22:14
22/12/2010

Awaria Skype’a

Dziesiątki czytelników od paru godzin podsyłają nam informacje o problemach z korzystaniem ze Skype’a i treść feralnego komunikatu “Połączenie P2P nieudane“. Poniżej wyjaśniamy co się stało.

Skype padł

Awaria Skype: Połączenie P2P nieudane

Skype: Połączenie P2P nieudane


Na oficjalnym blogu Skype’a można przeczytać, że awarii uległy tzw. supernode’y, czyli hosty odpowiedzialne w skype’owej sieci P2P m.in. za logowanie użytkowników do sieci. Bez supernode’ów nie ma Skype’a, a dziś niestety, supernode’y zaczęły znikać z bliżej niesprecyzowanych powodów:

Under normal circumstances, there are a large number of supernodes available. Unfortunately, today, many of them were taken offline by a problem affecting some versions of Skype.

Czyżby bug w kliencie Skype’a? A może brak kompatybilności z jakimiś niedawno aplikowanymi systemowymi poprawkami? Mniejsza o to, Skype już pracuje nad uruchomieniem “mega-supernode’ów” — cokolwiek ma to oznaczać, ma ponoć postawić Skype’a na nogi. Najwyraźniej sieci P2P nie są tak wytrzymałe na awarie, jak niektórzy do tej pory sądzili…

[poll id=”15″]

To nie DDoS (po raz drugi)

Warto przypomnieć, że z podobnymi problemami sieć P2P Skype’a zmagała się w roku 2007. Wtedy firma stanowczo zaprzeczała, że powodem 2 dniowej niedostępności sieci były ataki DDoS. Oficjalny powód jaki podano, to usterka supernode’ów spowodowana masowym restartem ogromnej liczby Windowsów po Patch Tuesday :-)


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

46 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Heh, już od 16:00 to naprawiają i nic xd

 2. Co ciekawe, ok. 17 kumpel nie mógł się zalogować, a moja sesja nadal działała, później gdy przepinałem łącze to skype zerwał sesje i nie umiał jej już od nowa postawić. W ankiecie Ci którzy zagłosowali na ‘Działa’ pewnie włączyli skype przez awarią.

 3. Mi w ciagu ostatnich ~10 minut dwa razy nawiązał połączenie, ale po chwili ponownie zerwał :/

 4. Znow maja atak DDOS i rżną głupa a ja nie mogę się z klientami porozumieć.

  I bez supernode nie mogą się zalogować, yhym ta. Na bank mają serwery główne zarządzające logowaniem itp.

 5. Też nie działa. Eh te komputery, ciągle się psują :P
  Wczoraj Orange, dzisiaj Skype, gg codziennie… świat się kończy.

 6. Mi się przed chwilą zalogował, po chwili znów padł. Swoją drogą Skype zalicza i tak zdecydowanie mniej wpadek od padu-padu (ktoś tego jeszcze używa ?)

 7. Ostatnio tylko awarie i upadki ciekawe czy Facebook przeżyje święta bez awarii? ;)

 8. Akurat jak ustawiłem mikrofon żeby wreszcie działał to musiał się wysypać Skype. No po prostu genialnie. Końcówka tego roku to niekończące się pasmo awarii i upadków jak już ktoś wyżej zauważył. Oby Niebezpiecznik się utrzymał.

 9. to jak to robią w google że nigdy nie mają awarii :-)

 10. Skype ogólnie tak działa, że raz tak raz nie wiadomości przychodzą po pewnym czasie chociaż wysłane były dużo wcześniej. Powinni coś z tym zrobić.

 11. @Tomek, jak twierdzi przeciętny użytkownik: przecież google to internet.

 12. igH: “Najwyraźniej sieci P2P nie są tak wytrzymałe na awarie, jak niektórzy do tej pory sądzili…”

  Bzudura.
  Skype to częściowo scentralizowane p2p, dlatego może padać. Tak samo dało się wyłączyć Napstera, bo miał serwery indeksujące, padły serwery -> padła sieć.
  Gnutelli, czy BitTorrenta na DHT (bez trackerów) nie da się zabić i nie może od tak paść z powodu kilku węzłów ;-)

 13. A może to ma coś wspólnego z niedawnym ujawnieniem algorytmu skajpowego?

 14. Dzisiaj będąc w sklepie komputerowym słyszałęm rozmowę serwisanta z klientem. Widocznie chopdziło o tą awarie bo tłumaczył mu, że awaria wynika z tego, że ma zainstalowane gg 10 oraz skype i oba programy próbują dostać się do kamerki i dlatego ne działa. Zasugerował odinstalowanie gg10 i zainstalowanie starszego. Bo zużywa za dużó zasobów.
  Wyfaje mi się, że gg10 i skype to dość częsta kombinacja i dlacezgo u innych działa a u tego klienta nie chciało.

  Pozdrawiam

 15. to moja wina, chyba.

  wczoraj dzwonil do mojej firmy klient z ryjem ze mu nasz VoIP nie dziala, powiedzialem mu “panie, zainstaluj sobie pan skype ono dziala”

  i oto efekty mojej wypowiedzi…

  Przepraszam ;’d

 16. A mi działa cały dzień Skype.

 17. @Rafał “Skype ogólnie tak działa, że raz tak raz nie wiadomości przychodzą po pewnym czasie chociaż wysłane były dużo wcześniej. Powinni coś z tym zrobić.”
  Wiadomości dochodzą wtedy, gdy jest możliwość przekazania jej innym członkom konwersacji. Przynajmniej dwie osoby muszą być online. Jeżeli jest to konferencja składająca się z wielu osób, to klienty, którym udało się odebrać wiadomości od nadawcy, rozpowszechniają je do dalszych adresatów.

 18. Skype już się łączy. Ale po jakimś czasie gubi połączenie. Po zalogowaniu komunikat “34,000” dostępnych osób.
  Minęły 2 minuty i już 350,000 :)
  Po kolejnych rozłączyło.

  Wydajność systemu logowania mają niezła zważając, że non stop wszystkie aktywne klienty próbują się połączyć. 150,000 sesji na minutę do pozazdroszczenia :)

 19. Windows Live Messenger działa.

 20. @Rafał
  Nie “dochodzą z opóźnieniem” tylko wiadomości w Skype działają inaczej niż w takim na przykład GG. Wiadomości dochodzą tylko jak obaj użytkownicy są online. A to dlatego, że Skype jest P2P i nie ma scentralizowanego serwera, na którym mogłyby te wiadomości być przechowywane (jak np. w GG albo Yahoo Messenger).

 21. Odstawiałam cudawianki ze zmienianiem portów, zanim wpisałam w google “skype awaria”. No bo kto by pomyślał, że to możliwe. A teraz działa na każdym porcie jaki mu wpiszę. Już chyba jest dobrze. Zalogowanych prawie 4 000 000

 22. Działa już od jakiejś godziny :D wiec naprawione :)

 23. Skype pojawia sie i znika i znika, ze zacytuje jedna stara piosenke Beaty Kozidrak :)

 24. Dziś (tj. czwartek) Skype na chwilę się załączyło, około godziny siódmej, aby po dziesięciu minutach znów paść. W tym momencie (8:23) Skype działa od pięciu minut. Zobaczymy, czy tak już zostanie.

 25. @CoYoT
  To jak to się dzieje, że zarówno na komputerze w domu i w pracy mam to samo archiwum rozmów prowadzonych z różnych komputerów, miejsc i przez łącza różnych ISP? Co więcej, czasem po włączeniu Skype w pracy dostaję wiadomości, które dostałem już wcześniej w domu, nawet pomimo tego, że aktualnie moi rozmówcy są offline. Gdzieś jednak Skype przechowuje te wiadomości.

 26. Skype już działa. Wszystkie nformacje na temat postępów w usuwaniu awarii Skype publikował na Twitterze. https://twitter.com/skype#

 27. […] się więc stało? Awarii uległy “supernode’y”, czyli jak tłumaczy specjalista od bezpieczeństwa w sieci Piotrek Konieczny na Niebezpiecznik.pl – hosty odpowiedzialne w skype’owej sieci P2P m.in. za logowanie użytkowników do […]

 28. U mnie w tej chwili zalogowanie się doi sieci nie jest możliwe. Komunikat “Połączenie P2P nieudane”. Koledzy z pracy mają to samo.

 29. Potwierdzam u mnie znów nie działa. W nocy było ok.

 30. U mnie nie było tego komunikatu. Zalogowałam się ale nie mogę się “udostępnić” – czyli nie działa ;]

  Ja wam mówię, koniec świata w 2012 to nie żadne wybuchy wulkanów, tsunami i inne trzęsienia ziemi. Ktoś raz a porządnie “urwie od internetu” i się skończy ;-P

 31. nie działa mi skype ciągle brak kowersacjiproszę o pomoc

 32. Skype chyba już opanowany. Rano działał, jednak nie udało się połączyć z serwisem testowym Skype (AudioTest, czy coś). Teraz się to udało, podobnie jak rozmowy ze znajomymi. Mam nadzieję, że padów już nie będzie :)

 33. @Custom
  No nie wiem, ja się nadal nie mogę połączyć. Za to kolega z Rumunii już tak.

  @bozenadagmara
  Proszę przeczytać artykuł chociaż, to się Pani dowie, że wszyscy tu mają ten problem.

 34. @CoYoT, bo Rumunia jest lepsza w dziedzinie IT niż Polska :P

 35. Zapowiada się na to że z problemem się uporali. Teraz zostało czekać aż zalogujemy się wszyscy :)
  http://twitter.com/Skype

 36. właśnie mnie połączyło i rozłączyło, po chwili znowu połączyło i potem jak już rozłączyło tak się nie chce podłączyć… czyli dupa ;<

 37. @Tomek: widziałem raz, jak gtalk nie działał. przez ok. minutę. (i wiem, że to nie tylko u mnie padł :P)
  może lepiej działa, bo sami używają swoich produktów, więc od razu zauważą, jeśli coś nie działa, a specjalistów to mają od cholery, więc szybko naprawiają :P

 38. Już można się dodzwonić na echo. Co ciekawe nie wszyscy mogą się połączyć jeszcze.

 39. A u mnie własnie zaczęła się powtórka dnia wczorajszego.

 40. KIedy zacznie działać skype bo już od 2 dwóch nie mam jeśli nie potraficie tego naprawic to powiadomcie to zpiszę kontakty i załoze nowy skyp

 41. Potwierdzam, wczoraj padło, ale dzisiaj już działa :)

  Jak dobrze że ja i mój kolega mieliśmy jabbera :D

 42. Domyślam się, ze @bozenadagmara to prowokacja, Si?

 43. @Rocik, a znasz jakąś panią Bożenkę, która czyta niebezpiecznik? :P

 44. A jeśli powiem, że znam? ;)

 45. bozenadagmara: zeby skype dzialalo musisz skorzystac z formularza ponizej i wyslac sms na nr-75973 z twoim loginem! Tylko nie podawaj hasla bo ci zmienia na inne

 46. U mnie na przemian działa i nie. Rano padł, już wstał – życzenia można było złożyć ;)

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: