18:58
9/8/2015

* Atak na x86: “memory sinkhole”

Funkcja SMM wprowadzona w 1997 roku do chipów x86 może zostać wykorzystana do instalacji rootkita (albo uszkodzenia systemu). Opis błędu i ataku dotyczy procesorów Intela, ale — według badaczy — w teorii AMD także mają ten problem.

Jeśli pomyśleliście, że pomóc może mechanizm SecureBoot, to niestety jesteście w błędzie — on też polega na SMM. Krótko mówiąc, “wyleczenie” komputera jest możliwe poprzez wyczyszczenie firmware’u z chipa.

Na koniec uspokajamy — aby przeprowadzić udany atak, włamywacz musi dysponować uprawnieniami na poziomie systemu, co znacznie ogranicza ryzyko. Intel już szykuje łatki dla starszych procesorów, a póki co przed niniejszym atakiem zabezpieczone są procesory Sandy Bridge.

PS. W tym temacie warto też przeczytać ten wpis.

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

8 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. “aby przeprowadzić udany atak, włamywacz musi dysponować uprawnieniami na poziomie systemu”

  Wystarczy uruchomić CMD na ekranie logowania?

  • Przeczytałbyś prezentację, to byś wiedział, że chodzi o ring 0…

 2. inne produkcje tego samego goscia to _nigdy nie opublikowany_ cantor.dust oraz implementacja obskurujacego kompilatora uzywajacy tylko MOVow

  Autor exploita pracuje dla Battelle Memorial (polecam zajrzec na ich strone, firma prosto z X-files, rekonstrukcja twarzy z DNA, drony, zywnosc genetycznie modyfikowana)
  Battelle Memorial jest przykrywka CIA (mozna sobie wygoglac), to taka niewinna firemka R&D o statusie non profit ktorej jedynym klientem jest DoD ….
  Exploit dziala tylko na procesorach starszych niz 10 lat, wiec operacyjnie nie jest juz przydatny dla CIA

  innymi slowy jest to jeden z koderow klepiacych stuxnety, trojany w firmwerze HDD i temu podobne scierwo

  • “Exploit dziala tylko na procesorach starszych niz 10 lat, wiec operacyjnie nie jest juz przydatny dla CIA” czyli że nie będą go używać.A na te nowsze procesory są nowsze eksploity o których napiszą w 2025 r.Czyli dla paranoików bezpieczeństwa najbardziej by sie opłacało wrócić do procesorów z okresu do 2005r.Jakieś Pentium D albo AMD X2.

  • @Barbiken krótko i zwięźle: spierdalaj.

 3. “a póki co przed niniejszym atakiem zabezpieczone są procesory Sandy Bridge.”
  Pewnie ci co mają Sandy Bridge i nowsze to dopiero w 2025 sie dowiedzą jakie tam były eksploity.Sam mam Sandy Bridge więc jeszcze pewnie z 10 lat będe musiał czekać żeby sie dowiedzieć co tam w tych cpu siedzi.

 4. A co z Haswellem?

 5. Ta pewnie piszą sterownik który jest ładowany przez loader po tym mogą korzystać z dziórki zamontowanej w procach ja dalej używam Pentium 4 ciekawe jak to uruchmić

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: