12:13
30/1/2020

Sprawa dotyczy funkcji “Tag Suggestions”, czyli mechanizmu sugerowania, kto jest na danym zdjęciu. Funkcja działa w oparciu o rozpoznawanie twarzy i… jest sprzeczna z przepisami gwarantującymi prywatność (tzw. biometric privacy law) w Illinois.

Facebook szkolił swoje algorytmy na danych mieszkańców tego stanu bez ich wiedzy i zgody. I za to został pozwany. 550 milionów dolarów będzie rozprowadzone pomiędzy użytkownikami i prawnikami.

Myślicie pewnie ze to dużo i Fejsika zabolało. Nic bardziej mylnego. Firma zaraportowała wzrost przychodów k/k o 25% do poziomu 21 miliardów dolarów. Za cały rok 2019 przychód FB wyniósł 70 miliardów dolarów (w porównaniu do 55 miliardów rok temu). Jako zadanie dla czytelników zostawiamy policzenie, jaki procent z tej kwoty stanowi 550 milionów.

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

14 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Co z tego że przychód w miliardach jak dochód może wynosić ułamek tego i te 550mln $ będzie stanowiło np. połowę rocznego zysku?

  • Tu się mylisz. Zysk nie mówi nam o rzeczywistym zarobku firmy. Lidl i wiele innych firm jak prywatne płatne autostrady w Polsce wykazuje prawie zerowy zysk by nie płacić podatków :)

  • Aleś Ty naiwny… Jak mówił pewien Żyd: “Ja na tej sprzedaży nie mam żadnego zysku! Ja do tego interesu muszę codziennie dopłacać i gdyby nie szabas, kiedy nie sprzedaję, to bym całkiem poszedł z torbami”! :)

  • Józef 2020.02.03 09:28
   Szkoda śliny pluć. Dzieci nie rozumieją ,że nikt normalny w dzisiejszym świecie nie chwali się zyskami bo to powoduje zazdrość innych ,zwraca uwagę urzędu skarbowego. Rozsądniej udawać biednego bo od biedy nie płaci się podatku :)

 2. Firmy to nie zniszczy ale kierownik projektu pożegna się z premią.

  • Nieprawda. Koszta ewentualnej wtopy prawnej przewiduje się już na etapie pierwszego wpadnięcia na pomysł. To jak podatek.

   Myślisz, że polskojęzyzne(!) brukowce publikując wymuszone sądownie przeprosiny i wyskakując z gotówki płaczą? I są zaskoczeni, jak drogowcy zimowymi opadami śniegu, tak?
   Zaskoczeni za każdym razem…

 3. Porównywanie kary do przychodów raczej nie ma sensu – należałoby porównać do zysków

  • Zysk nie jest wskaźnikiem rentowności firmy. Firma może całość przychodu przeznaczać na bieżący rozwój firmy. Na koniec roku okaże się wtedy ,że firma nic nie zarobiła :)

  • Nie byłbym tego taki pewien

 4. 550 milionów dolarów będzie rozprowadzone pomiędzy użytkownikami i prawnikami. w sensie między wszystkimi użytkownikami? bo wszak każdy był narażony na łamanie tego prawa, zwłasza ja i moje 83 fejkowe konta :D Cytując wyniki wyszukiwania google “Serwis ma już ponad 2,41 mld użytkowników na całym świecie” 550 / 2410 = 0,22 USD na użytkownika (nie licząc prawników). Jak dostanę tę kasę to sobie życie ułożę :D

 5. W opisie wkradł się błąd.
  “550 milionów dolarów będzie rozprowadzone pomiędzy prawnikami, a reszta pomiędzy użytkownikami “

  • W Twojej poprawce też jest błąd. :)
   “550 milionów dolarów będzie rozprowadzone pomiędzy prawnikami, a i tak dla wszystkich nie wystarczy. Użytkownicy będą mieli tylko satysfakcję z tego, że Facebooka ukarano.”
   :)

 6. stanowi odliczenie PIT-11? XD

 7. Inne kraje z automatu powinni zażądać odszkodowania.Na każdego użytkownika z 1000 dolców i już by się konkretna sumka zebrała.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: