10:30
10/8/2018

* Dlaczego Signal wygrywa z Wire

Po publikacji wczorajszego artykułu dostaliśmy wiele próśb o wyjaśnienia, dlaczego Signal jest lepszy od komunikatora Wire. Więc to zrobiliśmy. We wczorajszym artykule pojawiła się ramka (tuż pod tabelą z komunikatorami). Ten post dodajemy tylko po to, aby zwrócić na tę aktualizację uwagę tych 30 tys. osób, które do czasu aktualizacji już zdążyły się zapoznać z treścią artykułu i mogłyby owy dodatek przegapić.

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

11 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. A jeżeli nie chcę by moim id był numer telefonu to jednak Wire?

  • No właśnie redakcja nie odniosła się do powiązania nr tel ( aktualnie konkretnego obywatela ) z kontem Signal. Czy coś zmieniło się w tej sprawie ? Osobiście zrezygnowałem z tego komunikatora.

 2. Cześć! Fajnie by było gdybyście przygotowali też taki artykuł porównawczy dla chmur, w których najlepiej działa szyfrowanie danych użytkownika itp.

 3. A co powiecie na komunikator który spełnia wasze kryteria bezpieczeństwa, jest dostępny na każdą platformę i stoi za nim organizacja GNU? Takim komunikatorem jest Ring i także poza wiadomościami tekstowymi umożliwia rozmowy głosowe i wideo. Jest dostępny na licencji GPLv3(tak samo jak signal) jest napisany w C++ ze wsparciem Pythona, więc powinien być szybszy i mniej zasobożerny od Signala.

  Jednak sam nie korzystam z tego typu komunikatorów, mnie wystarcza tekstowy protokół XMPP: https://xmpp.org

  Dlaczego uważacie, że protokół Signala jest bezpieczniejszy niż XMPP i Ring?

  • XMPP to tzw. “wolna amerykanka” (czyli w praktyce: serwer decyduje, jakie XEP-y obsługuje, każda apka kliencka może mieć jeszcze zestaw swoich, zadziała tylko to, co obsługuje i klient i serwer – bonus jest taki, że jak klient jeden z innej parafii, drugi z innej, a serwer z jeszcze innej, no to w ostateczności możemy dostać kompletny miszmasz ;)

 4. Pytanie na ile mozna ufac tworcom signala ze nie przechowuja informacji po swojej stronie?

  • Kod źródłowy serwera nie został opublikowany, więc o tyle, o ile ufamy twórcy.

  • A po co kod źródłowy? Podpatrz sobie komunikację apki – w razie potrzeby rozszyć “zewnętrznego” TLSa łatwo, z “wewnętrznym” (pomiędzy nadawcą i odbiorcą) gorzej, ale chyba o to chodzi – serwer nie podsłucha takiego kontentu i tak i tak.

 5. Ów dodatek, nie “owy”… Tak na marginesie.

 6. Kod źródłowy (i reprodukowalny build) jest potrzebny po to, żeby można było zaufać samej aplikacji że nie przechowuje/przekazuje informacji jakimś bocznym kanałem. Analiza binarek czy zachowania na runtime ma ograniczone możliwości wykrycia tego.

  Co z tego, że szyfrowanie jest w teorii end-to-end, jeśli każda z końcówek jest nadal kontrolowana przez Signal Messenger LLC. i jednocześnie musi być w stanie odszyfrować całą zachowaną lokalnie komunikację?

 7. Dzień dobry.
  Discord staje się coraz popularniejszy wśród użytkowników gier ale nie tylko, W czasie zawieszenia zajęć edukacyjnych stał się też narzędziem edukacji zdalnej. Jak oceniacie bezpieczeństwo danych, które trafiają do discorda?

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: