20:59
9/5/2011

Chłopaki z Vupena poinformowali, że udało im się ominąć zabezpieczenia wbudowane w przeglądarkę Google Chrome. Zaprezentowany przez nich exploit omija zarówno wbudowany w Chrome sandbox jak i mechanizmy ochronne DEP i ASLR.

Google Chrome pwnd!

Exploit działa na wszystkich wersjach Windowsa (32- i 64-bitowych). Vupen podkreślił, że nie ujawni publicznie kodu exploita — będzie on jednak dostępny odpłatnie, ale tylko dla współpracujących z firmą agencji rządowych. Reszta internetu musi nacieszyć się udostępnionym video, na którym widać exploita w akcji. Atakowana wersja przeglądarki Google Chrome to v11.0.696.65 działająca na Microsoft Windows 7 SP1 (x64):

Po wejściu na stronę, exploit powoduje ściągnięcie kalkulatora i jego uruchomienie poza “piaskownicą” (ang. sandbox). Oczywiście kalkulator to tylko niegroźny przykład — zamiast niego, atakujący są w stanie uruchomić dowolne inne oprogramowanie. Warto zwrócić uwagę na to, że przeglądarka nie zawiesza się po odpaleniu payloadu. Exploity są tak naprawdę 2; pierwszy omija DEP i ASLR (memory corruption; integrity level: low), a drugi uruchamia kod poza sandboksem (design flaw; integrity level: medium). Dodatkowe procesy po uruchomieniu exploita mogą wskazywać na to, że wykorzystana została dziura w pluginie Flasha.

Chrome Fail

Google Chrome

Pracownicy Vupena podkreślają, że Google Chrome do tej pory jako jedyna przeglądarka nie została pokonana w dorocznym konkursie Pwn2Own. Warto również wspomnieć, że kiedy kilka dni temu Vupen oświadczył na Twitterze, że pracuje nad exploitem na Chrome, Chris Evans z Google życzył powodzenia… ;-) Google potwierdziło, że nie zna szczegółów błędu. Obstawiamy kiedy wypuszczą aktualizację?


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

31 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Też mam skrót klawiszowy do kalkulatora : )

 2. Znając Google, to raczej szybko – o ile Vupen będzie z nimi współpracował ;)

 3. A to feler. Chowam Chrome do VM’a.

 4. Nie ma rzeczy idealnych. Moim zdaniem i tak należy pochwalić Chrome’a, że utrzymał się tak długo przyjmując miano najbezpieczniejszej przeglądarki. Swoją drogą gościom z Vupena należą się gratulacje za dobrą robotę.

 5. W artykule jest sciagnac i uruchomic, ale czy nie chodzi przypadkiem jedynie o uruchomienie?
  osobne pytanie czy sama dziura pozwala na sciagniecie i uruchomienie czy tylko na uruchomienie kodu bedacego juz na dysku.

  • Jeśli wierzyć Vupenowi (a nie ma podstaw, żeby nie wierzyć), to w przypadku powyższego exploita calc.exe ściągany jest z zewnętrznego serwera.

  • mozliwosc uruchomienia dowolnego programu lokalnie pociaga za soba mozliwosc sciagniecia i uruchomienia, wiec to rozroznienie jest nieuzyteczne.

  • No dobrze, ściągana jest dowolna aplikacja, ale musi jeszcze nastąpić zgoda użytkownika, gdyby program rościł sobie większe prawa niż taki kalkulator.

  • @Piotr – exploity potrafią sobie podnieść uprawnienia, ze zwykłego usera do usługi systemowej lub nawet do administratora. A poza tym wielu uzytkowników pracuje wyłacznie na koncie administratora więc w wielu przypadkach eskalacja uprawnień nawet nie jest potrzebna! ;)

  • @Piotr:
   podniesie uprawnien to zupelnie inna kwestia, ktora nie ma z chrome nic wspolnego.

 6. Chwileczkę, wydawało mi się że w tym roku złamane nie zostały Chromi i Firefox. Angielska Wikipedia też tak twierdzi. Z tekstu zaś wynika jakoby Firefox rzekomo padł… to jak to w końcu było na prawdę?

  • ale jest napisane “dorocznym”, a nie “tegorocznym” w latach ubiełych FF padał :)

 7. Dokładnie o tym samym pomyślałem ;)
  Też mam skrót do calc.exe w klawiaturze :D

 8. podkreślić należy że Opera nie brała udziału w tym konkursie i, co za tym idzie, też nie padła

 9. “że wykorzystana została dziura w pluginie Flasha.” no i wszystko jasne ;)

 10. Ciekawe, czyżby plugin flasha nie pracował całkowicie w sandboxie? Tak czy siak ogromny szacunek dla człowieka. “He have balls”

 11. @adibol / Morpheus:
  flash / pdf sa sandboxowane tak samo jak zwykly proces karty, wiec ucieczka z procesu plugina jest tak samo dobra, jak kazda inna. za to np. java nie jest sandboxowana, wiec kazdy exploit na jave jest tez exploitem na chrome :)

 12. od 1:01 widać w kawałku procexp, że zużycie RAMu przez Chrome’a znacząco wzrosło (~440MB)

 13. W artykule jest napisane że to Microsoft Windows 7 SP1, jednak system na zamieszczonym materiale wygląda inaczej, bardziej jak XP stylizowany na 7.

  • Tzn? Właśnie tak wygląda Windows 7… może nie używałeś nigdy? :>

  • To jest 7 z wyłączonymi efektami przezroczystości.

  • @morsik, logo Windows wystające nad pasek, godzina bez daty, ikonki z nazwami programu na pasku zadań. U mnie nawet z wyłączonym Aero wyglądało to inaczej.

  • Coś musiało Ci się pomylić ;)
   To jest Win7 http://screenshooter.net/5204722/10_05_2011__21_58_28

  • Ale macie dylematy :D
   Mam W7 i wygląda dokładnie tak samo jak na filmie (no może poza kolorem paska :P)
   Przestańcie szukać dziury w całym…

  • Ale nie ważne jakbyś bardzo stylizował swojego XP na Windows 7, to integrity levels się od tego nie pojawią, bo pojawiły się dopiero od Windows Vista.

 14. @lukasz: możesz zmniejszyc wielkość paska i można właczyć tekst. Jak pasek będzie mniejszy niż “normalnie” to wtedy ta ikona właśnie wystaje.
  Godzina bez daty… hmm… Podejrzewam, że to wina właśnie tego, że pasek jest zmniejszony – ale tu już nie wiem – nie korzystam z windowsa, w szkole miewam styczność z 7 stąd wiem jak to jest z tym paskiem.
  Zresztą sam zobacz w opcjach menu start.

 15. Chcą byśmy zgadli?:P Dali sporo wskazówek :>
  No Action Script – no problem :P (leaked the load adress of flash10k.ocx lub czegoś innego)
  No Atom Confusion – no problem (JIT – Verification Flow != Execution Flow) => ROP
  Inaczej mówiąc No Flash => no problem ;P
  Od kontrolowanego wykonywania kodu w piaskownicy i możliwości ujawnienia adresów w pamięci pewnie już nie jest tak daleko do ucieczki i uruchomienia kalkulatora.

  Szkoda, że w takich sytuacjach nikt nie załącza podziękowań dla Adobe ;>

 16. Dlatego w Chrome mam “Kliknij, aby odtworzyć” i flash się nie uruchamia na żadnej stronce dopóki sam nie kliknę :)

 17. […] zapewne wiecie pojawiła się informacja o skutecznym ataku na przeglądarkę Chrome (np. tu: Dziura i exploit na Google Chrome [0day] i u źródła: Google Chrome Pwned by VUPEN aka Sandbox/ASLR/DEP Bypass). Oczywiście całość […]

 18. co tu komentować wyskoczył chgrom zza krzaka został przetestowany prze zemnie i działając w moim fachu nikomu nie polecę, i właśnie pierwsze co mnie drażniło “wtyk flash uległ awarii”, kiepska intuicyjność, po co kryć ustawienia pod poleceniem w adresie przeglądarki jak wszyscy o tym wiedzą (tak myślę =D), itd szkoda słów.

 19. […] Właśnie ukazała się nowa wersja przeglądarki Chrome. Łata dwa poważne błędy i uaktualnia Flash Playera — nie wiadomo jednak dalej, co z tym błędem. […]

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: