11:07
30/9/2019

Jednym z najpopularniejszych pytań, jakie nam zadajecie po wykładzie “Jak nie dać się zhackować?” to z jakiej przeglądarki i z jakimi dodatkami korzystać. W tym artykule odpowiemy na to pytanie :)

Która przeglądarka jest najlepsza (najbezpieczniejsza?)

Pod kątem mechanizmów bezpieczeństwa, przeglądarka Google Chrome jest w naszej opinii najlepsza — pilotowana przez świetny zespół bezpieczeństwa Google, szybko wdraża łatki i posiada przemyślaną budowę w oparciu o tzw. sandboxing. Ale… zawsze polecając Google Chrome wspominamy o tym, jak bardzo ta przeglądarka jest “rozmowna” — zwłaszcza z serwerami swojego producenta, firmy Google. A to niekoniecznie jest dobre…

Dlatego dla tych, którzy cenią sobie i bezpieczeństwo i prywatność doskonałym rozwiązaniem będzie przeglądarka Brave.

Ma zalety Chroma i nie ma jego wad.

Brave bazuje na silniku Chrome, ale jest “nieszpiegująca”, tworzona z myślą o prywatności użytkownika. Jej hasło to “nie jesteś produktem“.

W skrócie, Brave:

 • Jest 2 razy szybsza niż Chrome i Firefox, bo…
 • Domyślnie blokuje reklamy i skrypty trackujące, które naruszają Twoją prywatność. Nie trzeba instalować w tym celu dodatkowych rozszerzeń — wszystko jest działa od pierwszego uruchomienia! Ale jakby co, to Brave wspiera te same dodatki i rozszerzenia co Google Chrome (bo bazuje na jego silniku).


  Wejście z Brave na Onet — przeglądarka pokazuje liczbę trackerów

 • Zawsze próbuje szyfrować połączenia, czyli przejść na HTTPS, jeśli ten bezpieczniejszy protokół jest dostępny (coś jak dodatki typu HTTPS Everywhere).
 • Ma wbudowaną ochronę przed phishingiem i złośliwym oprogramowaniem, aby użytkownicy nie zrobili sobie “kuku”, jeśli nie zauważą literówki w domenie. Co więcej, domyślnie wyłącza uznane za niebezpieczne dodatki, które użytkownik może sobie sam doinstalować. Przeglądarka wspiera też sprzętowe klucze U2F, a więc gwarantuje 100% ochronę przed phishingiem w serwisach, które mają dwuetapowe uwierzytelnienie oparte o U2F.
 • Udostępnia wersje mobilne na iOS (iPhone, iPad) oraz Androdia i synchronizuje dane między wersją mobilną a desktopową w bezpieczny (zaszyfrowany) sposób, dzięki czemu serwery pośredniczące w wymianie Waszych danych ich nie widzą (nie posiadają klucza).

 

“Prostsze i łatwiejsze” bezpieczeństwo w przeglądarce

Dzięki powyższemu ta przeglądarka jest banalnie prosta w obsłudze, więc idealnie nadaje się na podsunięcie wszystkim mniej technicznym osobom, które chcecie zabezpieczyć — rodzicom, dziadkom i innym osobom, którym nie chce się “dłubać” w ustawieniach bezpieczeństwa i prywatności swoich przeglądarek, uczyć się składni adblocka, albo co gorsza uMatriksa. Nietechniczni nie muszą (i nie powinni!) “wgryzać” się w obsługę NoScripta czy konfigurację innych dodatków, aby być bezpiecznymi.

Brave wspiera twórców serwisów internetowych

Brave udostępnia też ciekawy system “napiwkowania” wartościowych stron wprost z poziomu przeglądarki — wytarczy kliknąć na trójkąt na końcu paska adresowego:

Wynika to z tego, że firma stojąca za Brave stworzyła własną kryptowalutę (BAT), której tokeny otrzymujecie, jeśli aktywujecie tzw. Rewards w przeglądarce Brave. Wtedy kryptowaluta BAT wpada do Waszego portfela za oglądanie nienaruszajacych Waszej prywatności reklam (reklamodawcy nie dowiedzą się kto obejrzał reklamę i nie będą Was śledzić później po całym internecie). Następnie, kryptowalutę można “wymienić” na normalne pieniądze lub wydać jako napiwek dla wartościowej strony. Anonimowo i jednym kliknięciem z przeglądarki.

To ciekawa koncepcja, bo z jednej strony Brave “zabiera” twórcom przychody z reklam (domyślnie włączony adblocker) ale z drugiej daje szansę na świadome premiowanie twórców dobrych jakościowo treści. I my się pod takim podejściem podpisujemy, a jako twórcy już uwierzytelniliśmy się na platformie Brave i jeśli uznacie, że warto, możecie nas znapiwkować!

Pobierz Brave

Przeglądarkę Brave możecie pobrać z jej oficjalnej strony, a robiąc to przez tego linka i inne z tego artykułu Brave kopsnie nam kryptowalutę za pobranie przez Was instalki przeglądarki :)

Dla bardziej technicznych

Brave ma otwarty kod źródłowy, a skrótową listę ustawień znajdziecie tu:

Ciekawy jest też artykuł na blogu Brave’a pokazujący, gdzie każda z przegladarek (nie tylko Brave) łączy się od podczas pierwszego uruchomienia. Brave wykonuje najmniej połączeń i każde ma uzasadnienie (np. pobranie listy nieważnych certyfikatów HTTPS, weryfikacja aktualności dodatków). Inne przeglądarki są bardziej rozmowne i często już po starcie “naruszają” prywatność użytkownika. Sprawdziliśmy i faktycznie, Brave robi 8 żądań HTTP(S):

Podsumowanie

Jeśli korzystacie z Chrome, polecamy spróbować Brave, bo niczego nie stracicie, a jedynie możecie zyskać większą prywatność i szybkość plus wbudowane, gotowe od pierwszego uruchomienia solidne podstawy pod bezpieczeństwo.

Od kilku tygodni korzystamy z Brave na desktopie i mobile. Daje radę.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

143 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. No i ma wbudowanego Tora, ale niektórzy nie polecają jej do Darknetu.

 2. Nareszcie będzie można dobrze spożytkować BATy :)

 3. Integracja z usługami google działają tak samo jak na chrome? Mam na myśli zapisanie haseł, zakładki itp?

  • To jaki sens używać Brave’a jak i tak chcesz być śledzony przez Google?

  • Właśnie, bo ja bez Lastpassa to jak bez ręki :(

  • Jeśli by tak było to kłóciłoby się to z ideą tej przeglądarki

  • Działa wszystko, o ile ma dodatek do Chrome. A LastPass ma.

 4. No powiem wam, że sprytnie podaliście ten sam link w jednym zdaniu 2 razy żeby i tak kryptowalutę zarobić;)

 5. Nie powiem ciekawe. Jeśli przeglądarka jest w stanie zastąpić Chrome to czemu by z niej nie skorzystać. Pytanie tylko czy obsługuje Keepass lub czy nie ma problemów z używaniem VPN. Wiadomo czasami się coś pogryzie, ale ciekawe jak tutaj wygląda Brave. Zwłaszcza że bezpieczeństwo to ich hasło.

  • Z Keepassa i tak lepiej (i bezpieczniej) korzystać przez AutoType niż po dodatku do przeglądarki (jakiejkolwiek)

  • Ma

   Wsparcie dla chromecast?

  • @Piotr Konieczny a czy korzystanie z dodatku zamiast z AutoType nie zabezpiecza dodatkowo przed phishingiem? W czym jest bezpieczniejszy AutoType? Chodzi o to, że hasło nie krąży po localhoście? Jeśli coś by miało podsłuchać ten ruch to i AutoType chyba podsłucha

  • Autotype wywolujesz ty, a nie przegladarka (lub strona / skrypt za ponoca bledu w przegladarce).

  • Piotr Konieczny, a co to jest to AutoType- macie o tym artykuł?

  • Brave działa bez zarzutu z VPN. Od kilku miesięcy korzystam zarówno z mobilnej jak i desktopowej wersji przeglądarki, nigdy nie było żadnego problemu.

  • @Piotr Konieczny – nawet gdy rozszerzenie zostanie wywołane przez przeglądarkę/stronę/skrypt gdy nie będę sobie tego życzył (w wyniku błędu lub sabotażu), to wystarczy że nie upoważnię tego requesta.
   W KeepasXC wyskakuje wtedy okienko czy przekazać credentiale czy nie, wystarczy nie klikać checkboxa “Zapamiętaj decyzję”.

   A rozszerzenie sprawdza poprawność urla włącznie z protokołem https, więc moim zdaniem jest tak bezpieczniej.

   Uważam, że jest tak również wygodniej, ponieważ wielokrotnie w trakcie wpisywania hasła wyskoczyło mi jakieś okienko (zwykle innej aplikacji) i część typingu poszła nie tam gdzie miała…
   Albo strony w których textbox hasła nie jest podawany od razu z textboxem loginu (np. google) i timeout podawania hasła trzeba ustawić na tyle długi, żeby przewidzieć ewentualne lagi w pojawianiu się pola na haslo – tu również, nieraz mi hasło za szybko frunęło, chociaż ustawiałem delaya dość dużego (powyżej sekundy), ale wystarczy, że się akurat internet przyciął i już było to za mało.

 6. Osobiście odradzałbym korzystanie z wbudowanego Tora, ponieważ ma bardzo unikatowy fingerprint w porównaniu do dedykowanego Tor Browser’a, co właściwie niweluje jego istotę. Nawet poszczególni userzy Brave Tor’a są nawzajem unikatowi, ponieważ mają np. różną wersję OSa albo inny wymiar ekranu ze względu na multum możliwości grubości taskbara i window bara przy zmaksymalizowanym oknie. Tor Browser z tymi rzeczami sobie radzi, a ta protezka niestety nie.

 7. A jak to wygląda w porównaniu do nowego Edge’a na silniku Chrome i Firefoxa i jego zabezpieczeniami? Microsfot chwali się że też wziął co najlepsze z Chrome i Internet Explorera i wywalił całą machinę śledzącą Google, a Firefox to anioł … itp

  • >> Microsfot chwali się że też wziął co najlepsze z Chrome i Internet Explorera i wywalił całą machinę śledzącą Google

   To nie znaczy, że nie dodali własnej. :)
   W przypadku Microsoftu nawet otwarty kod, niczego nie zmienia patrz na VS Code -> Wyszukaj w Google: “VSCodium is a community-driven, freely-licensed binary distribution of Microsoft’s editor VSCode” (razem z “”)

  • anon a czy nie wystarczy wyłączyć w settingsach telemetrycznych opcji?
   “`
   “telemetry.enableCrashReporter”: false,
   “telemetry.enableTelemetry”: false,
   “`

 8. Hej, działam na niej od dawna a Was mam zaznaczonych na liście automatycznych napiwków.

  Dajcie tylko znać, jak zdobyć więcej BATów!

  • Jeśli włączyłeś napiwkowanie (Rewards) to sam nie masz wpływu na to ile możesz zdobyć BAT-ów z oglądania reklam. To Brave decyduje co i gdzie ludzie zobaczą, a ichniejsze reklamy (premiowane BAT-ami) są pokazywane głównie ludziom z USA/UK lub kiedy łączysz się VPN-em z tamtych rejonów.

 9. Faktycznie prędkość działania w porównaniu np z Safari na macu to niebo a ziemia.
  Jak wygląda kwestia zbierania środków do portfela w Polsce ? Czy jest to dostępne u nas ?

 10. >Ma zalety Chroma i nie ma jego wad.

  To bardziej pasuje do Vivaldi. Brave ma wszystkie wady Chrome związane z customizacją.

  • Próbowałem Vivaldi. Bardzo próbowałem, z każdą wersją pojawiały się nowe problemy a stare zostawały. Dałem sobie spokój jak przeglądarka stała się nieużywalna i wróciłem do Opery.

  • Generalnie każda przeglądarka zbiera bagaż danych przez czas. Doinstaluj dodatki, aktualizuj wersje co chwila i każda przeglądarka zacznie zwalniać. Dobrze jest od czasu do czasu zainstalować świeżynkę, przenieść tylko to co najważniejsze i zobaczyć jak to śmiga. U mnie Opera wylatuje na ostatnią pozycję uruchamiając się ostro ponad 3 minuty, a Vivaldi śmiga jak ta lala.

  • V też ma większość wad chromium, taka to z nimi robota właśnie

 11. Brave ma te samy wady użytkowe co Chrome, czyli np. nie potrafi scrollować kart, tylko zmniejsza ich szerokość do pojedynczych pikseli, gdy ma się ich więcej.
  A pomysł z “nagradzaniem” za reklamy jest, delikatnie mówiąc, kontrowersyjny i mnie się kojarzy z łapówką za przymknięcie oka.

  • PS. Chromium, czyli również po chwili Brave, otrzyma te same wadliwe zmiany, które zepsują możliwości AdBlockerów. Google, które trzyma pieczę na projektem, tak usilnie wprowadza idiotyzmy do kodu, że należałoby ich pozbawić dostępu na rok, aby ochłonęli.

  • Bezpośrednie nagradzanie autorów za ich “twórczość” jest kontrowersyjne?

   Polecam statystyki https://batgrowth.com/ dla dociekliwych.

  • @Kenjiro Możesz rozwinąć?

  • Da się rozwiązać problem braku scrollowania kart? Bardzo to unieprzyjemnia pracę z tą przeglądarką.

 12. To nie prawda że nic nie stracimy – tracimy synchronizacje między urządzeniami. Tak wiem, brave na swoją synchronizacje. Jednak tam gdzie mamy do wyboru tylko narzędzia od google jest wygodniej korzystać z google.

  • A od kiedy to “wygoda” idzie w parze z “bezpieczeństwem”?
   Albo jesteś wygodny albo bezpieczny. Ale skoro to pierwsze to nie wiem co tu robisz ;)

  • @Kolon chyba widać co tu robię, komentuję fragment artykułu który wprowadza w błąd

 13. Bardziej prywatna niż ostoja internetowej prywatności, czyli Firefox? Przecież Firefox ma wbudowaną ochronę przed trackerami, teraz rozwijają coś ala VPN (bo to chyba bardziej proxy skoro idzie przez Cloudflare), nie ma silnika zależnego od kaprysu Google. Dlaczego Brave jest lepsze od Firefoxa?

  • Może w niczym, Nie bez powodu Brave został ściągnięty z listy przeglądarek na privacytools.io

 14. Dokończ zdanie: Brave jest lepszy od Chromium, bo… ?

 15. W kwestii bezpieczeństwa:

  Brave posiada menedżer haseł ale … dość słabo wypada jego szyfrowanie:
  https://community.brave.com/t/enabling-1password-is-it-safe-to-store-your-password-in-brave-browser/36447/6

  i chyba raczej nie ma planów aby to zmienić, bo trgo typu wątki pozostają bez podpowiedzi:
  https://community.brave.com/t/password-manager-data-security/69479

  Porównajmy z Firefox Lockwise:
  AES-256-GCM encryption + onepw protocol + PBKDF2 and HKDF with SHA-256

 16. Brave na Androidzie ma możliwość uruchamiania wideo w tle (np. youtube – trzeba włączyć w ustawieniach przeglądarki (domyślnie wyłączone) –> Ustawienia –> Elementy Kontrolne -> odtwarzanie wideo w tle -> Włączone). Wtedy po zminimalizowaniu przeglądarki, zmianie karty, zablokowaniu ekranu muzyka/filmik z youtuba leci dalej. Taki pro tip dla Androidowców (inb4 na iOS nie ma takiej funkcji). No i oczywiście nie mamy reklam na youtubie.

 17. A kto stoi za tym Brave? Jakaś firma? Fundacja? Chińczycy? Cokolwiek?

  PS Poczekam jeszcze kilka tygodni – dotestujcie i dajcie znać :)

  • Niejaki Brendan Eich (plus dla tych, którzy wiedzą co znanego w internecie wymyślił).

  • Za Brave stoi Brendan Eich.
   Raczej mało anonimowa postać

  • Brendan Eich – współzałożyciel Mozilli oraz twórca języka JavaScript. Większej rekomendacji chyba nie potrzeba :)

  • Jeśli ma to przynieść tyle pożytku w internecie, ile JavaScript, to ja dziękuję temu panu ;)

 18. Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009- echo date(“Y”); w stopce. Celowy zabieg? :D

 19. Działa wam synchronizacja? Klikam “Confirm Sync Code” i nic się nie dzieje.

 20. Jeden syf z kodu wycięli, a drugi dodali. Na grzyba komuś jakieś kryptowalutowe dziwadło w przeglądarce oraz niezalecana do używania wersja Tora? Nie mogli po prostu zrobić normalnej przeglądarki bez tych wszystkich zbędnych rzeczy? Byłaby jeszcze szybsza i lżejsza…

 21. Czyli “wycinamy reklamy, chyba że zareklamujecie się za naszym pośrednictwem”.
  Jakby MS takie coś wymyślił, albo nawet Google, to pół świata wyłoby z oburzenia ale wystarczy się wypromować jako obrońca uciśnionych i już wolno więcej?
  Czy tylko mnie przeszkadza, że jakiś pośrednik zdecyduje jakie fragmenty stron zobaczę a jakich nie?

  • Dokładnie na to samo zwróciłem uwagę! Ja jednak popatrzę jak inni się zachwycają :)

  • Z punktu widzenia prawa Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej, to co Brave robi nie jest problemem bo nie ma on dominującej pozycji na rynku przeglądarek internetowych, więc nie podpada to pod nielegalną sprzedaż wiązaną. Gdyby to robił Google to byłoby nielegalne.

 22. Testowałem przez ostatnie 3 miesiące Brave na komputer i Androida i… wróciłem do Chrome. Niestety wiele stron działało niepoprawnie, brakowało pełnej synchronizacji z aplikacją mobilną i do tego mobilna appka regularnie cięła na Samsungu S10+, a to już lekka przesada.

 23. Przeoczyłem chyba informacje o tym, że jeśli pobierze się ją z reflinku to naliczana jest krypto waluta dla polecającego

 24. Najwieksze dla mnie zalety to fakt ze moj telefon zamiast 4-4.5 GB na google zuzywa okolo 3 GB na brave. Mam placone za reklamy. Uwazam ze bat w ciagu najblizszych 2-3 lat zyska wielokrotnie na wartosci i te pare dolarow ktore dostaje co miesiac zamieni sie w np w 50.
  Wierze ze zwieksza to wielokrotnie moj poziom prywatnosci.

  Brave sie caly czas rozwija. Mam na komputerze i telefonie od 5-6 miesiecy. Dziala dzisiaj znacznnie lepiej niz 5-6 miesiecy temu-jest to projekt nowy i caly czas w budowie. Jestem w rejonie ktory placi za reklamy. Na komputerze za ostatnie 4 miesiace dostalem 70 bat-ow ktore dzisiaj kosztujak 16 centow ale za 1-2 lata beda kosztowac powyzej dolara ( w mojej) opinii. Na poczatku roku bylo okolo 2 milionow uzytkownikow regularnych (DAU) dzisiaj jest juz okolo 5.5-6 milionow. Niektore strony nie dzialaja i wtedy jezeli chce je zobaczyc to musze wlaczyc reklamy.
  Np-na komputerze nie moge czytac komentarzy w Financial Post ale moge je czytac na swoim telefonie. Jezeli chce czytac te komentarze na komputerze to musze dopuscic inne reklamy ( shields down) Chociaz wprowadzili placenie za reklamy na telefonie juz 2-3 miesiace temu to dopiero teraz zaczyna to dobrze dzialac. Za ostatni miesiac ze reklamy na telefonie dostane 1-1.5 dolara a na komputerze 3-3.5 dolara. Moge tez wybrac opcje ze nie ogladam zadnych reklam.

  • Tak swoją drogą… 3GB na przeglądarkę. 3 miliardy bajtów. 25 miliardów bitów.

   Na przeglądarkę.

   Niedługo lodówka będzie wymagała 128TB RAM, 4TB SDD i łącza 16Gb/s (symetrycznego) żeby zapalić żarówkę.

  • zgaduje ze pan donald to korzysta z przeglądarek w taki sposób, że cały czas otwiera nowe karty i nie zamyka niepotrzebnych

  • @donald
   Nie uprawiajmy oszczędności, otwierajmy nowe zakładki. :D

 25. Popularnosc przegladarki Brave mozecie zobaczyc na appbrain.com a jak sie rozwija ze strony reklamowej na batgrowth.com

 26. Zaprawdę powiadam Wam, każdy, kto odwraca się od Firefoxa i podnosi na niego rękę – będzie miał tę rękę upi***ą. :)

  • mozilla się odwróciła od firefoksa, i co teraz?

 27. Niestety na Kubuntu 18.04.2 średnio z odtwarzaniem filmików na portalach. Przycina się, i np. nie można zastopować filmików. Szkoda bo przeglądarka ma potencjał. AdBlock też nie zawsze blokuje reklamy jak popupalrny AdBlock do FireFoxa.
  Jednak na Kubuntu FireFox pod kilka jeszcze względami jest po prostu przyjemniejszy do korzystania.
  Dodatkowo FF zapowiedział, że będzie stał okoniem do zaleceń takich firm jak GOogle itd. by tak “otwierać” przeglądarki dla wrażliwych danych. Więc tym bardziej zachęcają by nadal przy nich pozostać :)
  Pozdrawiam

 28. Warto wspomnieć że twórcą przeglądarki jest Brendan Eich – współzałożyciel Mozilli.

 29. Korzystam z przeglądarki od jakiegoś czasu i jestem zadowolony, brakuje jedynie synchronizacji haseł – na razie działa tylko synchronizacja zakładek, ale mają to dodać w przyszłości. Jeśli komuś nie pasuje portfel i reklamy to można je wyłączyć.

 30. Brave? OK, a co z Ironem (https://www.srware.net/iron/) – podobną przeglądarką także bazującą na Chrome i stawiającą na bezpieczeństwo i prywatność?

  • A źródła są?

  • Cos zrodel nie widac Irona.

  • Korzystam z Irona i jestem mega zadowolony.
   Nie jestem żadnym specem od blokowania reklam, ot zwykły użytkownik, ale w Ironie nie znalazłem jeszcze w nim poważniejszej wady

 31. Na dzień dzisiejszy nie da się otrzymać tokenów, chyba że jest się twórcą artykułów takich jak ten. W PL niedostępne jest zarabianie BAT za wyświetlenie reklam.

 32. Używałem Brave na androdzie jakiś czas… Póki nie wprowadzili tych “pieniążków” Wtedy stwierdziłem że jest to podejrzane. Poza tym wbudowany adblocker mi nie wystarczał. Więc przerzuciłem się na Kiwi Browser z Ublockiem i Nano Defenderem. Troszkę dłużej się włącza ale nawet te sprytne strony nie krzyczą o tym że CZEGOŚ UŻYWAM

  • co dokladnie jest podejrzane wg ciebie?
   Zawsze możesz Brave Rewards wyłączyć :)

 33. #Krzysiek
  Vivaldi to dziecko współzałożycieli Opery, którzy odeszli od niej.

  P.S
  I zależy od tego czy używasz “pełnej” wersji czy kolejnego “snapshota”.

 34. To teraz wiemy z czym Onet jest związana :p

 35. Kto za tą przeglądarką stoi? Tzn. kto wyłożył kasę na jej powstanie i promocję i na czym zamierza zarobić?

 36. [offtopic] Bardzo was przepraszam za offtopic, moderację też. Mam uprzejma prośbę do was, dopiero zaczynam opanowywać keepasa i dostałęm zapytanie od szefa, czy tym programem mogę również zabezpieczać pliki z pakietu ms office, szukam googluje i nie mogę doszukać się takiej informacji. Uprzejmie proszę o pomoc!

  • KeePass nie służy do trzymania plików tylko loginów/haseł którym, owszem, mogą towarzyszyć statyczne pliki-klucze. Do bezpiecznego przechowywania i edycji dowolnych plików służą np. zaszyfrowane kontenery (partycje/dyski) VeraCrypta.

  • Tak jak napisał @jasc, można trzymać w KeePassie pliki tylko jest to bardzo niewygodne, w zakładce advanced w widoku rekordu możesz dodać dowolny plik jako załącznik.

  • ahhh VeraCryot zupełnie o nim zapomniałem, przy okazji pogoogluje sobie co to kontener, bo sądziłem, że vera to program:) Bardzo dziękuję za pochylenie się nad moim problem!

 37. Chyba nie jest taka idealna i wpisy na zagranicznych portalach wskazują na bliskość znanych portali społecznościowych…
  https://www.bleepingcomputer.com/news/security/facebook-twitter-trackers-whitelisted-by-brave-browser/

  • Podobno dodali to bo użytkownicy narzekali, że nie działa im “zaloguj przy pomocy Facebooka”.

   Używaj przeglądarki, której głównym założeniem jest ochrona prywatności, korzystaj z logowania fb…

 38. Wszystko fajnie, ale kto na to wykłada kasę? Skoro za darmo, nie śledzi, to z czego żyje?

 39. Ciekawa rzecz – odpalam Brave z VPN-em z USA, a przeglądarka twierdzi, że Rewards nie są dostępne w moim regionie :)

 40. Brave Rewards w Polsce jak na razie nie działa. Działa bodajże w Niemczech, USA i Kanadzie.
  Aby “napiwkować” danego twórcę, musi być on zweryfikowany w programie, co mało komu chce się robić.

 41. Na panopticlick pokazuje bezpieczeństwo brave na tym samym poziomie co firefox, więc szału nie ma. Jedynie tylko dobrego że nie instalowałem żadnych dodatków do brave a w FF mam kilka zwiększająych prywatność. Dla normalnego usera więc jest jak najbardziej ok. Szkoda tylko że nie da się ustawić jakiegoś domyślnego fingerprinta takiego jak ma milion innych osób żeby wyłączyć trackery.

 42. Niestety mój ulubiony radar-opadow.pl nie chodzi na Brave w wersji mobilnej :(

  • mozesz kliknac zrobic “shields down” czyli wylaczyc filtr reklam i wtedy twoja ulubiona strona zaladuje sie bez zadnych problemow tyle tylko ze nie beda blokowane zadne reklamy.

 43. jak Brave ma się do Opery? Opera też blokuje reklamy i też oparta jest na chromie

 44. Kilkanaście minut po zainstalowaniu i scrollowaniu ekranu na popularnym portalu z recenzjami filmów, najpierw lekko zacinało mi się przewijanie strony a następnie wywalił mi się sterownik AMD w lapku.

 45. Ile to zajmuje zaraz po instalacji (katalog w Program Files oraz Users\Appdata)?

 46. @Piotr Konieczny
  Odpaliłem na Brave stronkę z filmami fili.cc i blokuje mi filmy. Co lepsze próbując odpalić film pojawiają się reklamy w nowych oknach.
  Na firefoxie z adblockiem odpala się normalnie i nic podobnego się nie dzieje.
  Elo

 47. niestety webrtc włączone domyślnie

 48. Przeglądarka fajna ale nieco cienia rzuca sprawa whitelist-y pozwalającej na śledzenie przez min. facebook. Rozumiem, że motywacją była chęć pozostawienia usług facebooka na innych stronach, ale ta decyzja powinna być zostawiona użytkownikom. Zwłaszcza w przeglądarce nastawionej na prywatność.
  Niestety nie wiem czy kod został całkiem usunięty z przeglądarki czy przeniesiony w inne miejsce.

  https://www.bleepingcomputer.com/news/security/facebook-twitter-trackers-whitelisted-by-brave-browser/

  https://nakedsecurity.sophos.com/2019/02/12/privacy-browser-braves-user-concern-over-facebook-whitelist/

 49. Ciekaw jestem, jak długo nowa, “cudowna” przeglądarka będzie tak szybka, tak anonimowa, tak cudowna ?
  Przez ćwierć wieku pracy, już parę tak “cudownych” produktów widziałem, a po chwili okazywało się, że a to dziurki ma, a to coś się do niej przyczepiło, a to…

  Myślę, że warto na spokojnie reklamować takie przeglądarki, bo ta wersja jest niby bezpieczna, a za chwilę okazuje się, że …
  No właśnie…

  Życzę nam wszystkim bezpiecznej łączności.
  Z ukłonami, Sebastian.

 50. Przeglarke mam okolo 5-6 miesiecy zarowno na telefonie jak i komputerze. Mam placone za reklamy ktore przychodza ( nie musze ich ogladac). W ciagu ostatnich 4 miesiecy na komputerze za reklamy mam 70 Batow -okolo 12 USD czyli na polskie 50 zlotych. Uwazam ze w ciagu 1-2 lat bat “pojdzie” przynajmniej 10 razy w gore wiec z 50 zlotych za 4 miesiace zrobi sie np. 500 zlotych. Zero ryzyka z mojej strony, zero inwestycji a w ciagu 2-3 lat moje bat (te ktore mam i te ktore beda mi przychodzily) za to ze dosylaja mi reklamy ( ktorych nie musze ogladac) moga wystarczyc na oplacenie fajnych wakacji. Na telefonie za ostatni miesiac “zarobilem” 6.5 bata.
  W tej chwili przegladarka ma okolo 6 milionow uzytkownikow ktorzy ja traktuja jako glowna przegladarke i jest to 3 razy wiecej niz bylo na poczatku tego roku. Dlaczego pod koniec przyszlego roku nie ma byc 30-40 milion regularnych uzytkownikow majacych placone co miesiac w Bat odpowiednik 100-150 milionw USD.
  Argument ze skoro sasiad pozwolil mi korzystac ze swojego sadu za darmo to nie bede korzystal bo sie przyzwyczaje a on pozniej mi zabroni jest nierozsadny. A co z jablkami ktore zerwiesz i bedziesz mial za darmo do momentu jak ci zabroni?
  Jest naprawde duza szansa ze babcia emerytka ktora bedzie ogladala reklamy na brave w ciagu kilku lat odlozy na lodowke czy tez nowa kuchenke.
  Z tego co wiem Brave planuje objac platnymi reklamami caly swiat do konca tego roku wiec nawet jezeli beda mieli nieco opoznienia to placenie za ogladnie reklam w Polsce jezeli nie w tym roku to bedzie w pierwszych paru miesiacach nastepnego roku.

  • Donald, idź do pracy, to wtedy te 50PLN nie będzie cię tak jarać.
   Co do Brave. Wywalam po kilku miesiącach testów, bo: zamiast chronić prywatność użytkownika, mobilna wersja w user agencie podaje nawet model telefonu i wersję Androida, jak ludzie zgłaszają takie problemy na GitHubie, to są olewani, bo priorytet ma pakowanie jeszcze więcej kodu w napiwki. Jeśli nie bawisz się w napiwki, to i tak kilkaset MB pamięci zajmuje serwis od kryptowaluty, a jak się zgłasza to na GitHubie to wiadomo co, olewka. Brendan powiedział ostatnio na TT, że jako twórcy Brave jeszcze wciąż są na minusie – więcej dają donaldom niż dostają z reklam. Czyli jest to świeża inwestycja i główne siły pójdą nadal na to, żeby w końcu z niej wyżyć. Prywatność to tak przy okazji…

 51. Osobiscie uwazam ze poprzez przesylanie bat mozna wspierac niezaleznych dziennikarzy czy tez portale internetowe. Ja mam na celowniku kilka polskich niszowych i patriotycznych portali internetowych na konta ktorych chcialbym przesylac zarobione w ten sposob bat by je po prostu wspierac kwota kilku zlotych co miesiac.

 52. Jezeli macie pytania to na reddit ludzie z brave support bardzo czesto odpowiadaja na merytoryczne pytania i tam mozecie obserwowac czytajac posty i komentarze jak postepuja prace przy przegladarce i co robia.

  Brave blocked them, people complained as it broke an sdk which fb uses for oauth (login to some sites). Same issue on Firefox https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=1226498

  connect.facebook.com is for the Facebook JS SDK.

  We actually do block Facebook requests explicitly used for tracking:

  https://github.com/brave/adblock-lists/blob/f25b698aff4666bbd6a6038ec029855e971b57cc/brave-unbreak.txt#L41

  https://github.com/brave/adblock-lists/blob/f25b698aff4666bbd6a6038ec029855e971b57cc/brave-unbreak.txt#L42

  https://github.com/brave/adblock-lists/blob/f25b698aff4666bbd6a6038ec029855e971b57cc/brave-unbreak.txt#L43

 53. …dlaczego “szanowna redakcja” NIE PUBLIKUJE postów, które pokazują niekompetrcję redakcji?!
  …a mianowicie gdzie było napisane o takich projektach jak SRWare Iron i SlimJet, które są o niebo lepsze niż w/w sponsorowany produkt?

  • Jak najbardziej redakcja powinna miec placone za propagowanie brave poniewaz dzieki zainstalowaniu brave ludzie beda mogli miec zaoszczedzone troche pieniedzy -rzedu 100-150 zlotych rocznie a biorac pod uwage ze bat moze pojsc w ciagu kilku lat wielokrotnie w gore to jak najbardziej przyzwoici ludzie ktorzy chca zaladowac brave i dowiedzieli sie poprzez ten artykul powinni wesprzec autorow tego artykulu i zaladowac brave poprzez link w artykule. Jest to podstawowa cecha przyzwoitych ludzi ktorzy maja w sobie zdolnosc powiedzenia dziekuje…
   Babcia emerytka korzystajac z brave w komputerze w ciagu 2-3 lat moze miec tyle ze pojedzie sobie na wspaniale wakacje a w najgorszym mozliwym przypadku co najwyzej wyjdzie na zero. Placenie za reklamy w USA zaczelo sie 4-5 miesiecy temu a na telefonie 2-3 miesiace temu-teraz pracuja nad dodawaniem nastepnych krajow.

 54. Chciałem dodać (bo może nie każdy wie). Mobilna wersja Brave posiada opcję odtwarzania YT i nie tylko, w tle. Jakby to kogoś interesowało.

 55. “Przepraszamy! Reklamy nie są jeszcze dostępne w Twoim regionie” czyli w Polsce jeszcze nie można zbierać kryptowaluty ;-)

 56. Brave zawiera whitelisty trackerów Facebooka, Googla i innych partnerów:
  https://spyware.neocities.org/articles/brave.html
  Oczywiście niektóre informacje z tej strony można potraktować z przymrużeniem oka jak na przykład domyślnie włączone aktualizacje, choć zastanawiający jest fakt braku możliwości wyłączenia tej opcji w GUI.
  Naprawdę polecam sobie przejrzeć sobie tą stronę, są tam również wpisy o innych przeglądarkach (bo widzę że ktoś tu ma pretensje o brak wspominki o choćby SRWare Iron, który jest jeszcze gorszy pod względem prywatności).
  Błędne jest ochocze polecanie przeglądarki której nie za bardzo można ufać jak odkopie się pewne brudy twórców (choć muszę przyznać dla laika – styknie).

  • Akurat domyślnie włączone aktualizacje to potężna broń i taki kij, który się zawsze znajdzie by psa uderzyć. Stąd wolę sprawdzać regularnie, ale w kontrolowanych warunkach a nie przez kod klepany przez głodnego studenta nieprzestrzegający zasad połączenia.
   Problem jest ten, że sprawdzając aktualizację ogłaszasz wszystkim wokoło jaki masz soft, a często nawet z jakiej wersji korzystasz. To jest już za dużo danych. Szczególnie, że wiele oprogramowania zamiast po prostu sprawdzić katalog czy nie ma tam odpowiedniej wersji wysyła całkiem niezła “litanię” konfiguracji serwerowi. Jak mamy szczęście to po https.
   Dodajmy, że przeglądarka może być uznana za narzędzie nielegalne. Przecież jakby się uwziąć to można przez przeglądarkę bruteforce’ować hasło, a to jest wtedy nielegalne narzędzie do omijania zabezpieczeń.

   Dodatkowo twórcy Brave złożyli wyjaśnienie w tej sprawie i o ile się nie mylę nic z tego nie wynikło – upierali się, że chcieli “działającej” sieci, więc whitelistowali skrypty śledzące FB i Twittera, ale jak to samo dzieje się z innymi stronami które mają również szkodliwe skrypty dla działania niezbędne (szczególnie chodzi tu o archiwa oprogramowania) to nagle są blokowane, to jest niewątpliwie jakaś większa draka za tym.
   Nie wiem jak Brave odnosi się do bandyckiego profilowania uskutecznianego przez Cloudflare, bo Firefox to najchętniej wydałby CF wszystkich swoich użytkowników, ale warto patrzeć im na ręce.

 57. Od front-u brakuje w Brave jedej rzeczy, którą chrome już zaimplementował – blokowania zapytań do FileAPI. A przydało by się.

 58. TL;DR
  Żadna przeglądarka i żaden system nie jest bezpieczny. Czy masz Brave czy FF, Windows 10 czy MacOS, masz oprogramowanie AV czy nie masz (bo nie musisz mieć), to Twoje bezpieczeństwo determinują działania jakie podejmujesz. “Bezpieczeństwo jest procesem, a nie produktem” B. Schneier (2000 r.)

 59. Ciekawym jest, że wielu powtarza “rewelacje” o whitelistach, ale nikt nie zadał sobie trudu przedstawienia stanowiska odpowiedzialnych za Brave’a. Co też w tym miejscu czynię.
  https://brave.com/script-blocking-exceptions-update/

  Przyznam, że nieco naciągane.

 60. A jest wersja na linuxa {Centos/Fedora lub *ubuntu} ?

  • Tak. Sa repozytoria.

 61. Testowałem Brave wiele razy na różnych systemach. W końcu na pc wróciłem do Chromium, na telefonie Brave została :)
  Dla mnie główny problem to to, że nie mają jeszcze tyle zasobów ludzkich, żeby dobrze zaimplementować swoje pomysły. Elekty to np. bardzo słaba synchronizacja (wyłącznie bookmarki), blokowanie reklam nie zawsze skuteczne i nie tak elastyczne jak z ublockiem, część stron nie działa jak należy.
  I dla mnie najgorsze, na słabszym komputerze najbardziej widoczne: jeśli nie chcesz bawić się w napiwki, to ledger service i tak jest uruchomiony, a zabiera bardzo dużo zasobów. Jest to w zgłoszeniach na GitHubie, wiedzą, że trzeba naprawić, a i tak nie ma czasu.
  Po dłuższym używaniu i tak kończę z tymi samymi dodatkami co w chromium, bo działają lepiej. Może też nie wszyscy wiedzą, ale raz już doszli w Brave do momentu, że mieli za dużo swojego kodu i musieli zrobić sobie reset projektu, zobaczcie wersję 0.25
  Za to na plus: w niektórych dystrybucjach Linuxa chromium jest nieaktualny i dużo lepiej wypada Brave z poprawkami.
  A te linki w artykule, żeby wyszarpać jeszcze trochę tipów, to taki trochę obciach ;) Tak po krakowsku…

 62. Po tym artykule przerzuciłem się w całości na Brave. Jest prawie spoko, bo Brave zawiesza się co jakiś czas i wymaga restartu.

 63. Może Panowie redaktorzy odniosą się do trochę szerszej ilości komentarzy, ponieważ póki co wygląda to na coś w rodzaju próby zarobienia na tym całym BAT. Nie zrobiliście porównania z Firefoxem, nie odpisujecie na większość komentarzy, nie wspomnę że długość tekstu i jej treść odbieram tak: “My używamy Brave przez miesiąc lub dłużej, więc jest ok. A tu macie reflink”. Niestety tak to odbieram, a zazwyczaj w ciemno stosuję większość Waszych rekomendacji. Przy NORD VPN zrobiliście to dużo bardziej rzetelnie, czy opisie dlaczego Gmail jest najbezpieczniejszym mailem. Prośba aby zrobić dodatkową analizę prywatności przeglądarek i jak to wypada na tle Firefoxa czy Vivaldiego, które też niby są super prywatne. I czy w ogóle jest coś takiego jak prywatność gdy używamy Windowsa 10?

  • Mogę dorzucić od siebie porównania z Firefoxem. Według mnie Firefox daje więcej swobody w osiągnięciu wysokiego poziomu ochrony prywatności, jeśli się dorzuci parę dodatków. Wycinanie reklam w Brave działa, można nawet wskazać kolejne elementy, ale nie da się tego tak dostosować jak w przypadku uBlock Origin. Nie zawsze jest też tak skuteczne. Czyli, do niektórych stron jak np. wp już przydałby się w Brave ten sam dodatek. Fajnie jest, gdy możesz od czasu do czasu automatycznie pozbyć się ciasteczek po zamknięciu kart (nie całej przeglądarki). Pozwala na to dodatek Cookie Autodelete, bo tej funkcji Brave nie ma wbudowanej. Problem w tym, że API Chromium nie pozwala na automatyczne usuwanie zawartości Local Storage, a w Firefoxie można. Czyli znowu lepiej mieć FF z tym dodatkiem. Dlaczego? Można zrobić testy np. na weather.com i dokładnie prześledzić jak serwis przydziela nam userID w kilku miejscach oraz spróbować je zgubić dzięki usuwaniu ciastek. W FF będzie łatwo. Koleja rzecz, to Container Tabs. Coś takiego miał Brave przed Wielkim Resetem Ficzerów, teraz już nie ma. Firefox ma i ładnie to działa. Jest trochę więcej takich drobiazgów, które wg mnie robią z Firefoxa lepsze narzędzie do ochrony prywatności niż Brave. Niestety nie dla przeciętnych starszych lub nieinformatycznych użytkowników (dopóki ktoś im tego nie poustawia).
   Jedyne problemy, jakie mam z FF to: niższe bezpieczeństwo (wciąż czekam na Fission, czyli odpowiednik Strict Site Isolation) i podejmowane czasem decyzje bez oglądania się na użytkowników (nie wszyscy chcą mieć Pocketa na przykład, a mają :) ).
   Resztę zostawiam redakcji, hej :)

 64. Piec miesiecy placenia za dostawane reklamy na komputerze. 105.2 Bat ktore sa warte dzis 20.5 USD a za dwa lata beda warte o wielokrotnie wiecej w mojej opinii. Zero ryzyka. Brave nie jest jeszcze do konca dopracowany ale gdy gdzies sie zacina to mozna dopuscic reklamy lub na jednym lub dwoch websites skorzystac z google. W przyszlym roku brave zacznie byc dochodowy i wtedy liczba ITT pracujacych dla niego znacznie wzrosnie a zmaleje liczba usterek ktore brave jeszcze ma.

  • Człowieku co tak przeżywasz te BAT-y? Jeśli pójdziesz do pracy to za dwa lata będziesz miał X*20,5 USD odłożone na koncie. Nie będziesz musiał zaciskać pośladów patrząc na zawartość portfela w Brave rewards. Przestań na chwilę naganiać i pomyśl, jak kod Brave powolutku puchnie od usprawnień i dodatków. Zobacz listę funkcji, które jeszcze będą implementować. Jak nie wyjdą finansowo na plus to prędzej czy później projekt polegnie. Chyba, że przestaną rozdawać więcej niż zarabiają, a wtedy nie będzie tylu darmowych BAT-ów.
   Odpocznij trochę, przewietrz się… Wdech… Przeglądarka służy do przeglądania… Wydech…

  • Tak retorycznie pytam-jakbys mial tak 250 tysiecy batow to zaciskalbys? Jezeli przegladarka zbankrutuje to te 150-180 batow ktore bede mial od tej przegladarki do konca roku na moim komputerze i telefonie pojdzie na zero. Jezeli ta przedarka sie przebije to te 150-200 batow za kilka lat bedzie warte 200 czy 1000 dolarow. Dlaczego Polacy maja z tego nie skorzystac?
   Polska ze swoimi 30 milionami mieszkancow nie ma zadnego znaczenia czy przegladarka odniesie sukces czy nie. Jezeli dzieki mi pare osob w Polsce zainstaluje brave i ten brave odniesie za 3-5 lat sukces (pareset milionow uzytkowniko etc) to te osoby pojada sobie na fajne wakacje, jezeli brave splajtuje to nie bede mial ich na sumieniu poniewaz absolutnie nic nie straca. Model byznesowy w ktorym albo zarabiam albo wychodze na zero. Dodatkowo nic nie inwestuje.
   Jak najbardziej sie zgadzam ze sukces brave nie jest przesadzony.

  • I właśnie tak upadnie idea, na którą powołuje się projekt Brave. Ludzie będą dostawać kasę za oglądanie reklam, a potem ją chomikować dla siebie, zamiast rozdawać ulubionym twórcom. Ludzka chciwość nigdy nie zawodziła…

 65. A gdzie dopisek “artykuł sponsorowany”? Pewnie, sponsoring w innej formie, ale jednak…

  A dla uzależnionych od chrome, polecam Chromium. Prywatnie, Firefox i pochodne (przy okazji, firefox mobile jest jedyną przeglądarką, która pozwala na 100%-owe zmuszenie stron do działania i wyglądu jak na desktop’ie, włącznie z niezależnym ustawienie PixelsPerPI. Dlaczego dla innych przeglądarek to takie “niedasię”, do dziś pozostaje tajemnicą.)

 66. Beznadziejna jest ta przeglądarka. 99 % stron których używam służbowo nie działa (np web ILO serwerów, screenconnect, różne kontrole środowiska i wiele innych).
  I w cale nie jest taka szybka. Maxton działa zdecydowanie lepiej i szybciej jeśli chodzi o wyświetlanie stron.
  Nie ma czym się podniecać

 67. “nie ma jego wad.”
  ma wszystkie wady Chroma niezwiązane z prywatnością, co streścić można do: zerowa konfigurowalnoć

 68. Brave można “naprawić”. Lista załadowanych komponentów i rozszerzeń

  chrome://inspect/#extensions

  Widać tam np.:
  Brave Rewards
  chrome-extension://jidkidbbcafjabdphckchenhfomhnfma/_generated_background_page.html

  Brave
  chrome-extension://mnojpmjdmbbfmejpflffifhffcmidifd/_generated_background_page.html

  Brave WebTorrent
  chrome-extension://lgjmpdmojkpocjcopdikifhejkkjglho/_generated_background_page.html

  Można kontrolować ładowane komponenty poprzez dodanie parametru startowego:
  –disable-brave-rewards-extension
  –disable-webtorrent-extension

  i po krzyku.

 69. Brave’em zainteresowałem się już jakiś czas temu. Głównie wersją mobilną. Szukałem przeglądarki z dobrym blokerem reklam, możliwością blokowania auto odtwarzania filmów na stronach, do tego w miarę lekką i w miarę szybką i wydajną… Ogólnie, może dla większości Brave jest ok, niestety cierpi na wiele przypadłości, jakie mają w sobie “chromowate”. Może i jest bezpieczny, ale posiada wiele irytujących wad które skutecznie mogą doprowadzić do odinstalowania aplikacji. Między innymi chodzi o:

  – skalowanie tekstu. Brave tego nie potrafi w wersji mobilnej, tak samo jak Chrome i wszystkie jemu podobne (Kiwi, Chromium, Iron). Niby w opcjach jest pasek, który przesuwając, można zdefiniować minimalną/maksymalną wielkość czcionki. W praktyce to martwa opcja. Testowałem na różnych urządzeniach – na żadnym nie działa. Przeglądanie stron, gdzie mamy czcionkę “jak krowa” i na ekranie o rozdzielczości FHD/FHD+ mieści się 5 linijek tekstu nie jest komfortowe. Nie pomaga nawet wymuszenie skalowania przez Blink’a. Taką “sztuczkę” potrafią tylko 3 przeglądarki mobilne. Brave do nich nie należy.

  – automatyczne blokowanie odtwarzania filmów na stronach to jakiś żart. Zarówno w wersji mobilnej jak i na PC. Opcja niby aktywna, a taki YouTube, Twitch i tym podobne odpalają “na dzień dobry” materiały video. Z resztą nie tylko one, serwisy informacyjne również bez problemu to robią.

  – o ile instalowanie Brave na telefonie czy tablecie to standardowa procedura, to na komputerze kompletna porażka. Ściągamy mały plik ~1.2MB który dociąga resztę potrzebnych danych. No i ok… tylko czemu użytkownik nie ma wyboru choćby ścieżki instalacji?! Brave domyślnie ładuje się do Program Files, tam tworzy swój katalog w którym jest nie tylko przeglądarka jako taka, jest również instalka. Po co? Czemu po procesie instalacji nie jest usuwana? Czemu nie może np. ściągać tego do Temp a po zakończonym procesie usunąć? Potem się nie dziwcie że Brave zabiera wam ~600-700MB z dysku…

  – i czemu nie ma wersji offline? Chcąc zainstalować go na kilku urządzeniach muszę każde podpinać do internetu i ściągać po ~500MB – co dla 4 urządzeń korzystających np. z LTE to spora ilość danych. Taki instalator powinien być od razu dostępny na stronie głównej (jak to robi np. Mozilla), a nie żeby człowiek musiał się przekopywać przez GitHub i tracił czas…

  – wbudowany AD-Block. Jest. I tyle. Na samym dole znajduje się ramka w której można dodać odnośniki do własnych list. Jak w uBlock Origin czy uMatrix – tylko że Brave totalnie te listy olewa. Po wklejeniu adresu ma to chyba działać automatycznie – bo żadnego przycisku zatwierdzającego nie ma – a nie działa.

  Ogólnie irytujących rzeczy w Brave jest sporo. Zatem nie tylko bezpieczeństwo przeglądania sieci za pomocą przeglądarki powinno się liczyć, ale również komfort jej użytkowania. Przed Brave’em daleka do tego droga, ale potencjał jakiś w nim jest. Na pewno warto obserwować jego rozwój i co jakiś czas sprawdzać.

 70. Tak chwalicie przeglądarkę Bravo, a w repozytorium Debiana jej nie ma.
  W Archu (również AUR) też jej nie ma.
  A jak w Debianie czegoś nie ma to to musi być podejrzane.
  Pozdrawiam.

 71. Zainstalowałem na andku i śmiga super

 72. Czy u Was też po otwarciu wp.pl proponuje zainstalowanie dodatku GOOGLE translate extension? Czuję niesmak, bo miał być odgooglowany podobnie jak inne projekty typu Ungoogled Chromium itp… Niestety praktyka poprzedników (nie tej przeglądarki) pokazała, że wraz z update’ami i kolejnymi wersjami coś i tak było przemycone z dodatków google umieszczonych wprost w kodzie.

  REDAKCJO, czy ten komunikat też widzieliście, co o tym myślicie i jakie jest ryzyko, że coś z dodatków najpopularniejszej przeglądarki przemycono?

 73. A ktoś analizował co jeszcze powoduje kliknięcie w tego reflink?
  Nawet jak nie klikniemy pobierz, a tylko otworzymy link to takie kliknięcie na stałe zmienia link do pobrania przeglądarki na niebezpiecznikowy, nawet wchodząc samodzielnie, bezpośrednio na ich stronę… brzydko :)
  Czyszczenie danych przeglądarki przywraca stan faktyczny, pewnie jakieś cookie, nie chce mi się sprawdzać.

 74. a czy nie wystarczy opera z wbudowanym vpnem i w trybie incognito?

 75. ja zwątpiłem gdy antywirus stwierdził, że instalka Brave ma trojana :)

  • Kolega nowy w Internecie, widzę? :) Gdyby to był program z nieznanego źródła, okej. Masz prawo mieć wątpliwości. Ale jest to używana przez wiele osób przeglądarka, z oficjalnego źródła. Pierwszy raz widzisz aby antywirus przyczepił się do czystego programu? Bo takich przypadków jest masa.

 76. Trochę mnie smuci jedna rzecz. Przeglądarka, z tego co piszecie, jest cud miód. Sęk w tym, że to jest to samo, co ma Opera. Szybszy Chrome? Jest. Domyślnie blokuje reklamy? Jest. Plus Opera ma miliard innych funkcji. Czemu nikt takiego orgazmu nie dostawał, gdy wychodziła “dzisiejsza” Opera? Skoro wpisuje się w tę ekscytację Bravem. I wcale nie mówię, że to źle, że Brave jest taki. Wręcz przeciwnie. Ale ludzie na coś, co istniało wieki temu nie zwrócili uwagi, a wychodzi Brave, ma to samo i nagle wielkie poruszenie?

  • Opera jest zamkniętoźródłowa, nietransparentna i znajduje się w chińskich rękach. Zasmucające byłoby, gdyby Redakcja ją polecała, bo oznaczałoby to, że portal jest niewiarygodny.

 77. W tych krajach od dzisiaj dzialaja reklamy brave ( uzytkownicy maja placone w “batach” za to ze otrzymuja reklamy.

  Argentina, Austria, Brazil, Switzerland, Chile, Colombia, Denmark, Ecuador, Israel, India, Italy, Japan, Korea, Mexico, Netherlands, Peru, Philippines, Poland, Sweden, Singapore, Venezuela and South Africa

 78. Niemiecka agencja federalna – Bundesamt für Sicherheit in der Informationstechnik uważa, że Firefox jest najbezpieczniejszą przeglądarką.
  W artykule jest lista rzeczy, z którymi Chrom, IE i Edge nie dają sobie rady.
  Safari, Brave, Opera oraz Vivaldi nie były testowane.

  17.10.2019 Germany’s cyber-security agency recommends Firefox as most secure browser
  https://www.zdnet.com/article/germanys-cyber-security-agency-recommends-firefox-as-most-secure-browser/

 79. Korzystam ze starego, poczciwego Firefoxa + kilka pluginów do blokowania trackerów. Doceniam, że Brave ma “wszystko” out of the box ale jednak przyzwyczajenie robi swoje :)

 80. […] jest przeglądarka Brave, którą możemy polecić dlatego, że czerpie to co najlepsze z Chrome, a obcina […]

 81. zbugowana przeglądarka, karty w tle są wyłączane przez co nei działają skrypty z tampermonkey, na instagramie filmy tracą głos

 82. Na chwilę obecną wg mnie jest najszybszą przeglądarką na leciwych komputerach np z CoreDuo i 4GB RAM. Różnica w porównaniu do Chrome i FF jest spora.

 83. Trochę odmrożę temat ;)
  Po ostatnich aktualizacjach jest możliwość zarabiania na reklamach oprócz Brave Creators oraz brave wprowadził opcję podpięcia portfela. Na reklamy póki co będzie to tylko UPHOLD ale w Brave Creators są dwie opcje: UPHOLD i GEMINI. Intryguje mnie KYC w tych portfelach. Wiem, że bezpieczne na 100% to nie jest ale zastanawiam się na ile jest to bezpieczne zweryfikować się przy użyciu prawa jazdy? Niebezpiecznik, może przyglądaliście się temu już?

 84. […] Brave to szybka przeglądarka bazująca na Chrome, ale stawiająca na prywatność, czyli pozbawiona kodu “szpiegującego” od Google. Twórcy stawiają na łatwość obsługi, dzięki czemu część dodatków, jak np. adblocker, jest od razu wbudowana w przeglądarkę i prosta w obsłudze, bo ograniczająca się do naciśnięcia jednego przycisku. Z tego powodu od lat polecamy ją wszystkim mniej technicznym użytkownikom, którzy nie chcą tracić czasu na rozumienie i konfigurowanie każdego aspektu swojej przeglądarki. […]

 85. Każda przeglądarka ma swoje wady i zalety. Nie wierzę w prywatność w świecie Internetu, niezależnie od przeglądarki. Firefox dużo gada z serwerami Google, Brave ma jakieś kryptowaluty czy logowanie od FB i akceptuje jego skrypty śledzące, Iron miał lipę z przesyłaniem danych gdzieś tam, Opera to Chińczycy, a takie Ungoogled Chromium to raczej doświadczanie męki niż korzystanie z internetu. Dzisiejsze usługi niestety opierają się w ogromnej części na “szpiegowaniu”. Można sobie utrudniać życie na siłę, tylko po co?
  Bezpieczeństwo =/= wygoda =/= prywatność, ale bezpieczeństwo i wygoda mogą iść w parze. Inne konfiguracje w ramach tych trzech terminów są problematyczne.

 86. Widzę, że temat padł, a ja dopiero niedawno zainstalowałem Odważnego. Chciałem coś anty google, z blokowaniem śledzi itp. Wcześniej siedzialem na Firefoxie, którego wspominam różnie, jednak miał ogromny plus, że pytał się czy instalować aktualizacje. I chociaż dwa razy na przelomie lat jakoś sam wwalił mi te aktualizacje, czym też rozwalił np. karty i wkurzył tym niemiłosiernie, to jednak głównie trzymał się słowa NIE. Nie wyobrażałem sobie aby w tak okrzyczanej antygooglowo/chromowej przeglądarce z naciskiem na niby prywatność nie było możliwości samemu zdecydowanie, czy chcemy aktualizacje czy nie i początkowo w ogóle nie zwróciłem na to uwagi bo sprawa wydawala się oczywista (skoro przeglądarka ma tak niby dbać o prywatność). I wczoraj czar prysł bardzo mocno i szukam już innej. Zobaczyłem u syna na operze, że nie ma opcji zgody na aktualizację i powiedziałem mu, że jak bym u siebie takie coś miał, to bym odinstalował (zachęcałem go wcześniej na odważnego). I wtedy zaświeciła mi się lampka, że ustawiałem u siebie w Odważnym wiele ale nie kojarze aby były to aktualizacje. Więc sprawdziłem i MASAKRA Brave/Odważny nie ma możliwości ustawienia i zgody na aktualizacje, co dyskwalifikuje ją jako przeglądarkę niby prywatną itd!
  Już na początku mnie dziwiło bardzo, że niby anty googlowa, a domyślnie proponuje wyszukiwarkę google – to jakiś absurd i zaprzeczanie samym sobie.
  Bzdurą jest też to (co ktoś też lata temu to napisał i jak widać nie poprawili – widocznie mają w tym jakiś interes), że jak się instaluje to dają mały plik, a potem cała reszta wwala się tam gdzie sama chce i nie mamy nad tym pieczy (znów prywatność leży).
  Jedyne co mnie jeszcze przy niej trzyma to współzałożyciel, który był w Mozilli i był nawet krótko Prezesem ale go wywalili, bo środowiska lewackie lgbt sięzbuntowaly bo go nie lubiały – tylko dlatego gościu wydaje mi sięw porzo (skoro lbgt go nie lubi) i to był jeden z glównych czynników instalacji tej przeglądarki ale teraz szukam znów czegoś innego, bo wydaje się ona być niestety tak samo zepsuta jak wiele innych.
  I powiem na koniec tylko, że wcześniej ustawiłem i zgodziłem sięaby Odważny pingował mnie i brali dane do siebie w calu (jak to mówią ulepszenia przegladarki i aby wiedzieli ile osób z niej korzysta) – zrobiłem to z czystej wdzięczności, bo myślałem, że faktycznie Odważny jest inny niż reszta i chętnie im pomoge jak mogę. Teraz jak się okazało, że nie ma możliwości wrażenia zgody lub nie na aktualizację, tak odznaczyłem wcześniejsze zgody na pingowanie itp. Niestety jednak nie zasługują na to – a kto zasługuje? Jeszcze nie wiem, szukam dalej – macie jakieś propozycje?

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: