książką ocenianą bardzo wysoko poprzez to że odsłania w niej kurtyne.

  • Makowski w książce ZAWÓD: SZPIEG również go trochę obśmiewa, a raczej trochę krytykuje, ponieważ nie był to wyszkolony agent/szpieg jak inni i trochę zbyt łapczywie działał przez co prawdopodobnie mógł wpaść.

 11. Siemiątkowski zgoda, Zacharski zgoda, ale Makowski to jest mitoman i pajac, który wypłynął w telewizji na fali walenia w Macierewicza.
  Ze swojej strony polecam klasykę:
  “My Silent War” Kima Philbiego, “Łowcę Szpiegów” Petera Wrighta, “Nowe kłamstwa w miejsce starych” Anatolija Golicyna, i oczywiście nieśmiertelną Sztukę Wojny “Sun Tzu i Sun Pina”.

  • Dokładnie, jak mozna reklamować ksiażeczkę makowskiego? Bo co, bo napisał sam o sobie jakim to był wspaniałym szpiegiem? Smiechu warte samoogłupianie. A jesli juz czytać jego ksiazeczkę, to równiez nalezałoby przeczytać, co na temat jego dokonań powiedziano w “Raporcie o WSi”. Tak dla równowagi.

  • faure: Jeśli ktoś jest świadomym czytelnikiem i nie łyka wszystkiego jak pelikan to może dostrzec w tej książce układy jakie ten Pan sobie wypracował. Sądzisz, że Afganistan i inne biznesy w po PRLu to były tylko biznesy i w pełni czyste? Układ goni układ.

 12. No niestety ale widac ze nie macie pojecia o literaturze “szpiegowskiej” a tematem zajmujecie sie z doskoku a nie na serio. Bajeczki Makowskiego czy Zacharskiego sa na liscie. Badzcie powazni… Strach sie bac jak bedzie wygladala literatura “faktu” dot sluzb obcych.

  • Właśnie dlatego prosimy czytelników o uzupełnienie listy poprzez podawanie książek w komentarzach. Ty, który uzurpujesz sobie pozycję eksperta w tej dziedzinie jednak z tego nie skorzystałeś… Smutne.

   PS. Nigdzie nie twierdzimy, że jesteśmy “ekspertami od literatury szpiegowskiej”, służby polskie nie leżą w naszym zainteresowaniu poza ich zdolnościami w zakresie IT — to wiernie monitorujemy i kiedy mamy wiedzę, wypowiadamy się, por. https://niebezpiecznik.pl/post/projekt-29-polski-wirus-wojskowy-na-zamowienie-mon/ lub https://niebezpiecznik.pl/post/po-co-abw-oryginale-tasmy-czego-beda-na-nich-szukac-pokazujemy-jak-namierzyc-informatora-po-nagraniach/ Ta lista to zbiór książek, które ktoś z nas lub znajomych przeczytał i poleca, bo abstrahując od warstwy autobiograficznego się wybielania, zawierają informacje o użytym sprzęcie, technikach pracy i czasami kulisach sprawy. Nigdzie nie widzieliśmy, żeby Zacharskiemu, który jest krytykowany na wielu różnych poziomach, zarzucano, błędy w opisiE technicznych aspektów pracy (np. urządzeń jakimi się posługiwał, albo które opisywał w kontekście rosyjskiego (kontr)wywiadu.

 13. Pytanie do autora tekstu:
  czemu na liście nie ma Raportu ds. likwidacji WSI?

  przeciez w raporcie jest opisanych wiele ciekawych rzeczy które są prawdą. Nigdy nie podważono autentyczności materiałów zawartych w samym raporcie. Jedyne do czego jest pretensja to to, że raport podaje nazwiska polskich oficerów którzy brali udział w szkoleniach GRU i KGB.

  99,8% społeczeństwa nie czytało raportu a ma na ten temat zdanie, że raport jest be.

 14. Szkoda, że przy opisie pozycji nie pisze czy to wersja papierowa czy ebook (jak sugeruje tytuł)

 15. @niebezpieczenik
  Sorry ale nie wiem jak odp pod waszym opisem.
  Zacharski popełniał najbardziej podstawowe błędy np. wychodzenie do obserwacji z kawą. Błąd zupełnie amatorski i to nie pierwszy nie ostatni.
  Nic tu nie jest smutnego, z Polskiej literatury niestety ale bardzo mało jest książek wartych czytania. Jeżeli chcecie przygotuje specjalnie dla niebezpiecznika listę książek zagranicznych profesjonalnie podchodzących do tematu, bez olbrzymiego łądunku politycznych rozliczeń i fantazji niczym nigdy nie zweryfikowanych. Jest wiele bardzo dobrych ksiazek ale bardzo mało z nich jest przetłumaczonych bo sprzedaja sie opowiadania autokreacyjne weteranów. Nie chodzi tylko o teorie działania kontrwywiadu czy wywiadu. Z Polskich o Minkinie np. zapomnieliście, także o Rosyjskim Sztylecie Andrzeja Kowalskiego który wartością przebija większość z w/w pozycji.
  Oczywiście że znacie się na IT dlatego was czytam, na literaturze no niestety mniej ale wszystko OK – nie twierdzicie ze jesteście ekspertami. Tak więc ponawiam propozycję, przygotuję wam listę naprawdę dobrych i profesjonalnych książek wraz z komentarzem. Ksiązek że tak powiem opowiedzialnych, nie opierających się tylko na sensacji czy plytkim researchu. Z całym szacunkeim ale książka o Kiejkutach no nie jest warta czytania jeżeli już na polskim rynku jest Bagley czy Tretjakow

  • Z chęcią taką listę z opisami opublikujemy w kolejnym odcinku (który ma być poświęcony zagranicznym pozycjom). Tu chcieliśmy się skupić na polskich ksiażkach. Sztylet jest już na liście (zaktualizowaliśmy rano post o książki proponowane przez czytelników — ktoś go zaproponował, nam do rąk nie wpadł, ale już mamy zamówiony :-)

   Nie ulega wątpliwości, że książki Zacharskiego czy Makowskiego należy kontrastować z innymi źródłami — co podkreśliliśmy w opisie pierwszej pozycji – Szkoły Szpiegów – gdzie autor przepytuje i jednego i drugiego, ale ich opowiastki kontruje innymi dokumentami, właśnie po to, żeby zachować obiektywizm. Z książek Zacharskiego, mimo wszystko można wynieść kilka cennych technicznych informacji, zwłaszcza z Rosyjskiej Ruletki. Z naszego “geekowego” punktu widzenia, to czy był prawdziwym oficerem, czy zalegalizowanym później, to kwestia drugorzędna.

  • > popełniał najbardziej podstawowe błędy np. wychodzenie do obserwacji z kawą
   A mógłbyś rozwinąć, proszę?
   F.

 16. Andrzej Misiuk “Służby specjalne II Rzeczypospolitej”
  Andrzej Pepłoński “Kontrwywiad II Rzeczypospolitej”

  obie z serii Bellona “Kulisy wywiadu i kontrwywiadu”. Polecam całą serię.

 17. w uzupełnieniu tematu dopiszę jeszcze publikację, która co prawda dopiero się ukaże, ale na dniach, a w temat wpisuje się dokładnie – “Szpiedzy PRL-u”, Władysław Bułhak, Patryk Pleskot, wyd. ZNAK.
  Myślę że dla osób zainteresowanych ogólnie tematyką wywiadu i służb pozycja wyda się ciekawa.

 18. Dwóch rzeczy zabrakło

  Kazimierz Leski – “Życie niewłaściwie urozmaicone”. Wspomnienia oficera wywiadu AK, w którego dorobku było między innymi występowanie w roli niemieckich generałów.

  Jan Larecki – “Wielki leksykon słuzb specjalnych świata”. Rzecz sprzed kilku lat, ale jeśli chodzi o podstawową faktografię i terminologię – nieoceniona.

 19. Dodam książkę “Raporty szpiega”.
  Pisane pod nazwiskiem Alberta Potockiego w latach 1861-1876 przez największego szpiega pośród polskiej emigracji Juliana Bałaszewicza.
  Mam tą niesamowitą pozycję. Można ją znaleźć również w pdf w internecie.

 20. Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na film/serial “Pogranicze w ogniu” reż. Andrzej Konic.
  Lekko sfabularyzowane ale fakty, rotmistrz Sosnowski, ‘Akcja wózek’ itp. klasyka :)

 21. Władimir Wołkow (Vladimir Volkoff) “Montaż”. Trochę mniej “operacyjne”, bardziej “strategiczne”. IMO warte przeczytania.

 22. Duży Pies poleca:
  1) Tragarze śmierci. Polskie związki ze światowym terroryzmem – Witold Gadowski & Przemysław Wojciechowski;
  2) Ja, terrorysta – Isabel Pisano
  3) Droga do raju. Świat wewnętrzny zamachowców samobójców – Anat Berko.
  4) Szpiedzy Gideona. Tajna historia Mossadu – Gordon Thomas.
  5) Naturalnie wolno strzelać. Biografia Ulrike Meinhof. Rzecz o terrorze seksie i polityce – Przemysław Słowiński & Danuta Uhl Herkoperec.
  6) Mroczny rynek. Hakerzy i nowa mafia – Misha Glenny
  7) McMafia. Zbrodnia nie zna granic – Misha Glenny

  “Szpiegów Gideona” już nie kupicie bo to wydanie sprzed 10-15 lat, to biały kruk, nie do kupienia, nie było wznowień druku. Zostaje tylko biblioteka. Ale warto, bo to jedna z najlepszych książek o Mossadzie.

  • Polecałeś mi na z3s Ja, Terrorysta. Bardzo fajna książka i mam zamiar przeczytać resztę tego autora.

 23. Czy autor artykułu czytał te książki.

  Z tego co wiem Zacharski nigdy nie zdradził jak został zwerbowany, nie jest nawet do końca pewny czy przeszedł cały semestr szkolenia w ‘szkole szpiegów’.

  • Ależ zdradził. M.in. w szkole szpiegów (pozycja nr 1) przynaje, że nie był w Kiejkutach i mówi jak został zwerbowany i jak długo oraz gdzie był szkolony przed “misją”.

 24. Sporo ciekawych informacji można także znaleźć w “GRU” Suworowa.

 25. polecam książkę “Purpurowy kod” dr.Rafała Brzeskiego

  BTW : Jest nawet księgarnia tego typu publikacji : http://www.spybooks.pl/pl/

 26. Pozwolę sobie zacząć od:
  “Wojna moja miłość – Krystyna Skarbek – ulubiona agentka Churchilla” Masson Madeleine
  Niby autor zagraniczny, ale przecież szpieg – polski. Tłumaczone i wydane w Polsce.
  Dalej idąc pominięte:
  “Kryptonim gracz” Jerzego Pawłowskiego
  I drobniejsze
  Andrzej Zybertowicz “III RP Kulisy systemu” Aleksander Ścios „Smoleńsk. Pułapka Tajnych Służb?” Wojciech Sumliński “Teresa, Trawa, Robot. Największa operacja komunistycznych służb specjalnych”

 27. Ja ze swojej strony poleciłbym oprócz już wymienionych:
  – Wspomnienia z mej pracy w Biurze Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego w latach 1930-1945, Marian Rejewski (bardzo fajne wydanie po polsku-angielsku)
  – Enigma, Marek Grajek (kompendium wiedzy o Enigmie i historii II wojny światowej z perspektywy kryptologii, bardzo dokładnie opisane losy polskich kryptologów)
  – Dla kontrastu Rosyjskiej ruletki M. Zacharskiego polecam Białą Księgę z aktami ze śledztwa w sprawie J. Oleksego
  – Zamiast Rotmistrza M. Zacharskiego, która to jest mocno zbeletryzowana proponuję Rotmistrz Sosnowski Henryka Ćwięka

 28. Czy te książki są tak niszowe czy…. nie udalo mi się znaleść kilku w audiobooku i z resztą nawet się poddalem:( niestety w czarnodruku nie poczytam a chętnie bym posluchal….
  Sporo czasu ze znajomym na rozmowach to za malo w tym temacie niestety….
  Może przy następnej liście znajdą się adnotacje czy są w audio czy nie…

 29. Jeszcze w podstawówce czytałem książkę Czesława Kiszczaka, generała , niestety nie pamietam tytułu ale znakomicie opisywała metody naboru do komunistycznego wywiadu i metody operacyjme. Nie udało mi się nawet wygooglać tytułu , może ktoś też się natknął? Cienka książka ale pełna treści. Swietny temat, sam się borykam z problemem znalezienia dobrej książki ostatnio. teraz czytam “Z dziejów kontrwywiadu drugiej RP” praca raczej naukowa , zbiór referatów. Raczej nie ma jej co tu dodawać

 30. Niestety Ci co w tym temacie najwięcej wiedzą , są najcichsi i najmniej mówią i piszą podejrzewam.

  • Zgodzę się z Tobą w części. Tak naprawdę to mimo wydania wielu książek na ww temat, nie znamy zbyt dobrze służb “od kuchni”. Żeby je dobrze zna to trzeba by w nich pracować. A nikt kto świadomie wszedł do służby nie zdradza technik operacyjnych, nawet po odejściu ze służby.

   Niemniej jednak, dawni agenci coś tam opowiadają – i piszą książki – coś co jest mieszanką prawd, półprawd, fantazji i – być może celowych – dezinformacji. Z tego chaosu trzeba umieć coś wyłuskać.

   Trudną sztuką jest też czytać “między wierszami”, ale to cenne źródło wiedzy, tylko trzeba umieć je odczytać.

   Generalnie, pomaga myślenie nieszablonowe. Trzeba mieć odwagę iść pod prąd. Jeśli jesteś inteligentny, masz szerokie horyzonty i nie boisz się myśleć nieszablonowo, to masz szansę odkryć prawdę, jak działają służby. Tylko nie znajdziesz potwierdzenia swoich przemyśleń, domysłów i przeczuć. Trzeba mieć świadomość że zostajesz sam z tą wiedzą, nie ma z kim się tym dzielić. Bo nikt np. z naszych rodzimych służb AW/SKW/ABW nie spotka się z tobą i nie potwierdzi twoich domysłów. Na to nie licz. Zostajesz z tą wiedzą sam. Na Internet też nie licz, bo to bezkresny ocean prawd i kłamstw, ukrytych za maską (pseudo)anonimowości. Tak to działa…

 31. By Way of Deception: The Making and Unmaking of a Mossad Officer, popełniona przez pana imieniem Victor Ostrovsky. Nie wiem czy wyszła w Polsce, ale pozycja bardzo dobra.
  Niestety nie mam czasu przejrzeć komentarzy czy już ktoś podał, ale w aktualizacji nie widzę.

 32. Jeszcze dodam, że jeśli myślicie, że świat obcych służb nie przenika polskiej rzeczywistości i nie zabija, to polecam zaznajomić się ze sprawą zabójstwa Marka Karpia, byłego szefa Ośrodka Studiów Wschodnich, będącego polskim rządowym think-tankiem i białą wywiadownią. Marek Karp po odkryciu afery paliwowej w którą zamieszani byli polscy politycy i rosyjskie GRU, został zamordowany: http://www.historycy.org/index.php?showtopic=25725

  Pana Marka znał minister Bartłomiej Sienkiewicz, przyjaźnili się i pracowali razem w OSW.

  Ktoś chętny żeby poszperać w tej sprawie? Jest na forum ktoś z Podlasia?

 33. Jeszcze myślałem co Wam zarekomendować. Jeśli ktoś potrafi łączyć wiedzę o służbach z innymi dyscyplinami, np. politologią lub socjologią, to polecam “Le Monde-diplomatique”
  edycja polska http://www.monde-diplomatique.pl/ Oprócz witryny i numerów drukowanych, można zamówić płytę DVD ze 100 numerami Le Monde-diplomatique (pliki PDF o wysokiej rozdzielczości). Polecam!

 34. Jeszcze o Marku Karpiu: http://www.uop12lat.republika.pl/aktualnosci/media_o_sluzbach/media/2004/wrzesien/0923_GW.htm

  Wystarczy już chyba moich inspiracji. Pozdrawiam Niebezpiecznika i forum!

 35. Ostatnio zauważyłem, że pod tylną etykietą whisky które kupiłem znajduje się chip RFID. Czy ktoś może wie, jakie w tym przypadku jest zastosowanie tego chipa? Dodam tylko, że to jedna z najtańszych whisky z lidla [WesternGold]. Pytam bo pierwszy raz się z czymś takim spotkałem.

  • Żeby ci piknęło na bramce, jak będziesz wynosił pod pazuchą ;)

  • Kamilo: po wyjsciu ze sklepu zdejmij i naklej na jakis wozek. Beda mieli ubaw :)

 36. Cenckiewicz? no bez jaj panowie…

 37. Hm, dziwna lista, szczególnie biorąc pod uwagę pierwsze pozycje ale ok (7,9 dobre, 10 – ujdzie chociaż to powtórka z rozrywki, 12, 14 dobre chociaż brakuje trochę not edytorskich i źródłowych ale idzie ku lepszemu) :) Zabrakło Infomafii, Koch, Sperber, kawałków Mitnicka, Schweizera, Szpiedzy wśród przyjaciół. 4, 6, 8 traktuję jako żart.
  Tu jest niezła lista http://rebelya.pl/forum/watek/7204/
  Krop, West, Andrew, Kahn, Faligot, Kauffer, Kołakowski, Ćwięk, Ostrowskiego o Mossadzie, Woźny, wspomnienia Shackleya, Gehlena czy Rongego….Jest trochę ;)

 38. Chyba nie było a warto:
  Zanim złamano Enigmę… Rozszyfrowano rewolucję. Polski radiowywiad podczas wojny z bolszewicką Rosją 1918-1920, GrzegorzaNowika i wcześniejszą: Zanim złamano Enigmę tegoż.

 39. Pete Earley – Towarzysz J.

  Anna Zechenter – KGB gra w szachy

  Anna Zechenter – Kremlowskie trucizny

  Christopher Andrew – Archiwum Mitrochina

  Robert Ciupa, Monika Komaniecka – Szpiegowski arsenał bezpieki

  Felsztinski Jurij, Pribyłowski Władimir – Korporacja zabójców. Rosja, KGB i prezydent Putin

 40. Brakuje tutaj literatury faktu. Umieściłbym “Archiwum Mitrochina” dowiedzie się więcej o działaniu szpiegów niż z tych wszystkich książek razem wziętych… Oczywiście książka obejmuje niesamowity rys historyczny.

 41. Wszystko fajnie. Bardzo ciekawy watek. Przydało by się tylko żeby ktoś to wszystko posegregował, opisał(krótkie opisy nt zawartości merytorycznej) i podzielił np na książki faktu, fikcje ale “prawdopodobną” i czysta fikcje. Przydało by się też by książki z celową dezinformacją były wyłuskane.

  Niebezpiecznik był by pierwszy z tak dobrze zorganizowaną listą.

 42. Szpiegostwo sregostwo. Chcecie coś pożytecznego,choć niekoniecznie wprost związanego ze szpiegostwem ?

  Sun Tzu “Sztuka Wojny” – powinna być dość często,co prawda tylko część tych starych chińskich maksym jest o szpiegach,są i różne tłumaczenia,ale książka ŚWIETNA.

  Vladymir Volkoff “Dezinformacja Oręż Wojny” (jego książki fabularne ocierają się o wywiad i “teorie spiskowe”,a facet był dość poważnym antykomunistą bo wywodził się z “białych Rosjan”) – książka trudno dostępna,i chyba nie bez powodu.Oprócz “Propagandy” Bernaysa to powinna być BIBLIA jeśli chodzi o manipulację na dużą skalę.

  Co do szpiegostwa:
  Tania i dobra książka polecona również w “utajnionej” (no nie zlinkowanej więc nie wiem co oni sądzą o książce) części wydawnictwa ABWehry “Przegląd bezpieczeństwa wewnętrznego” za 2010 (samo pisemko też gdyby tak w całości można było poczytać a nie wybrane artykuły na ich stronce ;) – bez wizyty ABW rzecz jasna :P ):

  “Roger Faligot, Tajne służby chińskie (Od Mao do igrzysk olimpijskich)” – podczytywałem kiedyś w matrasie tą książkę,niestety nie kupiłem wtedy.Nie wiem czy są techniki operacyjne szczegółowo,ale ciekawa może być,chyba nawet ostatnio dość tanio jak na cegłę ponad 500 stron – TO NAPRAWDĘ NIE JEST REKLAMA.Jakby ktoś czytał niech sam poda opinię.Dzięks.

  Sam myślę kiedyś (może,nie jestem pewien to w końcu ponad 80/90 zł) kupić:
  “Biały wywiad,Otwarte źródła informacji – wokół teorii i praktyki”. Tyle że książka już cieńsza a bliższa stówy i nie wiem,czy jest to tak dobre jak piszą w spisie: http://cyfroteka.pl/ebooki/Bialy_wywiad_Otwarte_zrodla_informacji-wokol_teorii_i_praktyki-ebook/p0207687i020
  Jakby ktoś czytał – jak wyżej,za ocenę realną dzięks.

  Co do IPNu – zamiast zabawy w politykę i opcję polityczne z Centkiewiczem i resztą politykierskiej szajki – ciekawe nie jest bredzenie histeryków czy tam “historyków” z PiS “kto agentem” (poooolitycy.jakbym był adminem finansów publicznych to na polityków i urzędasów niezależnie -od opcji – wypróbowałbym chmod g-wx ;> heh) – CIEKAWE TO JEST TO: Instrukcje Pracy Operacyjnej Aparatu Bezpieczeństwa 1945-1989 :D
  http://ipn.gov.pl/__data/assets/pdf_file/0011/47369/1-6748.pdf

  15 nie ma,ale tyle wystarczy,moi drodzy,liczy się JAKOŚĆ nie ilość.
  Dziękuję, za uwagę,dobranoc.

 43. Wklejam listę, która przyszła na priv od anonimowego czytelnika:

  1. Świat w 2025 r. Scenariusze Narodowej Rady Wywiadu USA Warszawa 2009
  2. Michael Herman Potęga wywiadu Dom Wydawniczy Bellona, Warszawa 2002
  3. Anthony Cave Brown W służbie kłamstwa. Wojna szpiegów Wyd. Sensacje XX wieku, Warszawa 1997
  4. Daniel Pipes Potęga spisku. Wpływ paranoicznego myślenia na dzieje ludzkości Wyd. BEJ Service, Warszawa 1998
  5. Global Trends 2015: A Dialogue About the Future With Nongovernment Experts http://www.fas.org/irp/cia/product/globaltrends2015/index.html
  6. Mapping the Global Future http://www.dni.gov/nic/NIC_globaltrend2020.html
  7. Robert Whymant Szpieg Stalina. Richard Sorge i siatka szpiegowska w Tokio Wyd. Magnum, Warszawa 1997
  8. Harold P. Ford CIA and the Vietnam Policymakers: Three Episodes 1962-1968 http://www.cia.gov/csi/books/vietnam/index.html
  9. Marek Karpiński Historia szpiegostwa Wyd. Świat Książki, Warszawa 2003
  10. Janusz Piekałkiewicz Historia szpiegostwa Czytelnik, Warszawa 2003
  11. Roger Faligot, Remi Kauffer Służby specjalne. Historia wywiadu i kontrwywiadu w świecie Iskry, Warszawa 1998

 44. To akurat jest bardzo słabiutkie…
  3. Anthony Cave Brown W służbie kłamstwa. Wojna szpiegów Wyd. Sensacje XX wieku, Warszawa 1997

 45. “Bogom nocy równi” i “Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy” autorstwa Sergiusza Piaseckiego. Biografia autora: http://pl.wikipedia.org/wiki/Sergiusz_Piasecki

 46. Minęło znacznie więcej niż tydzień – może czas na kontynuację ?
  Od czasu tego artykułu już dwie pozycje wciągnąłem i chętnie zapoznam się z kolejną dawką materiałów :-)

 47. Wciągające są książki Vincenta V. Severskiego. Nielegalni, Niewierni i ostatnio wydani Nieśmiertelni. Fachowo napisane. Akcja i tempo dają popalić. Pomimo dużej objętości czyta się je jednym tchem. Trzymają w napięciu do samego końca. Polecam.

 48. Chcemy więcej… Minął miesiąc od publikacji, a kontynuacja miała być po tygodniu :(

 49. Był może artykuł o tych zagranicznych książkach? Nie mogę nigdzie znaleźć.

 50. Bardzo fajny temat potraktowany po macoszemu.
  – Przeczytajcie komentarze ludzi, zaktualizujcie listę książek.
  – Zróbcie krótkie opisy jak przy pierwszych książkach.
  – Poukładajcie trochę listę, np dwie książki Makowskiego obok siebie
  – Rozdzielcie pozycje na Polskie i zagraniczne.
  – Napiszcie od czego warto zacząć, jakie książki miedzy sobą kontrastują, jaką hierarchie wprowadzić, np
  Przeczytajcie książki Makowskiego, później przeczytajcie książki Zacharskiego, na końcu szkole szpiegów Pytlakowskiego.
  Tak jak ktoś wyżej napisał dla książki Zacharskiego rosyjska ruletka kontrastuje Biała księga. itd
  Jak już się za to zabraliście. Autor napisał temat, więc pewnie jest w kręgu jego zainteresowania, moglibyście to poprawić.

 51. Grajek M., “Nie tylko Enigma. Ryba, która przemówiła”.
  Kompletna historia złamania w czasie II wojny niemieckich szyfrów dalekopisowych, znanych pod kryptonimem “Fish”. Dużo historii i pełen opis techniki łamania szyfrów.

 52. Fajna strona. Gratuluję. Pomysł z bibliografią też super. Niestety dobór to już inna sprawa. Książki Zacharskiego tak polecane bardzo słabe. Zresztą podobnie rzecz ma się z Cenckiewiczem oraz Makowskim i Kowalskim. Więcej w nich politycznych ocen niż informacji. Zresztą zarówno Cenckiewicz jak i Kowalski nie potrafią zanalizować nawet najprostszych danych. Zacharski też ma z tym problem. Strona stylistyczna tych prac też jest nie najlepsza. Książka Minkiny bardzo dobra, temat dość szeroki lecz ciekawie opisany. Przede wszystkim uporządkowana wiedza. Dla wielu może okazać się trochę nudna ponieważ to teoria wywiadu kontrwywiadu. Nie wiem dlaczego nikt nie podał takich “klasyków jak “Gry wywiadów” Hermann czy też “Pochwały szpiega” J. Węgiełka. Proponuję też pracę “Najniebezpieczniejsza książka o biznesie jaką przeczytasz w swoim życiu” – tytuł dość dziwaczny lecz jej treść godna uwagi. Polecam. Słownik Jana Lareckiego – znakomita pozycja. Podobno ma być wznowienie (uzupełnione).
  Dajcie sobie spokój z wybitnymi pracami typu ndrzej Zybertowicz “III RP Kulisy systemu” Aleksander Ścios „Smoleńsk. Pułapka Tajnych Służb?” Wojciech Sumliński “Teresa, Trawa, Robot. Największa operacja komunistycznych służb specjalnych”. Zwłaszcza tego ostatniego. A także z słynnym raportem. Chyba, że ktoś nie ma co robić. Zresztą to jego sprawa. Jest też sporo książek dotyczących historii służb specjalnych. Zapomnieliście też o artykułach. Też można sporo ich odnaleźć w necie i nie tylko. Polecam Wam zbiory artykułów i materiałów jakie ukazały się m.in nakładem ABW, (sporo ciekawych artykułów – zresztą można by rozważyć czy nie publikować ich oczywiście z zachowaniem praw autorskich), a także Uniwersytetu Szczecińskiego (dwu tomowa publikacja dot. wywiadu). Sporo prac ukazało się w ostatnim czasie na rynku, ich wartość jest zróżnicowana, jednak ocenę pozostawiam zainteresowanym. Bez politykierstwa z chłodną oceną.

 53. A napisaliście drugą część tego artukułu, o książkach zagranicznych? Bo nie mogę znaleźć…

 54. Na pewno powinna się tu znaleźć “Bitwa o tajemnice” Władysława Kozaczuka ( pierwsze wydanie z 1967) o działaniach naszego Oddziału II Sztabu Głównego w latach 1921-1939 ;to tu po raz pierwszy ukazała sie informacja o sukcesach naszych kryptologów dzięki którym możliwe było czytanie niemieckich rozkazów wojskowych i wygraniu wojny przez aliantów ( nadmienię ,że Anglicy do dzisiaj mają z tym problem i fałszują historię)

 55. Pełen praktycznych informacji jest wywiad przeprowadzony przez Jasia Kapelę z Piotrem Niemczykiem pt. “Krótki kurs szpiegowania” ;)
  Plus Vladimir Volkoff: “Psychosocjotechnika, dezinformacja. Oręż wojny”

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: