20:41
1/1/2011

Michał “lcamtuf” Zalewski opublikował dziś swoje najnowsze narzędzie — fuzzer o nazwie cross_fuzz, który przyczynił się do znalezienia około setki błędów w różnych przeglądarkach internetowych. Do publikacji tego narzędzia skłoniły Zalewskiego m.in. przypuszczenia, że jeden ze znalezionych przy pomocy cross_fuzza 0day’ów na Internet Explorera jest znany bliżej nieokreślonej osobie z Chin.

Wszystkie przeglądarki mają błędy

Lcamtuf w swoim poście opisujacym zasadę działania cross_fuzza tłumaczy, jak wygląda odporność poszczególnych przeglądarek na znalezione przy pomocy cross_fuzza błędy.

IE Crash

IE Crash

  I tak, zespół czuwający nad bezpieczeństwem przeglądarki Internet Explorer, który został powiadomiony o kilku błędach w lipcu 2010, ale do tej pory nie przedstawił patchy, przez długi czas ignorując znalezione podatności.

  Przeglądarki oparte o WebKit zostały załatane, ale nie do końca. Jak pisze Zalewski, pozostało kilka bardzo trudnych do debugu błędów.

  Firefox uporał się z 10 problemami, ale również kilka problematycznych błedów pozostało niezaadresowanych.

  Opera poprawiła znalezione przez Michała błędy w swoim 11-tym wydaniu, ale ciągle musi zaadresować kilka zawiłych crashy

cross_fuzza możecie ściągnąć stąd. Michał, zdając sobie sprawę z tego, że narzędzie posiada kilka problemów, zachęca do testów i zgłaszania uwag.

Chińczycy nie próżnują, exploitują

Zalewski przypuszcza, że co najmniej jeden z 0day’ów odkrytych przez cross_fuzza jest znany Chińczykom i najprawdopodobniej został przez nich odkryty niezależnie. Michał wywnioskował powyższe z referera znalezionego w logach swojego webserwera. Wynika z niego, że 30 grudnia 2010r, ktoś z chińskiego IP odwiedził stronę Michała po wpisaniu w Google fraz: mshtml +breakaaspecial oraz breakcircularmemoryreferences, które związane są z konkretną podatnością, a w chwili wyszukiwania nie występowały na żadenej innej stronie w internecie…

P.S. Bezpiecznego Nowego Roku. My się wczoraj nieźle zfuzzowaliśmy, a wy?

Przeczytaj także:

18 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. jaki jest sens linkowania do zablokowanych bug reportow?

 2. @jurek bo niektorzy czytelnicy niebezpiecznika maja dostep ;]

 3. watpie, zeby ci co maja dostep dowiedzieli sie o tych bugach z niebezpiecznika :p

 4. “P.S. O tym jak sprawdzić, czy padliśmy ofiarą spoofingu CallerID w przypadku SMS-ów pisaliśmy w tekście Spoofing SMS, czyli fałszowanie nadawcy SMS-a. Jutro opublikujemy opis ochrony przed spoofingiem CallerID dla rozmów.”

  Opublikujecie w końcu? Byłem strasznie ciekaw tego artykułu a tu nic :(

  • jacek: tak, będzie w poniedziałek, razem z tym, jak podsłuchiwać GSM. Wszyłedł trochę szerszy tekst.

 5. @jacek:to ja Ci mogę już napisać jedną podstawową rzecz: przede wszystkim zdrowy rozsądek, bo trochę człowieka i technika się gubi.

 6. Używam najnowszej wersji opery 11.00 i zauważyłem, że pod próbie logowania się pod adresem poczta.o2.pl często występuje crash przeglądarki..

 7. A ja nie miałem nigdy problemu z pocztą o2 i Operą 11, za to często wysypuje się gdy w tagu formularza, np. umieści się tag niedozwolony (np. niewyencjowany ) – zazwyczaj po kliknięciu na comboboxa Opera siada :)

 8. Heh, nie można ty przykładów tagów pisać – tag formularza SELECT i niewyencjowany OPTION :)

 9. Zamiast teraźniejszego wycinania html – ja rozumiem, ochrona przed XSS – nie można by zamieniać znaków początku i końca tagu na < i >?

 10. znaczy się na &lt; i &gt;

 11. Uruchomienie fuzza na Chromium 8.0.552.224 (68599) nic nie dało. Oglądałem wyskakujące okienka przez minutę po czym wyłączyłem, a przeglądarka nadal działa.

 12. Opera 11.00 build 1156 + Fuzzer = crash. A tak swoją drogą, to w Operze jest jeszcze parę bugów, co crashują.

 13. A ja buga znalazłem FF 3.6 jak zrobiłem prosty skrypt js który mnożył 2000 liczb to mi się zawiesiła przeglądarka(w porównaniu Opera poradziła się bez problemu a Chrome wyskakiwało że strona nie odpowiada)

 14. Akurat JS w Firefoxie jest coraz bardziej powolny w porównaniu do innych przeglądarek…

 15. Cóż… kolejne głębokie ukrycie plików na serwerze padło ;)

 16. http://www.dobreprogramy.pl/lcamtuf-odrzuca-prosbe-Microsoftu,Aktualnosc,22337.html

  Ciekawe co by się stało, jak Lcamtuf powiedział, że za kasę nie upubliczni tego fuzza. DP.pl piszą, że Chińczycy mają to od Lcamtufa :)

 17. @snejk:
  pracownicy MS odp. za bezp., ktorzy dostaja za swoja prace pensje, byliby swiecie oburzeni :)

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: