8:58
26/6/2018

Dostajemy od Was informację, że nie możecie na facebookowym Messengerze swobodnie umawiać się ze swoimi znajomymi na schadzki i spotkania odbywające się po godzinie 10:00. Jeśli w wiadomości ktoś użyje zwrotu:

o 10

to wiadomość ta zostanie przez facebookowego Messengera ocenzurowana. Zresztą nie tylko dziesiąta jest piętnowana. Każda “godzina” do 30 włącznie nie przejdzie. To uniemożliwia wszelkie umawianie się zarówno na 10 jak i na 18 czy 23 ;)

Nie wiemy z czego wynika taka blokada, ale wiemy że objęci są nią wszyscy. Zgłaszali nam to niedoszli randkowicze, organizatorzy wycieczek jak i …osoby umawiające się na protesty przeciwko “ACTA 2” — i tu znów mamy piękny przykład widzenia “spisku”. Te osoby najczęściej podejrzewają, że cenzura ma na celu uniemożliwienie protestu, choć wcale tak nie jest, jeśli na sprawę spojrzy się szerzej (por. błąd poznawczy opisany w artykule pt. Messenger podsłuchuje rozmowy i wysyła SMS-em spersonalizowane reklamy do rozmówców. Nie. ;)

To treść wiadomości od jednego z Czytelników:

witam, przed chwilą rozmawiając z moimi znajomymi na messengerze o acta 2, napisałem że wybieram się na protest w warszawie który odbędzie się 29 czerwca i zapytany o której godzinie się odbędzie odpisałem: “protest o 18”, ku mojemu zdziwieniu zauważyłem że moja wiadomość zniknęła i na jej miejscu znalazło się puste pole, myślałem że to tylko błąd na moim telefonie ale potem okazało się że wiadomości o proteście są usuwane nie tylko u mnie ale też u innych użytkowników (android, ios), testowałem również co się stanie gdy napisze o manifestacji i też była nałożona cenzura, następnie przeszedłem na komputer żeby zbadać dokładniej całą sytuacje, wiadomości było widać normalnie.
myślę że jest to sprawa wymagająca nagłośnienia gdyż nasza wolność zaczyna już być łamana, a ludzie są nieświadomi niczego i jak gdyby nigdy nic oglądają sobie teraz mundial :)

Poza błędnym wnioskiem, w wiadomości jest poprawna obserwacja. Wiadomości z treścią “o [1-3]0” nie wyświetlają się poprawnie tylko w mobilnej aplikacji Messengera — w innych przypadkach taka wiadomość całkowicie zabija aplikację Messengera. Mamy też doniesienia dotyczące innych cenzurowanych zwrotów, ale nie udało nam się ich potwierdzić. W tradycyjnej przeglądarce można je z powodzeniem odczytać.

PS. Oczywiście nie wykorzystujcie tej informacji, do wysyłania ludziom celowo treści “o 10” gdyż to crashuje całego Messengera na niektórych telefonach ;)

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

20 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Komus regex sie nie udal :P

 2. Słowo jutro też nie wchodzi

 3. Cenzura której nie było ? ;) U mnie działa

 4. ‘Dzień ojca’ też było cenzurowane ^__^

 5. Nie wchodzą też liczebniki pisane słownie, typu “pierwszy”, “drugi” itd, oraz dni tygodnia.

 6. Nie działały też inne okoliczniki czasu odnoszące się do przyszłości (jutro, po jutrze, za tydzień), dni tygodnia itp.

 7. Tutaj bym się nie do końca zgodził z niebezpiecznikiem. Skąd możemy wiedzieć czy to jest nieświadomy błąd , czy celowe działanie programistów pozorowane wysypywaniem się apki po wpisaniu określonych słów ?

  Socjotechnika ciągle idzie do przodu . Jeszcze 20 lat temu nikomu się nie śniło ,żeby wszystkich obywateli traktować jak terrorystów, ograniczać im wolność w sieci , filtrować treści czy mordować ludzi dla ropy naftowej ( Afganistan, syria , Irak ) pod pretekstem rzekomo broni chemicznej .

 8. Może tego typu frazy dotyczące czasu miały miały być “wzbogacane” o jakiś terminarz ale coś nie wyszło.

  • już dawno są

  • Są i to bardzo irytujące gdyż proponują ustawienia przypomnienia na wszystko co im się skojarzy z datą/czasem nawet jak sam masz wątpliwości w jaki sposób można byłoby to tak zinterpretować. Może próbowali to naprawić i znowu coś im nie wyszło.

 9. Wysypane filtry, które normalnie służą blokowaniu pirackich streamów?

 10. SOA#1: Dziwne u mnie działa.

 11. bullshit

 12. Tymczasem Minds ma szyfrowany komunikator i otwarty kod źródłowy, więc taka cenzura nie byłaby możliwa.

 13. Działa w wersji mobilnej, aplikacyjnej, wersji pełnej.
  Błędu nie dostrzeżono.

  Pozdrawiam!

 14. Nic nie cenzuruje.
  Na wersji na Androida jest dziwny bug dotyczący dat, który usuwa wiadomości.
  Na iOS, w przeglądarce, itp. itd. działa poprawnie.

 15. Nie aktualizowalem Messengera od miesiaca i nic nie usuwa.

 16. ” Te osoby najczęściej podejrzewają, że cenzura ma na celu uniemożliwienie protestu, choć wcale tak nie jest,”

  A skąd ta pewność? Na pewno jest to związane z jakąś analizą wiadomości. A że zdarzyło się w tym a nie innym momencie to należy sie zastanowić czy aby na pewno macie rację.
  Teorie spiskowe bywają nakręcane ale z drugiej strony przeciwnicy takich teorii zawsze im zaprzeczają często zupełnie bezpodstawnie.

  Rodo teraz regulacje dot. praw autorskich i de facto filtrowania treści za chwilę zakaz szyfrowania i zmuszenie do udostępniania kluczy “dla służb” i budzimy sie w rzeczywistości w której będziemy skazani na podziemie rodem z prlu bo inaczej ktoś zawsze będzie wiedział co i kiedy robimy. Co ciekawe osoby krzyczące o zagrożeniu wolności w Polsce zupełnie nie doceniają tego zagrożenia z strony UE :D

  Jasno to trzeba powiedzieć że fb kontroluje treść i nie macie żadnej podstawy żeby oceniać czy to było zamierzone działanie czy zwykły błąd. Nie macie takiej wiedzy i jej mieć nigdy nie będziecie no chyba że jeśli było to zamierzone to wykradnie dokumenty wewnętrzne i je opublikuje. Choć nawet wtedy nie bezie pewności czy to prawda czy tylko oszustwo…

  Niestety ale FB wie o nas wszystko. Może robić co chce. I nawet jak nie macie konta na fb o tak jest w wielu przypadkach. Więc nie piszczie z pozycji ekspertów że ” Te osoby najczęściej podejrzewają, że cenzura ma na celu uniemożliwienie protestu, choć wcale tak nie jest,”
  No chyba że macie niezbite dowody. Na dzień dzisiejszy należy wprost przyjąć że taki “błąd” na pewno mógł mieć wpływ na liczebność na protestach. A to ze na kompach działało to nie dowód że nie blokowali. To jedynie dowód że zachowali pozory ;) i wiedzą że pełna blokada nie dała im by takiej ochrony jak wasza odważna teza na jak by nie było fachowym portalu.

 17. mysle ze problemem mogl byc ich system ze po podaniu godziny lub dnia automatycznie sie podkresla i mozna zrobic wydazenie o danej godzinie

 18. Spróbujcie wysłać tekst “ddns.net”

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: