0:04
10/11/2011

Bezpłatny cykl 10 spotkań o IPv6

IPv4 się kończy. Warto więc zrozumieć, czym jest i jak działa IPv6. Dziś nadarza się dobra okazja — właśnie rusza cykl 10 bezpłatnych spotkań dotyczących protokołu IPv6 organizowany przez serwis VirtualStudy.pl. Niebezpiecznik objął patronat nad tym wydarzeniem.

Już w czwartek 10 listopada na serwisie VirtualStudy.pl Jacek Światowiak rozpocznie cykl 10 darmowych wykładów on-line, których tematyka dotyczyć będzie następujących zagadnień związanych z IPv6:

· adresacja
· budowa datagramu IPv6
· protokół ICMPv6
· protokół Neighbor Discovery
· migracja
· mechanizmy tunelowania 6to4/ISATAP/Teredo
· obsługa IPv6 w systemach Windows
· i wiele innych zagadnień związanych z IPv6, w szczególności ich implementacja w środowisku Windows.

Każdy uczestnik kursu otrzyma certyfikat (i będzie mógł przystąpić do egzaminu). Warunek: uczestnictwo w co najmniej 7 wykładach sesjach on-line. Egzamin uważa się za zaliczony, jeżeli osoba odpowie na 70 procent pytań. Dla osób z największa ilością punktów na egzaminie przewidziano nagrody (licencja Upg. Windows 7 Home Premium, plecaki). Dodatkowo: 10 x konto VIP na serwisie VirtualStudy.pl i inne drobne upominki, w tym pedrive/koszulki/smycze –- do wygrania podczas sesji i egzaminu.

Wszystkie spotkania będą odbywać się w czwartki od godziny 20:30. Szczegółowe informacje odnośnie spotkań i tego jak do nich dołączyć znajdziecie tutaj. Zapraszamy do udziału!


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

78 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Szkoda że to nie niebezpiecznik robi darmowe szkolenia :P

  • A zdarza nam się robić ;) Np. dla organizacji non-profit/szkół.
   Często też można nas spotkać na konferencjach, gdzie dajemy darmowe prelekcje/wykłady/warsztaty.

  • Szkoły (a zwłaszcza technika o profilu informatycznym) powinny Wam płacić za cykl szkoleń bo na jednym waszym (tzn prelegentem byłeś ty Piotrze ;>) wykładzie dowiedziałem się więcej niż przez 2 lata od durnej nauczycielki systemów i sieci w technikum.. ale szkoła woli wydać pieniądze na seksuologa w którego spotkaniach uczestniczy 5% uczniów z całej szkoły.

  • @Buuba

   szkoły nie stać na fachowców, zatrudniają ludzi dla których Windows 95 jest najlepszym systemem na świecie, czasem trafi się jakiś młodzik który korzysta z XP ale o linuxie to raczej żaden z nich nie słyszał :]

  • Piotrze a co jeśli organizacja zarabia tyle że możnaby ją nazwać non-profit ? :D
   A tak serio, jako student gdzie mogę znaleźć takie `darmowe` prelekcje ogłaszacie je gdzieś ?

  • E nie, już chyba jakaś zmiana w tym temacie zaszła bo nasi nauczyciele “na kursie Linuksa” dostali notesy (tak, takie papierowe). Szkoda tylko, że jak GRUB stoi rozwalony w pracowni to nikt tego nie naprawi jeśli jakiś uczeń tego nie zrobi. Gdzie tu mówić o Linuksie skoro większa część klasy nie potrafi wykonać podstawowych czynności administracyjnych w Windows XP.. a inni zatrzymali się na IE, GG 10 i n-k i nie zanosi się na zmiany :]

  • Ja bardzo dobrze wspominam (krótką co prawda) prelekcję Piotra parę miesięcy temu na konferencji Infoshare w Gdańsku. A ile ludzi tam było! Nie było szans na miejsce siedzące nawet na schodach audytorium :)

 2. Ale jeden wykład online byłby świetnym materiałem reklamowym dla osób prywatnych :) może warto się nad tym zastanowić

  • A znasz/znacie jakieś platformy, które pozwalają prowadzić prezentację online dla wielu osób (ekran z prezentacją, ekran z pulpitem prelegenta, głos prelegenta) i nie są zależne od systemu operacyjnego? Kojarzę ustream.tv, ale to chyba nie do końca to… Skype chyba ma limity na połączenia video.

  • webex zdaje sie dziala na wszystkim: compatible with Windows, Mac, Linux, Unix, and Solaris

  • może google hangout by się nadał?

  • @PK – jeja .. a czy nie mozna nagrac sesji z grupa reprezentujaca jakis profil pytan i odpowiedzi i udostepnic? :) po co od razu platforma e-learningowa ..

 3. To teraz czekamy na jakieś wasze fragmenty wykładów/prezentacji w internecie :)

 4. Czemu akurat musiał mi się skończyć transfer w faken’ plusie? :c
  BTW. Panie Piotrze zapraszam na takie darmowe szkolenie (jeśli takowe byłoby w planach) do Elbląga :)

 5. “..przewidziano nagrody licencja Upg. Windows 7 Home Premium, plecaki…”
  To ja wolałbym już plecak :D

  • Ja też ale nawet sobie nie obejrzę – wymagany Windows ;x

  • Jak to wymagany Windows? Chyba są niepoważni… A już miałem dzwonić do żony, że niemamniedlanikogoinawetkawyniedziekuje :)

  • sorry .. ale wydaje mi sie niepowazne szkolenie o IPv6 na Windows .. kiedy jedynie strach przed konswkwencjami powstrzymuje mnie przed zkillowaniem zakladowej IPv6 :)

 6. Czy będzie możliwość obejrzenia sesji w innym czasie (jako archiwa)? Bo temat bardzo ciekawy, ale niestety ze względu na pracę nie będę w stanie uczestniczyć =/

  • Są linki z prezentacji archiwalnych dostępne po jakimś czasie (dla użytkowników nie VIP) i szybciej dla VIP.

  • Mam podobnie, a sama wersja offline przydała by się dla potomnych. Pal już licho ten certyfikat i wątpliwe gadżety :) Liczy się treść.
   Zamierza to ktoś zarchiwizować?

  • Standardowe konto w portalu virtualstudy.pl umożliwia ci oglądanie nagranej sesji po upływie 2 miesięcy po nagraniu. Konto VIP to dostęp do nagrań w terminie od 4 do maksymalnie 14 dni po wydarzeniu.

  • Shlizer – możesz w czasie późniejszym tzn. po około dwóch miesiącach, lub możesz wesprzeć virtualstudy zawrotną kwotą 20 zł i masz dostęp do wykładów po około tygodniu.

  • VIPy, sripy, zakładanie konta – a jakieś bardziej cywilizowane źródła bez podawania swoich danych i konieczności kolejnej niepotrzebnej rejestracji, a potem odliczania dni/miesięcy? Nie każdy siedzi całe dnie w sieci. O Live Meeting już nie wspomnę?

 7. co do techników:
  u mnie jest całkiem niezły poziom nauczania informatycznego, jeden nauczyciel nawet by cię chyba zadźgał jakbyś mu powiedział że win jest lepszy od linuxa:D
  ale za to większość klasy mają tak niską wiedzę informatyczną że mnie szlag trafia.
  przykładowo:
  -linux chyba jest od googla.
  -ale jak to?
  -no bo wiesz, android to linux
  :D

 8. @up
  Tak, ale na nagranie trzeba czekać około miesiąca i trzeba mieć konto na virtualstudy

 9. jeszcze by bylo fajnie jakbyscie panom na virtual powiedzieli ze IE nie jest jedyna sluszna przegladarka i inne przgladarki tez maja obsluge ssl, bo np opery nie obsluguja :D i wywala zly token, taka dygresja bo cel slyszny, moze virtualstudy powinno zatrudnic niebezpiecznika do sprawdzenia webaplikacji ? :P

  • Chetnie poddamy sie takim testom ale nie zatrudnimy bo nei mamy na to $$$ – portal spolecznosciowy wybacz ich nie ma :)

 10. W nasza szkoła weszła w projekt Microsoftu i mamy cykl spotkań ze stażystą. Pierwsze spotkanie było o HTML 5, pozostałe mają dotyczyć głównie produktów Microsoftu. W nagrodę, oprócz wyniesionej wiedzy (pewnie niewiele tego będzie ale i tak więcej niż siedząc i układając pasjansa w szkole) mamy dostać klucze do jakiś nowych usług w chmurze itd.

  W szkoleniu z IPv6 też zamierzam uczestniczyć.

  A takie moje małe pytanko: Znacie jakieś możliwości dostania się na inne szkolenia/odczyty/spotkania z zakresu informatyki online lub w szkole?

  • Nasz szkoła też w tym uczestniczy i jeszcze nie było żadnego spotkania ani nic. A nauczyciele o czymś takim się dowiedzieli ze strony WWW szkoły……

 11. @Mackos – VirtualStudy.pl nie jest portalem z zapleczem fiansowym. Jest to portal spolecznosciowy robiony przez pasjonatow. Wiec wysmiewanie nagrod jest chyba troche nie na miejscu. Porstal daje co wyciagnie z konferencji i innych miejsc. Lepiej odpowiedz sobei na pytanie co Ty robisz dla innych. VS robi kawal roboty.
  A jesli wolisz plecak prosze bardzo – jest on chyba razem z W7 w pakiecie.

  @Shizer tak kazde nagranie jest obrabiane i umieszczane na portalu. Aktualnie 274 nagrania czekaja gotowe do ogladania http://virtualstudy.pl/pl/spis-publikacji

 12. A skąd informacja o certyfikatach?
  Na stronach virtualstudy.pl nie ma takich informacji.

 13. Czy wam tez brakuje NAT dla IPv6 ?
  Rozmawiam z innymi ludźmi od sieci i stale zadaje im to pytanie: czemu nie ma NAT’a dla IPv6, odpowiadają, że “nie ma potrzeby” albo, że “nie zrozumiałeś idei”.

  Ale po chwili jak się z nimi podyskutuje i się zastanowią nad plusami jakie daje NAT (umiarkowana anonimowość sprzętu, podwyższone bezpieczeństwo), no to dochodzą do wniosku, że taki mechanizm jednak by się przydał.

  Czy też macie podobne odczucia ?

 14. Wszystko super, napaliłem się na “darmowe” szkolenie, wszedłem na podane linki, a tam:

  “Do udziału w spotkaniu wymagany jest klient Live Meeting 2007. Aplikacja jest bezpłatna (także do użytku komercyjnego).”

  No i koniec tej darmowości bo okazuje się że jednak szkolenie kosztuje tyle (przynajmniej dla mnie) co licencja na Windowsa, której do niczego mi nie potrzeba.

  • Jak kolega jest taki obeznany z licencjami to powinien wiedzieć, że dla przykładu Windows 7 można pełnoprawnie bez opłat używać przez 30 dni po instalacji. Powinno wystarczyć co najmniej na jedną dwugodzinną sesję…

  • hm, virtual machine, zainstalowac winde + Live Meeting 2007, zrobic backup i do nastepnego wykladu..

  • nie płacz tylko czytaj: http://virtualstudy.pl/linux-mac

 15. Żeby było śmieszniej:

  “Jeśli nie wiesz jak uczestniczyć w sesji online zapoznaj się z FAQ. ”

  link do FAQ wyświetla 404 :).

 16. Wiem, że ten pomysł raczej nie przejdzie ale wpadłem na coś takiego, że część wykładów czy tam prelekcji jak wolicie moglibyście transmitować via WWW. Technicznie możliwe tylko kwestia czy ktoś znajdzie się kto pomógłby Wam to zorganizować i czy byłaby wola z Waszej strony. Ot połowiczne rozwiązanie dla tych co mają problemy z dystansem. Ponadto to świetna reklama :)

  • To pytanie do niebezpiecznik.pl czy virtualstudy.pl
   Bo jesli virtualstudy to jestesmy przygotowani (datacenter) do transmisji do 1200 userow online jednoczesnie – zapraszamy do wspolpracy.

  • np. bigbluebutton – 5 minut mi zajęło znalezienie. jako klient używa flasha, który działa na większej liczbie platform niż ten wasz livemeeting.

 17. Ile razy będzie się kończyć IPv4?
  Bo ja o końcu IPv4słyszę regularnie od kilku lat, i zaczyna to przypomiac przepowiednie o końcu świata, które rozpowiadali o ile pamiętam ludzie podający się za swiadków Jehowy, przepowiadali koniec świata, który miał być wg Nich w 1984, 1986, 1989,
  i tak dalej.
  Ostatnio zdecydowali się na rok 2034, zobaczymy, czy Im się uda.

  A IPv^ miało już być podobno w 2006, i tak średnio raz na pół roku czytam lub słyszę newsa, że właśnie ostatni adres IP, … sranie w banie, za pół roku znowu to samo, znowu ostatni adres IP, itp, itd.
  Biorac pod uwagę, że mam dopiero 30 lat, to ile jeszcze pewnych terminów wprowadzenia w życiu zobaczę, bo na sam protokół – już straciłem nadzieję.

  Za to będzie bardzo śmiesznie, jak docenci specjalizujący się w nauczaniu i egzaminowaniu z obliczania maski IPv4 w postaci zero-jedynkowej lub szestnastkowej będą wykładać o nowym standardzie. :)
  A telekomy będą wdrażać ten cudowny system…… :)

  Na razie temat znam z zamulania netu, stale poruszany na forach Linuxowych,gdzie zazwyczaj pomaga wyłączenie w kernelu obsługi ipv6.

  Pozdrawiam
  ;)

  • Może zacznij kupować świeżą prasę, bo pula adresów IPv4 JUŻ się skończyła (w lutym 2010).

  • Aż się przeklawiaturzyłem z rozpędu – chodziło oczywiście o rok 2011.

 18. Cóż, trochę poczekam, bo w miarę ciekawe rzeczy zaczynają się dopiero od sesji 5, a liczę, że może ktoś będzie opowiadać jak zrobić DHCPv6 bez RA, albo jak skonfigurować Windows 2008 R2 z DHCPv6, by sam sobie nie przydzielał adresu z DHCP (mimo, że jest już statyczny – to próbuje robić stateless config + dhcp!).
  Dodam, że takich kwiatków w Windowsie jest więcej (np. konieczność RĘCZNEGO wyłączenia w rejestrze stateless config na końcówkach Vista/7, by działało DHCPv6) i fajnie by było, gdyby je ktoś podsumował na właśnie takim szkoleniu.

  • Wpisz to prosze na forum VirtualStudy.pl a prelegent sie do tego odniesie

 19. Już się tak ucieszyłem, a tu:
  “Database Error: Unable to connect to the database:Could not connect to MySQL”
  :(

 20. 9:46
  virtualstudy.pl
  Database Error: Unable to connect to the database:Could not connect to MySQL

  • Przepraszamy dorbne problemy o prowidera i byla to chwilowa przerwa. Sesja prowadzona jest za pomocja niezalezenego DataCenter – jesli zarejestrujecie sie to dostaniecie link. Bez obaw. Robione byly spotkania na 700 osob i bylo wszystko cacy. Wazne by sie zarejestrowac na spotkanie

 21. Do udziału w spotkaniu wymagany jest klient Live Meeting 2007….. hmmm to jak ja mam to odpalić nie pod win :>

  • chocby w wirtualnej maszynie z trilem windows ;)

  • Mail dochodzi ale trafia do spamu :)

 22. @ch*j niestety nie zaspoki sie kazdego. jak sa szkolenia zwykle to marudzisz ze musisz dojechac autobusem/samochodem/pociagiem?
  Zainstaluj sobie trial Windows i obejrzyj za darmo

  @certyfikaty spojrz na to http://virtualstudy.pl/pl/strona-glowna/22-all-pl-news/1246-wkrotce-rozpoczcie-cyklu-10-spotka-qczwartki-z-ipv6q “Wymaganie to kwalifikuje również do egzaminu, który uważa się za zaliczony jeżeli osoba uzyska 70 procent poprawnych odpowiedzi. Po zdaniu egzaminu portal potwierdzi ten fakt stosownym certyfikatem.”

  @angel Informacje zostaly przekazane do VirtualStudy.pl

 23. 20zł to śmieszna kwota za taki magazyn wiedzy jaki tam jest.
  Podajcie jakiś przykład polskiego portalu, który daje takie możliwości nauki jak virtualstudy.pl?
  Nie ma takiego…….
  A 20zł…. toż to duża, dobra pizza jest droższa.
  Z drugiej strony można zastanowić się ile ci ludzie muszą się napracować, aby taki portal stworzyć…. Warto zastanowić się i nie rzucać mięsem.

 24. Próbowałem się zarejestrować, mail aktywacyjny nie dochodzi (sprawdzałem kosz i spam), a ich formularz kontaktowy nie działa (coś im skrypt capcha tam nie działa). Wielka szkoda bo bardzo bym chciał wziąć w nim udział.

 25. No i d**** – zalogowałem się, maila potwierdzającego nie ma od 3h…

 26. Co do nie przychodzących powiadomień na maila, spam sprawdzałeś ? FAQ-u czytałeś czy poprostu używasz darmowego konta ? Rzadko mam do czynienia z sytuacją że potwierdzenie nie dochodzi.

 27. Nie rozumiem tych problemów – u mnie wszystko działa, byłem na sesji – świetna atmosfera, duża dawka wiedzy i mega prelegent. extra. A to ze trzeba LiveMeeting… no cóż… taki projekt, nie masz windowsa – twój problem. nie doszedł link – wejdz przez bezposredni publikowany na stronie. chcesz nagranie – bedzie za miesiąc. Dużo tego narzekania za dostanie czegoś za free…

  • Racja! Dosc marudzenia.
   Za kliak dni bedzie na stornie i bedzie mozna obejrzec nagranie na MAC i Linux. Choc pewnie zaraz zacznie sie maurdzic ze w Silverlight i trzeba cos dosinatalowac na Linux ;) Zycie jest okrotne dla innych systemow niz WIndows – ale to nie wina VirtualStudy.pl przeciez ;D

 28. a warto bylo :P, kilka wskazowek – domyslna przegladarka IE8/IE9 – to jest portal przygotowany w srodowisku microsoft, wiec nie oczekujcie niczego innego, po drugie zalozcie sobie maile na jakims normalnym hostingu niz polski, to problemow nie bedziecie miec prelekcja byla wysmienita i prosilbym w imieniu autorow portalu o wlaczenie w cykl staly informacji o portalu [ prelekcjach ] bo naprawde warto, jakby nie bylo sa to zagadnienia security

 29. Wykład był bardzo fajny i każdy ktoś posiada jakąś cząstkową wiedzę na temat tego jak funkcjonuje się połapał się o co chodzi. Autor ma bardzo dużą wiedzę i warto posłuchać 1,5-2h tego co ma do powiedzenia ;) Brakuje tam Niebezpiecznika ;

 30. live meeting? windows router? pasuje;), chociaż o IPv6 zawsze warto wiedzieć więcej

  • No tak Linux forever (alone) 33

  • Beda dodatkowe spotkania tez o linux
   Panowie badzmy powazni nie zawsze musi byc wszytko na linux.
   Przeciez jestescie specjalistami i mozecie sobie triala postawic na wirtualce na czas sesji

 31. Ci którzy nie weszli a chcieli nie ma co płakać – ma być udostępnione na stronie a jeżeli chcecie certyfikat to macie przed sobą jeszcze 9 spotkań :D

  • Noo.. szczególnie ja szybko się dowiedziałem – 14h opóźnienie -.-

 32. Jest tak pozno ze az po przeczytaniu tematu mi sie przypomnialo:

  http://www.youtube.com/watch?v=_y36fG2Oba0

 33. nosz mać jego w pupe i w ogóle… news w samą porę po prostu… ma ktoś tam gdzieś część pierwszą zachomikowaną przez przypadek? na resztę mam nadzieję się załapać… jak mi praca nie przeszkodzi, długie te sesje? sama idea miodzio, na stronie sie zarejestruje bez marudzenia, bo pewno tam wrócę nieraz

  • Właśnie przydałaby się ta pierwsza :(

  • Bedzie za okolo tydzien virtualstudy.pl – wystarczy spojrzec co kika dni w newsy bo info bedzie.
   Prosze nei udstepniac sesji bo sa wlasnoscia virtualstudy.pl

 34. nagrania są dostępne również dla uzytkowników linux/macos – jak to odpalic można poczytac tutaj: http://virtualstudy.pl/linux-mac Swoją drogą słuszna uwaga ze niebezpiecznik też mógłby poreklamować swoje sesje własnie tam – np prowadząc jakąś część bezpłatnie na portalu. Sama idea virtualstudy jest poprostu piękna :)

 35. No i dupa, do chwili obecnej brak linku aktywującego.

 36. Jasne,o tej porze to ja wychodzę do roboty – już się załapałem…
  Będzie można pooglądać w innym terminie?

 37. Ludzie… z tymi narzekaniami to jak z darmowymi projektami EFS… pójdzie gość na projekt EFS, zje obiad, poprzeszkadza trenerowi i nie da nauczyć się innym i powie, że kicha.
  Chociaż trochę inicjatywy ze swojej strony. Każdy by chciał zarabiać grubą kasę, ale nie potrafi uruchomić klienta LiveMeeting, poszukać chwilę newsa, publikacji na stronie.
  W ogóle czego wy oczekujecie? Przecież to jest za free to źle???????
  Szkolenia autoryzowane kosztują mase pieniędzy to na nie nie chodzicie bo za drogie, tutaj jest za free wiedza i to nie jakieś ochłapy marketingowe! i też źle?
  To nie z redakcją portalu virtualstudy.pl jest źle tylko z wami.
  HAAAAAAAAALLLLLLLLOOOOOOOOOOO, obudźcie się! To nie ten czas kiedy mama pupę podcierała.

 38. Czy istnieje możliwość dostępu do materiałów/omówień dla osób które w czasie trwania prelekcji nie mogą być obecne (mam inny kurs, roznica stref czasowych itd.) oraz później zdania egz. raczej online bo innej możliwości fizycznie nie mam. No chyba, że coś sie uda wyrwać w drugiej połowie 2012 roku.

  Byłbym dźwięczny bo ipv6 to taki teraz pewno będzie mocno aktualny temat który warto znać.


  Pozdrówka
  BZ

 39. tak wszystko jest dostepne na stronie po prelekcji – okolo tygodnia zapraszam do faq tak wszytko opisane

 40. Fantastycznie

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: