7:30
26/6/2014

Na tym obrazku? Problemów jest łącznie 13. Rozwiązanie tutaj.

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

31 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Pendrive wygląda jakby w paincie został dorysowany.

  • Jest drugi wetknięty do komputera, ale słabo widoczny.

  • Komórka też ma krzywo doklejone to, co wyświetla.

 2. Jeszcze jest jeden pominięty problem – drzwi zostały pozostawione otwarte. O ile na open space jest to ok, to jeżeli są osobne pokoje to powinny być zamykane a dostęp do nich za pomocą karty/kodu/itp. Nawet jeżeli wszyscy pracownicy maja dostęp do wszystkich pokojów to zatrzyma to gości.

  • Dokładnie. U mnie w firmie wszystkie pokoje (poza kuchniami, wc, itp. xD) są na karty zbliżeniowe. I wszędzie działają te same karty, tzn. do pokoju szefa wchodzę za pomocą swojej karty. Ale gość już nigdzie sam nie wejdzie.

 3. Po kliknięciu ”tutaj” w url mamy “hxxp://…” a nie http. To takie info dla redakcji :)

  • Czyli wszystko ok :P

  • redakcja wie i zrobila to celowo, dla wszystkoodrazuklikaczyzabawesobiespalaczy

  • To redakcja przekombinowała, bo na stronie z rozwiązaniami i tak trzeba jeszcze kliknąć, żeby pokazało odpowiedzi.

  • Mój chrome jak się okazuje preferuje otwieranie hxxp w xdg-open :O

 4. dokładnie jest hxxp://

 5. No patrzcie… a ja myślałem, że chodzi o drzwi zamontowane na zawiasach do szafek i to jeszcze przykręconych po zewnętrznej stronie drzwi.

  Czy oprócz plecaka i ściennego kalendarza pracownik powinien ze sobą nosić także klawiaturę, żeby ktoś mu nie zamontował sprzętowego keylogera, oraz koszyczek na długopisy razem z zawartością, żeby ktoś nie dorzucił długopisu z podsłuchem?

  Zagadka do bani, bo większość z tych 13 rzeczy jest na zasadzie “może być, ale na zdjęciu nie ma”. Na tablicy _może_ być coś poufnego, ale nie ma. W kalendarzu _może_ być coś poufnego, ale nie widać, co tam jest. W koszu _mogą_ być dokumenty z poufnymi informacjami, ale mam wątpliwości, czy jego zawartość to w ogóle jakieś dokumenty. W plecaku _może_ być coś cennego, ale nie widać – równie dobrze mogą tam być spocone ciuchy, jeśli pracownik dojeżdża na rowerze. W otwartej szufladzie _mogą_ być poufne dane, ale… itedeitepe. Może intencje były dobre, ale zagadka strasznie naciągana.

  • Właśnie.
   Poza tym nawet zamknięta szuflada z pozostawionym kluczem w zamku – to nadal zagrożenie.
   Nie wiadomo nic, jakie osoby (i kiedy) maja dostęp do pomieszczenia, czy jest monitoring itp.
   – coś opisane jako “portfel” – wygląda bardziej na kosmetyczkę, czy piórnik.
   – wyjęta karta kredytowa świadczy o tym, że pracownik (-czka?) w czasie pracy załatwia sprawy pozasłużbowe.

  • A ja pozwolę się z wami nie zgodzić. Udało mi się odnaleźć wszystkie wady opisane na obrazku – ale to tylko dla tego, ze pracuję w korpo ;).
   Standardowe szkolenia security – nie zostawiać dokumentów na biurkach, papiery należy niszczyć w niszczarce a nie do kosza, pendrive w ogóle zakazane itd itp. (o hasłach na monitorze nie wspomnę).

   @vanitas – A nie może być to służbowa karta płatnicza/kredytowa? ;)

   Zwykły stuff, nic nadzwycajnego.

  • @gorzki – też kiedyś pracowałem w korpo. Ale było tam kilka fajnych rozwiązań – np. pokój tylko dla IT (dostęp na kartę, w części biura z dostępem na kartę ;) – wstęp tylko my i szef) – przez co zostawienie komórki na biurku czy papierów roboczych było dość normalną rzeczą. Ekran się blokował po 3 minutach bezczynności (zablokowany ekran z wpisanym loginem i hasłem – tylko wcisnąć enter – spełniał PBI – o zmianę której walczyłem z SO). A zasada “pustego biurka” obowiązywała na zakończenie dnia pracy.

   Zostawione przedmioty wskazują, że osoba wyszła na chwilę (do kibla? na kawę?) – do domu by bez portfela, komórki, plecaka itp raczej by nie poszła.

  • @vanitas – a jak tam sprzątanie się odbywało?

 6. Ja tu widzę jeszcze 14 problem: ktoś chodzi po biurze i robi zdjęcia. Że go ochrona nie wyhaczyła to się dziwię ;)

 7. Otwarte puszki z napojami. Jeśli nie są puste, to można czegoś dosypać…

 8. Ja tam mam kilka innych spostrzeżeń:
  1. Przy tym biurku pracuje kobieta. (krem do rąk, książki, portmonetka)
  2. Z pewnością jest jeszcze w pracy. (kurtka na fotelu)
  3. I pewnie jest gdzieś w pobliżu, może nawet w tym samym pomieszczeniu. (pozostawiony telefon, a raczej nikt nie zostawia telefonu idąc gdzieś dalej)
  4. Koleś w sąsiednim pokoju z pewnością widzi intruza. (postać w oknie)

  • To masz autorkę zdjęcia.

 9. Skoro się bawimy…
  to jeszcze: jak zauważył piszący powyżej, drzwi nie są zamknięte – przyjdzie Pan Kanapka i coś powtyka w porty.
  Dwa: dyski szyfrowane? Bo sprzątaczka po godzinach z LiveCD się kręci i dane pomimo hasła w systemie pobiera ;)
  Trzy: jeśli sprzątaczka będzie równie złośliwa co pokojówka, to i szyfrowanie nie pomoże ;)
  Cztery: jedzenie i picie przy stanowisku komputerowym – toż to nagminnie łamany przepis BHP ;) A w ogóle to nie ma tam instrukcji BHP na ścianie powieszonej…

 10. Oczywiście wygląda to trochę na szukanie dziury w całym. Można dodać niebezpieczeństwo dosypania czegoś do jedzenia, zajrzenia przez niską ściankę przez osobę obok – a nawet przechodzących obok, podłożenia pluskwy pod biurko (brak nadzoru wejść), działający telefon (możliwość podszycia się lub przekonfigurowania) i pewnie jeszcze ze 20 rzeczy można znaleźć.

  A, i najważniejszy problem z bezpieczeństwem – ten sprzęt sportowy można zwyczajnie ukraść :-)

 11. Moim zdaniem trochę przesadzają. To że w śmietniku są jakieś papiery, na biurku leży pendrive, albo że plecak jest otwarty(jakby to, że byłby zamknięty miało w czymś pomóc ;)), nie znaczy jeszcze że tam są wrażliwe informacje.

  • Akurat na pendrive można wrzucić jakiś fajny programik – i mamy dostęp do wrażliwych informacji taki sam jak użytkownik ;)

 12. Link do rozwiązania nie działa :/

 13. Oczywiście jest to lekko naciągane – bez kontekstu te różne ‘problemy’ mogą nic nie znaczyć, a może tam być jeszcze fafnaście problemów.

  Na przykłąd papiery w koszu mogą być świadomie tam umieszczone, bo na nich jest wydruk próbny fotki kociaka z netu (ten cholerny drajwer do kolorowej drukarki znów fiksuje). Z drugiej strony nawet zamknięta szafka nie znaczy, że nie ma problemu, bo takie zameczki to się w minutę otwiera. Pytanie, czy jest w niej cokolwiek, co powinno leżeć w sejfie strzeżonym przez wachmana z dobermanem.

  Białe tablice są bardzo użytecznym wynalazkiem pomagającym w pracy. Od specyfiki danej działalności zależy, czy można pozwolić pracownikom używać ich do usprawnienia swoje pracy – na przykład przez przyczepianie i przemieszczanie kolorowych karteczek z wypisanymi zadaniami – jak w jakiejś firmie softwareowej używającej modnych dziś metod zarządzania – czy też na biurku pomarańczy nie wolno zostawić, bo jest okrągła – jak w Los Alamos.

 14. Jak rozumiem inteligentny telefon i bezprzewodowa klawiatura są mniej ważne od kalendarza na ścianie…

 15. Hah, nie wziąłem pod uwagę że tam nikt nie siedzi :D Ja bym się bardziej martwił o to, że klawiatura jest bezprzewodowa i można sobie w niezauważalny sposób zdobyć hasła itp.

 16. nie kupuje! Przeciez (zakladam) to nie kafeja kiedy kazdy ma dostep ani hi-sec gdzie we dwojke sie siedzi patrzec wspolpracownikowi na rece. Ot socjalna analiza :)

 17. Trochę naciągania zagadka (kalendarz i portfel ledwie widoczne, a dokumenty na wirzchu i papiery w koszu nie muszą być nic warte), ale i tak można się spróbować. Chociażby po to, żeby się nauczyć zamieniać hxxp na http :D

 18. Prosta zagadka. Nie wyłapałem tylko jednego – portfela – bo myslałem ze to jakiś piórnik czy coś w ten deseń. Dziwne ze stacjonarnego telefonu nie wskazali – tez daloby sie cos z nim zrobic.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: