12:13
30/1/2020

Sprawa dotyczy funkcji “Tag Suggestions”, czyli mechanizmu sugerowania, kto jest na danym zdjęciu. Funkcja działa w oparciu o rozpoznawanie twarzy i… jest sprzeczna z przepisami gwarantującymi prywatność (tzw. biometric privacy law) w Illinois.

Facebook szkolił swoje algorytmy na danych mieszkańców tego stanu bez ich wiedzy i zgody. I za to został pozwany. 550 milionów dolarów będzie rozprowadzone pomiędzy użytkownikami i prawnikami.

Myślicie pewnie ze to dużo i Fejsika zabolało. Nic bardziej mylnego. Firma zaraportowała wzrost przychodów k/k o 25% do poziomu 21 miliardów dolarów. Za cały rok 2019 przychód FB wyniósł 70 miliardów dolarów (w porównaniu do 55 miliardów rok temu). Jako zadanie dla czytelników zostawiamy policzenie, jaki procent z tej kwoty stanowi 550 milionów.

Przeczytaj także:

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

14 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Co z tego że przychód w miliardach jak dochód może wynosić ułamek tego i te 550mln $ będzie stanowiło np. połowę rocznego zysku?

  • Tu się mylisz. Zysk nie mówi nam o rzeczywistym zarobku firmy. Lidl i wiele innych firm jak prywatne płatne autostrady w Polsce wykazuje prawie zerowy zysk by nie płacić podatków :)

  • Aleś Ty naiwny… Jak mówił pewien Żyd: “Ja na tej sprzedaży nie mam żadnego zysku! Ja do tego interesu muszę codziennie dopłacać i gdyby nie szabas, kiedy nie sprzedaję, to bym całkiem poszedł z torbami”! :)

  • Józef 2020.02.03 09:28
   Szkoda śliny pluć. Dzieci nie rozumieją ,że nikt normalny w dzisiejszym świecie nie chwali się zyskami bo to powoduje zazdrość innych ,zwraca uwagę urzędu skarbowego. Rozsądniej udawać biednego bo od biedy nie płaci się podatku :)

 2. Firmy to nie zniszczy ale kierownik projektu pożegna się z premią.

  • Nieprawda. Koszta ewentualnej wtopy prawnej przewiduje się już na etapie pierwszego wpadnięcia na pomysł. To jak podatek.

   Myślisz, że polskojęzyzne(!) brukowce publikując wymuszone sądownie przeprosiny i wyskakując z gotówki płaczą? I są zaskoczeni, jak drogowcy zimowymi opadami śniegu, tak?
   Zaskoczeni za każdym razem…

 3. Porównywanie kary do przychodów raczej nie ma sensu – należałoby porównać do zysków

  • Zysk nie jest wskaźnikiem rentowności firmy. Firma może całość przychodu przeznaczać na bieżący rozwój firmy. Na koniec roku okaże się wtedy ,że firma nic nie zarobiła :)

  • Nie byłbym tego taki pewien

 4. 550 milionów dolarów będzie rozprowadzone pomiędzy użytkownikami i prawnikami. w sensie między wszystkimi użytkownikami? bo wszak każdy był narażony na łamanie tego prawa, zwłasza ja i moje 83 fejkowe konta :D Cytując wyniki wyszukiwania google “Serwis ma już ponad 2,41 mld użytkowników na całym świecie” 550 / 2410 = 0,22 USD na użytkownika (nie licząc prawników). Jak dostanę tę kasę to sobie życie ułożę :D

 5. W opisie wkradł się błąd.
  “550 milionów dolarów będzie rozprowadzone pomiędzy prawnikami, a reszta pomiędzy użytkownikami “

  • W Twojej poprawce też jest błąd. :)
   “550 milionów dolarów będzie rozprowadzone pomiędzy prawnikami, a i tak dla wszystkich nie wystarczy. Użytkownicy będą mieli tylko satysfakcję z tego, że Facebooka ukarano.”
   :)

 6. stanowi odliczenie PIT-11? XD

 7. Inne kraje z automatu powinni zażądać odszkodowania.Na każdego użytkownika z 1000 dolców i już by się konkretna sumka zebrała.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: