19:12
27/5/2010

Maksymilian Arciemowicz (polecam uwadze pod kątem zgłoszeń do polskich pwnie awards) opublikował ostrzeżenie przed atakami CSRF na usługi FTP w Sun Solarisie 10.

FTP+CSRF=WOW

Wystarczy, że atakujący wykorzysta ciąg postaci:

<img src="ftp://...////SITE%20CHMOD%20777%20FILENAME";>

Atak jest ciekawy, dlatego że w FTP nie ma możliwości użycia “tokenów” znanych z HTTP i chroniących przed atakami CSRF, więc jedynym rozwiązaniem problemu będzie pozbywanie się “niebezpiecznych” komend :> NetBSD już wprowadziło poprawkę uśmiercającą kilka “długich” komend, które do tej pory były rozdzielane na części.

Wygląda na to, że trzeba rozciągnąć definicię CSRF z “ataku na webaplikacje” do “ataku dotykającego przeglądarki internetowe” ;-)


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

8 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Albo po prostu ataku na protokoły przesyłania danych. Chyba zawiera w sobie wszystko. ;]

 2. Ohoho, ciekawy motyw :)

 3. Dla zainteresowanych tematem polecam – http://i8jesus.com/?p=75 .

 4. Maksymilian znowu porządził. Jestem pod coraz większym wrażeniem, ostatnio słyszę o nim przy okazji każdej nowej wersji PHP (security bug), bardzo podobała mi się np. jego zabawa z symlinkami i obejściem open_basedir() – http://securityreason.com/polish/badania_naduzycie/14 – ogólnie szacun :)

  • I dlatego *mocno* sugerujemy, żeby ktoś  go zgłosił do polish pwnie awards :)

 5. @Piotr Konieczny
  Wydawało mi się, że już go zgłosiłem jakiś czas temu ;)
  Rzuć okiem czy doszło zgłoszenie ode mnie, jeśli nie, to daj znać, uczynię to jeszcze raz ;)

 6. @Krzysztof Kotowicz : to jakieś przesłanie podprogowe? Cytat:
  /*
  PHP 5.2.12/5.3.1 symlink() open_basedir bypass
  by Maksymilian Arciemowicz http://securityreason.com/
  cxib [ a.T] securityreason [ d0t] com

  CHUJWAMWMUZG
  */

 7. ten exploit działa na najnowszej wersji php i z tego co wiem, nie da się go załatać

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: