19:11
25/10/2013

Anonimowi znowu dali znać o sobie, tym razem publikując paczkę 774 dokumentów wykradzionych z ukraińskiego MSZ. Ataku dokonała ta sama grupa włamywaczy, która stoi za wyciekiem dokumentów z naszego rodzimego Ministerstwa Gospodarki.

W kogo tak naprawdę skierowany był atak?

Wygląda na to, że tym razem Anonimowi wzięli sobie na cel koncerny naftowe i gazowe, a w szczególności sprawy biznesowe pomiędzy Ukrainą a Azerbejdżanem. Jak wynika z informacji przekazanych przez Anonimowych, te sprawy nigdy nie miały ujrzeć światła dziennego. Anonimowi chcą wstrząsnąć opinią publiczną ujawniając korupcje i powiązania byłej premier Tymoszenko z azerskimi koncernami.

Azeri oil groups have lotsa funky stuff related to Tymoshenko deals back in a day and Ukraine Embassy keeps lot of it in secret so we want them to start shake a little by making this public.

Jak dokonano ataku?

Najprawdopodobniej Anonimowi przejęli skrzynki mailowe w domenie mfa.gov.ua włamując się do ukraińskiego ISP EuroTraceTelcom.

Screenshot przejętej skrzynki pocztowej

Screenshot przejętej skrzynki pocztowej

Jakie dokumenty zostały wykradzione?

Większość wykradzionych dokumentów nie ma wielkiego znaczenia. Są to skany paszportów, prywatne zdjęcia, listy przewozowe, etc. Jedyny z interesujących dokumentów, jakie udało nam się znaleźć to spis broni używanej do ochrony pól naftowych. Anonimowi zaznaczyli jednak, że jest to tylko część dokumentów jakie posiadają. Większość dokumentów jest w języku ukraińskim, co z pewnością utrudnia ich zrozumienie.

Jeden z wykradzionych skanów paszportu

Jeden z wykradzionych skanów paszportu


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

21 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Tytuł do drugiego akapitu – piszemy ‘naprawdę’

 2. “Anonimowi znowu dali znać o sobie, tym razem publikując paczkę 774 dokumentów wykradzionych z Ukraińskiego MSZ.” – powinno być chyba “ukraińskiego”, ale poza tym miło się czyta debiut pana Pawła. :)

 3. Oj tam, parę błędów, i co z tego? :)
  Jak dla mnie ok, błędy zdarzają się każdemu.
  Ale na przyszłość: przymiotniki pisze się z małej litery np. nie “Azerskimi” tylko azerskimi.
  Pozdrawiam :)

  • Jak już się czepiamy, to pisać możemy wielką (dużą) lub małą literą.

 4. ruski iddział anonimowych w natarciu? ;)

  • To przypadek, że zbiega się to w czasie z naciskami anty UE Ruskich na Ukrainę.

 5. Pytanie kto następny. Zastanawiam się czy da się w ogóle ustrzec od włamań czy zawsze znajdzie się jakiś sposób, żeby się dostać gdzie się chce, o ile tylko bierze się za to odpowiednia osoba/zespół. Już nawet pomijając najsłabsze ogniowe tej gry – ludzi.

  P.S. W stopce:
  Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009- echo date(“Y”);

  • To w stopce jest specjanie. Taki “easter egg”.

  • Heh myślałem, że się PHP nie wykonał. W takim razie sorry, fajny feature ;D

 6. Ciekawe, ciekawe :)
  Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009- echo date(“Y”);

 7. Byłem ciekaw, kiedy o tym napiszecie. Dalej,
  Moskwa.

 8. w końcu! widziałem Pana Piotra Koniecznego :) wczoraj w TVN
  :)

 9. Zaraz, zaraz. Jaki u diabła związek ma ISP ze skrzynkami pocztowymi? Coś mi tu umyka…
  Jakby ktoś się włamał do TP.SA (no dobra, Orange), to nie uzyska przecież dostępu do mojego e-maila. Chyba, że tenże ISP go właśnie hostuje.

  • Ale może podsłuchać wychodzący ruch SMTP i przychodzący POP3.

  • To w tych czasach ktoś jeszcze nie szyfruje połączeń z serwerami e-mail?
   /me sprawdza rok
   Inny kalendarz tam mają, czy jak? :P

  • Nie, ale Ukraina to b. zacofany technologicznie kraj. Tam ciągle Pegazusy sprzedają, więc o czym my tu gadamy?

 10. Powinno być raczej “back in THE day”. Jak się czepiać, to
  siem czepiać.

  • tudzież czepać.

 11. te tzw. anonymous = KGB

 12. Ponowny wyciek:
  http://bayfiles.net/file/12rsT/1MCMxk/odadocmbox.rar
  So – today we publish passwords to access mailboxes in the domain gov.ua as well as full mince about how to get into the system of Electors

 13. […] Ale wiadomości urzędowe wyciekały także z serwerów ukraińskich ministerstw, m.in. z ukraińskiego MSZ. Na marginesie dodajmy, że i Polskie serwery rządowe były w przeszłości skutecznie atakowane; […]

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: