10:53
25/8/2016

Pod tym adresem możecie zobaczyć listę “preferencji”, jakie Facebook przypisał Waszej osobie.

facebook-ads

Preferencje dla niektórych mogą być zaskoczeniem. Wystarczy np. raz kliknąć na jakiś artykuł o ciężarówkach lub Hitlerze, aby w Facebook wrzucił was do szufladek “kierowca ciężarówki” i zainteresowany nazizmem.

Ciekawa jest ostatnia ramka (na dole). Pokazuje ona, jacy reklamodawcy udostępnili Facebookowi wasze dane. Dzięki temu wiecie, że firmy z tej sekcji mają na wasze temat co najmniej jedną z poniższych informacji:

adres e-mail, numer telefonu, Facebook User ID z aplikacji mobilnej lub mobilny identyfikator reklamowy

Przeczytaj także:

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

39 komentarzy

Dodaj komentarz
  1. Połowy “reklamodawców” nie znam i nie mam pojęcia skąd mają jakiekolwiek dane ;/

  2. Sprawdziłem i wiadomo – na bazie jakiejś statystyki to powstało, ale nie jest zbyt precyzyjne.

  3. heh, znajomy popostuje jakieś bzdury na swoim wallu i juz podobno się

  4. Ciekawe od kogo dwa amerykańskie banki kupiły moje dane.

  5. Mi nie wyświetla pozycji poniżej tej pierwszej ramki. Pusta strona. Nic nie uzbierali?

  6. Mi nic nie pokazuje.

  7. NordVPN dzięki! Co prawda głupotą było podanie jakich kolwiek prawdziwych danych u nich…

  8. W hobby i zainteresowania mam “kura jedwabista”, wtf?

    • ja mam owce hodowlaną wtf ;)

  9. Mam tam ze 20 kont ;-) Powtarzają się: vmware, PHP, Java, HTML, CSS3, SSH, VPN, Tor ;-)

  10. Ja tylko zauważyłem, że na Androidzie wystarczy parę razy poczytać Niebezpiecznika, żeby wyświetlały się tylko reklamy typu “sprawdź czy nie masz wirusa”

  11. W sumie jestem pod wrażeniem jak mało facebook o mnie wie.Tylko 13 w Styl życia i kultura, gdzie większość jest pokroju: przeglądarka, system operacyjny i jakiej komórki używam, reszta kategorii pusta.

    Prawdę mówiąc myślałem, że będzie tego więcej ze względu na ich możliwości, a tu prosze:)
    Jednak nie mama, żadnego losowego/nieprawidłowego przyporządkowania.

    Przy tworzeniu list niestandardowych odbiorców chyba najprościej jest uzyskać/użyć ich adresu email. Wystarczy, żeby użytkownik podczas jakiejś rejestracji lub pobierania “darmowych materiałów” (chodzi o te które można pobrać po zapisaniu się do newslettera), wyraził zgodę na przetwarzanie danych w celach reklamowych.

    • oczywiście udostępniają tylko część danych, by uspokoić użytkowników

  12. Dziwne, u mnie tylko 7 różnych amazonów i uber
    Chyba nie jestem potencjalnym klientem dla nikogo :)

  13. Też myślałam, że wiedzą o mnie więcej. Duża część przyporządkowanych rzeczy w ogóle do mnie nie pasuje.

  14. Drogi niebezpieczniku. Choć miłuję się w waszych tekstach niezmiernie i sprawdzam czy jest nowy post kilka razy dziennie, już po raz kolejny załamujecie mnie postami na temat Facebooka.
    Co najmniej połowa z nich zawiera masę błędów merytorycznych. Niekiedy kardynalnych.

    Tutaj na przykład, sekcja reklamodawcy o której piszecie. Są to tylko OSTATNI reklamodawcy którzy dostarczali reklamy dla użytkownika. I nie muszą mieć wcale waszych danych, bo reklamodawcą na FB zostali w procesie retargettingu. Dostaliście zwykłe ciasteczko FB wchodząc na ich witrynę przypadkiem. Jeśli chodzi o sprzedaż danych reklamodawcom poprzez aplikacje – użytkownik sam przyznaje uprawnienia aplikacji.

    • Nie masz racji. Wystarczy ze tam wejdziesz i najedziesz na znak zapytania. Wtedy zostaniesz odeslany do helpa, gdzie stoi dokladnie to, co niebezpiecznik napisal. reklamodawcy poprzez targeted audience sa tam pokazywani. a targeted oznacza ze musieli podac do kogo chca reklame slac i mogli to zrobic po nr tel albo emailu albo reklamowych ID

    • A probowales kiedys tworzyc taka reklame? Być właśnie takim reklamodawcą jak wymieniani?
      Audience buduje się na podstawie zainteresowań użytkownika określonych polubieniami.
      Trafiasz z reklamy na landing page (lub nawet wczesniej trafiles na landing page) i dostajesz ciastko. Następnie masz tą reklamę wciśniętą na fb.
      Reklamodawca nie posiada bezpośrednio dostępu do waszych danych tą drogą. Dane indywidualnego użytkownika spośród audience można uzyskać TYLKO I WYŁĄCZNIE kiedy ten dołączy świadomie do aplikacji reklamodawcy (pop-up i trzy kliknięcia akceptuję).

  15. jesli takie sa o mnie dane facebooka to przed big data jeszcze spora droga. ciekawi sa zwlaszcza reklamowdawcy – 5 z 11 nie znam, a z 3 absolutnie nie moglem miec stycznosci (np. festiwal techno we wloszech? nie znosze techno i jakos nigdy nie bylem we wloszech :D)

  16. U mnie tylko same hitlery, nazizmy i rasizmy, nic szczególnie groźnego.

  17. Nie mam żadnego reklamodawcy :<

  18. Ten moment, gdy chciałbyś w końcu zadbać o swoją prywatność, ale jest już za późno.

  19. Nie mam tam konta. Gmaila mam tylko po to bo mnie Android zmusil. Dostaje tam rachunki za prad/gaz/wode. Nawet wyciagi z banku dostaje na inne konto po za google.

  20. Obawiam się, że wiedzą dużo więcej, niż można zobaczyć na tej stronie. W niektórych krajach wystarczy wysłać wiadomość “prywatną” krytykującą władzę, żeby narazić się na prześladowania: http://www.asiasentinel.com/politics/thailand-facebook-users-under-threat/

  21. Nie przekierowuje na tą stronę – widzę białą paletę barw..

  22. Ja już parę razy zaglądałam w starej tego formie, kiedy była tylko lista ‘zainteresowań’.
    Mimo kiedyś usunięcia z tej listy niektórych rzeczy (obecnie nie ma tam absolutnie nic, co by mogło sugerować te reklamy), na telefonie w przeglądarce wciąż atakują mnie oferty sushi i makijażu brwi oraz przedłużania/zagęszczenia rzęs… :x Już wolę jak fb myśli, że jestem na Bliskim Wschodzie i wrzuca mi reklamy po arabsku, serio.
    Oprócz tego na liście kiedyś pojawiały się rzeczy o podobnych do przeglądanych/lajkowanych rzeczy nazwach, ale z zupełnie innych kategorii. Ostatnio jak sprawdzałam ze starym systemem, to już nie było takiego problemu (lub nie zdążyłam nabić interesujących rzeczy). Niestety nie pamiętam przykładów.

    Wszystkich reklamodawców pozbyłam się ostatnio. Nie znałam, więc niech spadają. Chociaż konto na fb mam założone na spammaila, więc kto to tam wie w jakich bazach się ten adres już znajduje.

  23. LOL, wie tyle ile chciałem aby wiedział czyli NIC, nom poza tym, że korzystam w7 i chrome (co też jest nie do końca prawdą)

  24. A czy da się sprawdzić jakie preferencje Fejsbóg mi przypisał, jeśli nie mam Fejsboga?
    Podobno śledzi wszystkich, nawet tych odmieńców bez fejsa?…..

    • Nie wiem, jak to sprawdzić, ale najlepiej zainstaluj Privacy Badger (wtyczkę do przeglądarki), która zapobiega śledzeniu odwiedzanych stron.

  25. W sumie ten algorytm nie jest zbyt sprytny. Na liście zainteresowań mam “Złoto” – jedynym fanpage’em, który lubię i który pasuje do tej kategorii, jest… Nagroda Złotego Goebbelsa. Ciekawe, czy gdyby strona była w języku angielskim, lepiej by sobie z nią poradził. Mam też przypisane zainteresowania, których nazw nawet nie byłem w stanie rozszyfrować bez wiki – rzekomo na podstawie polubionych stron. Ciekawe, czy np. orientacja polityczna założyciela funpage’a wystarczy, aby dany funpage przypisano do określonej kategorii.

  26. Kliknąłem i każe mi się gdzieś zalogować…

    • no właśnie, nie działa :)

  27. Mam wg FB ciekawe zainteresowania. Np. “komoda” albo “komunizm”, “maoizm”, “działka ewidencyjna” czy “papier” :D

    • Ja za to lubię piwo i skoki spadochronowe, a sprzedawcy gwoździ walą do mnie drzwiami i oknami.

  28. A co w przypadku, gdy po kliknięciu w link wyświetla się pusta strona z ramką facebooka na górze?

  29. Spoko, jestem według fejsa fanem Rihanny. Śpię spokojnie.

  30. “You have this preference because you installed the app .”
    Żadnej nie znam, nawet z nazwy. Wygląda mi to na kradzież/handel danymi osobowymi.

  31. Coz – dzisiaj nie tylko fels handluje danymi i uzywa niezgodnie ze zgoda (raczej jej brakiem). Przypadek kolegi: Kupil cos na booking.com (strona holenderska ale -tez- po polsku), zaznaczyl ze nie chce spamu i od tego czusu codziennie chca mu cos sprzedac. Wie kto to zrobil bo ma catchalla na mailserwerze i adres jest ‘znaczony’. Co mozna takiemu zrobic?

    • wybaczyć?

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: