13:16
12/6/2018

Jeden z naszych Czytelników na stacji Kraków Główny wypatrzył coś takiego.

Mikrofony nie wzbudzają dobrych skojarzeń szczególnie w przypadku spółki PKP, która unikała odpowiadania na pytania o monitoring na dworcach. Mimo wszystko postanowiliśmy spytać PKP o ten mikrofon. Spółka nie chce zdradzać wszystkiego o monitoringu, ale liczyliśmy na to, że chociaż powie nam po co jest ten jeden mikrofon. I powiedziała.

Odpowiedź nadeszła od pani Doroty Szalachy z biura prasowego PKP PLK SA.

Panie Redaktorze, widoczny mikrofon na peronie I w stacji Kraków Główny, zamontowany jest w pomieszczeniu pracowników obsługujących megafon. Mikrofon ten jest integralną częścią wzmacniaczy megafonowych i służy do zwiększenia lub zmniejszenia siły głosu zapowiedzi i dostosowaniu go do standardów w zależności od sytuacji jaka jest na daną chwilę na tym obiekcie (np. ilość podróżnych). Chodzi zatem o regulację siły głośności w zależności od tzw. szumów otoczenia. Urządzenie nie ma funkcji nagrywania.

Teraz już wiecie. Ale nawet jeśli nie ma się czym martwić, zawsze radzimy wam zachowywać ostrożność w miejscach takich jak dworce. Nie powinniście tam swobodnie rozmawiać o ludziach, tajemnicach zawodowych czy sposobach dostępu do ważnych zasobów. Przypadkowy pasażer z boku może bardzo uważnie słuchać i może wzbudzać nawet mniej podejrzeń niż taki mikrofon… Zdjęć “przez ramię” w pociągach wykonalismy mnóstwo. Nasi czytelnicy też. Niebawem opublikujemy sporą galerię :)

Przeczytaj także:

28 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Kiedy “Na podsluchu”?

  • Nie ma czasu na podsłuchy – fotki trza pstrykać.

 2. Zwykły głośnik też może działać jak mikrofon! :)

 3. Doszukiwanie sie logiki w dzialaniach PKP moze byc zgubne.

  • A co dla Ciebie jest w tym nielogicznego? Akurat w tej sytuacji ktoś w końcu pomyślał.

 4. Czemu Wasza strona tak wolno działa? Jak w nią wchodziłem to minutę czekałem na jej załadowanie, a czasami przy wejściu w jakiś news mam info o awarii od cloudflare. To u mnie czy u Was?

  • U nich. Jak przystało na firmy z branży, strony kuleją.

  • Sam sobie odpowiedziałeś… skoro awaria cloudflare, to ani u nich, ani u Ciebie… tylko awaria cloudflare :)

 5. To nawet nie jest mikrofon kierunkowy.

  • A jakie to ma znaczenie, że „nawet nie jest kierunkowy”? Zresztą kierunkowy, to właśnie byłby zły wybór do tego działania. Ma tylko zanalizować poziom hałasu panujący na dworcu, żeby np. w sytuacji, w której będzie tam kilka osób, nie drzeć głośnikami, jakby ktoś chciał przekrzyczeć 100 tysięcy kibiców.

  • @Marcin Chodziło mi o to że kardioida nie jest dobra do podsłuchiwania z dużej odległości.

  • To Superlux CM-H8K, typowy pojemnik studyjno-estradowy. Może mieć ch-kę kardioidalną bądź superkardioidalną, w zależności od nakręconej głowicy ;)

 6. Jakość dźwięku na tym dworcu jest taka że najwyraźniej ten mikrofon nie działa :D
  Dowiedzenie się czegokolwiek z tych komunikatów graniczy z cudem

  • Czym innym jest poziom głośności, a czym innym akustyka danego pomieszczenia.

 7. Stawiam, że być może służyć to do mierzenia hałasu.

  • A ja stawiam, że być może nie czytałeś artykułu, który komentujesz ;)

 8. Właśnie kiedy “Na podsluchu”?

  • Nagrywamy w czwartek

  • @PiotrKonieczny a nagrywacie w jakiejś konkretnej lokacji czy w losowo wybranej lokacji :p ?

  • … i Memdump, lubię to.

 9. Czy Wy na poważnie z tym artykułem? Mam Was za poważny portal ale takimi artykułami… hmm…

 10. No mogli ukryć ten mikrofon trochę i nie byłoby sprawy, ale w zasadzie to mogli też zakupić jakiś lepszy, z osłoną przed wiatrami i takimi podobnymi… Ech ta PKP…

 11. U nas na śląsku taki mikrofon wykorzystywany jest do zbierania uwag i zażaleń. Działa to tak, że zbiera się grupa niezadowolonych ludzi, stają pod takim mikrofonem i głośno krzyczą… Efekt jest taki, że jest jeszcze gorzej…

 12. https://www.youtube.com/watch?v=gRMqZXIA8O8

 13. Polska na tle “Zachodu” jest jeszcze spoko pod względem inwigilacji: w USA w miastach montują podsłuchujące… latarnie oświetleniowe – tego nie było nawet w stalinowskich Sowietach!

 14. https://www.youtube.com/watch?v=FWB05oFun4k ;)

 15. Cala PKP to tylko podsluchy, donosicielstwo, wazelina

 16. ale robicie wtopę ! Chyba widać że to zwykły mikrofon, i nic przy jego pomocy nie podsłuchacie – chyba tylko przejeżdżający pociąg. Nie dajcie się tak nabierać !

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: