10:46
16/2/2015

Przedwczoraj ktoś ukradł 7170 BTC z giełdy BTER (z tzw. “zimnego portfela”). Jest to równowartość ponad 6 milionów złotych. Obecnie giełda została wyłączona oraz wyznaczono nagrodę (ponad 625 000 PLN) za wskazanie złodzieja.

BTER

BTER

Póki co nie wiadomo, z jakiego ataku skorzystał włamywacz, ale wiadomo gdzie wysłał środki. Oto link do transakcji złodzieja.

Jak widać — host który jako pierwszy rozgłosił złodziejską transakcję to 46.28.204.193. Na tym IP hostowana jest strona coingavel.com. Cryptonews ustaliło, że właścicielem niniejszego adresu IP jest Sebastian Woźniak, który od lat zgłębia tematykę Bitcoinów (m.in artykuł w Hakin9) i jest założycielem Bitcurex.pl. Nie oznacza to jednak, że to twórca Bitcureksa stoi za atakiem — on po prostu hostuje węzeł sieci Bitcoina.

Jak sam Woźniak twierdzi w oświadczeniu:

Regarding the theft of the bitcoins I want to say that I’m deeply concerned about it. I’m also running an Bitcoin exchange Bitcurex.com where I’m an CEO, and I understand how this things can be anoying and damaging to bitcoin ecosystem. We will do anything to monitor any high volume of bitcoin transfer in our exchange to help catch the thief.
Bitcoin exchanges has become and easy target, running exchange is a hard work, and our main concerne is security of users funds.
Once again We hope that person behind it will be brought to justice and the stolen Bitcoins will be recovered as soon as possible.

Na pewno pomocne będzie analiza logów z relay’a Sebastiana.

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

7 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Jak widać — host który jako pierwszy rozgłosił każdą ze złodziejskich to 46.28.204.193.

  Nie każda ale pierwszą tylko.

 2. Wiemy tylko ze 48.28.204.193 zglosil jako pierwszy transakcje do blockchain.info a nie ze jako pierwszy rozglosil transakcje

 3. Jakiekolwiek ustalanie sprawcy jest wbrew idei bitcoina. Winny jest jedynie ten, kto pozwolił je sobie ukraść.

  • Od kiedy ideą bitcoina jest “każdy może go bezkarnie ukraść”?

 4. Ideą bitcoinu jest anonimowość operacji. Kradzież z wykorzystaniem protokołu niewątpliwie jest operacją. Więc zgodnie z ideą bitcoina jest anonimowa. Co innego, gdyby komuś ukradli komputer z portfelem, wtedy za szkody zapłaci ubezpieczyciel. A nie, przecież nie wykażesz straty, oops. No ale w końcu bitcoin to także anarchistyczne podejście “niech się państwo odwali”, no to i w takiej sytuacji państwo powinno się odwalić i ignorować istnienie czegoś takiego, jak wartość rynkowa BTC, ścigać jedynie za kradzież samego komputera (sprzętu). W końcu licencje na oprogramowanie możesz odzyskać.

  Nie żal mi absolutnie nikogo, kto spekuluje na BTC (bo inwestycją to nie jest). I jestem pełen podziwu dla tych, którzy nakopali sobie góry BTC, zanim rozdmuchali bańkę i teraz śpią na forsie. Zdumiewa mnie natomiast, że jakoś mało kto z bitcoinowców się przejmuje znikaniem BTC w czasie (zniszczone czy zagubione portfele) czy olbrzymimi już teraz ilościami danych – z rok temu próbowałem zsynchronizować sobie BTC i chyba po 2 dniach dałem sobie spokój. Gdyby BTC jakimś cudem stał się powszechnym środkiem płatniczym, to zaraz powstanie monopol czy inny X-opol typu google+yahoo+microsoft+amazon+facebook+biedronka, w którym ludzie będą trzymać portfele, bo na własnych komputerach będzie to niemożliwe. A stąd już szybka droga do forknięcia łańcucha (bo nagle jeden z gigantów postanowi anulować jakiegoś frauda) i powrotu do walut narodowych, tym razem w wersji korporacyjnej. To z dwojga złego wolę już być pod nieudolną kontrolą państwa.

  • O, to jest ciekawy wpis.
   Myślę, że ta waluta ma duży potencjał w niepewnych czasach, kiedy to waluta państwowa może być jeszcze bardziej niepewna (np. inflacja).

 5. Ideą bitcoina jest anonimowość stron biorących udział w transakcji.
  Winny nie jest ten kto dał sobie ukraść, winny jest złodziej. Ale problem jest po stronie tego, kto stracił pieniądze, i nikogo innego, taka jest idea bitcoina.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: