21:42
13/7/2023

Brawo policja! Właśnie otrzymaliśmy informację, że sprawcy opisywanego przez nas dziś rano oszustwa polegającego na podmianie kodów QR na parkometrach i kradzieży pieniędzy za parking zostali zidentyfikowani i zatrzymani!

Zatrzymania dokonali funkcjonariusze I Komisariatu Policji w Krakowie i krakowskiego Zarządu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Kim są sprawcy?

Wedle naszych informacji, sprawców jest co najmniej dwóch i są to obcokrajowcy. Funkcjonariusze wciąż ustalają ile pieniędzy mogło zostało skradzionych Krakowianom i odwiedzającym Kraków turystom, którzy chcąc zapłacić za parking zeskanowali fałszywy kod QR umieszczony na parkomacie. Zatrzymanym grozi do 8 lat więzienia, a zarzuty prawdopodobnie zostaną im postawione z art. 286 par. 1 kk

Funkcjonariusze ustalili, że fałszywe kody QR zaczęto podmieniać od kilkunastu dni. Sprawa jest rozwojowa — zwłaszcza, że wedle naszej analizy, kod skryptów wykorzystywanych do kradzieży mógł zostać także wykorzystywany w przeszłości w innych atakach internetowych.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

10 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Zapewne to dobrzy kumple tych od „dobroczynnych” zbiórek na rzecz wojny i chorych dzieci z Ukrainy sprzed supermarketów.

 2. O co chodzi z tym, że qrcody podmieniali od kilkunastu dni, a domenę do której prowadził qrcode wykupili rano w dniu, kiedy zostali zatrzymani? Oni poważnie wydrukowali naklejki i rozklejali przez kilkanaście dni i dopiero na końcu kupili tą domenę?

  • Pewnie qr był do jakiegoś skróconego URL, który mogli na bieżąco podmieniać

 3. W artykule jest błąd. W polsce od kilku lat nie istnieje policja. Prawidłowa nazwa: milicja. W końcu nie bez powodu pałują niewinnych oraz łamią ręce i nogi pokojowo protestującym kobietom.

  • tego nie da się powiedzieć inaczej: jesteś debilem.

  • Ktoś tu niżej napisał, że jesteś debilem. Myli się! Jesteś skończonym debilem i w dodatku masz problem z ortografią.

  • Nie utrudniają też bezprawnie życia i działalności kontrmanifestantom oraz zwykłym ludziom, którzy mają dość PiS-owskiego psucia prawa i bezhołowia, a także raju dla tłustych kotów.

 4. PiS ok. miesiąca temu zabronił policji podawania narodowości sprawców przestępstw… Ciekawe dlaczego?

  • Bo jest partią populistyczną, a nie ideową.

   Stąd nagłaśnia narodowość sprawców przestępstw we Francji, Włoszech czy Niemczech, a w Polsce – wycisza, bo ponad wszystko ceni przekonanie swojego elektoratu, że “dbają o nas, pilnują bezpieczeństwa i dają 800+”. Wyciszanie problemów wokół obecności migrantów w Polsce – których sprowadzanie PiS celowo i świadomie ułatwia – to jeden z elementów umacnania “świętego spokoju”.

  • Tak, i zapewne wyciszanie prawdziwego pochodzenia niemieckich Turków, którzy zabawili się z 18 latką w Hiszpanii przez Wyborczą to też wina PISu. Weź się ogarnij – problem ukrywania tożsamości skazanych sprawców z prawomocnym wyrokiem funkcjonuje od wielu lat i jakoś nikt nie chce nic z tym zrobić.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: