11:49
7/9/2011

Górnik nie dostał emerytury na czas. Dlaczego? Bo ktoś w jego imieniu wysłał do ZUS-u pismo z prośbą o zmianę rachunku, na który emerytura ma być przelewana. Co jest potrzebne, aby przekierować czyjąś emeryturę na swoje konto? Oddajmy głos pracownicy ZUS-u:

Konto do wypłaty świadczeń można zmienić na dwa sposoby: osobiście w placówce, wtedy potrzebny jest dowód osobisty lub wysyłając list, w którym wystarczy podać imię, nazwisko i PESEL. Taki wniosek musi być odręcznie podpisany, ale i tak nie mamy wzorów podpisów klientów, by je ze sobą porównać. Miesięcznie przychodzi do nas ok. 800 takich pism. Przez 20 lat nikt nas nie oszukał. Teraz widać, że system jest nieszczelny i trzeba wprowadzić zmiany. Zgłosiliśmy też sprawę do prokuratury.

Konto na które powędrowała “przekierowana” emerytura zostało założone na słupa…

Niestety, wydaje się że jedynym źródłem tej informacji jest FAKT, więc zalecamy ostrożność w wyciąganiu wniosków ;-) Na publikację zdecydowaliśmy się głównie dlatego, że powyższy przykład — o ile jest prawdziwy — pięknie obrazuje błędy typu business logic. Dodatkowe +10 do absurdu za wymóg podpisywania pisma, skoro nie posiada się wzoru podpisu lub z niczym się go nie porównuje.

Podesłał kris

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

13 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Wróżę ZUS-owi swoistego DDoS-a pod wpływem ilości “takich” pism w następnych miesiącach.

 2. Ooo źródło fakt, to real deal :D

 3. Akurat podpisanie pisma może mieć sens:
  – w przypadku sprawy sądowej zawsze jest to punkt zaczepienia dla biegłego grafologa.. (w przypadku zatrzymania sprawcy)
  – zdaje się wymaga tego prawo aby pismo traktować jako dokument

  Logika logiką… ale to może nie być wina ZUSu a obowiązującego prawa..

  • do tego wymóg podpisania działa jako swego rodzaju odstraszacz… a przynajmniej działał póki ludzie nie mieli pewności czy przypadkiem nie porówna się podpisu z jakimś wzorem…

   Tak czy inaczej +10 dla pracownicy za ujawnienie braków w systemie weryfikacji.

  • A teraz każdy może zmienic numer konta na bitomat (czy co tam teraz Polskę obsługuje) i prać pieniądze bez wstawania od komputera…

  • @qj0n, nie może. Przelewy do Bitomatu/innego kantoru muszą mieć tytuł płatności z odpowiednim formatem. Zresztą przeczytaj wpis z NB o przekręcie na Allegro i sposobie na zapobieganie temu procederowi zaproponowanym przez kantory.

 4. “imię, nazwisko i PESEL”
  Ach ta trójstopniowa weryfikacja użytkownika, szkoda, że bez znaków specjalnych :D

 5. zby bylo smieszniej procedura ta totalnie w d..ie ma polskie prawo ktore mowi jasno i wyraznie na jakiej zasadzie mozna zmieniac dane osobowe w administracji publicznej ale w Polsce jak zwykle , prawo sobie, administracja sobie, i nikt nie bierze odpowiedzialnosci za decyzje urzednicze

 6. Materiał o tym górniku (lub inny człowiek, ale ta sama metoda) był też w tvp info w programie Raport z Polski i prawdopodobnie w jednym z programów lokalnej TVP.

 7. Trzeba było za wczasu prosić ZUS o przelew emerytury w bitcoinach

 8. Ostatnio zmieniałem numer konta, potrzebne jest imię, nazwisko, pesel\nip, adres zamieszkania, numer świadczenia w ZUS.

 9. To teraz przyjdzie im takich pism 10000

 10. “Przez 20 lat nikt nas nie oszukał” – ubawilem sie setnie!
  dla mniej zorientowanych to dziala tak:
  1 kto sie narazi kierownice/kierownikowi (wielopoziomowo, jak warstwy OSI :))
  2 ostatni w hierarchi kierowniczka/kierownik zmieni zdanie dopiero po wyroku sadu
  3 patrz 1

  “cytatow tydzien rozpoczety”

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: