16:41
13/10/2023

Odłączenie miast od prądu, równoczesne zatrzymanie pociągów, wyłączenie sygnalizacji świetlnej, zakłócenie sieci telefonii komórkowej, unieruchomienie kluczowych serwisów internetowych, zatrucie wody pitnej, a nawet permanentny brak papieru toaletowego na sklepowych półkach. Całkowity paraliż infrastruktury krytycznej Polski. Czy to w ogóle możliwe?

Błąd Krytyczny: nowy podcast od Niebezpiecznika

Na to pytanie odpowiadamy w Błędzie Krytycznym, czyli 8 odcinkowym podcaście, jaki przygotowaliśmy specjalnie dla Audioteki. Pierwszy odcinek pt. “Coś kliknąłem i wszystko znikło” już jest dostępny do odsłuchania tutaj lub na YouTube Audioteki.

Kolejne odcinki, będą publikowane co tydzień, w piątek i będą możliwe do odsłuchania tylko w aplikacji Audioteki. Co Was w nich czeka? Oto krótkie podsumowanie:

Rozważania o polskim systemie ostrzegania ludności przed zagrożeniami i o bezpieczeństwie polskiej kolei. Bogaty w szczegóły wywiad z Michałem Miśko z Centrum Zarządzania Kryzysowego i Piotrem Combikiem z UTK. Pochylimy się nad AlertemRCB, ale także nad syrenami i innymi formami ostrzegania, o których pewnie nawet nie zdajecie sobie sprawy, bo do tej pory nie zostały w Polsce produkcyjnie użyte (ten odcinek warto przesłuchać dla samego odgłosu syreny wydawanego paszczą przez redaktora Maja)

Będzie też odcinek o darknetach (liczba mnoga celowo) i ich użytkownikach. Opiszemy zarówno świństwa jakie można tam znaleźć jak i wartościowe treści. Zastanowimy się także nad zagrożeniami deepfake’ów oraz ich wpływie na społeczeństwo i wykorzystaniu w atakach informatycznych. Wraz z Marcelem Kiełtyką z Demagoga omówimy narzędzia do generowania i wykrywania fejków. Poruszymy problem wycieków danych, które są elementem prawie każdego ataku. Poradzimy jak im zapobiegać i jak na nie reagować, kiedy do nich dojdzie. Bo prędzej czy później na pewno dojdzie.

Nie zabraknie też rozmów o socjotechnice i infrastrukturze krytycznej, a także beztroskim hackowaniu, z czasów kiedy częściej niż o hackingu mówiło się o phreakingu. Będziemy hackować dźwiękiem i rozmawiać o atakach side-channelowych wraz z ekspertami z Grupy Euvic, Lidią Malkut i Jakubem Suchorabem.

Błąd Krytyczny towarzyszy audioserialowi Error

Podcast Błąd Krytyczny powstał jako projekt towarzyszący audioserialowi Error, którego głównym bohaterem jest programista zaplątany w cyberatak na Polskę. W audioserialu jest wiele hackerskich smaczków, trochę brutalności, łamanie słabych szyfrów i sporo mocnych intryg. Ktoś rozsyła fałszywy AlertRCB, ktoś hackuje infrastrukturę krytyczną kraju… a głosu jednej z głównych postaci użyczył Borys Szyc. Słuchacze oceniają go wysoko!

Posłuchaj Błędu Krytycznego

Podsumowując, zapraszamy Was do zapoznania się z pierwszym odcinkiem Błędu Krytycznego. Czas oczekiwania na kolejne odcinki Błędu Krytycznego możecie sobie umilić przesłuchaniem audioserialu Error. 

PS. Za przygotowanie podcastu i publikację tego artykułu otrzymaliśmy wynagrodzenie od Audioteki. Partnerem tego projektu jest też Grupa Euvic, bo oba projekty powstały dlatego, że prezes Euvica, Wojtek Wolny, wylicytował na aukcji WOŚP stworzenie scenariusza Errora przez dziennikarza, Krzysztofa Domaradzkiego. To jest w ogóle kapitalna historia, ale o niej i o tym jak się tworzy scenariusz powieści “o hakerach” też będzie w jednym z odcinków Błędu Krytycznego, więc jeszcze raz zachęcamy do odsłuchania ;)


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

9 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Fajnie Was usłyszeć :)
  Ale kiedy wróci Wasze “na podsłuchu”? – Tęskni ktoś jeszcze oprócz mnie? :)

 2. Ładny obrazek ten z mapą.

  Szkoda że treść ma być w podcaście a nie po prostu do przeczytania.

 3. Podcast pewnie fajny, ale nie posłucham bo nie chce Audioteki…

  • W drugim akapicie jest adres do Jutuba, więc można bez Audioteki.
   watch?v=da8vJkHlrlA

 4. Fajna Reklama, szkoda że nie oznaczona w tytule ;)

 5. banalne. wystarczy rozwalić węzeł pod mariottem…..

 6. euvic w formie

 7. Ciekawe, czy istnieje pilot, za pomocą którego można by zmienić czerwone światło sygnalizacji na zielone?

  • Tramwaje Wrocławskie mają taki pilot, na większości skrzyżowań ustawiają światło.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: