7:41
6/9/2016

Czytelnik Simon pisze:

“dzisiaj w pko, maszyna wydająca bileciki do kolejki, uraczyła mnie czymś takim”

5nesxuyr

Zastanawiamy się, czy aby kolejkować poprawnie, Simon ma teraz założyć maskę /27, czy może raczej ustawić się na 178950406 pozycji?

A poważniej, większość tego typu urządzeń (podobnie jak drukarki) ma menu serwisowe, z którego można wydrukować aktualną adresację. Często też można to zrobić przez panel zarządzania urządzeniem, na którym najprawdopodobniej (w chwili odwiedzin oddziału banku przez Simona) zdalnie pracował bankowy admin i przez przypadek (bądź nie) kliknął “print IP address”.

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

13 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Taką adresację wypluwają urządzenia Qmatica po zmianie rolki papieru. Prawdopodobnie ktoś to dopiero zrobił ale pośpiesznie opuścił miejsce czynu. :-)

  • albo po wciśnięciu przycisku “feed” (ukryty w obudowie).

 2. Jakby był tak miły i wydrukował /usr/local/bin/qmatic-solo albo źródła “Q-Matic Thermo Printer driver 0.3.1 (qmprndrv) for Linux 2.6.17” (które jest GNU GPL), to byłbym zobowiązany. Tak, “emacsem przez sendmail”.

  • Dlatego się zabezpieczyli i jest Windows Embedded

  • Sam jesteś Windows Embedded. Jest Opera Mini na framebufferze ;-)

 3. Czy publikowanie takich zdjęć nie stanowi dla banku problemu bezpieczeństwa (wszyscy poznali adresację urządzenia podłączonego w banku, można z tego wypuścić atak na inne; odkrywamy rąbek infrastruktury)?

  • To są prywatne adresy.

  • Wpinasz się jakimś sprzetem typu Rasberry Pi do sieci tam, gdzie był wpięty ten automat (i robisz jako MiTM), znasz jego adresację i już jesteś w sieci wewnętrznej, możesz próbować dalej ją rozpracowywać i szukać słabych punktów/dziur bezpieczeństwa.

 4. Ba! Wiemy już nawet, że potencjalny atak nastąpi z adresu 127.0.0.1.

  • Nieprawda. Nastąpi z adresu 127.96.99.99

 5. Jestem neptykiem w informatyce, ale z tego co wiem, to czyż nie można sklonować do innego urządzenia nr MAC i podłączyć się do sieci banku? I w ten sposób dobrać się do sieci?

  • Można.
   Jeśli odłączysz bankomat od switcha (bądź od prądu) i jeśli fizycznie wepniesz się do ich sieci.

   Zdalnie niet.

  • @Betelgeuse co sie nie da.
   lalczesz sie przez bankowy remote access, pewnie jest jakis tunel SSL, pozniej penwie firewall i trzeba wymusic routing w switchach na okreslona klase. Pozniej trzeba jeszcze wlamac sie do drukarki. I na koniec mozna wydrukowac sobie grafike b/w klasy pixel art….
   ROTFL!

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: