18:27
15/11/2014

* Adminujesz forum MyBB? Przeczytaj

Wczoraj informowaliśmy o kilku podatnościach, które w kodzie forum zostały znalezione przez naszego rodaka, Smasha_ — okazuje się jednak, że w tym samym czasie ktoś włamał się na konto GitHuba jednego z developerów MyBB, dzięki czemu udało mu się zmodyfikować projekt tak, że został do niego wstrzyknięty złośliwy kod (wykonujący kopię bazy danych forum).

Jeśli od wczoraj (14.11 od godz. 23:00) do dziś (15.11 do 16:30) logowaliście się do panelu administracyjnego swojego forum, to najprawdopodobniej zostaliście zaatakowani (uruchomiliście kod JavaScript odpowiedzialny za kradzież bazy danych) — aby się upewnić ponad wszelką wątpliwość, sprawdźcie logi backupowe (Tools & Maintenance -> Database Backups) — backup wykonany w czasie wskazanym powyżej oznacza udany atak.

W przypadku udanego ataku należy powiadomić swoich użytkowników aby zmienili hasła. Ty też zmień hasło do forum i wyczyść ciasteczka.

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

9 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. No jasne. Podstawowy błąd usability.
  Kto robi sprawdzanie update’ów na zdalnym serwerze po stronie klienta i to w wersji pozwalającej wstawić tam xss’a? Takie rzeczy robi się via XML i to ze sprawdzeniem zarówno sumy kontrolnej, jak i czy numer wersji na pewno ma postać X.Y.Z. Nie mówiąc o tym, że po stronie serwera.

  • @Lukasz032

   Tyle tylko, że sprawdzanie aktualizacji jest robione po stronie serwera i via XML, a do tego MyBB ma funkcje do weryfikacji sum kontrolnych plików (tylko post factum i nie ma żadnej obsługi błędów poza przekazaniem informacji do admina, ale zawsze coś). Z Twoich świetnych porad, tylko ta dotycząca weryfikacji postaci numeru wersji cokolwiek wprowadza do tematu. Ale nie oszukujmy się — podmiana numeru wersji nie jest standardowym wektorem ataku i nie jest omawiana w ramach ITsec 101.

   Nie określiłbym błędu programistów MyBB słowem „podstawowy” (nie jest to również błąd usability, ale to tak na marginesie). Skrypt PHP wykonywany w ramach konstrukcji panelu administracyjnego (czyli z założenia strony o ograniczonym dostępie) pobiera plik z oficjalnej strony internetowej programu (z założenia w pełni kontrolowanej przez zaufane osoby) i wyświetla informacje w nim zawarte. Można się czepiać, że komunikacja nie odbywa się bezpiecznym kanałem a odebrane dane nie są sprawdzane pod kątem potencjalnie szkodliwych fragmentów, ale to jest byle silnik forum dyskusyjnego a nie panel kontrolny rakiet z ładunkiem nuklearnym. Wszystkie PODSTAWOWE zabezpieczenia zostały zaimplementowane.

   Tylko, jak widać, podstawowe zabezpieczenia to czasem za mało i dla dobra użytkowników warto wzbić się na wyżyny paranoi i weryfikować poprawność danych wysyłanych przez samego siebie.

  • Akurat często piszę webaplikacje, więc wiem, o czym mówię. Weryfikacja danych wysyłanych przez “samego siebie” to w tym przypadku (sprawdzanie aktualizacji, klucza produktu, a już absolutnie przy autoupdate) nawet konieczność. Załóżmy, że byłaby to aplikacja komercyjna aktywowana internetowo. Cracker podstawiając w dns-ie własny serwer za serwer aktywacji może – przy tak zbudowanym “algorytmie” walidacji tego co program dostaje – w prosty sposób ominąć aktywację i okresowe sprawdzanie licencji i zrobić po prostu nulleda. To samo z autoupdate – przejmując kontrolę nad tym, co w dns-ie serwera jest serwerem producenta i mając całkowity brak sprawdzania sumy kontrolnej wersji aktualizacji, albo algorytm jawny (np. crc32 bez ziarna), potencjalny włamywacz może podsunąć do zainstalowania aktualkę będącą po prostu trojanem.

 2. No dobra, ale gdzie znajduje się złośliwy kod?

 3. Czy to tyczy się wszystkich wersji MyBB czy tylko 1.8.x? Wciąż z pewnych powodów używam MyBB 1.6.15 i w kopiach bazy danych nie mam kopi z podanego wyżej okresu.

  PS. mybboard.pl nie działa.

  • “Z pewnych powodów”. Ta. Możliwość usunięcia hashowania bez przekopywania tysiąca linijek kodu.

  • Wszystkich.

  • @dsadsadas
   może się nie znam, ale w takim wypadku chyba łatwiej zapisać hasło przed hashowaniem?

  • @kamil – można sobie wysłać login i hasło na mail przy logowaniu się użytkowników. Nawet było kilka takich przypadków.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: