8:37
11/4/2016

W sobotę doszło do ciekawego włamania Brazyli. Dwójka złodziejów obwinęła się folią aluminiową od stóp do głów a następnie wpełzła (sic!) o poranku do banku.

Jeden z włamywaczy pełzający po podłodze banku

Jeden z włamywaczy pełzający po podłodze banku

Znamy już przypadki kradzieży pieniędzy z wykorzystaniem odkurzacza, ale sposób “na aluminium” widzimy pierwszy raz. Wedle policji, celem rabusiów było stanie się niewidzialnym dla czujników systemu alarmowego, reagujących na podczerwień (ciepło). Ich plan się powiódł. Alarm nie zareagował. Ale zareagowała kamera monitoringu, która nagrała pełzających, aluminiowych rabusiów:

Włamywacz w folii aluminiowej

Włamywacz w folii aluminiowej, niewidoczny dla czujek systemu alarmowego, ale nie dla kamer monitoringu

Pechowo dla włamywaczy, obraz z kamery był na bieżąco przeglądany przez pracowników w centrali banku Banco de Brasil, którzy poinformowali policję. Niestety, zanim uzbrojone oddziały brazylijskiej policji dotarły na miejsce, ameliniowym rabusiom udało się uciec. Do bankowego sejfu nie zdążyli się dostać, a placówkę opuszczali w pośpiechu — przed sejfem pozostawili paliniki acetylenowe. Folii aluminiowej policji nie udało się odnaleźć.

Służby odnotowały jednak pewien sukces. Kiedy po przybyciu rozpoczęto przeszukiwanie okolicy, w krzakach zauważono ukrywającego się człowieka, który był już wcześniej notowany. Jegomość został zatrzymany — funkcjonariusze podejrzewają, że pomagał rabusiom, wypatrując nadjeżdżającej policji.

Ciekawe, czy uciekający brazylijscy rabusie wyposażyli się w te, opisywane przez nas kilka lat temu, okulary służące do oszukiwania kamer CCTV, po których zapewne będą teraz tropieni. Na marginesie, techniki “maskowania” się przed miejskim monitoringiem opracowanych w celu “bezpiecznego protestowania” na ulicach miast lub po to aby obejść wprowadzany w niektórych miastach zakaz zakrywania twarzy, jest więcej. W kontekście tej historii warto także przypomnieć wpadki systemów monitoringu rozpoznających twarze. Większość z nich można obejść na kilka sposobów, a niektóre z kamer w ogóle nie rozpoznają osób czarnoskórych. Uciekającym Brazylijczykom radzimy więc tymczasowo zamienić folię aluminiową na pastę do butów.

P.S. 20 lat temu czytaliśmy o podobnym numerze w jednej z książek Krzysztofa Petka. System alarmowy reagujący na podczerwień został oszukany przez rabusia ubranego w piankę do nurkowania. Ponieważ pianki są malowane w różne wzorki, może kolejni rabusie wpełzną do banku w piance o teksturze podobnej do bankowych płytek podłogowych?


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

57 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Jeśli coś jest głupie ale działa to nie jest głupie ;-)

  • Jest dalej głupie, tylko, że działa.

  • @Kazek: a jutro to dziś, tyle, że wczoraj.

 2. Na szczęście są jeszcze czujki ultradźwiękowe i mikrofalowe.

  • Banku nie było stać na czujki tego typu :) jest alarm jest :) jaka u nas jest monitoring jest firma kasę skasowała ale że o zmierzchu baboki latają i nic nie rozpoznasz mniejsza o to.

 3. To je amelinium, tego nie wykryjesz!

 4. Kiedyś był przypadek oszukania czujki poprzez zasłonięcie się dużą szybą trzymaną w ręku na przyssawce.

 5. Wiem że to wymaga ryzykownego przygotowania akcji. Ale wystarczy za dnia taką czujkę spryskać iałym spreyem, aby później w nocy chodzić niewykrytym ;)

  • Chyba, że czujnik jest wyposażony w funkcję antymaskingu, wtedy system alarmowy wie, że ktoś “zasłonił” czujnik. A większość obiektów typu banki mają takie czujniki.

 6. mogli się obwiesić diodami, co na ekranie monitoringu wyglądało by mniej więcej tak: “buzię widzę w tym foliu”…. bo chłopaki świeciliby się jak słońce w południe :D

 7. “w Brazyliii”

  • @Tomasz
   Może nie od razu “w Brazyliii”, ale “w Brazylii” jak najbardziej.

  • poprawnie sie mówi “na Brazylii” tak samo jak “na Ukrainie” albo “na Białorusi” -.-”

  • “Na Ukrainie” mowi sie tylko i wylacznie dlatego, ze byla to kiedys dzielnica Polski. Poniewaz Ukraina jest teraz osobnym Panstwem to powinno sie mowic W Ukrainie. Ale jako, ze zostaly nam zaszylosci historyczne to mowimy “Na Ukrainie” itd. Nie mozna mowic “Na Brazylii” poniewaz Brazylia nigdy nie byla nasza dzielnica!

  • @Franek Dolas: jjjjasne. A “na Majorce” i “na Seszelach” też się tak mówi z powodu że dlatego bo ponieważ to nasze zamorskie kolonie?
   ;)

  • Bo to jest wyspa. Ech, polska język, trudna język, co?

  • Powinieneś się trochę pouczyć zanim zadasz kolejne głupie pytanie!

  • @FranekDolas: a “na Słowacji”? Czy Słowacja należała kiedyś do Polski? A “na Węgrzech”? Czy Węgry należały kiedyś do Polski? Więc kto tu ma wrócić do szkoły na lekcje języka polskiego, hm? ;)

  • @Yazik A Królestwo Polskie w 1582 coś Ci mówi? Nie? No to poza językiem Polskim, jeszcze i historii trzeba by się pouczyć…

  • Wszyscy powinniście wrócić do szkoły. polska z roku 1592 miała w swoich posiadłościach 70% dzisiejszej Brazylii, Seszele jak i Majorkę. Część Europejska ciągnęła sie przez Węgry, Ukrainę, Słowację itd. Nie zajmowaliśmy wtedy zachodniej Europy dlatego raczej nie mówi sie na Hiszpanii, na Francji etc, ale powiedzieć “na Niemczech” czasem sie zdarza :)

 8. Nie sądzę żeby to była folia bo jest za mało bardzo delikatna no i to metal więc sama się nagrzeje i guzik z fortelu. Wg mnie to było ubranie żaroodporne – jakaś lżejsza odmiana takiego, jakie używają strażacy. Ma ono “wbudowaną” właściwość izolacji termicznej.

  • Mnie to wygląda na “koc termiczny”, taki, jak w apteczkach samochodowych…

  • Aluminium jest prawie idealnym zwierciadłem w podczerwieni, i jak najbardziej mogło to zadziałać. Przy szczelnym owinięciu ponad 95% podczerwieni związanej z ciepłotą ciała zostanie odbite i zostanie wewnątrz niej – tak działają przecież ratownicze folie NRC. Pozostałe 5%, które wypromieniuje do pomieszczenia, pozostanie niewykryte jako naturalna fluktuacja temperatury.

 9. IMO przyczyną faila było opóźnienie akcji (“O poranku”). Atak nocą najprawdopodobniej udałby się przy odpowiednim ustawieniu włącznika oświetlenia – a widać, że w pomieszczeniu z sejfem jest :-)

  • kamery mają własne oświetlenie więc noc nic nie zmieni.

  • Pytanie co widziałyby kamery pod swietlane ir….
   Już ni sa bardzo widoczni

 10. co w tym dziwnego ? Ja mam cały pokój w folii

 11. …Wówczas, przed dwudziestu laty, działało. Zwykle sprawdzam to, o czym pisze w książkach. Może więc działać nadal. Pozdrowienia! – Krzysztof Petek

  • Linki do książek są nieklikalne (chyba, że to by design, żeby dotrzeć tylko do czytelnika zaciętego ;)

  • odrazu zachcialo mi sie kupic te ksiazke :) moze jakas promocja dla (nie)bezpieczników :)

 12. Ciekawe jakby cięli tymi palnikami nie wytwarzając większej temperatury :P

  • Owinęliby je folią!

  • Tak jak Rosjanie w znanym kawale mieli lecieć na Słońce w nocy to Ci z Brazylii zapewne chcieli owinąć palnik i kasę w koce termiczne :-)

  • Palniki tez były owinięte w folie aluminiową :)

 13. Tak swoją drogą był jeden odcinek pogromców mitów w którym próbowali przeprowadzić włamanie do “banku”. Przejście przez czujnik podczerwieni też było, włącznie ze smarowaniem błotem, z tego co pamiętam najlepsza okazała się szyba, ale według mnie nic nie pobije “profesjonalnego” zamka cyfrowego z czytnikiem linii papilarnych, który to pomimo zapewnień firny produkującej go, jaki to on nie jest zaawansowany, dało się obejść zwykłym wydrukiem odcisku palca.

  • Nie szyba, a prześcieradło plus żółwie tempo przemieszczania się. A zamek otwarty za pomocą silikonowego odlewu był the best… szkoda, że nie było komentarza producenta zamka…

  • @Cthulhu – obejrzyj sobie ten odcinek jeszcze raz. Prześcieradło było dobre, ale na czujnik ultradzwiękowy…

  • @Cthulhu z silikonem to oni kombinowali na początku ale ostatecznie zamek ten udało się otworzyć też zwykłym wydrukiem :)

 14. “Dwójka złodziejów” brawo

 15. Wojsko już dawno ma tkaniny o obniżonej emisji IR – jedna z fabryk w Szwajcarii to produkuje. A Szwedzi czołgi tym nakrywają.
  Jako ciekawostkę podam, że jest też wersja zimowa – wiadomo jak na takim chłodnym tle świeci piechur.

 16. Tak samo idąc za szyba nie wykryjesz :)

 17. s/”Dwójka złodziejów obwinęła się folią …”/”Dwójka złodziei owinęła się folią”

  • Czy na pewno?

  • Obie formy są poprawne, choć ja bym użył “złodziei”.

 18. Na pewno. Zweryfikowane u Pani Magister filologii polskiej ;)

 19. Nie masz przypadkiem na myśli tkanin z wykończeniem IRR, czyli nieświecących w aktywnej noktowizji? Bo to trochę inna sprawa jest.

 20. Sprostuję na temat tkanin IR bo się trochę znam. Tkaniny wcale nie emitują tylko odbijają promieniowanie IR. Odpowiednia tkanina pozwala być mniej widocznym dla aktywnej i pasywnej noktowizji. Taka tkanina to wcale nie kosmiczna technologia. Wystarczy, że pod mikroskopem materiał nie będzie gładki tylko porowaty/niejednolity przez co rozproszy odbite światło. Wystarczy, że przejedziesz papierem ściernym po dżinsach i gotowe. Dołóż do tego kilka par kaleson i znikasz na termowizji.

 21. Pozwolę sobie zwrócić uwagę na tytuł – albo “foliE aluminiowE” albo “foliĘ aluminiowĄ”

  • Jest dobrze. „Folię” byłoby w bierniku, a tu mamy narzędnik.

  • W skrócie: „w folię aluminiową” vs „folią aluminiową”

 22. Aj tam od razu (sic)…. Nie takie poświęcenia dokonywano aby ukraść – lizaka.

 23. nie “złodziejów” ale złodziei-redaktorku-do szkoły chodziłeś? jakoś nie widać.pewnie na zerówce skończyłeś”redaktorzyno”

  sąsiad z bloku obok.dzziwię się że takie “ortografy “mają prawo bytu….ja wiem,polska języka to trudna języka-ale do cholery,macie chyba jakiegoś korektora tekstów?chyba że tak w ciemno przepisujecie?

  i tak nie odpiszecie-na Waszej stronce zero newsów od tygodnia….nie pozdrawiam.

  • Mamy korektora – pozyczylismy do tego tekstu Twojego :)

 24. Złodziejów, a nie złodziei ;). Pomysł abstrakcyjny, dziwne, że rabusie nie wpadli na to, że przed monitoringiem banku ktoś czuwa całą dobę :P

 25. Trzeba oddać złodziejaszkom, że rozwiązanie genialne w swojej prostocie. :) Ludzka zaradność nie zna granic.

 26. Palnik acetylenowy też owinęli folią?

 27. “..dwójka złodziejów…” :-D

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: