12:08
17/4/2014

ABW opublikowała raport ze swojej działalności za rok 2013. Dowiemy się z niego m.in. o tym w jakich obszarach działa ABW, kto może wstąpić w jej szeregi, na co agencja wydaje przyznany jej budżet, z kim współpracuje i w jakich projektach bierze udział oraz czym jest CAT i …ROTOR, projekt, który opisywaliśmy kilka miesięcy temu.

abw-raport-2013

Poniżej kilka cytatów z raportu:

Zespół CERT.GOV.PL zarejestrował 9033 zgłoszenia ataków i zagrożeń na systemy teleinformatyczne administracji publicznej, z których 5676 zostało zakwalifikowanych jako faktyczne incydenty. Różnica pomiędzy liczbą zarejestrowanych zgłoszeń a liczbą faktycznych incydentów wynika z tego, że część z nich to tzw. false-positives, czyli przypadki błędnej interpretacji przez zgłaszającego legalnego ruchu sieciowego lub wielokrotne zgłoszenia dotyczące tych samych incydentów.

W 2013 r., w ramach prac z zakresu bezpieczeństwa teleinformatycznego finansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, ABW uczestniczyła w projekcie pod nazwą „ROTOR”. Jego celem była budowa systemu organizacyjnego mającego na celu zagwarantowanie najwyższego poziomu ochrony kryptograficznej krajowych informacji niejawnych.

W celu modernizacji systemów teleinformatycznych związanych z konstrukcją urządzeń do ochrony informacji niejawnych w ABW opracowano autorskie rozwiązania w postaci demodulatorów i dekoderów służących do nasłuchu określonych typów transmisji radiowych.

W 2013 r. Wydatki ABW zamknęły się kwotą 502,7 mln zł. Kontrola przeprowadzona przez NIK potwierdziła prawidłową realizację budżetu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w 2013 r. oraz przestrzeganie zasad gospodarności, oszczędności i celowości wydatków. [Atakowano nas główniez adresów IP należących do] USA, Chin, Francji oraz Wielkiej Brytanii.

W ramach prowadzonych testów bezpieczeństwa przebadano 45 witryn internetowych należących do administracji państwowej. Stwierdzono ogółem 755 błędów, w tym: 244 o bardzo wysokim poziomie zagrożenia, 33 o wysokim, 340 o niskim oraz 138 oznaczonych jako informacyjne. Zespół CERT.GOV.PL przeprowadzał również testy penetracyjne w trzech instytucjach administracji państwowej: Naczelnym Sądzie Administracyjnym, Ośrodku Studiów Wschodnich oraz Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim.

Kontrwywiad ABW potwierdził, że główne kierunki zainteresowań obcych służb specjalnych w Polsce, w tym zwłaszcza rosyjskich, nie uległy zasadniczym zmianom w stosunku do lat poprzednich. Nadal priorytetem pozostawały zagadnienia dotyczące polityki energetycznej naszego kraju, w tym zakres dywersyfikacji źródeł energii do Polski, perspektyw rozwoju sektora jądrowego czy plany eksploatacji złóż gazu łupkowego. Służby wywiadowcze obcych państw zabiegały również o uzyskanie informacji dotyczących polityki zagranicznej władz RP w kontekście naszego członkostwa w strukturach europejskich i NATO, a także kreowania polityki wschodniej, w tym programu „Partnerstwo Wschodnie”.

Potwierdzono przy tym, że obce służby specjalne działające na terytorium naszego kraju:
• prowadzą aktywne działania zmierzające do pozyskania informacji z zakresu wywiadu gospodarczego, politycznego i naukowo-technicznego,
• starają się docierać do osób dysponujących wiedzą istotną z punktu widzenia interesów i bezpieczeństwa Polski,
• wykorzystują w swoich przedsięwzięciach nowoczesne rozwiązania techniczne i teleinformatyczne, szczególnie te służące do pozyskiwania informacji oraz prowadzenia łączności wywiadowczej,
• wspierają działania o charakterze lobbingowym na rzecz rodzimych firm funkcjonujących na polskim rynku,
• inspirują do działań zgodnych z interesami swoich państw.

Kontrwywiad ABW wdrożył w ubiegłym roku wobec rosyjskiego oficera Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR) procedurę uznania go za persona non grata i wpisania na listę osób niepożądanych w Polsce, co było skutkiem prowadzenia przez niego agresywnych działań wywiadowczych zagrażających bezpieczeństwu RP. W okresie poprzedzającym Zapad 2013 strona rosyjska podejmowała działania na rzecz zapewnienia sobie korzystnego odbioru manewrów przez opinię publiczną państw Zachodu.

W 2013 r. ABW wydała łącznie 8663 poświadczeń bezpieczeństwa, z czego 308 osobom zatrudnionym w kancelariach: Prezesa Rady Ministrów, Sejmu, Senatu oraz Prezydenta RP. Odmówiła 11 osobom i cofnęła poświadcznia 15 osobom.

Służbę w ABW może pełnić obywatel polski, który wykazuje nieskazitelną postawę moralną i patriotyczną, korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej średnie wykształcenie i określone kwalifikacje zawodowe oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować.

Zagrożenie terrorystyczne na terytorium RP nie zwiększyło się w stosunku do roku poprzedniego i utrzymywało się na niskim poziomie. W 2013 r. prowadzono ogółem 7 spraw dotyczących przestępstw o charakterze terrorystycznym.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

19 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Największy absurd to przykładanie wagi uczciwości, szczerości i jawności do raportu agencji mającej u korzeni zasadę tajności. Instytucje oraz pracujące dla nich osoby są moralnie wypaczeni w kierunku elitarności i władzy, a ich wartością nadrzędną jest wykorzystanie innych do swoich celów. I temu służy również ten raport – jego celem jest stworzenie wrażenia, że agencja jest jak mały szczeniaczek, taka słodka, urocza i w ogóle do rany przyłóż, co złego to nie my. Motto – żeby nadal rządzić krajem.

  • Jest to służba kontrwywiadu, a nie wywiadu.

 2. proszę o opinię; ilu informatyków o “nieskazitelnej postawie moralnej” znasz ? i proszę o wyjaśnienie czy to coś jak “wielka stopa” na Syberii , wszyscy słyszeli że coś takiego istnieje, ale nikt nie widział :) ?

  • wlasnie upomniał mnie kolega ( nie można wiedzieć wszystkiego … ) że można mieć; certyfikat etycznego hakera, nie możemy dojść do zgody, która kuria wydaje takie coś i czy wymagana jest spowiedz … prosze o info …

 3. Ale że nie mamy atomu gotowego do użycia, to jest skandal. W dzisiejszych czasach tylko atom jest gwarantem suwerenności

  • Chyba nie wierzysz ze zyjesz w suwerennym kraju, w ktorym prawa ratyfikowane w Brukseli sa nadrzędne nad prawami uchwalanymi w Warszawie

  • A kto ci powiedzial ze Polska nie ma glowic z bronia jadrową? :) A ktos ci powiedzial ze pod Moskwa nie ma paru polskich “niespodzianek” ? :) No wlasnie tak myslalem :)

 4. W 2013 r. Wydatki ABW zamknęły się kwotą 502,7 mln zł

  Tak mało ? :D mogli wydać jeszcze 1,7 mln żeby liczy ładnie wyglądały

 5. Przyjaciele ABW, Tuska i Radzia Applebaum:
  http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20120000253
  http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20120000254

  • A przeczytałeś to chociaż, czy wkleiłeś link bo było napisane UMOWA, IZRAEL, TAJEMNICA ?

 6. W tym PDFie na pewno ukryty jest wirus/trojan z projektu ROTOR (w modernizację systemów OIN nie wierzę) :)

 7. Służbę w ABW może pełnić obywatel polski, który wykazuje nieskazitelną postawę moralną i patriotyczną…..

  A jaka jest definicja patriotyzmu abw pod zniewoleniem usa/europejskim.

  • Najwidoczniej mają ONI swoją “wewnętrzną” definicję przytoczonych tu pojęć :D
   Czytając “między wierszami” chodzi tu zapewne o uniwersalną zasadę “ręka rękę myje”.
   Trzeba być totalnym idiotą żeby wierzyć w takie frazesy typu “uczciwość” biorąc pod uwagę fakt ,że mamy do czynienia z ludźmi ,którzy z założenia często i gęsto muszą uciekać się do prowadzenia działań operacyjnych metodami mającymi mało wspólnego z wyżej wymienioną uczciwością , często też jak widać Ci ludzie kręcą mniejsze bądź większe “wałki” na boku :D
   Zastanawiam się tylko co polakom można jeszcze “ukraść” ???
   Na terenie tego kraju “polskie” zostały JESZCZE tylko lasy , jakieś krzaczory lub chaszcze :D … reszta została już dawno sprzedana lub rozkradziona przez urzędasów :D (brak przemysłu , jakiejkolwiek większej produkcji , innowacyjność praktycznie równa “0”). Co obce wywiady mogłyby nam wykraść ??? :)
   Więc tak naprawdę nie mam zielonego pojęcia po jakiego grzyba w ogóle takie służby są utrzymywane … chyba tylko po to aby ochraniać prywatne interesy aktualnie rządzących.

 8. Kinomaniakiem kierował szef wydziału Olsztyńskiego CBŚ o nieskazitelnej opinii, moralności oraz predyspozycjom psychicznym i fizycznym wymaganych na to stanowisko…

 9. @Au
  Negujesz fakt że terroryści z państwa Izrael to kumple Bastarda, Tuska i ABW czy o co chodzi?

  Tu masz więcej na temat umowy z terrorystycznym państwem Izrael podpisanej w lutym 2011:
  cz.1 – http://rafzen.wordpress.com/2012/10/17/umowa-z-izraelem-o-ludobojstwie-polakow-czesc-i
  cz.2 – https://rafzen.wordpress.com/2012/10/23/umowa-z-izraelem-o-ludobojstwie-polakow-czesc-ii/
  cz.3 – http://rafzen.wordpress.com/2012/10/28/umowa-z-izraelem-o-ludobojstwie-polakow-czesc-iii/

 10. A jak ja sie staralem to dostalem odpowiedz ze takiego dewianta, cpuna i psychola nie potrzebuja i w zadnym wypadku nie zamierzaja specjalnie dla mnie tworzyc odzielnego pionu ;o wtf

 11. Nawiązując do wypowiedzi Piotr (2014.04.17 14:24) i „nieskazitelnej postawie moralnej” – zastanawia mnie to pojęcie w tym kontekście. Pomijam przemyślenie co dla jednego jest moralne to dla drugiego może nie być. Moja pierwsza myśl z tym związana a dotycząca ABW czy SKW nawiązywała, że dobro ratowane musi mieć zawsze większą wartość od dobra poświęconego. Niektóre metody stosowane przez służby będą postrzegane jako nie moralne czyli względem dobra o mniejszej wartości, ale podyktowane jest to jakiemuś ważnemu celowi, który ma zadanie ochronę dobra o znacznie większej wartości. Czy wtedy takie zachowanie staje się moralne?

  Również „uczciwość” ? o której wspomniał Zdzisiek (2014.04.18 19:51) . Nie zdarzyło Wam się nie raz skłamać w słusznej sprawie?, nie żeby mieć z tego jakieś korzyści, tylko wobec kogoś. Pierwszy lepszy przykład, lekarz okłamuje i podchodzi dziewczynę która coś zażyła i próbowała popełnić samobójstwo. Stosuje różne sztuczki, na końcu łącznie z podniesieniem głosu czy po prostu daniem jej liścia w twarz oraz jej najbliższej przyjaciółce która nie chciała nic powiedzieć ani pomóc. Osiągnął cel, dowiedział się co zażyła przez co mógł podać jakieś antidotum. Uratował jej życie, czyli dobro o najwyższej wartości, ale czy to było moralne i uczciwe wobec niej patrząc na środki jakie musiał użyć?

  PS: pomijam oczywiście wszelkie sprawy związane z jakimś umowami, korupcją, ręką która drugą myje, ue, nato , kgb , usb i happy tree friends, nie o tym chciałbym podyskutować.

  • Raczej chodzi o to czy to Ich nie kłamiesz ;)

 12. Zawsze mnie interesowało jak nasze służby wykorzystują open-source i czy w ogóle. Amerykańskie NSA wykorzystuje Openstacka pewnie do big data.
  http://www.youtube.com/watch?v=NgahKksMZis
  A co nasze służby wykorzystują ? Przewertowałem masę bip-ów, ale nic fajnego nie znalazłem.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: