20:38
29/2/2012

1 marca (czyli jutro) Google wprowadza nową, zunifikowaną politykę prywatności. Na jej mocy poszczególne usługi Google będą mogły “wymieniać” się danymi na nasz temat. Poniżej pokazujemy co zrobić, aby nie ułatwiać życia sieciom reklamowym skojarzonym z Google.

Wyłącz Google Web History

Google Web History zapisuje wszystko co wpisujesz w pole wyszukiwania. A wiadomo, że to czego szukamy całkiem nieźle potrafi nas zdefiniować — znane są przypadki spraw sądowych, w których podejrzani o morderstwo lądowali za kratkami, bo w historii wyszukiwania Google znaleziono frazy takie jak “jak pozbyć się ciała“, “jak usunąć ślady krwi” ;)

Do tej pory, Google Web History było enklawą — do danych zebranych w tej usłudze inne produkty Google nie miały dostępu. Zmieni się to jutro. Dlatego warto rozważyć usunięcie tych danych. Aby to zrobić należy wejść na adres https://www.google.com/history i kliknąć na “remove all Web History“.

google_history

Google Web History (fot. EFF)

To nie tylko wyczyści historię, ale także wyłączy “logowanie” wpisywanych do wyszukiwarki Google zapytań. Ale uwaga! To nie znaczy, że Google nie będzie zbierało tych danych na “wewnętrzny użytek. Z włączonym Google Web History nasze zapytania będą przechowywane wieczyście, z wyłączonym będą anonimizowane po 18 miesiącach.

Wyłącz historię YouTube

Jak na razie, dane zebrane na Twój temat przez serwis YouTube, mogą być wykorzystywane tylko do personalizowania treści wewnątrz YouTube. Po 1 marca 2012 inne produkty Google uzyskają dostęp do historii oglądanych przez Ciebie filmów na YouTube (i historii wyszukiwań z tego serwisu).

Aby to zmienić, zaloguj się do YouTube, kliknij na swoją ikonkę, a następnie kliknij na:

 • 1. “Video Manager” -> “History”. Wybierz “Clear all viewing history” oraz “Pause viewing history”.
 • 2. “Search History”. Wybierz “Clear all search history” oraz “Pause search history”.
YouTube history

YouTube history (fot. EFF)

Pamiętaj aby powyższe kroki powtórzyć dla każdego konta Google (i YouTube) jakie posiadasz. Jeśli oczywiście nie chcesz się dać “spersonalizować” — niektórzy bowiem lubią mieć bardziej dostosowane do siebie reklamy i nie przeszkadza im to, że ich profile behawioralne wraz z danymi na ich temat są sprzedawane do sieci reklamowych.

A na koniec…


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

97 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. ja akurat historię zawsze miałem off, co do YT, przydało się, długa była :D

 2. Ja tam lubię być sprzedawany. :)

  • Ja w sumie też. Poza tym, google czasem wie więcej o mnie niż ja sam, więc się od nich sporo uczę :)

 3. Nie mogę nigdzie znaleźć tego “Search History” w YT.

  • http://www.youtube.com/my_search_history

   Historię online miałem wyłączoną od zawsze, w YT wyłączyłem :)

  • Direct link – http://www.youtube.com/my_history

  • Nie wiem, czy se jaja robisz, ale jest wyraźnie napisane co trzeba zrobić. Klikasz swoją ikonę, następnie Menedżer filmów i masz poniżej zakładkę Historia!

  • Klikasz na nick/ikonę na górze po prawej -> Menedżer filmów -> po lewej Historia -> Wyczyść całą historię wyświetlania && Pause viewing history :P

   Miłego wieczoru wszystkim!

  • Już nawet potrolować nie można ;_;

  • Jesteś mistrzem trolowania. Trolling is a art as we know.

 4. A jak u mnie to wszystko jest po polsku ;P?

 5. nie wiem dlaczego siejecie panikę. Jeśli dostanę reklamę, która mezainteresuje – nie mam nic przeciwko… na prezydenta nie kandyduję, więc fakt, że lubię wyszukać informacji nt porno hd raczej nie wpłynie na fakt, że moje dane będą gdzieś upublicznione, ale może dzięki temu dostanę kiedyś informację idąc jedną z paryskich ulic, że w tym a nie innym domu znajdę laseczki, które spełnią moje najskrytsze marzenia…

  • Nikt Ci nie każe tego robić. Jednak zdecydowana większość ludzi interesujących się ochroną danych osobowych lubi czuć chociażby namiastkę prywatności. De facto, gdyby nie pozwolenie ludzi podobnych Tobie, Google nie miałoby możliwości dostępu do naszych danych osobowych i kreowania wirtualnych profilów użytkowników.

  • “dostanę kiedyś informację idąc jedną z paryskich ulic, że w tym a nie innym domu znajdę laseczki, które spełnią moje najskrytsze marzenia…”

   Czy tylko ja widzę ironię w tym zdaniu?
   Hint: informacja i najskrytsze.

  • Prywatność w internecie to i tak bzdura, więc po co się łudzić?

 6. Z drugiej strony miło, że Google stara się ogłaszać zmiany wszędzie, gdzie się da. I do tego lojalnie informuje, że “this stuff matters”.

 7. Paranoicy.

  • Niczego innego po czytelnikach strony związanej z bezpieczeństwem sieci nie należy chyba oczekiwać – mamy to wypisane na klubowych chusteczkach nawet ;)

 8. https://www.youtube.com/my_videos
  i po lewej stronie masz odpowiednio 3 i 4

 9. Wyczyszczone wszystko. Dobrze wiedzieć, że Google takie cuda robi, bo choć komunikat o nowej polityce wyskakiwał nader często, to wątpię, aby komuś się go chciało czytać. :)

  • Z doświadczenia wiem, że akurat zasady prywatności Google zdecydowana większość czyta, żeby nie było nieprzyjemności. Ale najlepsze jest to, że nawet jeśli nie zgadzają się z ich polityką prywatności to i tak zakładają konta.

  • Mistiqe, na czym polega Twoje doświadczenie, że wiesz co kto czyta?

  • Ekstrapolacja znajomych.

 10. A jak wejde w ten link od “historii google” to mam tylko “Historia online ułatwia wyszukiwanie” i opcje do wyboru “nie, dziękuje” i “włacz historie online”. To znaczy, że nie mam jej włączonej i nie musze kasować tak?:>

  • Tak.

 11. No dobra a co jakby sie nie logował na tech ich durne usługi to można bezpiecznie korzystać chociaż z wyszukiwarki?

  • I tak, i nie. Po prostu Twoje zapytania wyszukiwarki nie będą połączone z Twoim kontem Google. W teorii. Istnieje jednak masa innych sposobów na połączenie tych danych. O tym Google już nie mówi.

 12. Ktoś wierzy, że google bierze pod uwagę to czy się zgadzasz na śledzenie czy nie? I tak nas śledzą. Śledzili. I śledzić będą póki internet istnieje.

 13. A jak inne usługi? Blogger i reszta też zbiera jakąś historię?

 14. Od jutra z wyszukiwaniem przerzucam się całkiem na DuckDuckGo.com

  • Jako drugą możesz używać https://ixquick.de/ albo naprzemiennie ;)

 15. Jak wchodzę na ten link od Google Web History to wyśietla mi się opis tego i czy chcę to włączyć. Czy to znaczy, że jestem już bezpieczny?

 16. Będąc bardziej paranoicznym można w opcjach konta na guglu wyłączyć możliwość zapisywania ciasteczka przez gugla (w menedżerze preferencji reklam).

 17. Napiszcie o tym: http://www.google.com/tools/dlpage/gaoptout

  • Dodane. I to i jeszcze jedna rzecz w prezencie ;)

 18. Też tak macie, że przełączając się między kontami na YT, w momencie przełączania na konto “nie YT” – tylko te, powstałe z domeny w google Apps – wyskakuje wam 500-tka? :)

  http://i40.tinypic.com/jutweo.jpg

 19. Po pierwsze, łączyć mogli już wcześniej. Nic nowego.
  Po drugie, nie sprzedają *innym* firmom, więc pozostaje kwestia zaufania do samego Gugla.

  http://www.xtranormal.com/watch/12984638/googles-privacy-policy-change-is-freaking-me-out

 20. Ja korzystam czasem z historii Youtube więc wyłączać nie będę. A reklamy? I tak raczej adblocka mam włączonego.

  • Te ustawienia ZTCP mają też wpływ na kolejność wyników wyszukiwania oraz mają zacząć mieć wpływ na Google+

  • A może No Script do ff? I zablokować google-analytics.com. Prawidłowo są wtedy blokowane statystyki?

 21. Mi się tam pare razy hisoria yt przydała, gdy nie pamiętałem dokładnej nazwy jakiegos filmiku istruktazowego ;)

 22. Jak zrobić wersję offline? Czyli ściągnąć całą historię Google? Google Takeout jej nie zawiera.

 23. Może paranoja, ale może ktoś mi to wytłumaczyć jak tworzą ten identyfikator i co to jest. Bo, że w chrome, earth są zaszyte takie cuda to pewne, ale czy przez przeglądarkę mogą to osiągnąć. Tzn. powiązać dwa różne konta lub konto Google z treściami przeglądanymi po wylogowaniu.

  Cytat z polityki reklamowej:
  “W celu wyświetlania reklam w aplikacjach i innych klientach, w których mechanizm plików cookie jest niedostępny, opracowaliśmy anonimowy identyfikator, wiążąc identyfikator urządzenia użytkownika z losowym, anonimowym ciągiem znaków. Aby umożliwić wyświetlanie trafnych reklam dostosowanych do zainteresowań użytkownika, możemy wykorzystywać informacje dotyczące jego aktywności w aplikacjach i innych klientach, które używają mechanizmu anonimowych identyfikatorów. Niektóre z tych aplikacji i innych klientów mogą również wyświetlać trafne reklamy na podstawie anonimowych danych identyfikacyjnych, takich jak dane demograficzne. “

 24. “You can choose to stop storing your web activity in Web History either temporarily or permanently, or remove items, as described in Web History Help.”
  No i jak zrobić pernamently , bo jak postępuje wedle kroków opisanych w Web History Help to mi tylko zmienia status na “paused” czyli temporarily ! Jak udupić tą historie na zawsze ?

 25. Powaga z tym szukaniem zabójców po wpisywanych frazach w google? Jak ja bym chciał by przyszły do mnie pały czy coś bo wpisywałem w google frazy “jak zrobić zamach na prezydenta”. Albo “zabiłem dziewczynkę pzoa miastem, czy mi to czymś grozi jeśli ją utopiłem?” Bym poprostu wyśmiał ich.. A dodatkowo jakieś odszkodowanie zażądał.

 26. Nie wiem jakie macie doświadczenia, ale w serwisach, przy których przyszło mi pracować jeżeli ktoś klikał żeby coś usunąć, to znaczyło tylko tyle, że jakaś flaga w stylu ‘hide’ w bazie była przestawiana na true.
  Fakt, w świetle regulaminu YT nie będzie miał prawa ujawniać, czy sprzedawać tych danych (w końcu twierdzi, ze ich już nie posiada), ale nie uwierzę, że komukolwiek przyszło decydować się na bajzel związany z faktycznym usuwaniem rekordów.

 27. DLA UŻYTKOWNIKÓW OPERY:
  Gdyby ktoś bardzo chciał wyłączyć reklamy google (te w Gmail), to proponuję stworzyć sobie CSS z własnymi ustawieniami:

  .z0DeRc,
  .u7,
  .oM {
  display:none !important;
  )

  i odpalić go w Operze -> opera:config#UserPrefs|LocalCSSFile

 28. Mała informacja, jeśli chodzi o ciasteczka reklamowe (wspomniane przy okazji “szufladkowania”) to dość trudno ową wtyczkę pobrać dla systemów innych niż windows – zawsze kieruje nas do .exe.
  W przypadku Chrome można wtyczkę jednak pobrać bezpośrednio: https://chrome.google.com/webstore/detail/gbiekjoijknlhijdjbaadobpkdhmoebb

 29. Dobrze, że przypominacie o tym dzień przed po 20, nie kilka dni wcześniej…

  • Nie korzystałeś z Google przez ostatni miesiąc?

  • Korzystałem, ale ostatnio miałem dużo rzeczy na głowie i zapomniałem.
   Przepraszam więcej się nie powtórzy.

 30. Polecam wszystkim wtyczkę Ghostery http://www.ghostery.com/download

  • Senkju wery mucz ! najs plug.

 31. Dzięki serdeczne dla całej redakcji :-)
  Osobiście jako “noob” bezpieczeństwa nie wiedziałem, że można sobie to w tak zgrabny sposób wyłączyć. Proces zakończony pomyślnie! :-)

  Pozdrawiam!

 32. szkoa ze scroogle.org padlo tozapewne winda gogla

 33. szkoda ze scroogle.org padlo to zapewne wina gogla

 34. redakcja zapomniala dodac o najwazniejszym zabezpieczeniu ???
  nie miec ciagle zalogowanych kont w serwisach – zapisanych hasel w przegladrce?
  oj nieladnie, co to za security jak o oczywistym nie mowicie ??

  • Rozumiem że trollujesz. Jeśli nie to Ci odpowiem – po pierwsze, historię etc. można powiązać nie tylko z kontem (IP, cookie itd.), a po drugie, to było ZBYT oczywiste żeby o tym pisać.

  • jesli stwierdzenie faktu jest trolowaniem -to owszem troluje
   google nie laczy konta z IP [ poczytaj jak google to robi ] tylko z cookies
   wystarczy doslownie kilka rzeczy zeby nie dac sie “zaszyfladkowac” – usuwanie cookies,skrypty itp
   ale skoro juz nawiazales – oczywistym jest ze sie nie stosuje prostych hasel i najlepiej inne do kazdego konta – to wezm mi wytlumacz czemu o tym sie mowi w kolko, twoje stwierdzenie samo w sobie jest glupie i znajduje sie na liscie trollowania

 35. Graty dla google za trafne szufladkowanie po cookie. Wiedzą o mnie więcej niż moja rodzina ;)

  Your categories:
  -Computers & Electronics – Computer Security
  -Computers & Electronics – Enterprise Technology – Data Management
  -Computers & Electronics – Programming
  -Computers & Electronics – Programming – C & C++
  -Computers & Electronics – Programming – Windows & .NET
  -Science

  Your demographics:
  -Age: 25-34
  -Gender: Male

 36. Jest na YT historia wyszukiwania http://www.youtube.com/my_search_history i historia oglądanych filmów http://www.youtube.com/my_history

 37. Jest jeszcze fajne rozszerzenie do FF, które wycina linkowanie wyników wyszukiwarki googla, do postaci samego adresu strony na którą klikamy:
  https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/google-search-link-fix/

 38. Nieżyje scroogle, niech żyje startpage! https://startpage.com/

 39. Niby Google takie straszne i wszystkich sledzi…

  …a w Niebezpieczniku sledzi nas az piec rzeczy:
  1. Facebook Connect
  2. Facebook Social Plugins
  3. FeedBurner
  4. Google +1
  5. Google Analytics

  Czy to nie hipokryzja? PS. Polecam dodatek do Firefoxa ‘Ghostery’

  • Wasze IP i referery też logujemy! ;) Hipokryzją byłoby, gdybyśmy nie poruszali tematów ochrony prywatności, bo mamy w tym ukryty interes — a tak, w imię lepszego dobra, “strzelamy sobie w stopę”, bo piszemy Wam o tym, jak ubijać ciastka z usług, z których korzystamy. O NoScript pisaliśmy wielokrotnie – kto chciał, myślę, że skorzystał, kto woli mieć fejsa na stronie, niech ma — wszystko jest dla ludzi — patrz ostatnie zdanie w artykule ;)

 40. Personalizacja wyników czasem nie jest zła. Używając google bez logowania mam kilka pierwszych stron wyników zaśmiecone farmami linków. Zresztą oto przykład:
  http://img838.imageshack.us/img838/5790/schowek01d.png
  http://img196.imageshack.us/img196/1725/schowek02f.png
  Chciałem zobaczyć co to za cudo “symulator koparki” a wchodzi jakiś syf zamiast konkretnych informacji.

 41. Szybki link dla osób zarządzających swoją domeną w Google Apps:
  https://www.google.com/a/cpanel//Organization#Organization/subtab=services

 42. Lepiej zablokować cookie dla domeny google.pl wszystko inne działa od g-maila po analytics. Lepsze rozwiązanie. Aby Google was nie śledziło w co się w wynikach wyszukiwania dodać roserzenie: google links Greasemonkey 1.0

 43. Zbieranie tych danych to dopiero początek. Kolejnym krokiem będzie powiązanie ich z konkretnym użytkownikiem, a jeszcze kolejnym udostępnianie ich innym podmiotom. Wtedy nie będzie już tak ciekawie.

 44. Google jednak słabo szufladkuje:
  “Sports – Team Sports – Soccer
  Games
  Arts & Entertainment – Music & Audio – Pop Music”
  Co prawda pozostałe 5 szufladek pasuje, ale to 62,5% poprawności, a z wynikami wyszukiwań spodziewałbym się lepszego wyniku.

 45. czy webmasterzy ktorzy używali zewnętrznych czcionek od googla (np. Oswald) dzisiaj rano po wizycie na swoich stronach i nacisnieciu F5 dostali szału? gdzie google ukradło polskie znaki? co to ma do prywatności wtf?

 46. Wiecie, ja bym nawet tą wtyczkę pobrał, ale nie wiem jaka jest jej licencja…
  http://i.imgur.com/ud5xq.png

 47. nie czaje tej paniki, google stosuje taktykę personalizacji miedzy produktami już od dawna.

  • Ale nie pomiędzy tymi, których dotyczy artykuł.

 48. Nie działa link do podgladu “jak google nas zaszufladkowało” a chętnie bym zobaczył co na mnie mają.

 49. Dla użytkowników ff polecam dwa dodatki: cs litle mod do zarządzania ciasteczkami oraz ghostery do blokowania google analytics itp.

 50. Dobra, niby otworzyło ale na wyświetleniu informacji o “usłudze” się kończy, nie widzę konkretów ktoś mi podpowie gdzie mogę sobie przejrzeć co wg google mnie interesuje ewentualnie jak dotrzeć do tych informacji bo z linku wchodzę na coś w stylu regulaminu…

 51. Moim zdaniem Google od dawna nie ma w ofercie czegoś takiego jak czysta, niespersonalizowana wyszukiwarka. Kwestia tylko ile danych Google damy; jak już wszystko wytniemy to i tak zostanie IP, traceroute przez który odpowie konkretny hub. Nie wiem czy taka czysta globalna wyszukiwarka, typu Netsprint, jest w ogóle technicznie możliwa do realizacji, a na pewno nie ma takiego zapotrzebowania, to i biznesowo nie ma jak.

  Osobiście męczy mnie to, bo prawie codziennie potrzebuję wyszukać kilkadziesiąt informacji z jednej branży, które to powielone są wszędzie, ale szukam najlepszego źródła, które to trafia się dosłownie na całym świecie, nawet w Iraku, Chinach czy Ameryce Płd. I jeśli coś znajdę np. na Węgrzech, to przy włączonej personalizacji upierdliwie Google podsuwa mi następne wyniki wyszukiwań z tamtego regionu. No ale wiem, że jestem niszowym klientem Google, a większości ludzi, którzy potrzebują kupić nowy czajnik, nie ma sensu podsuwać ofert z Madagaskaru.

 52. @Smok, od tego jak dużą mamy wiedzę na temat wyszukiwania w sieci zależy jakie, ile i skąd znajdziemy wyniki. Nie psioczyłbym na personalizację, a raczej na braki w wiedzy jak korzystac z google ;)
  Zaś co do tematu, lekki zgrzyt nastąpił i o tyle o ile jakies 10 lat temu taka nowinka bylaby dla mnie szokiem i uciekałbym gdzie tylko sie da od tego pomyslu to dziś już czegos takiego nie odczuwam. Ot, kolejny wymysł google. Z roku na rok wprowadzaja sukcesywnie zmiany idące coraz dalej.

 53. A tutaj info jak to usunąć z Youtube

  http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=KJl58hAIDN4

 54. http://www.geekculture.com/joyoftech/joyarchives/1659.html alternatywna, bardzo skuteczna metoda ;)

 55. Blah, sprawdzilem i youtube nic o mnie nie ma – chyba to sprawka czyszczenia wszystkich ciasteczek flashowych (LSO) przy zamykaniu Firefoxa przez BetterPrivacy

 56. Czy Google Sharing jest jeszcze rozwijane? Wtyczka do firefoxa jest niekompatybilna z 10.0.2

 57. Należy jednak pamiętać, że “Jednakże w zgodzie z przyjętą w branży praktyką i zapisem w polityce prywatności Google, firma Google prowadzi osobny system z dziennikami dla potrzeb kontroli i polepszania jakości naszych usług z myślą o użytkownikach.” ~ http://support.google.com/accounts/bin/answer.py?hl=pl&answer=54067

  Czyli usuwając historie online, usuwamy tylko to co jest przeznaczone dla nas, a google i tak zapisuje historię ;)

 58. literówka, analytics a nie analitycs.

 59. http://startpage.com/

  StartPage.com może pomóc.

 60. ja google analytics mam ustawione w /etc/host na localhost ;)

  strony się zdecydowanie szybciej wczytują

  P

 61. Czemu ta porada ukazuje się ostatniego dnia kiedy można wprowadzić zmiany w dodatku o 20:38?
  Mało przydatne.

  • Czemu ten komentarz ukazuje się 3 dni po czasie, kiedy można było wprowadzić zmiany? Mało przydatny.

   A poważnie, to przecież ten post to przypomnienie — przypomnienie bo przez miesiąc Google poinformowało Cię o tej zmianie zarówno e-mailem jak i komunikatem w wyszukiwarce.

 62. JA, jak na kompletne bydle przystało, w ogóle zbanowałem Google Analitycs, i setki podobnych śmieci, następująco:
  Ghostery http://www.ghostery.com/download
  Do tego Adblock, Noscript (są do większości przeglądarek), Cookie Moster (do Firefoxa – akcja domyślna REJECT cookie), W Operze radykalnie obciąłem ciasteczka, w Chrome też, choć bardzo żadko go używam.
  Ciastek od Google i Youtube nie jem, dlatego w ogóle je wyłączyłem, kiedy zmarł projekt Optimize Google, którego wtyczka (do FF) zamieniała UID w ciasteczkach Google na losowy ciąg znaków ;)
  Trzeba było wylączyć dwa wkurzajace okienka z YT (w Stylish), i gotowe.

  Także reguły prywatnosci G* i około x* innych firm w typie np Gemius mam tam, gdzie słońce nie dochodzi :D

 63. Slabo im idzie to profilowanie…total fail m55-65 hahaha. Pytanie: to dobrze czy zle czy musze sie zglosic do psychowrozki?

 64. Co ciekawe jak się korzysta z przeglądarki chrome trybu inkognito to mi też co tam w niej oglądam wyświetlają się potem reklamy dopasowane z tym co w niej przeglądałem. Czyli jednak dane gromadzi i także wysyła do google.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: